پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
مقدسی نماینده اراک: ۱۵ میلیاردتومان اعتبار  برای ساخت پل سنجان با قید فوریت
اجتماعی

مقدسی نماینده اراک: ۱۵ میلیاردتومان اعتبار برای ساخت پل سنجان با قید فوریت

Virtual editor
14 مهر 1398
بازدید: 390
نظرات: 0

رفع بلاتکلیفی 14 ساله ساخت تقاطع ورودی سنجان

مقدسی نماینده اراک: ۱۵ میلیاردتومان اعتبار برای ساخت پل سنجان با قید فوریت

 

سینا علیدادی، گروه شهری:

شهرداری اراک با عمل به تعهدات خود در اجرای طرح تقاطع غیرهمسطح سنجان گره کور ایجاد شده برای ساخت این تقاطع را باز کرد و درحال حاضر نوبت دولت است که به تعهدات خود عمل کند.
چهارده سال پیش طرح ساخت تقاطع غیرهمسطح ورودی منطقه سنجان مورد تصویب مراجع ذیربط استانی از جمله شورای ترافیک استان مرکزی قرار گرفت تا شاید سوانح تلخ رانندگی در این منطقه کاهش پیدا کند اما تا به امروز نه تنها آمار تصادفات تغییر چندانی نکرده بلکه کلنگ بر زمین مانده مسوولین، معضلات ترافیکی بسیاری را در این نقطه حادثه خیز ایجاد کرده است.
چهار مرتبه کلنگ زنی بی فرجام
“عبدالله سهرابی” اولین استانداری بود که در سال 85 کلنگ احداث تقاطع غیرهمسطح ورودی سنجان را آن هم با طرح یک زیرگذر، بر زمین زد ولی تا چهار سال بعد عملا کاری انجام نشد تا اینکه “علی اکبر شعبانی فرد” نیز در سال 89 به عنوان استاندار وقت، بار دیگر کلنگ احداث این تقاطع را بر زمین زد اما مناقشات بین شهرداری اراک و اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی سبب شد که بازهم این کلنگ بدون هیچ فرجامی بر روی زمین بماند و رها شود.
وجود اختلافات مدیریتی و فنی، بین شهرداری و راه و شهرسازی منجر به آن شد که سال 92 تفاهم نامه ای بین این دو به انعقاد برسد که براساس آن شهرداری موظف به تملک پلاک های تجاری و مسکونی واقع در حریم طرح شد تا محدوده برای احداث تقاطع توسط راه و شهرسازی به طور کامل آزاد شود. به دنبال انعقاد این تفاهم نامه در همان سال کلنگ زنی دیگری برای ساخت تقاطع غیرهمسطح سنجان انجام شد اما تا سال 96 نیز کاری از پیش نرفت چرا که طی این چهارسال بارها طرح ساخت تقاطع تغییر کرد و نهایتا مقرر شد به جای یک زیرگذر، پلی روگذر ساخته شود که با مخالفت شهرداری اراک رو به رو شد چرا که ساخت تقاطع به صورت روگذر تملک بیشتری را می طلبد و این مهم هزینه چند میلیاردی را به مدیریت شهری تحمیل می کرد.
به هر سو در اردیبهشت 96 با حضور مسوولین استانی احداث تقاطع غیرهمسطح سنجان به شکل روگذر برای چهارمین مرتبه به صورت رسمی کلنگ زنی شد. در این مراسم کلنگ زنی شارقی، مدیرکل وقت راه و شهرسازی استان مرکزی بیان داشت: «مقرر شده پل روگذری با طول عرشه 576 متر با هزینه 140 میلیارد ریالی احداث شود» اما دو سال بعد یعنی در فروردین ماه سال جاری درحالی که چند پایه از این تقاطع غیرهمسطح احداث شده بود؛ احمد مرزبان، مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان در توضیح روند ساخت این پروژ گفت که «طول پل 604 متر با طول عرشه 394 متر است» و این سخن کافی بود که بار دیگر زمزمه هایی از انجام تغییرات در طرح احداث تقاطع غیرهمسطح سنجان ایجاد شود، زمزمه هایی که سه ماه بعد مرزبان طی گفت و گو با عطریاس آن ها را تائید کرد و گفت: «احتمال ایجاد تغییرات فنی در طرح احداث تقاطع غیرهمسطح سنجان وجود دارد.»
افتتاح تا یک سال دیگر انجام می شود
اما در حال حاضر که شهرداری اراک با تاخیر چند ساله نهایتا هفته گذشته تمام تعهدات خود در قبال تملک پلاک های معارض پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان انجام داد، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در گفت و گو با عطریاس ایجاد تغییرات در طرح این پروژه را رد کرد و گفت: طرح جدیدی برای اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان تهیه نشده و روند اجرای این پروژه با همان طرح فعلی، ادامه خواهد داشت.
نوازنی ادامه داد: دلیل اصلی توقف اجرای پروژه مذکور، عدم همکاری شهرداری اراک با اداره کل راه و شهرسازی برای تملک واحدهای مسکونی در محدوده کارگاهی پیمانکار است به طوری که درحال حاضر حدود یک سال است که پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان به دلیل “عدم تملک سه پلاک مسکونی” بلاتکلیف باقی مانده است.
وی در پایان با اشاره انجام تملکات توسط شهرداری، اظهار کرد: باتوجه به تملک های انجام شده و آزادسازی مسیر اجرای پروژه؛ طبق برنامه زمانبندی باید حداقل تا یک سال دیگر تقاطع غیرهمسطح سنجان به بهره برداری رسد.
ساخت تقاطع غیرهمسطح سنجان با قید فوریت و جدیت تمام دنبال شود
از سوی دیگر سید مهدی مقدسی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی که پیگیری های بسیاری را برای جذب بودجه ساخت این تقاطع انجام داده با اشاره به اینکه مسئولین استانی، جدیتی برای ساخت تقاطع غیرهمسطح سنجان از خود نشان نداده اند، گفت: اخیراً به دنبال تذکرات مکرر و پی در پی که اینجانب به وزیر راه و شهرسازی و معاونین ذیربط وی دادم، پانزده میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح تقاطع غیرهمسطح ورودی منطقه سنجان اختصاص یافت و در این راستا نیز مدیر کل راه وشهرسازی استان مرکزی قول داد که به زودی عملیات اجرایی این پروژه مجددا با جدیت آغاز به کار کند.
مقدسی ادامه داد: با پیگیری های مستمری که انجام شد، طی هفته گذشته شهرداری اراک خسارات کلیه املاک واقع شده در طرح تقاطع غیرهمسطح ورودی سنجان را پرداخت و آن ها را مورد تملک قرارداد تا یکی از پایه های این تقاطع در آخرین ملک تخریب شده احداث شود. البته اگر تملک این املاک طی دوسال گذشته قبل از حضور مهندس شفیعی، شهردار فعلی اراک انجام می شد، مدیران وقت اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز با جدیت بیشتری این پروژه را دنبال می کردند.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درحال حاضر تاخیرات غیر موجه ایجاد شده در مسیر ساخت تقاطع غیرهمسطح سنجان؛ مردم این منطقه و مسافرین عبوری را آزار می دهد، لذا انتظار بنده از مسئولین ذیربط این است که با توجه به اختصاص ۱۵ میلیارد تومان بودجه برای ساخت این تقاطع، کار با قید فوریت و جدیت تمام دنبال شود تا شاهد جبران مافات باشیم.
مقدسی درباره دلایل به تاخیر افتادن ساخت تقاطع غیرهمسطح ورودی سنجان، گفت: با پیگیری های صورت گرفته در دو سال گذشته دو وزیر راه و شهرسازی یعنی آقایان “آخوندی” و “اسلامی”، معاونان این وزارتخانه و چهار بار حضور دو استاندار مرکزی و بازدید از روند اجرایی این تقاطع، منجر به آن شد تا بنده سه بار با وزیر محترم راه و شهرسازی جلسه برگزار کنم تا مطالبات مردم سنجان را پیگیری نمایم. البته این پیگیری ها نیز در صحن مجلس ادامه داشت به طوری که چندین بار تذکرات شفاهی و کتبی به وزارت راه و شهرسازی دادم اما متاسفانه این امور به علت اختلاف نظر شهرداری اراک با اداره کل راه وشهرسازی استان مرکزی در نحوه و تقدم تملک بر اجرا و یا برعکس و عدم تامین اعتبار کافی، با تاخیر مواجه شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*