پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
به نام خمین به کام الوند
استان مرکزی

به نام خمین به کام الوند

Virtual editor
29 شهریور 1398
بازدید: 420
نظرات: 0

انتقاد سرمایه گذار پروژه پتروشیمی خمین از عملکرد مدیران وزارت نفت و مسئولان استان مرکزی:

به نام خمین به کام الوند

گروه اقتصادی:زهره صادقی

13 سال از طرح احداث مجتمع پتروشیمی در شهرستان خمین می گذرد، اما طبق اظهارات مسئولان مربوطه عملیات اجرایی این پروژه با فراز و نشیب های بسیار همراه بوده و رسماً از سال 1396 آغاز شده است. حال که روند پیشرفت فیزیکی مجتمع پتروشیمی خمین نسبتاً رو به اتمام است و از موانع هفتخوان رستم برای تکمیل زیرساختها و به جریان انداختن عملیات احداث عبور کرده است، دغدغه چگونگی تأمین خوراک مجتمع که تعهد وزارت نفت و مدیران وقت بوده، سرمایه گذار را با نگرانی روبرو کرده است.
سرمایه گذار پروژه پتروشیمی خمین که مشکلات پیش روی احداث واحد مذکور را تا به این مرحله پشت سر نهاده است، از شائبه توافق وزارت نفت با استاندار مرکزی مبنی بر احداث واحد پتروشیمی دیگری با نام پتروشیمی الوند در جوار پالایشگاه امام خمینی شازند شکایت دارد.
حمید کبیرجباری در گفتگو با عطریاس با انتقاد از روند حمایت مدیران و مسئولان از احداث پروژه و پیشرفت فیزیکی آن اظهار داشت: ما از سال 1392 به این پروژه ورود کرده ایم و تلاش بر این بود که با تمام سرعت کار را پییش ببریم، اما انتخاب زمین و خرید تجهیزات 2 سال به طول انجامید؛ یک و نیم سال نیز درگیر تکمیل پرونده های زیست محیطی بودیم؛ اخذ مجوز زیرساختهای اولیه همچون برق، گاز، خرید یک حلقه چاه برای آب و … نیز که با مشکلات بسیاری همراه بود، یک سال به طول انجامید.
وی افزود: اما طی فرآیند دریافت مجوزهای مذکور، اکنون با مشکل اصلی تأمین به موقع خوراک مورد نیاز مجتمع مواجه هستیم، چرا که در همان مقطع، تعهد تأمین خوراک این مجموعه رسماً و کتباً از سوی وزارتخانه اعلام شده بود و مصوبه وزارت نفت و هیئت وزیران را داشت، اما وزارت نفت از 2 سال پیش، سیاست حمایت از طرحی دیگر در استان که احداث پتروشیمی الوند در جوار پالایشگاه امام خمینی شازند است و حتی یک درصد هم پیشرفت فیزیکی نداشته را در پیش گرفته است. سرمایه گذار و مدیر پروژه پتروشیمی خمین ادامه داد: میزان خوراک لازمه این طرح 180 هزار تن در سال است که وزارت نفت اعلام داشته «شاید نتوانیم این خوراک را تأمین کنیم چرا که سهم خوراک پتروشیمی خمین به پتروشیمی الوند اختصاص یافته است» در حالی که این قول را قبل از آغاز سرمایه گذاری به مجتمع پتروشیمی خمین داده بودند و اکنون قرار است این سهم به پتروشیمی الوند برسد.
وی در ادامه بیان داشت: طرح ( کاعذی ) پتروشیمی الوند قرار بوده در ملایر اجرا شود، اما با حمایت های شخص وزیر و استاندار مرکزی، مجوز آن را به استان مرکزی آوردند و جانمایی آن همزمان با حضور آقازاده در استان مرکزی صورت گرفت. کبیرجباری افزود: خوراک تعهد شده موجود است اما به نام الوند و به کام گروهی دیگر اختصاص می یابد؛ شکایت این جریان را در قالب نامه هایی به مقامات بالاتر از وزیر نیز رسانده ایم، اما هنوز اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است و همین مسئله انگیزه و سرعت ادامه کار را که می توانست تا پایان سال جاری به اتمام برسد، سلب کرده و با مشکلاتی همراه ساخته است. وی تأکید کرد: با تمام تلاش، پروژه را تا اواسط سال 1399 به اتمام می رسانیم، اما اگر بنابر ادامه این ناهماهنگی ها و عدم همکاری ها باشد موارد مهمی است که با جدیت افشا خواهد شد.
سرمایه گذار پروژه پتروشیمی خمین، پیشرفت فیزیکی پروژه را 83 درصد اعلام کرد و گفت: تولید روزانه 500 تن پلی پروپیلن (PP) خروجی این مجموعه خواهد بود که حدود 200 تن از این تولیدات در روز به مجموعه های صنایع پایین دستی در استان مرکزی و واحدهای مرتبط مستقر در شهرستان فرمهین منتقل خواهد شد.

وزارت نفت و شرکت پتروشیمی باید به تعهد خود عمل کند
فرماندار خمین نیز با تأکید بر اهمیت احداث این پروژه در این شهرستان و در دفاع از حقوق سرمایه گذار، اظهار داشت: باید تعهدی که وزارت نفت و شرکت پتروشیمی نسبت به تأمین خوراک این واحد داده اند، عملاً محقق شود؛ چرا که سرمایه گذار با اعتماد و تکیه بر این تعهد، اقدام به سرمایه گذاری کرده است.
احمد طهرانی افزود: سرمایه گذار پروژه مذکور، دغدغه تأمین خوراک را به بنده نیز منتقل کرده است که با توجه به اینکه پروژه از 13 سال پیش کلید خورده و مجوز گرفته و خوراک آن نیز مشخص شده است، عدم اجرای تعهد وزارتخانه پذیرفتنی نیست؛ چرا که حداقل 300 فرصت شغلی مستقیم در منطقه ایجاد می شود.
وی به حجم سرمایه گذاری در پروژه اشاره کرد و گفت: اگرچه پیش بینی اعتباری اولیه پروژه کمتر بود، اما حدود 800 میلیارد تومان پیش بینی سرمایه گذاری شده است که کاملاً توسط بخش خصوصی اجرا می شود و امید می رود با توجه به پیشرفت فیزیکی مناسب، تا پایان سال جاری این پروژه تکمیل و در سال آینده، تولید آزمایشی آن آغاز گردد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*