پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
هنرمندان در نوشتن نمایشنامه ها رویکرد مردمی داشته باشند
استان مرکزی

هنرمندان در نوشتن نمایشنامه ها رویکرد مردمی داشته باشند

Virtual editor
8 شهریور 1398
بازدید: 737
نظرات: 0

دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی:

هنرمندان در نوشتن نمایشنامه ها رویکرد مردمی داشته باشند

گروه فرهنگ: زهرا صفرزاده

سطح کیفی و مقام های متعددی که هنرمندان استان مرکزی در عرصه تئاتر، بازیگری، کارگردانی و نویسندگی و دیگر حوزه های مربوط به این رشته هنری در میان هنرمندان کشوری به دست آورده اند، بیانگر ظرفیت ها و استعداد های فراوان این استان در رشته تئاتر است. از سال ها گذشته تا کنون همه ساله جشنواره ای در استان مرکزی برگزار می شود که از سطح کمی و کیفی خوبی برخوردار است و مجالی برای خودنمایی و معرفی گروه های هنری در رشته های مربوط به تئاتر در استان مرکزی می شود.
به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استان مرکزی در شهرستان ساوه، در مصاحبه ای اختصاصی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی به بررسی معضلات تئاتر در استان مرکزی پرداخته ایم، که در ادامه می آید.
حجت الاسلام عباس دانشی در خصوص مشکلات حوزه تئاتر در استان مرکزی به عطریاس گفت: ظرفیت تئاتر در استان مرکزی یک مزیت محسوب می شود و پیشینه ای بسیار قوی و موثر دارد. دانشگاه آزاد اسلامی اراک مدت زیادی است که متولی تحصیلات تکمیلی رشته تئاتر است و خیلی از بزرگان این عرصه که اکثر آنها در حوزه های مدیریت فرهنگی و هنری مشغول به کار هستند، در شهر اراک تحصیل کرده اند و می توانند با تشکیل شورای دانش آموختگان تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی اراک قدم های مثبتی را در این رشته هنری بردارند.
دانشی ادامه داد: با توجه به اینکه تئاتر بسیاری از رشته های هنری دیگر مانند موسیقی، چهره آرایی، گریم، نورپردازی، طراحی لباس، طراحی دکور و آرایش صحنه را در دل خود دارد، بنابراین هنر بسیار مهم و با اهمیتی است که باید توجه ویژه ای به آن شود همچنین باوجود استعداد های فراوان در استان مرکزی در حوزه های مختلف این رشته هنری باید ظرفیت های فیزیکی و فرصت های هنری بیشتری در این استان فراهم شود.
وی ضمن تاکید بر عدم امکانات مناسب تئاتر در شهر اراک تصریح کرد: همه ساله نماینده هایی از استان مرکزی در جشنواره بین المللی فجر حضور پیدا می کنند و شاهد افتخار آفرینی آن ها هستیم که این امر نشان دهنده بلوغ تئاتر و رشد این رشته در استان است این در حالی است که متاسفانه هنوز زیر ساخت های لازم جهت اجرای تئاتر در شهر اراک فراهم نشده است و طبق پیگیری هایی که از طریق شورای شهر و شهرداری انجام داده ایم درخواست شد که اگر در شرایط فعلی امکان ساخت فرهنگسرای جدید را ندارند با سازه های سبک در یکی از پارک های در اختیار شهرداری یک فضای تخصصی تئاتر را ایجاد کنند که بتوانیم جشنواره های استانی، منطقه ای و ملی را در استان مرکزی برگزار کنیم همچنین تغییرات جزئی را در نقشه تالار مرکزی اعمال کرده ایم که یک سالن بلک باکس را هم در این سالن داشته باشیم.
وی در پایان در خصوص اقداماتی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درجهت جذب مخاطب تئاتر انجام داده است گفت: جذب مخاطب در مرحله اول با خود هنرمندان است و باید در نوشتن نمایشنامه خود رویکرد مردمی داشته باشند و به نیازهای مخاطبان توجه کنند، اگر تئاتر مخاطب شناسی داشته باشد بدون شک توجه مخاطبین زیادی را به خود جلب می کند اما بخش دیگری از آن بر عهده مسئولان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه های دیگر است که ما تلاش می کنیم این بستر را با همکاری با دیگر نهاد ها آماده کنیم. یکی از روش های جذب مخاطب جهت امور فرهنگی استفاده از ظرفیت صدا و سیما و شهرداری در امر تبلیغات است که در این زمینه صدا و سینما می تواند در رادیو و تلویزیون مجله تخصصی تئاتر بسازد وموضوعات مربوط به این حوزه را پیگیری کند و به نمایش بگذارد.
همچنین دیگر برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سال های گذشته در استان قم هم به اجرا در آمد ایجاد “شورای عالی هنر” در استان مرکزی است که می تواند تعامل میان صنعت، تجارت و هنر را فراهم کند و اگر این شورا شکل بگیرد، دستگاه های بزرگ و مراکز اقتصادی می توانند بخش های هنری را مورد حمایت قرار دهند و این امر موجب اقبال عمومی مردم نیز می شود. نکته مهم این است که اگر هنر تئاتر تنها صرف زحمات چند جوان بدون حامی باشد و کسی در راستای حمایت از آنها به میدان نیاید مطمئنا نمی توانند در دنیای کنونی رسانه ها مخاطبی برای خوشان جذب کنند در حالی که اگر به تئاتر استان مرکزی پرداخته شود قطعا شاهد آینده خوبی برای هنرمندان استان هستیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*