پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
تعطیلی تنها سینمای تفرش
اجتماعی

تعطیلی تنها سینمای تفرش

Virtual editor
6 شهریور 1398
بازدید: 278
نظرات: 0

تعطیلی تنها سینمای تفرش

 

● دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی: سینما تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید راه اندازی می شود

● رجبی، مدیر سینمای شهرستان تفرش: درآمد سینما کفاف هزینه های آن را نمی دهد

 

گروه فرهنگ: زهرا صفرزاده

سالن‌هایسینما از جمله عوامل رونق چرخه درآمد تولیدات سینمایی هستند و رشد و پیشرفت در این زمینه موجب رشد فرهنگ می شود، به همین دلیل کمیت و کیفیت این سالن ها در سطح کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تعطیلی هر سینما موجب کاهش تعداد مخاطبین فیلم می شود، که این امر می تواند پیامد های منفی فراوانی را در شکل گیری فرهنگ جامعه برجای گذارد. متاسفانه در استان مرکزی با وجود ظرفیت های فراوانی که در حوزه تئاتر و سینما وجود دارد اما عدم مدیریت صحیح و به کارگیری نامناسب این ظرفیت ها موجب رکود و از کار افتادن سالن های سینمایی و تئاتر شده است.

در اردیبهشت ماه سال جاری، پیش از تعطیلی سینما فرهنگ اراک، سالن سینمایی “پروفسور حسابی” شهرستان تفرش به دلیل وجود مشکلات اقتصادی تعطیل شده است که با وجود مطالبه گری و در خواست مردم، مدیریت سینما و برخی از مسئولان این شهر هنوز هیچ اقدامی جهت حمایت از بخش خصوصی برای بازگشایی این سینما صورت نگرفته است.

عطریاس در گزارشی به بررسی این مسئله پرداخته است که شرح آن در ادامه می آید.

در حفظ سینمای تفرش تردید وجود دارد

رجبی مدیر سینمای شهرستان تفرش درمورد وضعیت سینمای این شهر گفت: حدود پنج سال گذشته با محدودیت هایی که وجود داشت، به دلیل علایق شخصی، تمام تلاشم را کردم که این سینما را حفظ کنم تا سینما به فعالیت خود ادامه دهد اما در چند ماه اخیر، حدود اردیبهشت ماه سال 98 هزینه ها و شرایط به گونه ای شد که مجبور به تعطیلی سینما شدم؛ چرا که درآمد سینما کفاف هزینه های آن را نمی داد و باید از جیب خود هزینه های نگهداری را پرداخت می کردم.

رجبی افزود: اصلی ترین دلیل برای تعطیلی سینمای شهرستان تفرش همین مسائل مالی بود، هزینه اداره و حفظ و نگهداری، افزایش قیمت انرژی مانند آب و برق و کاهش مخاطبین باعث شد که این تصمیم را بگیرم.

وی ضمن تاکید بر این نکته که دیگر سالن های این مجموعه فرهنگی و هنری هنوز ادامه فعالیت می دهند گفت: در سال های گذشته این مجموعه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت میکرد ولی مدتی است که خصوصی شده ودیگر حمایتی از سوی این اداره انجام نمی شود. بنا بود که ازظرفیت های فرهنگی و تاثیر گذار شهر حمایت و تقویت شوند اما نه تنها اینگونه نشده بلکه در حال حاضر تضعیف هم شده است و هیچ اقدامی در این باره انجام نشده است.

مدیر سینمای پروفسور حسابی شهرستان تفرش در خصوص دیگر مشکلات این سینما بیان کرد: مسئولیت تمام بخش های این مجموعه فرهنگی با بنده است و باید به تنهایی در این سینما تمام فعالیت ها را انجام دهم، بلیط فروشی، اپراتوری اتاق فرمان، مدیریت سالن و پیگیری هایی که در خصوص شرکت های پخش فیلم باید صورت بگیرد، همه این کارها زیر نظر من است در حالی که در این شرایط مالی توانایی استخدام نیروی جدید را هم ندارم.

رجبی با بیان این نکته که اخیرا این سینما مجددا به مزایده گذاشته شده است گفت: علی رغم اینکه در دوره قبل با پایه قیمت دو میلیون تومان از این مزایده استقبال نشد، در دوره جدید قیمت را هم افزایش داده اند و به 3 میلیون و 300 هزار تومان رسانده اند و در این وضعیت مشخص نیست که کسی بتواند از عهده این هزینه بر بیاید و در حفظ آن تردید به وجود آمده است.

مدیران سنگ اندازی نکنند

محمد صادق سعدی عضو شورای شهر تفرش در مصاحبه با عطریاس در خصوص تعطیلی سینمای شهر تفرش توضیح داد: سینمای شهرستان تفرش یکی از فنی ترین سینماهای استان مرکزی است و در سطح سینمای های برتر استان قرار دارد اما متاسفانه اخیرا به دلیل عدم هم خوانی هزینه های سینما با درآمد آن، بخش خصوصی اقدام به تعطیلی آن نموده است.

سعدی ادامه داد: چندی پیش کارشناس قیمت گذاری به تفرش فرستاده شده بود و مبلغ 3 میلیون و 300 هزار تومان را جهت مزایده سینما گذاشت که یک قیمت کاملا غیرکارشناسانه است، چرا که این رقم مناسب شهری، با تعداد جمعیت تفرش نیست و در مقایسه با شهرهای بزرگ داده شده است، علاوه براین مبلغ، سینما هزینه های دیگری هم دارد که جمع کل آن به مبلغ ماهیانه 6 تا 7 میلیون تومان می رسد، این در حالی است که درآمد ماهیانه سینما تنها حدود 4 میلیون تومان است، بنابراین بخش خصوصی توانایی پرداخت هزینه ها را ندارد و اقدام به تعطیلی آن کرده است.

وی با اشاره به این نکته که سینمای شهرستان تفرش یک سالن چند‌‌ منظوره است گفت: در این سالن علاوه بر اکران فیلم، مراسم های مختلف فرهنگی و هنری نیز برگزار می شود و کاربری های متفاوتی دارد اما متاسفانه به دلیل عدم همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و بی توجهی مسئولین به حوزه های دیگر مانند هنرهای نمایشی که از این سالن به صورت رایگان استفاده می کردند، این سینما تعطیل شده و ضرر های زیادی را به حوزه فرهنگی شهر رسانده است و بخش خصوصی نیز تمایل و انگیزه ای جهت حفظ آن ندارد.

سعدی در پایان با تاکید برپیگیری های شورای شهر تفرش در خصوص سینمای پروفسور حسابی این شهر گفت: اگر مدیران به شهرستان ها کمک نمی کنند حداقل در کار آنها سنگ اندازی نکنند، شهرستان تفرش بدون حمایت مسئولان، سینما را اداره و مدیریت می کرد ولی متاسفانه به دلیل سو مدیریت ها کار این مجموعه مختل شده است.

با وجود پیگیری هایی که در این مورد انجام شده است اما اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی می دهد و اقدامی از سوی آنان ندیده ایم.

اعتراضی در خصوص قیمت گذاری سینما نداشته ایم

مهتاب علمی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تفرش در خصوص وضعیت سینمای این شهرستان نیز به عطریاس گفت: این مجموعه در سال گذشته به بخش خصوصی واگذار شده است، دراردیبهشت ماه قرارداد آن با این بخش به اتمام رسید و اخیرا فراخوانی جهت مزایده مجدد سینمای پروفسور حسابی شهرستان تفرش داده شد که عده ای از آن استقبال کرده اند وپس از بررسی پیشنهاد ها به زودی نتیجه آن اعلام خواهد شد.

علمی درمورد اعتراضات متقاضیان به نحوه قیمت گذاری سینمای شهرستان تفرش بیان کرد: قیمت گذاری این مجموعه توسط کارشناس دادگستری صورت گرفته است و با احستاب میزان جمعیت و اشتغال مردم تفرش، قیمت کارشناسی هم کاهش یافت و در این قیمت گذاری اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان تفرش هیچگونه دخالتی نداشته است؛ همچنین تا کنون شخصی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تفرش جهت اعتراض به این موضوع مراجعه نکرده است و تمامی این افراد با اداره استان در ارتباط هستند، به صورتی که حتی برای دریافت فرم تقاضا نیز باید از طریق اداره کل استان اقدام می کردند.

وی در پایان صحبت های خود بر این نکته تاکید کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تفرش هیچگونه نظر و دخالتی در خصوص واگذاری مجموعه فرهنگی پروفسور حسابی به بخش خصوصی نداشته است و فقط اجرا کننده دستورات اداره کل است.

سینمای تفرش تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید فعالیت خود را آغاز می کند

در سوی دیگر حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان مرکزی در مورد سینمای تفرش توضیح داد:اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،در سال های اخیر به علت نبود ساختمان مستقل سینما در شهر تفرش قسمتی از مجموعه فرهنگی پروفسور حسابی این شهر را به بخش خصوصی اجاره داد که در اردیبهشت ماه مهلت اجاره آن به اتمام رسید و در حال حاضر فراخوانی جهت اجازه مجدد بنا داده شده است و در حال بررسی پیشنهادات متقاضیان هستیم و به زودی قرار داد با بهربردار جدید بسته می شود.

دانشی در پایان در خصوص قیمت اجاره بهای این مجموعه فرهنگی گفت: اگر متقاضیان نتوانند با قیمت اعلام شده این مجموعه را اداره کنند شرایطی را فراهم می کنیم تا سازوکار تخفیف استفاده شود چرا که بنا داریم سینما را تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید در تفرش راه اندازی کنیم و نمی خواهیم که از کار افتاده بماند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*