پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
گفتار درمانی
استان مرکزی

گفتار درمانی

Virtual editor
11 شهریور 1398
بازدید: 347
نظرات: 0

قول های پیاپی وزیر صمت به کارگران واحدهای بزرگ صنعتی اراک با حضور نمایشی در استان مرکزی

گفتار درمانی

گروه اقتصادی:زهره صادقی

” درد مشترک هر سه واحد صنعتی استان،آذرآب و هپکو و واگن پارس، سوء مدیریت است.”

وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در استانداری مرکزی در اراک ضمن بیان مطلب فوق گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هر گونه حمایت و سیاست تشویقی را نیز در واگذاری واگن پارس و آذرآب اراک به شرکت مپنا اعمال می کند.

رحمانی ادامه داد: مپنا از شرکت های فعال کشور است که از توانمندی های قابل توجهی برخوردار است و به خصوص جنس کار این شرکت با آذرآب همخوانی داشته و می توان با واگذاری آذرآب به آن، نسبت به احیای این صنعت مهم گام برداشت.

علت اصلی بوجود آمدن این مشکلات این است که کسانی که باید پای کار می آمدند نیامده اند اما قطعا اجازه نمی دهیم یک فرد با بی مبالاتی خود به نظام و کارگر ضربه بزند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: شرایط حاکم بر هپکو و آذرآب اراک باید هرچه سریعتر مدیریت شود و نباید اجازه داد که برخی تنگناها و مشکلات به اقتصاد کشور ضربه بزند.

رحمانی بیان کرد: حلقه مدیریتی این شرکت ها به اندازه کافی فرصت داشته اند اما نتوانسته اند که این واحدهای تولیدی را به چرخه تولید بازگردانند و اکنون فرصت آن رسیده که نسبت به ساماندهی این صنایع مهم تصمیم های کارگشا اخذ شود.

وی ادامه داد: در سالی که با عنوان رونق تولید نامگذاری شده وزارت صنعت، معدن و تجارت حفظ شرایط موجود تولید در واحدهای صنعتی را در دستور کار دارد. همه در قبال این بحران مسئولیم. از استاندار مرکزی و مقدسی، نماینده مردم اراک سپاسگزاریم که همواره کنار ما هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: جمع بندی موضوعات نشست ستاد تسهیل به زودی با حضور دستگاه ها و وزارتخانه های مسئول مورد بررسی قرار می گیرد.

رحمانی گفت: سازمان خصوصی سازی باید تا هشتم شهریور ماه جاری مدیر کارآمد و لایق برای شرکت هپکو اراک معرفی کند تا در زمان مناسب برای واگذاری دوباره این شرکت تصمیم گیری شود.

وی اظهار داشت: اگر چه جریان واگذاری باید با موافقت سهامدار اصلی انجام شود اما برای تعلل در موافقت و عدم همکاری وی نیز راهکارهای قانونی وجود دارد که در صورت نیاز به کار گرفته می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پرداخت 900 میلیارد ریال تسهیلات به واحد صنعتی هپکو از سوی بانک ملی ایران مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور است که تا کنون 300 میلیارد ریال آن پرداخت شده و باید در پرداخت رقم باقی مانده تسریع شود.

رحمانی افزود: فرآیند تولید در هپکو اراک سال گذشته با تغییر مدیریت راه افتاد اما بعد از مدتی متوقف شد که دلایل آن باید بررسی شود.

عملا اتفاقی برای رفع مشکلات هپکو نیفتاده است

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این کارگروه گفت: با رفع مشکلات شرکت هپکو امکان واگذاری آن به قرارگاه خاتم الانبیا وجود دارد .

سید مهدی مقدسی تصریح کرد: طی چند سال اخیر درگیری های بسیاری با موضوع هپکو داشته ایم و تصمیمات زیادی اتخاذ شد، اما به دلیل اینکه در بدنه دولت هر بخش از منظر خاصی به وضعیت نگاه می کند تاکنون مشکلات حل نشده است .

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده در خصوص وضعیت شرکت هپکو با لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و جلسه رییس قوه قضاییه در اراک و اعلام آمادگی برای کمک به شرکت، افزود: با دکتر جهانگیری نیز مکاتبه ای انجام شد و در واقع آمادگی سران سه قوا برای کمک به هپکو وجود دارد .

مقدسی با تاکید بر بررسی دقیق و حسابرسی شرکت هپکو در دوره 10 ساله عملکرد عطاریان سهامدار اول این شرکت، گفت: نباید این دوره 10 ساله فراموش شود، عطاریان سهمی را خرید و حتی پول آن را نپرداخت. باید این بازه زمانی بدون پیش داوری حسابرسی شود و حتی دوره 1.5 ساله اخیر نیز حسابرسی شود تا ابهامی باقی نماند که خوشبختانه سازمان خصوصی سازی دستور این حسابرسی را داده است.

وی با پیشنهاد اینکه می توان از ظرفیت قرارگاه خاتم الانبیا برای بازگشت شرکت هپکو به تولید استفاده کرد، افزود: قرارگاه خاتم الانبیا پروژه های بسیاری در دست دارد، اما بدهی هایی شرکت هپکو و گرفتاری های موجود، انگیزه لازم برای ورود قرارگاه به این عرصه را گرفته است، اما قرارگاه حاضر است با دریافت مجوز از سوی سران سه قوه و بخشودگی جرائم، هپکو را در اختیار بگیرد .

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طی 1.5 سال اخیر سازمان خصوصی سازی مدیرانی را برای هپکو انتخاب کرد که برای شرکت اثر بخش نبودند و طی 5 ماه اخیر تنها 2 دستگاه ماشین آلات در این شرکت تولید شده است. در حالی که کشور به ماشین آلات بسیاری در شرایط کنونی و تحریم ها نیاز دارد، عملا اتفاقی برای رفع مشکلات هپکو نیفتاده و دولت باید به این شرایط رسیدگی کند .

وی خواستار تشکیل یک جلسه مشترک بین وزرای اقتصادی دولت و سازمان خصوصی سازی شد و گفت: این جلسه باید شکل بگیرد اما نباید هر مدیر یا وزیر راه خود را به تنهایی در قبال هپکو پیش بگیرد، باید در اینباره به یک حرف و اقدام مشترک برسیم. در حال حاضر رییس جمهوری و رییس مجلس از شرکت بازدید داشته اند و رییس قوه قضائیه نیز جلسه ای در این راستا داشته و در واقع سران سه قوه نسبت به موضوع کاملا توجیه هستند و بهترین فرصت است که جلسه تشکیل و تصمیمات اثربخش اتخاذ شود .

مقدسی با تاکید بر اینکه این مشکلات باید یک بار برای همیشه تصمیم گیری و رفع شوند، در خصوص وضعیت شرکت آذراب گفت: آذراب جز بی انگیزگی سهامدار مشکلی ندارد، بانک کشاورزی که یکی از سهامداران شرکت است در واقع فقط به دنبال رها کردن آذرآب است، ضمانتنامه و منابع برای شرکت تامین نمی کند، آذرآب توان تولید و بازار دارد اما با بی توجهی سهامدار، این صنعت که در خاورمیانه نمونه ندارد با چند هزار میلیارد تومان ارزش، به چالش جدی برخورده است .

وی تصریح کرد: شرکت مپنا برای تحویل آذرآب اعلام آمادگی کرده است و با توجه به اینکه بانک کشاورزی زیر بار کار نمی رود و در واقع تعهدی در سهامدار عمده دیده نمی شود، باید واگذاری انجام گیرد .

مقدسی در خصوص وضعیت واگن پارس نیز بیان کرد: واردات واگن به کشور متوقف شد که اتفاقی مثبت بود، در حال حاضر پایه کار در شرکت فراهم است اما علیرغم وجود یک مصوبه با امضای 7 وزیر، طی دو سال اخیر هنوز انتقال شرکت انجام نشده و در کنار آن باید تکلیف سهامدار تعیین شود .

از تجمعات هپکو گله مند هستیم

استاندار مرکزی نیز در این کارگروه گفت: سوءمدیریت وحشتناک در شرکت آذرآب رخ داده و این شرکت به حال خود رها شده است .

آقازاده افزود: مدیرعامل اسبق این شرکت علیرغم زحمات زیادی که متحمل شد، از سمت خود استعفا داد و مدیرعامل بانک کشاورزی نیز که 30 درصد از سهام را در اختیار دارد بنگاه دار خوبی نیست و این شرکت را رها کرده است .

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در شرکت وجود دارد پیشنهاد می‌شود که سهام بانک کشاورزی در بورس عرضه شود و به یک فرد دارای صلاحیت واگذار شود .

استاندار مرکزی ادامه داد: پیشنهاد دوم این است که هفته آینده جلسه‌ای با حضور مدیرعامل مپنا و سایر اعضا در دفتر وزیر برگزار و آذرآب تعیین تکلیف شود، تلاش ما بر واگذاری آذرآب به مپنا است‌ .

آقازاده تصریح کرد: در حال حاضر آذرآب حدود 23 میلیون یوروسفارش دارد که تنها درگیر ضمانتنامه است و در صورت تامین این ضمانت‌نامه مشکل آذرآب برای دو سال آینده رفع خواهد شد .

وی در خصوص هپکو اظهارداشت: اگر قرار بر واگذاری هپکو است باید ظرف 48 ساعت آینده سازمان خصوصی سازی مدیر یا شرکت مورد اعتماد خود را معرفی کند چراکه در حال حاضر هیچکس درخصوص هپکو پاسخگو نیست. مدیر باید مورد تایید خصوصی سازی باشد چراکه سهامدار به سازمان خصوصی سازی وکالت داده است .

استاندار مرکزی ادامه داد: در حال حاضر نیازمند تامین نقدینگی 30 میلیاردی برای پرداخت حقوق کارگران هپکو هستیم، از وزیر درخواست تامین این نقدینگی را داریم چراکه در استان هیچ منبعی برای تامین این نقدینگی وجود ندارد .

آقازاده اضافه کرد: فکر می کنیم این جریان اعتراضات، صنفی نیست و با توجه به در پیش بودن انتخابات ممکن است سوءاستفاده‌های سیاسی از این شرایط انجام شود. جریاناتی که اتفاق افتاده کم کم در حال تبدیل شدن به جریانات سیاسی است بنابراین فعلا باید کف درخواست کارگران که پرداخت حقوق است محقق شود .

وی در خصوص تجمعات چند روز اخیر کارگران هپکو با بیان اینکه کارگران را درک می‌کنیم گفت: از این تجمعات گله مند هستیم، هیچ جای کشور دیده نشده که برای حقوق به تعویق افتاده ریل یا راه شریانی را ببندند. با توجه به اینکه خط قرمز نظام جمهوری اسلامی بستن هر نوع شریان رفت و آمد است در نتیجه در شورای تامین به تصویب رسیده که اگر از این پس راهی بسته شود، برابر قانون برخورد لازم انجام خواهد شد البته از طرف دیگر پیگیر رفع مشکلات کارگران و واحدهای تولیدی هستیم. در همین چند روز اخیر با سختی منابعی مشخص شده و از محل این منابع یک میلیارد و 200 میلیون تومان حقوق به کارگران پرداخت شده که البته دیگر منابعی برای تامین حقوق در استان وجود ندارد .

ما و تیم مان در استان همواره پای کارهستیم و در خواست داریم تا پایان سال یک مصوبه 30 میلیاردی از نفوذ خودبرای پرداخت حقوق کارگران و کارکنان تامین کنید ؛ چون در استان دیگر کاری از ما بر نمی آید.

واگذاری هپکو به خاتم الانبیا نیازمند مصوبه سران سه قوه است

سرپرست سازمان خصوصی سازی نیز در پاسخ به تاکید استاندار مبنی بر اینکه تا 48 ساعت آینده باید فرد یا گروه مورد اعتماد خصوصی سازی برای واگذاری هپکو مشخص شود گفت: برای واگذاری هپکو سازمان خصوصی سازی را کنار بگذارید و از طرف وزارت اقتصاد اقدام کنید. موضوع هپکو پیچیده شده است و بحث های زیادی در این خصوص انجام شده است .

خانی بیان کرد : واگذاری هپکو به خاتم الانبیا نیازمند مصوبه سران سه قوه است.

وی افزود: در اختیار دولت است که مالکیت شرکت واگن پارس به دست سازمان گسترش باشد یا وزارت دفاع؛ و به این صورت مشکلات حقوقی واگن پارس حل خواهد شد.در حال حاضر به صلاح فردی نیست سهامداری هپکو را ادامه دهد؛ سهامدار خود را کنار کشیده و سود خود را می برد و همه دولت را مقصر می داند که این روند باید اصلاح شود.

خانی ادامه داد: دولت باید این شرکت را تحویل بگیرد و در مسیر درستی قرار دهد و هرگز در خصوص هپکو نهراسد، ذات کار هپکو انحصاری است.

بحران مالکیت در سه واحد صنعتی واگن پارس، هپکو و آذرآب وجود دارد

معاون اقتصادی استاندار مرکزی نیز در این کارگروه گفت: با توجه به اینکه بحران مالکیت‌ در آذرآب، هپکو و واگن پارس سبب بروز مشکلات شده در نتیجه باید هرچه زودتر مالکیت آنها تعیین تکلیف شود .

سعید فرخی اظهار کرد: سال گذشته در حوزه صنعت 342 پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری هزار و 700 میلیارد تومان و اشتغال 4800 نفر صادر شده که نسبت به سال قبل آن، 28.5 درصد افزایش در تعداد پروانه و 89 درصد میزان سرمایه گذاری و 40 درصد میزان اشتغال ایجاد شده است .

وی افزود: میزان جوازهای صادره نیز 803 جواز با سرمایه گذاری 8480 میلیارد تومان بوده که رشد 15 درصدی را به همراه داشته است. از این تعداد 758 طرح دارای پیشرفت فیزیکی هستند و امیدواریم در سال جاری با راه اندازی 320 طرح، فرصت های شغلی خوبی ایجاد شود .

معاون اقتصادی استاندار مرکزی در خصوص میزان معوقات کارگری با بیان اینکه سال گذشته جمعیت کارگری متاثر از معوقات 7300 نفر بوده اندکه امسال به 8300 نفر رسیده است، تصریح کرد: در تیرماه سال گذشته معوقات کارگری کل شرکت های استان در مجموع 206 ماه بوده که امسال به 169 ماه کاهش پیدا کرده، همچنین تعداد واحدهای دارای معوقه 63 واحد بوده که به 55 واحد کاهش پیدا کرده است .

فرخی در خصوص مشکلات شرکت هپکو، مهمترین مشکل هپکو را بحران مالکیتی دانست و بیان کرد: سال گذشته با تدبیر وزیر وقت صمت، مدیریت شرکت به صورت موقت به دولت بازگشت، اما بواسطه بلاتکلیفی مالکیت و عدم امکان سرمایه گذاری، توفیقاتی در این زمینه حاصل نشده است. سال گذشته شروعی برای ایجاد یک حرکت نو در شرکت بود، اما متاسفانه به دلیل عملی نشدن تعهدات و قراردادها و مشخص نشدن مالکیت، شاهد اتفاقات خوبی در این شرکت نبودیم و در حال حاضر خواستار پیگیری و رفع مشکلات موجود بویژه تعیین تکلیف مالک هستیم .

وی اضافه کرد: درگیری امروز ما با سهامدار و هیئت مدیره شرکت است به طوریکه حتی علیرغم دعوت از مدیرعامل برای حضور در این جلسه، اما هیچ نماینده ای از مدیریت هپکو حضور نیافته است‌ .

وی در خصوص شرکت آذرآب با اشاره به اینکه این شرکت نیز با بحران مالکیت مواجه است و یکماه است که مدیر ندارد، گفت: عمده سهام این شرکت در اختیار بخشی از بدنه بانک کشاورزی و شخص حقیقی قرار دارد و در حال حاضر نیز به غیر از رئیس هیئت مدیره هیچکس پای کار نیست و این شرکت مدیرعامل و عضو هیئت مدیره ندارد. در این شرایط امکان انعقاد قرارداد در شرکت وجود ندارد در حالی که این شرکت ظرفیت انعقاد قراردادهای متنوع را دارد .

فرخی در خصوص واگن پارس اضافه کرد: بحران مالکیت در این شرکت نیز وجود دارد. سازمان خصوصی سازی و مدیرعامل و سایر اعضا در تلاش برای سرپا نگه داشتن این شرکت هستند اما مالکیتی وجود ندارد که در این راستا به منظور تسریع اجرایی شدن تفاهمات، می‌طلبد مالکیت تعیین تکلیف شود.

سازمان خصوصی سازی بلایی خانمان سوز بر سر صنایع کشور آورد

نماینده رئیس شورای کار آذرآب همچنین در این کارگروه گفت: سازمان خصوصی سازی بلایی خانمان سوز بر سر صنایع کشور آورد.

صابری تصریح کرد: در خصوص حل مشکل آذرآب، اقدام انقلابی و جهادی نیاز است؛ وقتی سهامدار عمده شرکت هیچ تعهدی نسبت به شرکت ندارد چگونه ممکن است اداره این شرکت موفقیت آمیز باشد.

وی افزود: تکلیف ترکیب هیات مدیره شرکت را تعیین کنند؛ یک ماه است آذرآب صاحب ندارد ؛ قلعه بانی تنها فردی است که در ترکیب هیات مدیره شرکت باقی مانده و دلسوزی می کند.

اگر 50 میلیارد از پول های از دست رفته آذرآب به شرکت برگردد بسیاری از مشکلات حل می شود

رئیس هیات مدیره آذرآب نیز گفت: مشکل تامین اجتماعی و مالیات در آذرآب نیازمند پیگیری و بررسی بیشتر مسئولان است.

قلعه بانی افزود: اگر حتی 50 میلیارد از پول های از دست رفته آذرآب توسط مالک قبلی و از طریق دستگاه قضایی به شرکت برگردد بسیاری از مشکلات آذرآب حل می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*