پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
اشتباه استراتژیک دولت اعتدال  عدم استفاده از تجربه اصلاح طلبان بوده است
استان مرکزی

اشتباه استراتژیک دولت اعتدال عدم استفاده از تجربه اصلاح طلبان بوده است

Virtual editor
16 مهر 1398
بازدید: 341
نظرات: 0

مسعود معصومى، دبیر شوراى هماهنگى اصلاح طلبان در گفتگو با عطریاس :

اشتباه استراتژیک دولت اعتدال عدم استفاده از تجربه اصلاح طلبان بوده است

عماد فراهانی، گروه سیاسی:
«دولت تدبیر و امید دچار دو اشتباه استراتژیک شد. نخست عدم استفاده مفید از تجربه اصلاح طلبان در دولت اصلاحات و دوم قرار دادن تمام تخم مرغ هایش در سبد برجام»
مسعود معصومی، دبیر حزب آزادی ضمن بیان مطلب فوق با انتقاد از عملکرد دولت تدبیر و امید، حرکت بر محور سیاست های اصلاح طلبان را تنها راه برون رفت دولت روحانی از چالش های عمیقی که منجر به تضعیف سرمایه های اجتماعی شده است دانست.
معصومی، همچنین عدم وجود تعادل و استراتژی مشخص در رفع مشکلات مردم، یک جانبه نگری و متمرکز شدن بر روی سبد برجام که در نهایت منجر به کم توجهی به سایر بخش ها شده است را از جمله مهمترین عوامل موثر در ضعف عملکردی دولت تدبیر و امید دانست، چرا که وی معتقد است این دولت برخلاف ادعای حرکت بر مسیر اعتدال بیشترین سیاست های ضد اعتدالی را در این دو دوره ی ریاست جمهوری اتخاذ کرده است.
دبیر حزب آزادی با اشاره به عملکرد ضعیف دولت تدبیر و امید در تحقق وعده های انتخاباتی خود، برگزیدن استراتژی مناسب و ایجاد تعادل و توازن میان سیاست داخلی و خارجی را، راهکاری به منظور بازسازی وجهه تخریب شده دولت حسن روحانی در دوساله ی باقی مانده از عمر دولت روحانی دانست.
یک جانبه نگری و متمرکز شدن بر سبد برجام از آفت های دولت تدبیر و امید است
مسعود معصومی، دبیر حزب آزادی در انتقاد از عملکرد دولت تدبیر و امید بیان کرد: دولت تدبیر و امید دچار دو اشتباه استراتژیک شده است؛ نخست عدم استفاده مفید از تجربه اصلاح طلبان و دوم قرار دادن تمام تخم مرغ هایش در سبد برجام، از سوی دیگر همانطور که همگان اذعان دارند دولت اصلاحات شاخص های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را به نحو چشمگیری ارتقا داد، لذا حرکت بر محور سیاست های آن دولت می توانست دولت حسن روحانی را از چالش های عمیقی که باعث تضعیف سرمایه اجتماعی شد، رهایی بخشد.
دبیر حزب آزادی در ادامه ضمن اشاره به حکمرانی ضعیف و بدون برنامه ی اعضای حزب اعتدال و توسعه در پست های مهم و محلی در رابطه با دلایل عدم موفّقیت دولت تدبیر و امید تصریح کرد: یک جانبه نگری و متمرکز شدن بر سبد برجام از آفت های دیگر دولت تدبیر و امید بود که متاسفانه باعث شد تا این دولت نسبت به بخش های دیگر کم توجه شود؛ همین امیدواری بیش از حد به موضوع برجام و کم توجهی به بخش های دیگر باعث شد تا بسیاری از بخش ها از دایره دید دولت خارج یا به حاشیه رانده شود فلذا تنبلی، سستی و گاهاً فساد اقتصادی حاکم بر بخش هایی که هر یک می توانستند عامل محرکی برای آزاد شدن پتانسیل های مبتنی بر توان داخلی باشند تسری یابد؛ اما متاسفانه دولت فعلی علیرغم تأکیدی که از ابتدا بر استراتژی اعتدال داشت هرگز موفق نشد تا این استراتژی را به یک عملیات مؤثر و کارآمد تبدیل نماید و تنها نمادی که در سطح کشور می توان از دولت تدبیر و امید به عنوان برگزیننده استراتژی اعتدال مشاهده کرد، جانشانی سران و اعضای حزب اعتدال و توسعه در پست های مهم ملی و محلی است که همگان شاهد حکمرانی ضعیف و بدون برنامه این حزب در دستگاههای مختلف هستیم.
وی بیشترین سیاست های ضد اعتدالی را اتخاذ شده از سوی دولت تدبیر و امید که خاستگاه اعتدالی دارد دانست و گفت: به عقیده بنده این دولت علیرغم ادعای حرکت بر مسیر اعتدال بیشترین ضربه را از عدم تعادل و نداشتن استراتژی مشخص در رفع مشکلات مردم خورده است. به همین خاطر می توانم ادعا کنم دولتی که پرچم اعتدال را به دوش می کشد بیشترین سیاست های ضد اعتدالی را اتخاذ کرده است. لذا شاهد هستیم که در نتیجه سیاست های غیر متوازن و توجه بیش از حد به مسأله برجام, عدم تعادل بر مسیر حرکتی دستگاههای اجرایی به عنوان اجزا محرک جامعه حاکم شده و در جای جای کشور در این دستگاهها به علت نبود توجه و تمرکز کافی، فضای حیات خلوتی بر فضای کار و تلاش مضاعف چیره گشته است.
مسعود معصومی، دبیر حزب آزادی تنها راه بازسازی وجهه تخریب شده دولت تدبیر و امید راعمل به وعده ها و شعارهای انتخاباتی خود دانست و گفت: آن چه که می تواند این دولت را در ابعاد مختلف از وضعیت فعلی جدا ساخته و بر ریل تدبیر و امید واقعی برگرداند عمل به وعده ها و شعارهای انتخابات سال نود و شش است؛ همچنین ایجاد توازن و برگزیدن استراتژی مناسب با هدف نظم بخشی و ایجاد تعادل دینامیکی میان سیاست داخلی و خارجی راهکاری است که می تواند دولت را برای بازسازی وجهه تخریب شده خود در دو سال پیش رو یاری رساند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*