پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
استیضاح وزیر صنعت کلید خورد
استان مرکزی

استیضاح وزیر صنعت کلید خورد

Virtual editor
17 شهریور 1398
بازدید: 341
نظرات: 0

محمد رضا نجفى نماینده تهران و عضو کمیسیون صنایع مجلس خبر داد

استیضاح وزیر صنعت کلید خورد

گروه اقتصاد و صنعت: محمد رضا نجفى با اعلام خبر استیضاح وزیر صنعت در صفحه اینستاگرام ی خود، متن استیضاح رحمانى را منتشر کرد.
در بخشی از این متن علت استضاح را ضعف بنیادی و عدم اشراف و تسلط در دو ساحت نظری و عملی خوانده که سردرگمی و روزمرگی در خصوص مسائل و چالشهای اساسی صنعت و بازرگانی، از پیامدهای آن است.
متن کامل استیضاح رحمانى، وزیر صنعت بدین شرح است:
کلیات شامل:ضعف بنیادی و عدم اشراف و تسلط در دو ساحت نظری (سیاست صنعتی، استراتژی، و خط مشی) و عملی (مدیریت، تصمیم گیری و اجرا) که سردرگمی و روزمرگی در خصوص مسائل و چالشهای اساسی صنعت و بازرگانی از پیامدهای آن است و منتج به افزایش شدید قیمت ها و کاهش ظرفیتهای تولیدی و آسیب شدید به حوزه اشتغال گردیده است. صنعت خودرو، لوازم خانگی، دخانیات، و… نمونه های آشکار آن است.
همچنین در متن مذکور بر محورهای استیضاح وزیر نیز به شرح زیر اشاره شده است: ضعف شدید در مدیریت بازار و زنجیره تامین، توزیع، قیمت گذاری و نظارت شامل:
۱- الف: عدم تامین به هنگام، به مقدار و با کیفیت کالاهای اساسی و مورد نیاز جامعه و مواد اولیه و ملزومات تولید کنندگان
ب: عدم توزیع متوازن، پایدار و قابل دسترس همگان
ج: عدم مدیریت قیمت کالاها مبتنی بر ارز تخصیصی(یارانه ای، …)
د: عدم نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی در چرخه تولید و عرضه محصول به مصرف کنند
۲- عدم تحقق شایسته سالاری و اهلیت در انتصابات و گماردن افراد فاقد شناخت و درک کافی از حوزه مسئولیت و حذف برخی مدیران مجرب و بکارگیری افراد ناکارامد و حتی بعضا مسئله دار
۳- فقدان برنامه ریزی جامع، کافی و شفاف برای استفاده بهره ور و بهینه از منابع محدود ارزی و ریالی محدود موجود با توجه به شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه، به گونه ای که علیرغم تخصیص حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز یارانه ای کالاهای اساسی و نهاده های تولید شاهد لجام گسیختگی چند باره قیمتها و ناتوانی در تامین و توزیع کالاها بوده ایم
۴- عدم شفافیت و صداقت کافی در گزارشات آماری و مدرک تحصیلی مانند امار تولید خودرو
۵- از دست رفتن بازارهای صادراتی به دلیل عدم تامین متناسب نیازهای داخلی
۶- وقوع تخلفات مهم در انجام تعهدات ارز یارانه ای تخصیصی برای واردات کالاهای اساسی و دارو که منجر به کمبود و گرانی در بازار و هدررفت منابع ملی و ورود بانک مرکزی و رییس جمهور به این مسئله شده است
۷- تعلل در انجام تمهیدات و آماده سازی لازم و کافی در کشور برای مواجهه با تحریمها که منجر به توقف یا کاهش تولید برخی کارخانجات، تولیدات و اختلال در بازارها گردید مانند خودرو، لوازم خانگی، مرغ، شکر و ..

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*