پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
هپکو را تعیین تکلیف کنید
استان مرکزی

هپکو را تعیین تکلیف کنید

Virtual editor
5 شهریور 1398
بازدید: 410
نظرات: 0

 خواسته کارگران هپکو در هفته دولت:

هپکو را تعیین تکلیف کنید

 

گروه اقتصادی: زهره صادقی

هپکویی ها باز هم اعتراض خیابانی کردند. آن ها با تجمع در میدان مرکزی اراک، با انتقاد به تاخیر در پرداخت معوقات و نیز نبود کار در شرکت، نسبت به عدم انجام تعهدات مسئولان و مدیران  در خصوص جذب پروژه به شرکت هپکو اعتراض کردند.

این در حالی است که سه روز گذشته همزمان با دستور ویژه رئیس جمهور مبنی بر پیگیری پرونده هپکو و آذرآب، استاندار مرکزی نیز در نشست با اصحاب رسانه استان، بر پیگیری وضعیت دو کارخانه بحرانی هپکو و آذرآب تاکید کرد و گفت: تا هفته آینده قطعا مطالبات آن ها تسویه می شود.

ابوذر جعفری، رئیس شورای کارگری شرکت هپکو طی گفت و گویی با عطریاس در تجمع فوق، گفت: کارگران هپکو می خواهند مدیریت و سهام این کارخانه تعیین تکلیف شود.

جعفری ادامه داد: استاندارمرکزی و دفتر ریاست جمهوری پیگیری هایی را برای رفع مشکلات کارگران هپکو انجام داده اند و ما نیز بر تمامی آن ها واقف هستیم که باید مسیر قانونی طی شود اما تقاضا داریم، انجام امور تسریع یابد.

وی افزود: تا زمانی که بحث مالکیت کارخانه هپکو مشخص نشود، وضعیت کارگران این کارخانه نیز مشخص نخواهد شد و این مهم به دغدغه اصلی امروز ما تبدیل شده و امروز بخشی از حقوق کارگران پرداخت نشده است.

رئیس شورای کارگری کارخانه هپکو اراک با اشاره به اینکه برای حاکم شدن آرامش بر شرایط کارخانه درخواست پرداخت حقوق معوقه را داریم، اظهار کرد: مطالبه دیگر پرسنل هپکو مشخص شدن و تضمین قراردادهای این شرکت تولیدی است چرا که اگر قراردادهای جدید منعقد شوند، قطعا امید به آینده در دل هپکو روشن خواهد شد.

جعفری در پایان درباره دلایل تجمع مقابل دفتر نمایندگان تاکید کرد: آن چیزی که بنده و کارگران هپکو از افکار عمومی و رسانه ها شنیده ایم این است که یکی از نمایندگان استان به سهامدار هپکو اهلیت بخشیده و از ایشان دفاع کرده؛ هر چند که این مباحث برای بنده هنوز رسمی و قطعی نشده اما شنیدیم که ایشان در انتخاب سهامدارهپکو، جناب احمدپور نقش داشته است. حال اینکه چقدر اهلیت بخشی این نماینده و حمایت ایشان از سهامدار هپکو درست است را نمی توانم تائید کنم ولی به هر حال شنیدن همین مسائل اعتراض تعدادی از کارگران هپکو را بهمراه داشته است.

مدیر روابط عمومی شرکت هپکو در این خصوص در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: ما انتظار داریم مسئولان استان و رده های بالای مدیریتی در کشور در خصوص هپکو به اتفاق نظر رسیده و هر چه سریع تر تکلیف این واحد بزرگ صنعتی را که دستخوش تصمیمات نادرست و اتفاقات ناخوشایند قرار گرفته را روشن کنند.

علیمحمدی افزود: اگر انتقادی بر عملکرد مدیرانی که طی یک سال اخیر از سوی سازمان خصوصی سازی به هپکو آمدند وجود دارد باید گفت آیا وام و تسهیلاتی که به این گروه وعده داده شد پرداخت شد؟ آیا وعده جذب ساخت 3 هزار دستگاه ماشین آلات راه سازی در هپکو عملی شد؟

وی تصریح کرد: بدون اعتبار مالی و کار، هرگز نمی توان هپکو را احیا کرد.

علیمحمدی افزود: ناوگان ماشین آلات راه و جاده کشور بسیار فرسوده است؛ بنابراین قول ساخت 3 هزار دستگاه مذکور که توسط وزرای سه گانه دولت امضاء و مصوب شده بود می توانست سرنوشت هپکو را دگرگون کند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر مسئولان و تصمیم گیران به این وعده جامه عمل پوشانده بودند در مواجهه با سیل که نوروز سال جاری رخ داد هرگز با مسدود شدن جاده ها، راه ها و افزایش تلفات جانی و مالی بیشتر مواجه نمی شدیم.

علیمحمدی ادامه داد: عدم انسجام مدیریتی در کشور در خصوص اتخاذ تصمیم در هپکو سبب شد تبعات اجتماعی بسیاری اعم از اعتیاد، طلاق و … دامنگیر خانواده هپکویی ها شود.

وی افزود: اینکه هپکویی ها آبروی خود را به کف خیابان می آورند سبب می شود اعتبار آن ها در بانک ها از بین رفته که نه می توانند وام بگیرند و نه می توانند ضمانت کنند؛ و همین مسئله ضربه بزرگی به اعتبار هپکو وارد می کند و واحدهای زیرمجموعه هپکو از این فرصت ناخوشایند هپکو، بیشترین بهره را برای ترقی خود می برند.

قائم مقام مدیرعامل هپکو نیز در گفتگو با عطریاس بیان داشت: 12 روز تاخیر در پرداخت حقوق نمی تواند بهانه ای باشد که کارگران هپکو را به کف خیابان بکشاند.

محمدرضا بیگلری با اشاره به ناآرامی اخیر که در هپکو صورت گرفت و وی مورد تهاجم کارگران و خروج از شرکت واقع شد گفت: تحرکات کارگری در هپکو از سوی برخی سیاسیون و افرادی که نمی خواهند هپکو زنده بماند صورت می گیرد.

وی ادامه داد: برخی از مدیران صنعتی با رایزنی با برخی نمایندگان تلاش دارند هپکو را از آنِ خود کنند. بیگلری تاکید کرد: برخی کارگران هپکو حتی اگر مشکل پرداخت حقوق هم نداشته باشند و حتی اگر در شرایط آرام کاری هم باشند باز دست به اعتراض می زنند؛ بنابراین نمی توان گفت این اعتراض صنفی است بلکه دست هایی پشت پرده است که اجازه نمی دهد هپکو آرامش را تجربه کند. قائم مقام مدیرعامل هپکو گفت: با رفتاری که کارگران با بنده در هپکو داشتند من هرگز به هپکو باز نخواهم گشت ولی انتظار می رود نهادهای امنیتی و قضایی استان با جدیت بیشتری نسبت به تحرکات کارگری در هپکو واکنش نشان بدهند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*