پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۰ فروردین ۱۳۹۹
سراهای بازار اراک باید به پاتوقی برای فعالیت فرهنگی جوانان تبدیل شوند
اجتماعی

سراهای بازار اراک باید به پاتوقی برای فعالیت فرهنگی جوانان تبدیل شوند

Virtual editor
15 شهریور 1398
بازدید: 253
نظرات: 0

اکرمی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری مرکزی:

 

سراهای بازار اراک باید به پاتوقی برای فعالیت فرهنگی جوانان تبدیل شوند

 

امیرکبیر الگوی ماندگاری برای نسل حاضر است

 

گروه جامعه: شایسته سلامی

جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی با دستورکارهای برگزاری بزرگداشت مفاخر و مشاهیر استان مرکزی، طرح گذر ایجاد گذرگاه های فرهنگی، فعالیت های پیشگیری از بیماری تب مالت، کاهش روزهای آلوده و طرح حذف قبوض کاغذی برگزار شد.

تکریم بزرگان و مفاخر با هدف معرفی به نسل جوان و نوجوان در جامعه انجام می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی، با بیان این مطلب که نباید نکوداشت از مفاخر جنسیتی شود گفت: تکریم بزرگان و مفاخر استان و کشور با هدف معرفی مفاخر و تاریخ به نسل جوان و نوجوان و نشر و بازتولید این افراد در جامعه انجام می شود. با برگزاری بزرگداشت و تکریم مفاخر استان مرکزی مردم و نسل جوان و نوجوان جامعه با توانمندی ها، ظرفیت ها و تاریخ کهن استان و کشور آشنا شده و به الگویی برای جامعه تبدیل می شود. باید سئوال پرسید که چرا دیگران در اقصی نقاط جهان سعی در مصادره بزرگان و مفاخر خود دارد؟ انگلیس به عنوان یکی از دشمنان ثابت شده ایران و یکی از زمینه سازان قتل امیرکبیر، تاکنون اقدام به ساخت 3 تندیس از امیرکبیر کرده است که این اقدام باید تلنگری برای ما در جهت نکوداشت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره مفاخرمان باشد.

اکرمی افزود: برگزاری نکوداشت بزرگان و مفاخر استان مرکزی باید در شأن و جایگاه آنان برگزار شده و این آیین ها باید با مشارکت تمامی دستگاه های استان برگزار شود. برگزاری همایش پدران علم استان مرکزی و همچنین احداث یادمان امیرکبیر در روستای هزاوه، یک پیشنهاد بسیار خوب است، چرا که تکریم بزرگان و نکوداشت مفاخر، بزرگی را در جامعه نشر می دهد، لذا بر این اساس نیاز است تا در استان مرکزی نیز شرایط لازم برای بازتولید مشاهیر و امیرکبیرها فراهم شود. استان مرکزی به عنوان مهد مشاهیر و پایتخت مفاخر ایران باید بیش از گذشته به جایگاه مفاخر خود اهتمام ورزد و با برگزاری مراسم هایی در شأن این بزرگان، آنان را به نسل های آینده معرفی کند. برگزاری آئین نکوداشت مفاخر استان، نیازمند تلاش همه جانبه تمامی دستگاه های استانی است و باید هر کسی در حد وسع و توان خود برای این اقدام آستین بالا بزند.

وی ادامه داد: امیرکبیر فراهانی در مدت فعالیت خود به عنوان صدر اعظم کشور با وجود مشکلات و کاستی ها اقدامات و فعالیت های ماندگاری برای کشور به یادگار گذاشت. مدیران و مسئولان استانی باید با الگوگیری از امیرکبیر، تلاش برای رفع مشکلات و توسعه و پیشرفت کشور و استان را در دستور کار خود قرار دهند. یقیناً امیرکبیر نیز در طول مدت کوتاه صدراعظمی خود به مانند امروزه با مشکلات متعددی روبرو بود و از جوانب گوناگون با محدودیت هایی بسیاری مواجه بود، اما این مشکلات نه تنها او را از انجام وظایف خود غافل نکرد، بلکه سبب شد تا با تداوم اقدامات ارزنده اش، همگی ما خود را وامدار زحمات او بدانیم. فعالیت های امیرکبیر الگوی ماندگاری برای نسل حاضر است. در حال حاضر مناقشه بر سر محل تولد امیرکبیر جایز نیست و باید به اصل اقدامات او و ضرورت الگو قراردادن فعالیت های او توجه داشت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: اجرای طرح گذر فرهنگ و هنر، پاسخی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی امروز جامعه بوده و نیاز است این طرح در سراهای بازار اراک که اکنون بدون استفاده باقی مانده، اجرایی شود. اکنون با وجود نیاز اصلی هنرمندان صنایع دستی به مکانی برای عرضه این محصولات، هیچگونه استفاده تجاری، اجتماعی و فرهنگی از سراهای تاریخی اراک نمی شود و باید این سراها به پاتوقی برای انجام فعالیت ها و گفتگوی های فرهنگی و اجتماعی جوانان تبدیل شوند. فرمانداری اراک، شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصناف، اداره کل کتابخانه ها، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و هیئت امنای بازار باید زمینه تبدیل سراها به مکانی برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را فراهم کنند.

اکرمی تصریح کرد: پیشنهاد اجرای طرح گذر فرهنگ و هنر در استان با محوریت حمایت از کسب و کارهای فرهنگی و هنری بسیار عالی است. طرح فرهنگ و هنر در واقع پاسخی به یک نیاز اصلی جامعه در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی است و باید به این پیشنهاد به عنوان طرحی که می تواند سطح فرهنگی، هنری و اجتماعی جامعه را افزایش دهد نگاه کرد. استفاده از فضاها و سراهای بلااستفاده استان از الزامات اجرا شدن طرح گذر فرهنگ و هنر در سطح جامعه است. متأسفانه ما تا به امروز آنطور که باید به پتانسیل های سرشار این اماکن بلااستفاده توجهی نکرده ایم و بعضاً پیش آمده است که به بهانه های مختلف از جمله مالکیت خصوصی، از تغییرکاربری آنها طفره رفته ایم و صورت مسئله را به کلی پاک کرده ایم. یقینا این سراها بهترین مکان برای اجرای طرح گذر فرهنگ و هنر هستند و نداشتن این چنین فضاهایی در سطح استان چندان شایسته نیست. فقدان فضاهای فرهنگی مناسب، زیبنده استان مرکزی نیست و باید این فضاهای بدون کاربری به اماکن فرهنگی مناسبی تبدیل شوند.

 تأسیس خانه تئاتر اراک در دستور کار استانداری مرکزی قرار دارد

سید احمد سجادی، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: راه‌اندازی مدرسه بیمارستان امیرکبیر توسط موسسه حامی یار (حامی کودکان سرطانی) استارت خورده است که در حال حاضر برای تهیه مکان آن نیازمند دو واحد مسکونی تحت تملک راه و شهرسازی استان در محدوده بیمارستان امیرکبیر هستیم. تأسیس مدرسه بیمارستان امیرکبیر، شرایط لازم برای بهره مندی 80 تا 90 کودک سرطانی از خدمات آموزشی را فراهم می کند.

سجادی افزود: تأسیس خانه تئاتر اراک و احداث پارک هنرمندان نیز از دیگر اقداماتی هستند که در دستور کار دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی قرار دارد.

تعداد بیماران مبتلا به بیماری تب مالت کاهش یافته است

دکتر جواد نظری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: تعداد بیماران مبتلا به بیماری تب مالت از حدود یک هزار و 900 نفر در سال 84 به 291 نفر در سال گذشته کاهش یافته است. با وجود افزایش هشت درصدی بیماری تب مالت در استان مرکزی، روند شیوع این بیماری در استان کاهشی است. کمبود اعتبارات و ورود دام های آلوده به استان مرکزی از جمله عوامل شیوع بیماری تب مالت در استان است.

تعداد روزهای آلوده استان به 14 درصد کاهش یافته است

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تعداد روزهای آلوده استان از 47 درصد در سال های گذشته به 14 درصد کاهش یافته است. 50 دستگاه اتوبوس یورو 4 برای اراک خریداری شده است که 14 عدد از این اتوبوس ها به دلیل قیمت بالای آنها در پارکینگ قرار دارند و نیاز است برای کاهش آلودگی هوای این شهرستان زمینه واگذاری این خودروها فراهم شود.

67 درصد مشترکان شرکت برق استان در طرح حذف قبوض کاغذی شرکت کرده اند

حسین شمسی معاون آموزش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: طرح حذف قبوض کاغذی در استان در حال اجراست. اکنون 67 درصد مشترکان شرکت برق استان در این طرح شرکت کرده اند و این استان جزو 2 استان آخر در اجرای این طرح است. کمک و همراهی مردم در اجرای طرح حذف قبوض کاغذی، لازمه اجرای طرح در استان مرکزی است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*