پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
به داد خشک شدن ریه های تنفسی برسید
اجتماعی

به داد خشک شدن ریه های تنفسی برسید

Virtual editor
28 شهریور 1398
بازدید: 316
نظرات: 0

 

گزارش عطریاس از شائبه خشک شدن درختان در سطح شهر اراک:

به داد خشک شدن ریه های تنفسی برسید

 

گروه جامعه:  شایسته سلامی
تعدادی از درختان در سطح شهر اراک که ریه ها و شریان های اصلی و حیاتی این شهر هستند، به دلایل نامعلومی که هنوز در دست بررسی توسط کارشناسان محیط زیستی و سمن های فعال در این حوزه است، خشک شده اند. شائبه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی کسبه و شهروندان در برخی نقاط شهر اراک بصورت عمد اقدام به خشک کردن درختان می کنند همین موضوع بهانه ای شد تا عطریاس به این موضوع بپردازد. اینکه چقدر زمان لازم است تا نتایج مورد قبول و کارشناسانه صاحب نظران در اینباره اعلام شود، چندان مهم نیست. اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است، مرگ درختانی است که به مجراهای تنفسی شهر آسیب رسانده است و این آسیب جدی با هیچگونه اظهارنظر کارشناسانه ای قابل قبول و پذیرفتنی نیست.

تنها عامل انسانی در خشک شدن درختان دخیل نیست

احسان آخانی فعال محیط زیست گفت: خشک شدن درخت در هر نقطه ای از دنیا به خصوص در حوزه ها و مناطق شهری تحت تأثیر عوامل مختلفی است. این عوامل می تواند شامل آلایندگی های محیطی متعدد از جمله آلودگی خودروها، آلودگی صنایع، آلودگی آب، عناصر سمی و … باشد. عواملی که باعث خشک شدن درختان می شود، به گونه های مختلف درخت نیز بستگی دارد. درختانی مانند چنار، صنوبر، زبان گنجشک، اقاقیا و … عوامل متعددی باعث خشک شدنشان می شود. تغذیه نامناسب، آبیاری نامناسب، وجود آفت، وجود بیماری و عامل دیگری با نام دوره زیستی و میزان سن و سال یک درخت به گونه ای که ریشه و تنه درخت دیگر نتواند مواد غذایی و آب را به تاج و شاخه های درختان برساند، از دیگر عواملی است که در خشک شدن درختان تأثیر دارد.

آخانی افزود: در بحث حوزه ها و مناطق شهری مسئله دیگری نیز وجود دارد و آن ساخت و احداث پیاده راه ها و آسفالت کردن خیابان ها و ریختن بِتُن در اطراف درختان است. این اقدامات باعث می شود که باغچه های مناسب و متناسبی با تنه و تاج درختان وجود نداشته باشد. این موضوع نیز از دیگر عواملی است که در خشک شدن درختان تأثیر مناسبی دارد. موضوع دیگر این است که در مرکز شهر مشکلات بسیاری در این خصوص وجود دارد. پوشش گیاهی در مرکز شهر بسیار کم است. شهر اراک از ایام گذشته در این محدوده ها قرار گرفته بوده است، اما به علت ساخت و سازهای متعدد، درختان از بین رفته اند. باید برای احیای این درختان در این مسیرها، تدابیر ویژه ای اندیشیده شود و اقدامات مناسبی انجام گیرد.

وی ادامه داد: خشک شدن درختان در برخی از خیابان های شهر اراک مانند خیابان های میثم، عضد، ملک، حصار و چند خیابان دیگر نیز باید از جهات مختلف بررسی شود.

باید تحقیق کرد که علل خشک شدن این درختان چیست، از چه زمانی شروع به خشک شدن کرده اند، میزان خشک شدن درختان در چه حدی است و بعد در خصوص آن اظهارنظر قطعی کرد. البته عوامل انسانی نیز در خشک شدن درختان بی تأثیر نیست. اما تنها یک فاکتور دلیل قطعی برای خشک شدن درختان نیست و باید بررسی شود.

این فعال محیط زیستی اظهار داشت: نباید مسئله را به این سمت و سو، سوق داد که چرا این درختان خشک شده اند، بلکه باید به سمت و سوی این موضوع کشاند که بتوانیم جایگزینی را برای درختان خشک شده در نظر بگیریم و اجرا کنیم. نباید تنها به چرایی و علل خشک شدن درختان پرداخت، بلکه باید به این مسئله توجه داشت که گونه های بهتر و مقاومت تری را در نظر گرفت و جایگزین درختان خشک شده کرد.

وی بیان داشت: عامل دیگری در حوزه شهری اراک در خشک شدن درختان چه حال و چه آینده تأثیرگذار است و آن هم مسئله مهم سیستم فاضلاب است. زمانی که فرایندهای زِهکشی و چاه های فاضلاب شهری ایجاد می شود، بخش بسیار مهمی از منابع آبی شهری را فرا می گیرد. به مرور زمان اگر فاضلاب به طور کامل ایجاد شود، بخش مهمی از رطوبت زمین از بین می رود و به این علت کمبود رطوبت درختان خشک شده و از بین  می روند.

فعلا نمی توان اظهارنظر انجام داد

حمید اخوان دیگر فعال محیط زیستی گفت: در ارتباط با خشک شدن درختان در برخی از خیابان های شهر اراک، نمی توان تا قبل از انجام تحقیقات و بررسی های کامل و دقیق، اظهارنظر قطعی انجام داد.  اما دلایل مختلفی در این خصوص وجود دارد که از جمله این عوامل می توان به عدم رسیدگی های لازم، سن و دوره زیستی درختان، آفت، آلودگی های هوا و آب و یا حتی دخالت های انسانی اشاره کرد.

اخوان افزود: در این رابطه شهرداری باید آزمایش های متعددی را بر روی درختان خشک شده انجام دهد تا به طور دقیق بتوان علل خشک شدن آنها را بررسی کرد. اگر پس از بررسی ها و آزمایش های شهرداری به طور دقیق مشخص شود که دخالت مستقیم انسانی در خشک شدن درختان تأثیرگذار است، باید از حقوق عامه مردم دفاع شود و با افرادی که چنین اقدامی را انجام داده اند، به شدت برخورد گردد و بر اساس قانون علیه این افراد اعلام جرم صورت گیرد.

وی ادامه داد: اگر این رویه در شهر باب شود که هر شخصی از وجود هر درختی ناراضی است، آن را بخشکاند، فاجعه پدید می آید. در این راستا شهرداری باید اقدامات بازدارنده ویژه ای را در نظر بگیرد تا از این طریق چنین فرهنگی در میان افرادی که مخرب محیط زیست هستند، ایجاد نشود و اوضاع به این سمت و سو کشیده نشود. با توجه به اینکه این درختان خشک شده اند، باید برای درختانی که قرار است مجدداً کاشته شوند، پیش بینی های لازم صورت گیرد تا از خشک شدن و از بین رفتن آنها جلوگیری شود.

در حال انجام تحقیقات لازم هستیم

محمدرضا کشاورزیان سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک گفت: طبق آزمایش ها و بررسی هایی که بر روی درختان خشک شده سطح خیابان های شهر اراک انجام داده ایم، نشانه هایی از وجود نفت در خاک و ریشه درختان یافت نشده و نمی توان گفت که این درختان با نفت خشک شده اند. این موضوع که بخواهیم به صراحت بگوییم عامل انسانی باعث خشک شدن درختان شده است، اینگونه نیست و هنوز به نتیجه خاصی دست پیدا نکرده ایم. در حال حاضر نیز علل خشک شدن برخی از درختان سطح شهر اراک در دست بررسی است و تا به این لحظه به قطعیت دقیق در این راستا نرسیده ایم.

کشاورزیان افزود: درختان برخی از خیابان های شهر اراک به علت آنکه در مسیر قنات ها بوده اند و در دوره های زمانی متعدد مسیر این قنات ها جمع آوری شده اند، آب و رطوبت لازم را از دست داده اند و همین امر باعث خشک شدن درختان شده است. البته تانکرهای آب را در مسیر بسیاری از درختان تعبیه کرده ایم و از این طریق درختان را به خوبی آبیاری می کنیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*