پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
هپکو در آستانه تغییر،آذرآب در بحران
استان مرکزی

هپکو در آستانه تغییر،آذرآب در بحران

Virtual editor
15 شهریور 1398
بازدید: 341
نظرات: 0

علی رغم جلسات وزرای صمت و اقتصاد با مدیران استان، اعتراضات کارگری ادامه دارد

هپکو در آستانه تغییر،آذرآب در بحران

 

گروه اقتصادی:زهره صادقی

صدای اعتراض آذرآبی ها به میدان مرکزی اراک کشیده شد.

کارگران آذرآب نسبت به موضوعات مختلف هم از سوءمدیریت، نبود کار و تأخیر در پرداخت حقوق معترض بودند؛ ولی این بار به هدفمند نبودن جلسات وزیر در اراک و تهران که با هدف پیگیری مشکلات آنان برگزار شده بود و همچنان برای آن ها بی نتیجه ماند اعتراض کردند.

آخرین جلسه کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید استان مرکزی در تاریخ هفتم شهریورماه با حضور شخص وزیر صمت و سرپرست سازمان خصوصی‌سازی در استان مرکزی برگزار شد.

چشم امید هپکویی ها، آذرآبی ها و مدیران و کارکنان واگن پارس بر مصوبات این نشست بود؛ چرا که تاکید شده بود حضور وزیر تنها به منظور بررسی مشکلات این واحد صنعتی مادرتخصصی در اراک صورت پذیرفته است.

اما در پایان جلسه 3 ساعته مدیران و مسئولان کشوری و استانی با وزیر صمت در استانداری مرکزی، همچنان سوالات کارکنان و کارگران این واحد ها بی پاسخ ماند؛ گویی آنها از شخص وزیر، استاندار و نمایندگان، انتظار معجزه آنی داشتند.

اگر چه درد مشترک واحدهای مذکور از سوی وزیر صمت، سوءمدیریت عنوان شد؛ ولی ناآرامی در بدنه کارگری هپکو و آذرآب بیش از واحدهای دیگر نمایان بود چرا که انتظارات و اعتراضات خود را با تجمع مقابل استانداری به وزیر رساندند و گارد ویژه امنیتی را به منظور حفظ امنیت و آرامش فضای میزبانی استانداری به محل تجمع کشاندند.

در جلسه مذکور مقرر شد در کوتاهترین زمان ممکن و با ضرب الاجل چند روزه نسبت به بررسی مشکلات واحدهای مذکور اقدام عاجل صورت گیرد.

پس از آن در روز دوشنبه یازدهم شهریور ماه جلسه ای با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، استاندار مرکزی، سرپرست سازمان خصوصی‌سازی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران عامل بانک ملی و شرکت مپنا، مدیران کل دستگاه‌های امنیتی و قضایی استان و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و نمایندگان اراک در دفتر وزیر صمت برگزار شد و مشکلات مالکیت و تسهیل امور حقوقی و تولید واحدهای مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

اگرچه در جلسه وزیر در اراک، موضوع واگذاری سهام آذرآب و واگن پارس به مپنا و هپکو به قرارگاه خاتم یا گل گهر سیرجان مطرح شد؛ ولی در بررسی های اخیر ظاهرا معادله تنها به نفع واگن پارس پیشرفته و همچنان سر هپکویی ها و آذرآبی ها بی کلاه ماند.

همین مسئله خشم آذر آبی ها را برانگیخته و آن‌ها را به میدان مرکزی شهر کشاند.

آذر آبی ها معتقدند حضور وزیر صمت در اراک و برگزاری جلسه بعدی که چهار روز بعد از آن در دفتر وزیر در تهران با محوریت پیگیری مشکلات آذرآب و هپکو انجام شد، بی نتیجه بوده است.

یکی از کارگران معترض آذرآب در گفت و گو با عطر یاس اظهار داشت: مپنا حدود دو سال است که به دنبال واگن پارس است و چون واگن پارس را به مپنا نمی دادند، جریان به این صورت پیش رفت.

یکی از اعضای شورای کارگری آذرآب نیز در جمع معترضین گفت: سهامداران عمده آذرآب که بانک کشاورزی با 26 درصد سهام و مدیریت تاسیسات جنوب با 12 درصد سهم، هیچ یک از اهلیت لازم برخوردار نبوده و دولت می بایست سهام را از آنها پس گرفته و به هلدینگ تخصصی واگذار کند تا آذرآب از بحران فعلی نجات یابد.

عسگری افزود: نشست روز دوشنبه مورخ 11 شهریور ماه فقط با هدف واگذاری واگن پارس به مپنا برگزار شد و هیچ نتیجه‌ای عاید هپکو و آذرآب نشده است؛ در حالی که هدف، بررسی مشکلات آذرآب و هپکو نیز بوده است.

یکی دیگر از اعضای شورای کارگری آذرآب افزود: در نشست های اخیر، هپکو و آذرآب را جدی نگرفتند و این توهین به صدای اعتراض کارگران این واحدها است.

این اتفاقات در حالی رخ داد که برخی کارشناسان ارشد اقتصادی استان و کشور راه حل عبور هپکو و آذرآب از بحران را واگذاری سهام هپکو به گل‌گهر سیرجان با گردش مالی 3 میلیارد و هزینه تعمیرات 500 میلیون و نیز واگذاری سهام آذرآب به مپنا می دانند.

اما استاندار مرکزی در خصوص واگذاری سهام هپکو به گل‌گهر در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: ما موافق واگذاری هپکو به مجموعه‌های صنعتی بزرگ مانند قرارگاه‌خاتم، گل گهر ، چادرملو،مس سرچشمه و غیره هستیم ولی متاسفانه این واحدها تمایلی برای این کار ندارند.

مقدسی نماینده اراک خنداب و کمیجان نیز در پاسخ به این سوال که آیا صلاح بر واگذاری سهام هپکو به گل گهر می باشد یا خیر بیان کرد: پیشنهاد بنده این است که سهام هپکو تنها به گل‌گهر واگذار نشود بلکه به صورت کنسرسیومی به گروه کارخانجات تجهیزات معدنی و راهسازی واگذار گردد.

حال در این شرایط هپکو نسبت به آذر آب چند گام به تعیین تکلیف نزدیک تر شده و در آستانه تغییر قرار گرفته است ولی فضای آذرآب همچنان در بحران و ناآرامی سپری می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*