پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ تیر ۱۳۹۹
رشد 700 درصدی کشف هروئین در استان مرکزی
اجتماعی

رشد 700 درصدی کشف هروئین در استان مرکزی

Virtual editor
18 شهریور 1398
بازدید: 500
نظرات: 0

آمار وحشتناک رشد جرائم در استان مرکزی

 

رشد 700 درصدی کشف هروئین در استان مرکزی


● رشد 40 درصدی زورگیری وسرقت

● رشد 96 درصدی نزاع جمعی

عطریاس: “پرونده سرپرست فرمانداری فراهان توسط دستگاه قضا در دست بررسی است.”

بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن بیان مطلب فوق در خصوص تجمعات کارگری گفت: تمامی تجمعات کارگری که تا این لحظه در استان تشکیل شده، غیرمجاز بوده و فاقد مجوزهای قانونی هستند. کارگران اگر برای دریافت مجوزهای قانونی مراجعه کنند، بررسی های لازم را انجام داده و به آن پاسخ می دهیم ولی تاکنون هیچ درخواستی از سوی کارگران برای اخذ مجوز در راستای برگزاری تجمعات، دریافت نشده است.

اکرمی با اشاره به اینکه تجمعات اخیر کارگری در سطح شهر اراک به هیچ وجه منجر به تشکیل پرونده برای کارگران نشده است، اظهار کرد: وضعیت کارگران با جدیت در حال پیگیری است. از ابتدای سال جاری تا به امروز بیشترین مباحث شورای تأمین استان مرکزی پیگیری مطالبات کارگری و مشکلات بنگاه های اقتصادی بوده و هیچکدام از بنگاه های اقتصادی رها نشده اند و مرتب در شورای تأمین استان مرکزی به موضوعات بنگاه های اقتصادی از جمله آذرآب، هپکو، واگن پارس و سایر بنگاه های اقتصادی پرداخته می شود. وی ادامه داد: اگر کارگری حقوق خود را نگرفته و می خواهد انتقاد و اعتراض خود را اعلام کند، قابل پذیرش است اما مصاحبه یک کارگر با یک شبکه معاند به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما آن را کارگر فرض نمی کنیم. رفتارها و حرکاتی که دشمنان مردم و شبکه های معاند از آنها سوءاستفاده می کنند، از هیچ شخصی قابل قبول و پذیرفتنی نیست. انتظارمان از کارگران این است که مراقب باشند دشمنان از رفتارهای آنها سوء استفاده نکنند.

وی افزود: کارگران مراقب باشند تا دشمنان و افراد معاند در تجمعات آن ها نفوذ نکنند. کارگران ضمن اینکه مطالبات قانونی خود را در چارچوب های قانونی پیگیری می کنند باید مراقب معاندین و سوءاستفاده دشمنان کشور و مردم از این حرکات و رفتارها باشند.

رشد 96 درصدی نزاع جمعی در استان مرکزی و کاهش 60 درصدی کشف مشروبات الکلی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در ادامه نشست خبری خود در خصوص شاخص های امنیتی استان گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه 2 درصد کاهش در زمینه نزاع و درگیری فردی به ثبت رسیده، اما در حوزه نزاع جمعی رشد 96 درصدی حاصل شده است که این امر نشان از یک زنگ خطر در استان دارد و باید علل آن توسط کارشناسان اجتماعی، فرهنگی بررسی و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به کاهش 53 درصدی شعارنویسی و پخش اعلامیه و افزایش اقدام به خودکشی در استان گفت: استان مرکزی در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به 5 ماهه نخست سال گذشته، کاهش 59 درصدی در زمینه تجمع و راهپیمایی‌های غیرمجاز را به دست آورده است.

معاون استاندار مرکزی با اشاره به افزایش هفت هزار درصدی کشف ماده مخدر مورفین، افزایش 700 درصدی کشف هروئین و افزایش 30 درصدی کشف حشیش در بازه زمانی مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: روند کشف مشروبات الکلی داخلی و خارجی به ترتیب 30 درصد و 60 درصد در استان کاهش یافته است.

وی میزان فوتی‌های تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری را به ترتیب همراه با 2 درصد افزایش و 4 درصد کاهش دانست و اضافه کرد: موارد جرحی و خسارتی تصادفات درون‌شهری با رشد 4 درصد و 15 درصد همراه بوده، همچنین در حوزه تصادفات برون‌شهری رشد 15 درصدی موارد جرحی و رشد 21 درصدی موارد خسارتی به ثبت رسیده است.

رتبه هفتم استان مرکزی در نزاع جمعی

اکرمی با بیان اینکه در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به 5 ماهه نخست سال گذشته میزان جرائم مالی و اقتصادی در استان مرکزی 10 درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: در بازه زمانی مذکور میزان مفاسد اجتماعی همچون شرب خمر، اغفال، مزاحمت و … 22 درصد، جرائم مربوط به عنف 25 درصد و قتل 23 درصد کاهش یافته است، اما زورگیری و سرقت هر کدام 40 درصد رشد داشته‌اند.

وی در ادامه به جایگاه استان مرکزی در شاخص‌های امنیتی در بین دیگر استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: استان مرکزی در 5 ماهه نخست سال براساس شاخص جمعیت در حوزه سرقت‌های خرد رتبه 18 کشور، در حوزه نزاع فردی و جمعی رتبه 7، در حوزه قتل رتبه 24، در بحث گروگانگیری جایگاه 20، در موضوع اقدام به خودکشی رتبه 11 و در حوزه کشف مواد مخدر رتبه 18 کشور را به خود اختصاص داده است.

اکرمی اضافه کرد: استان مرکزی براساس شاخص فراوانی در حوزه سرقت‌های خرد رتبه 18، در حوزه نزاع فردی و جمعی رتبه 7، در حوزه قتل رتبه 23، در موضوع گروکانگیری و اقدام به خودکشی به ترتیب رتبه 19و 18 و در بحث کشف مواد مخدر رتبه 20 کشور را کسب کرده است.

پرونده فرماندار فراهان در دست قوه قضاییه

وی در خصوص نقش رسانه‌ها در ارتقای شاخص‌های امنیتی در استان بیان کرد: رسانه‌ها به عنوان نماینده افکار عمومی می‌توانند به ارتقای شاخص‌های امنیتی و احساس امنیت در جامعه کمک کرده و تصویری مناسب و اطمینان‌بخش را مخابره کنند، نباید تصویری ناایمن از استان بسازیم بلکه باید با ارائه تصویری درست احساس امنیت را درجامعه تقویت کرد.

معاون استاندار مرکزی در خصوص بازداشت سرپرست فرمانداری فراهان به این پاسخ بسنده کرد که پرونده سرپرست فرمانداری در اختیار دستگاه قضایی است و در مرحله بررسی قرار دارد، باید منتظر ماند تا نتیجه تحقیقات مشخص شود که پس از آن توضیحات لازم اطلاع‌رسانی خواهد شد، اما به زودی سرپرست جدید فرمانداری فراهان انتخاب و معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه دکترین امنیت ملی جمهوری اسلامی مردم‌محور است و خواهان امنیت صرفا برای مردم هستیم، گفت: جلب رضایت و صیانت از حقوق مرم جزو مولفه‌های اصلی امنیت در جمهوری اسلامی است.

اکرمی تاکید کرد: امنیت یک فرآیند و موضوع چندوجهی است که باید به زوایای مختلف آن پرداخت تا ضمن ایجاد ، مورد صیانت قرار گیرد و ارتقا یابد. در کنار ایجاد امنیت باید احساس امنیت نیز در جامعه جاری باشد که این امر حاصل کارکرد نهادهای امنیتی در کشور است.

وی بر لزوم تعریف نقش مردم در تامین و صیانت از امنیت در جامعه تاکید کرد و گفت: مردم نقش ممتازی در کاهش جرائم دارند و می‌توانند به نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی در این راستا کمک کنند. متاسفانه در استان مرکزی با پدیده نزاع جمعی مواجه هستیم که این امر خود را در شاخص‌های امنیتی نشان داده است و اگر بتوانیم مردم را با آموزش به لحاظ اجتماعی توانمندسازیم قطعا شاخص‌های امنیتی ارتقا می‌یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در پایان اظهار کرد: همکاری مردم با پلیس یکی از شاخص‌های کمک به ارتقای امنیت است و باید چارچوبی برای نحوه همکاری جهت حفظ امنیت و ترغیب جامعه به منظور تعامل با نیروهای امنیتی و انتظامی شکل گیرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*