پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
واگذاری اراضی دولتی به شهرداری تنها یک تفاهم نامه می خواهد
اجتماعی

واگذاری اراضی دولتی به شهرداری تنها یک تفاهم نامه می خواهد

Virtual editor
8 شهریور 1398
بازدید: 432
نظرات: 0

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی پس از دستور شخص استاندار برای تشکیل کارگروه تسهیل اجرای طرح های سرمایه گذاری شهرداری اراک مطرح کرد:

واگذاری اراضی دولتی به شهرداری تنها یک تفاهم نامه می خواهد

 

● واگذاری ها به اندازه کافی پیچیده است و با تقابل و کشمکش حل نمی شود

● اداره کل راه و شهرسازی به دنبال جذب سرمایه گذار در دره گردو است

گروه شهری:سینا علیدادی
با دستور استاندار مرکزی کارگروه تسهیل اجرای طرح سرمایه گذاری شهرداری اراک در “دره گردو” آماده تشکیل جلسه است.
محدود بودن اراضی شهری اراک سبب شده تا اجرای بسیاری از پروژه های توسعه شهری با مشکلات فراوانی در عرصه تامین اراضی رو به رو شوند به طوری که در حال حاضر طرح های تفریحی گردشگری بزرگی مانند دره گردو و کوه مستوفی در اراضی تعریف شده که مالکیت آن ها متعلق به دولت می باشدو همین مسئله اجرای این طرح ها را با اما و اگرهای گوناگونی رو به رو ساخته است.
پس از آن که چالش های قانونی مانع از واگذاری اراضی دولتی به شهرداری اراک شد، استاندار مرکزی دستور تشکیل کارگروهی به منظور تسهیل اجرای طرح های گردشگری را صادر کرد که هنوز نتیجه ای از صدور این دستور، توسط مسوولان ذیربط مطرح نشده است.
البته حمیدرضا نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی طی گفت و گو با عطریاس درباره روند واگذاری اراضی دولتی به شهرداری ضمن بیان دو راهکار اصلی، گفت: اراضی که تحت مالکیت دولت هستند با قیمت مشخص شده از سوی دولت به دستگاه های مربوطه واگذار می شوند اما باتوجه به اینکه موضوع بحث، واگذاری اراضی دولتی به شهرداری اراک است باید گفت که این اراضی به دلیل غیرانتفاعی بودن شهرداری با قیمت کارشناسی مورد تایید واگذار خواهند شد.
شهرداری اراک به فکر
ایجاد مراکز تفریحی است
نوازنی ادامه داد: برای اجرای طرح های گردشگری و تفریحی در اراضی دولتی می توان این اراضی را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واگذار کرد و شهرداری به شرطی می تواند اراضی را تحویل بگیرد که موظف به ایجاد فضای سبز شود که در این صورت نیز قرارداد واگذاری به انعقاد نمی رسد بلکه امتیاز بهره برداری از اراضی دولت برای مدتی مشخص واگذار خواهد شد.
وی افزود: شهرداری اراک مسلما در اراضی دولتی “دره گردو” و “کوه مستوفی” به فکر ایجاد فضای سبز و پارک نیست بلکه می خواهد با دعوت از سرمایه گذاران؛ مراکز تفریحی ایجاد کند.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی واگذاری اراضی دولتی به سازمان شهرداری اراک را دارای بازدهی و سود مالی برای این سازمان دانست و اظهار کرد: زمانی که قرار است واگذاری اراضی دولتی سودآوری داشته باشد باید برای آن ها کاربری های انتفاعی تعریف کرد لذا دیگر نمی شود این اراضی به صورت رایگان و یا ارزان قیمت واگذار گردند.
اداره راه و شهرسازی به دنبال جذب سرمایه گذار در دره گردو است
وی در خصوص علت مخالفت اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی برای واگذاری اراضی دولتی به شهرداری اراک گفت: اداره راه و شهرسازی بر این باور است که خودش می تواند به منظور اجرای پروژه های گردشگری در “دره گردو” سرمایه گذار جذب کند و بنده نیز این را شنیده ام که به دنبال این کار هستند البته در نهایت هدف دولت این است که طرح های تدوین شده اجرایی شوند لذا فرقی ندارد کدام نهاد یا سازمانی مسوولیت اجرا را بر عهده داشته باشند.
شهرداری ها اجازه جذب سرمایه گذار در پارک های جنگلی را ندارند
نوازنی در بخش دیگری از صحبت های خود به اجرای طرح های تفریحی گردشگری در پارک باهنر که جزو اراضی دولتی به حساب می آید اشاره کرد و گفت: پارک باهنر اراک نیز تا حدودی مشکلات دره گردو و کوه مستوفی را دارد.
اما زمین های این پارک متعلق به منابع طبیعی بوده و تابع قوانین پارک های جنگلی است.
وی اضافه کرد: پارک های جنگلی طبق قانون نمی توانند به شهرداری ها واگذار شوند مگر آنکه شهرداری تعهد دهد که از آن ها نگه داری می کند.
از سوی دیگر شهرداری ها اجازه جذب سرمایه گذار در پارک های جنگلی را ندارند زیرا خودشان مستاجر هستند.
نوازنی تاکید کرد: شهرداری های ساوه و خمین پارک های جنگلی را به سرمایه گذاران؛ واگذار کرده بودند به همین دلیل شورای حفظ حقوق بیت المال با شکایت از آن ها، این دو شهرداری را محکوم نمود.
واگذاری اراضی دولتی کار ساده ای نیست
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در ارائه راهکاری برای رفع مشکل واگذاری زمین های دولتی به شهرداری اراک اظهار کرد: درحال حاضر باتوجه به وجود مشکلات قانونی باید تفاهم نامه ای فی مابین شهرداری اراک و دستگاه های دولتی که ملک اراضی به حساب می آیند، به انعقاد رسد و سپس مورد تایید سازمان ملی زمین و مسکن کشور قرار گیرد.
وی ادامه داد: پیچیدگی های ایجاد شده امروز به دلیل مشکلات قانونی است و نمی توان این مشکلات را با تقابل و کشمکش حل کرد. درحال حاضر به دلیل عدم انعقاد تفاهم نامه مشترک که باید سال ها پیش منعقد می شد، هر کاری که شهرداری در دره گردو انجام داده غیر قانونی می باشد زیرا رضایت مالکین را کسب نکرده است.
وی در پایان درباره تشکیل کارگروهی به دستور استاندار مرکزی برای رفع مشکلات پروژه سرمایه گذاری دره گردو مطرح کرد: لازمه ادامه حیات کارگروه رفع مشکلات دره گردو این است که شهرداری به عنوان متقاضی اجرای پروژه پیگیر امور باشد و همان طور که سرمایه گذار درخواست دریافت زمین از دولت را می دهد، شهرداری نیز باید درخواست خود را تحویل نهادهای دولتی دهد، البته واگذاری اراضی دولتی کار ساده ای نیست و بسیار سخت و دشوار است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*