پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
استیصال سه دولت در گره گشایی از مشکل هپکو
استان مرکزی

استیصال سه دولت در گره گشایی از مشکل هپکو

Virtual editor
28 شهریور 1398
بازدید: 409
نظرات: 0

 

اعتراضات کارگری اراک از روی ریل راه آهن آغاز و به بیمارستان رسید

 

استیصال سه دولت در گره گشایی از مشکل هپکو


 

عطریاس: عصر دوشنبه بیست و پنجم شهریور ماه، به دلیل تجمع کارگران هپکو زیر پل شهرصنعتی واحتمال مسدود شدن مسیر قطارها، نیروهای گارد ویژه و انتظامات به منظور ممانعت از هرگونه اقدام هپکویی ها، همه مسیرهای ارتباطی به محل تجمع کارگران را محاصره کردند و در فضای کاملا امنیتی، درگیری میان معترضین و نیروهای امنیتی شکل گرفت که منجر به مجروح و زخمی شدن حدود  15 نفر از هپکویی ها و بازداشت 20 نفر از کارگران شد.

مصدومین به بیمارستان ولیعصر اراک منتقل شدند ولی از وضعیت بازداشتی ها تاکنون اطلاعی در دست نیست و پیگیری های عطریاس در این خصوص ادامه دارد.

از آغاز مشکلات شرکت هپکو   و پس از سپری شدن عمر سه دولت نه تنها مشکلات این شرکت مطرح در خاورمیانه حل نشده بلکه روزبه روز به مشکلات ومعضلات این شرکت افزوده شده است.

طی سالهای گذشته تنها هنر دولتمردان تغییر مدیریت این شرکت صنعتی بوده است که تا به امروز مشکلی از مشکلات تلنبار شده این شرکت حل نکرده است. موضوعی که کارگران هپکو نیز در آخرین اعتراض خود بدان اشاره کردند. آنچه در ادامه می آید اظهارنظراتی است که مسئولان استان در روز دوشنبه داشته اند .

قانون دست ما برای تغییر سهامدار هپکو بسته است

استاندار مرکزی روز دوشنبه با حضور در جمع کارگران معترض هپکویی با تاکید بر اینکه تمام اختیارات قانونی استان برای رفع مشکل هپکو بکار گرفته شده، گفت: قانون دست ما را در بسیاری از موارد از جمله موضوع تغییر سهامدار هپکو بسته است .

آقازاده در محل تجمع هپکویی ها در مسیر ریل راه آهن شمال جنوب، خطاب به کارگران اظهار داشت: 99.5 درصد خواسته های شما با خواسته های ما مشترک است و درخصوص لزوم تغییر سهامدار و ضرورت رونق تولید در این شرکت با شما هم عقیده بوده و اعتراض شما را تایید می کنیم، اما نیم درصد اختلافی میان ما، مربوط به بستن ریل راه آهن است که نباید انجام شود حتی اگر یکسال حقوق هم عقب بیفتد .

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر خواسته های شما را پیگیری کرده و حرف شما را به بالاترین کارگروه ملی و بالاترین مقام کشور رسانده ایم، اظهار کرد : شما می توانید در هر نقطه دیگری از شهر تجمع آرام خود را انجام دهید اما نباید برای بیان یک حرف حق به اشتباه رفتار کرده و به گونه ای اقدام کرد که هم صدای شما به گوش کسی نرود و هم دیگران از کار شما بهره برداری سیاسی کنند .

آقازاده با بیان اینکه یکبار دو سال پیش و دوباره امروز از شما خواهش کردم که ریل را نبندید گفت: حرف شما برای همه حجت است ولی وقتی یک کار به صورت غیر عرف و غیر قانونی انجام شود صدای شما نفوذ قبل را نخواهد داشت .

وی با تاکید بر اینکه همه کارها در اختیار دولت نیست و قانون دست ما را در بسیاری از موارد از جمله موضوع سهامدار بسته است، گفت: یکی از عواملی که باعث برکناری رییس سازمان خصوصی سازی شد موضوع هپکو و تلاش و پیگیری شما بوده است .

آقازاده با بیان اینکه قبول دارم کار به کندی پیش می رود اظهار کرد: متاسفانه بدنه اداری در کشور ما کمی کُند است. یکسال و نیم است که پرونده سهامدار قبلی هپکو به تهران برده شده و رییس قوه قضائیه که در جریان مشکلات هپکو و آذرآب قرار گرفته قاضی ویژه برای این پرونده در نظر گرفته است هرچند درخواست ما اینست که این پرونده در استان مرکزی رسیدگی شود .

وی با بیان اینکه سهامدار هپکو در حال حاضر قانونا در این شرکت حق تصمیم گیری دارد و هر اتفاقی در شرکت قرار باشد بیافتد در حال حاضر باید با نظر و امضای او انجام شود، گفت: مدیر جدید که برای هپکو انتخاب شده بومی استان و متخصص اینکار است و بر بسیاری از مسئولان کشور نفوذ دارد ولی شما اجازه ندادید 48 ساعت از امضای حکم او بگذرد و دست به اعتراض زدید .

آقازاده با بیان اینکه بستن راه آهن غیرقانونی است، تاکید کرد: اگر در همان مسیر منطقی که دو سال اخیر طی کردیم حرکت کنیم به نتیجه می رسیم ولی اگر حرف شما از مسیر قانونی بیرون برود، با اینکه به حق هستید به نتیجه نمی رسید .  وی با اشاره به پرداخت بخشی از مطالبات هپکو و معوقات موجود کارگران گفت : در جلسه ای که در تهران تشکیل شد تمام افرادی که از نظر قانونی در این حوزه ذینفع هستند را دور هم جمع کرده و مصوبات را صورتجلسه کرده ایم. یکی از بندهای صورتجلسه این است که بانک ملی باقیمانده وام هپکو را برای تولید و پرداخت معوقات پرداخت کند .

آقازاده با اشاره به وضعیت موجود سیاسی و اقتصادی کشور گفت: در این شرایط که مورد هجوم دشمن قرار گرفته و محاصره اقتصادی هستیم باید حرف حق را طوری بزنیم که بهره برداری سوء سیاسی از آن صورت نگیرد .

وی با تاکید بر اینکه استان تمام اختیارات قانونی خود را برای رفع مشکلات بکار گرفته است گفت: مطمئن باشید که اقدامات خوبی در حال انجام است. روز گذشته قرارداد تولید 45 گریدر با سازمان راهداری بسته شد و قرار شد قرارداد 45 دستگاه دیگر نیز بسته شود. بنده در استانداری حاضرم 30 میلیارد تومان قرارداد با هپکو ببندم و اگر به تدریج تلاش کنیم این تعداد قراردادها به تدریج افزایش پیدا می کند.

پرونده سهامدار قبلی هپکو قضایی شده است

سردار محسن کریمی فرمانده سپاه روح ا.. استان مرکزی نیز در جمع کارگران با اشاره به اینکه پرونده سهامدار قبلی هپکو قضایی شده و در سفر رییس قوه قضائیه به استان مشکلات هپکو با وی در میان گذاشته شد، افزود: باید منتظر برخوردهای قضایی با مسببین شرایط امروز هپکو باشیم .

وی اظهار کرد: رئیس قوه قضائیه مبارزه با فساد را از همین قوه آغاز کرد و مطمئنا با همین رویکرد کار را ادامه خواهد داد .

کریمی با بیان اینکه شما برای انقلاب هزینه های گزافی پرداخت کرده و 213000 شهید و بیش از دو برابر این تعداد جانباز تقدیم کرده اید پس نباید اجازه دهید این خون ها پایمال شود گفت: پیگیری های بسیاری برای رفع مشکلات هپکو انجام شده و بخشی از پیگیری ها منجر به دستگیری مسئول سازمان خصوصی سازی شد پس اجازه دهید ادامه کار هم انجام شود .

وی با بیان اینکه برای گرفتن حق خودتان نباید حق همسایه را ضایع کنید و باید از مسیر قانون به خواسته های خود برسید، از کارگران معترض هپکو خواست که با بستن ریل راه آهن این موضوع را امنیتی نکرده و از راه قانونی امور را پیگیری کنند .

کارگران هپکو در اعتراض به آنچه “تعیین تکلیف سهامداری این شرکت” عنوان کرده اند، در مسیر راه آهن شمال جنوب تجمع کردند، آنها که اخیرا تجمعات اعتراضی خود را نسبت به وضعیت شرکت و معوقاتشان از سر گرفته بودند خواستار تعیین سهامدار جدید برای هپکو هستند.

در پی دستور رییس جمهور و جلسات مسئولان استان با وزیر صنعت و مسئولان سازمان خصوصی سازی و با موافقت سهامدار عمده هپکو، “ابوالفضل روغنی گلپایگانی” بعنوان مدیرعامل جدید هپکو معرفی شد ولی کارگران معتقدند که مشکل هپکو با اینکار رفع نشده و خواستار تغییر سهامدار هستند.

مداخله نیروی انتظامی نیز با هدف جلوگیری از اختلال عبور و مرور قطارها بود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در گفتگو با رسانه های استان از ضرب وشتم کارگران هپکو اظهار بیخبری کرد. محمدتقی آبایی هزاوه، مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان مرکزی در ارتباط با آنچه روز دوشنبه رخ داد، گفت: علیرغم مذاکراتی که با نمایندگان کارگران مبنی بر پیگیری مطالبات آنها داشتیم، متاسفانه دیروز چند ساعتی کارگران ریل راه آهن را بسته بودند که استاندار در جمع کارگران معترض حاضر شد و با آنها صحبت کرد؛ فرمانده سپاه و جانشین فرمانده انتظامی نیز در جمع حاضر شدند و با کارگران مذاکره کردند اما کارگران قانع نشدند.

به گفته ی آبایی هزاوه؛ این وضعیت تا ساعت 7 بعدازظهر ادامه پیدا کرد و قطارها برای تردد معطل مانده بودند که در نهایت، نیروی انتظامی وارد عمل شد و ظرف مدت بسیار کوتاهی، حدوداً یک دقیقه، ریل راهآهن باز شده و تردد قطارها از سر گرفته شد. مداخله نیروی انتظامی نیز با هدف جلوگیری از اختلال عبور و مرور و بازشدن مسیر قطارهایی صورت گرفت که معطل مانده بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان ضرب و شتم احتمالی و بازداشت کارگران هستید یا خیر؛ گفت: از بازداشت و ضرب و شتمی که منجر به مجروحیت شده باشد، اطلاعی ندارم؛ در این موارد چیزی نمیدانم اما در جریان مداخله استاندار و نیروی انتظامی و همچنین بازشدن ریل راه آهن توسط نیروی انتظامی هستم.

اقدامات نیروی انتظامی تحت نظارت شورای تامین استان مرکزی بوده است

حسین نوروزی، مسئول اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان مرکزی نیز در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با کارگران تحت نظارت شورای تامین بوده است.

سرگرد حسین نوروزی، مسئول اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی در خصوص برخوردهای انجام شده با کارگران هپکو بیان کرد: طبق اعلامیه ای که از سوی شورای تامین استان مرکزی به نیروی انتظامی ابلاغ شده اجازه هیچ گونه مصاحبه در رابطه با وضعیت کارگران هپکو به نیروی انتظامی داده نشده است و از شما هم تقاضا می کنم تا جزئیات این موضوع را پیگیری نکنید.

مسئول اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در رابطه با وضعیت کارگران هپکو شخص استاندار به عنوان رئیس شورای تامین باید پاسخگو باشد چرا که نیروی انتظامی به تنهایی در این موضوع دخالت نداشته و سایر دستگاه های امنیتی نیز در برخورد با کارگران هپکو دخیل بوده اند و هرگونه اقدامی هم که از سوی نیروی انتظامی صورت گرفته تحت نظارت شورای تامین استان مرکزی بوده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*