پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ بهمن ۱۳۹۹
زیر پوست آرایشگاه ها چه می گذرد؟
اجتماعی

زیر پوست آرایشگاه ها چه می گذرد؟

Virtual editor
17 شهریور 1398
بازدید: 1,160
نظرات: 0

گزارش عطریاس ازعمل های زیبایی که دردساز می شوند

 

زیر پوست آرایشگاه ها چه می گذرد؟

گروه جامعه: شایسته سلامی

گروه جامعه: سالهاست چالش ایجاد تغییرات در چهره و ظاهر صورت در ایران به گونه ای مطرح شده و پیش رفته که امروزه به عنوان یکی از ضروریات زندگی افراد قرار گرفته است. اینکه این رخداد از کجا نشأت گرفته و به سرعت نور در جوامعی چون ایران در حال اتفاق است، مسئله ای جداگانه است. اما حتی انجام اقدامات مربوط به این حوزه اعم از لیزر، تزریق ژل و بوتاکس و همچنین میکرونیدلینگ (خراش دادن پوست برای رویش پوست جدید) و سپردن سلامت افراد به مراکز و مکان های مربوط به این اقدامات هنوز فرهنگسازی نشده است.
اینکه برخی افراد بدون در نظر گرفتن امنیت و سلامت خود و نیز عواقب انجام چنین اقداماتی، در مراکز غیرمرتبط، صرفاً با هدف انجام این کار با کمترین هزینه ممکن، اقدام می کنند، اوج بی اطلاعی و بدفرهنگی را به جامعه منتقل می کند. اینکه اقداماتی از قبیل لیزر، تزریق ژل و بوتاکس و یا میکرونیدلینگ در معمولی ترین آرایشگاه های سطح شهر انجام می گیرد، مسئله ای است که نه تنها از نگاه دستگاه های ناظر پنهان نیست، بلکه حتی برخوردهای قانونی بسیاری نیز در این زمینه صورت گرفته است؛ مسئله مهم اینجاست که پس از جریمه های سنگین و برخوردهای قانونی، این اقدامات از آرایشگاه ها به منازل با پایین ترین سطح امکانات و آگاهی کشیده شده است و حلال این موضوع چیزی جز افزایش سطح آگاهی فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی افراد استفاده کننده از اقدامات مذکور نیست.
معرفی 115 مورد به مراجع ذیصلاح
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در این خصوص به عطریاس گفت: از 1016 آرایشگاه و 20 آموزشگاه آرایش و پیرایش در سطح شهرستان اراک فعالیت می کنند، تعداد، 19 آرایشگاه و 6 آموزشگاه آرایش و پیرایش مجوز برای انجام تتو دارند. انجام تتو در آرایشگاه ها و آموزشگاه های آرایش و پیرایش که دارای مجوز این امر هستند، منع قانونی ندارد اما در سایر آرایشگاهها کاملاً غیرقانونی است.
دکتر سید محمد جمالیان افزود: انجام فعالیت های پوستی شامل لیزر، تزریق و میکرونیدلینگ در آرایشگاه ها و آموزشگاه های آرایش و پیرایش کاملاً غیرقانونی است و هیچگونه مجوزی برای انجام این فعالیت ها در چنین اماکنی صادر نمی شود. از این حیث از ابتدای سال 1397 تا پایان 5 ماهه ابتدای سال جاری برای انجام چنین فعالیت هایی به شیوه غیرقانونی 56 مورد اخطار صادر شده و 158 مورد نیز به تعطیلی کشیده شده اند. همچنین 115 مورد به مراجع ذیصلاح معرفی شده اند. در این راستا برای 645 مورد نیز اخطارهای بهداشتی در خصوص رفع نواقص بهداشتی آرایشگاه ها صادر شده است.
وی ادامه داد: فعالیت برخی از آرایشگاه های زنانه و یا حتی برخی از افراد در اماکن زیرزمینی و منازل در حوزه فعالیت های پوستی اعم از لیزر، تزریق و میکرونیدلینگ، به لحاظ قانونی دخالت مستقیم در امور پزشکی است و سلامت مردم را به مخاطره می اندازد و صددرصد تخلف محسوب می شود. در صورت شناسایی افرادی که چنین فعالیت هایی انجام می شوند، قانون با آنها برخورد جدی خواهد کرد. حدوداً هر ماه با 5 آرایشگاه زنانه که به شیوه های زیرزمینی و کاملاً غیرقانونی فعالیت های پوستی انجام می دهند، برخورد می کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: برخی از این آرایشگاه ها و یا حتی افرادی که در منازل اقدام به لیزردرمانی می کنند باعث آسیب رساندن به افراد و ایجاد عفونت های شدید می شود. یکی از مخاطرات فعالیت های غیرقانونی برخی از آرایشگاه ها و افرادی که به شیوه های زیرزمینی فعالیت های پوستی انجام می دهند، عدم رعایت نکات بهداشتی ازجمله استفاده از سوزن ها و تیغ های مشترک است که باعث انتشار بیماری های متعدد در بین افراد می شود و حتی استفاده از مواد نامرغوب نیز باعث آسیب دیدن به افراد شده است.
دکتر جمالیان تصریح کرد: آرایشگاه هایی که چنین فعالیت هایی انجام می دهند، به هیچ وجه مورد تأیید دانشگاه علوم پزشکی نیستند و هیچگونه پروانه ای برای انجام فعالیت از دانشگاه دریافت نکرده اند. از سویی دیگر بسیاری از این آرایشگاه ها اصلاً تابلو ندارند و از طریق تبلیغ در فضای مجازی با توجه به اینکه قیمت های بسیار پایینی را ارائه می کنند، مردم به چنین افرادی برای انجام فعالیت های پوستی مراجعه می کنند. موضوع اساسی اینجاست که چنین فعالیت های غیرقانونی، رشد قارچ گونه دارند و این امر نشان دهنده آن است که مردم تقاضای بیشتری نسبت به این موارد دارند و باعث می شود که این فعالیت ها روند رو به رشدی داشته باشد.
وی بیان داشت: در چنین شرایطی، اگر بخواهیم در برخورد با خاطیان این حوزه موفق باشیم، باید سطح آگاهی مردم در این راستا افزایش یابد. مردم باید به عواقب تن دادن به روند غیرقانونی فعالیت های پوستی توسط برخی آرایشگاه ها و یا افرادی که در منازل فعالیت می کنند، پی ببرند. در حال حاضر فعالیت های پوستی به شیوه های کاملاً بهداشتی در مطب های پزشکی انجام می شود. ممکن است که انجام این فعالیت ها در مطب های پزشکی میزان تعرفه های بالاتری داشته باشد، اما در یک محیط سالم و زیر نظر پزشک و متخصصی که به آناتومی بدن کاملاً آگاهی دارد، فعالیت ها پوستی شکل می گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تأکید کرد: بضاعت سرمایه های نظارتی ما محدود است و با چنین بضاعتی نمی توانیم فعالیت های نظارتی را همزمان در مطب های پزشکی، آرایشگاه ها و حتی مراکز غیرمجاز انجام دهیم. در این راستا افزایش سطح آگاهی و سواد سلامت مردم بسیار ضروری است و باید به دیدگاهی دست پیدا کنند که برای سلامت خود اهمیت و ارزش قائل شوند. زمانی که متوجه می شوند مرکز و یا فرد خاصی مجوزها و مدارک لازم را ندارد، نباید مراجعه کنند. در صورتی که متأسفانه در جامعه ما این روند وارونه اتفاق می افتد و به چنین مراکز غیرقانونی و افرادی که زیرزمینی فعالیت می کنند، بیشتر مراجعه می کنند و زمانی که آسیب می بینند، از طریق شکایت موضوع را پیگیری می کنند.
بازرسی های نامحسوس انجام می دهیم
رئیس اتحادیه آرایشگاه های زنانه شهرستان اراک نیز در این رابطه به عطریاس گفت: آرایشگاه هایی که به شیوه زیرزمینی فعالیت های پوستی از جمله لیزر، تزریق و یا میکرونیدلینگ انجام می دهند، مجوزی در این خصوص ندارند و فعالیت هایشان در این زمینه کاملاً غیرقانونی است، چرا که مرکز بهداشت به هیچ یک از آرایشگاه ها اجازه چنین فعالیتی نمی دهد. تنها به گزارش های مردمی اکتفا نمی کنیم و فعالیت های بازرسی را نیز در ارتباط با فعالیت های آرایشگاه های زنانه انجام می دهیم و حتی برخی بازرسی ها نیز به صورت نامحسوس انجام می شود تا بتوان از این طریق خاطیان را شناسایی کرده و برخوردهای لازم را با آنها انجام داد.
مهین صوفی افزود: تمامی همکاری های لازم را از سوی اتحادیه با مرکز بهداشت و اماکن انجام داده می شود تا بتوانیم با چنین مواردی برخورد کنیم. اداره اماکن، اتاق اصناف و دادستانی همکاری های ویژه ای در راستای برخورد با خاطیان آرایشگاه های زنانه دارند. آرایشگاه هایی که فعالیت های این چنینی انجام می دهند، آگاهی کامل از این امر دارند که فعالیتشان کاملاً غیرقانونی است و همواره در مواقعی چنین فعالیت هایی را انجام می دهند که خارج از ساعت قانونی فعالیت آرایشگاه ها باشد.
وی ادامه داد: در خصوص پرونده های شکایتی که در این رابطه تشکیل می شود، بررسی های لازم بر روی آنها در اتحادیه صورت می گیرد و در مراحل بعدی به مرکز بهداشت ارجاع داده می شوند. پرونده هایی که مراحل آنها نهایی می شود به تعزیرات و کمیسیون نظارت فرستاده می شوند. شکایت های تخلف در فعالیت های پوستی که منجر به آسیب دیدن فرد می شود تنها به اتحادیه ارتباط پیدا نمی کند، بلکه بررسی های پزشکی قانونی و مرکز بهداشت نیز در این راستا باید دخالت داده شود، چرا که چنین فعالیت هایی در حیطه فرایندهای پزشکی است.
رئیس اتحادیه آرایشگاه های زنانه شهرستان اراک اظهار داشت: موضوع مهمتر اینجاست که برخی از افراد به صورت زیرزمینی در منازل چنین فعالیت هایی را انجام می دهند و از طریق فضای مجازی در خصوص فعالیت های خود تبلیغات می کنند. در راستای چنین افرادی به راحتی نمی توانیم مداخله کنیم و باید حتماً حکم دادستانی در این خصوص صادر شده باشد. در چنین شرایطی گزارش را به اداره اماکن ارائه می دهیم و اداره اماکن نیز پیگیری های لازم را انجام داده و با صدور حکم از سوی دادستانی با مواردی از این دست برخوردهای لازم انجام می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*