پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
ترجیح به تجرّد
اجتماعی

ترجیح به تجرّد

Virtual editor
16 مهر 1398
بازدید: 143
نظرات: 0

استان مرکزی در کاهش ازدواج رتبه اول را کسب کرد

ترجیح به تجرّد

شایسته سلامی، گروه جامعه:
محمدمهدی تندگویان،معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در سفر یک روزه خود به استان مرکزی از کاهش آمار ازدواج در استان مرکزی انتقاد کرده و گفته بود که: «این استان جایگاه نخست کاهش نرخ ازدواج در بین سایر استان های کشور را داراست و در کاهش آمار این حوزه صدرنشین است. در این راستا تمامی دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان مرکزی باید در اصلاح این موضوع بسیار مهم مشارکت گسترده داشته باشند.» در همین راستا و در خصوص علل و چرایی کاهش ازدواج در استان مرکزی با دکتر توسکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه ، سجادی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی و امیدی، معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی گفتگو کرده ایم که در ادامه می آید.
تحکیم خانواده مهمتر از تشکیل ضعیف آن است
دکتر مریم یارمحمدتوسکی جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با عطریاس گفت: آنچه به عنوان پیش فرض های علمی در پدیده اجتماعی ازدواج‌ مطرح است این است که امروزه پیوند ازدواج‌ امری خواستنی و به هنگام است. در هر وضعیت آماری از میزان نقصان ازدواج باشیم، مدل های تشویقی، مقطعی، تبلیغی صرف و اجبار، تزلزل خانواده را بیشتر و ریسک گسست خانوادگی و طلاق را افزون تر می کند. در هر تصمیم سازی و یا سیاستگذاری باید به این نکته توجه نمود که تحکیم خانواده مهمتر از تشکیل ضعیف آن است.
مهارتهای ارتباطی واقعی به جوانان آموزش داده نمی شود
توسکی افزود: ۶۹ علت بروز طلاق، مشکلات ارتباطی گزارش شده است و همین امر در ازدواج نیز مطرح است. مهارتهای ارتباطی واقعی، اثربخش و از مسیر مناسب به جوانان آموزش داده نمی شود و در برابر آن مسیرهای مبهم، ازدواج های ثبت نشده، دوستی ها و گروه های نامطمئن مجازی و غیرمجازی و الگوهای فرافرهنگی قابل دسترس و مهیاست. از ویژگی های مهم مرتبط با این مسئله در استان مرکزی، صنعتی بودن، دانشگاهی بودن، مهاجرفرستی بالا، بالابودن نسبت جنسیتی به نفع مردان، ضعف شاخص های توسعه اجتماعی، ضعف هویت فرهنگی و‌ ضعف در انسجام اجتماعی است.
چندپارچگی، تنوع فرهنگی و قومی در استان
وی ادامه داد: در استان مرکزی که نرخ ازدواج پایین ترین نرم در کشور اعلام شده است، مناطقی با فاصله زیاد از این میانگین همانند کمیجان و آشتیان در آن قرار گرفته اند که نرخ ازدواج در آنها وضعیت مطلوبی دارد و در مقابل شهرهایی همانند فراهان، زرندیه و محلات پایین ترین نرخ ازدواج در استان را با خود به یدک می کشند. در آمار ازدواج 9 ماهه انتهای سال 1397 دامنه ای وسیع از میزان نزدیک‌ به صفر تا ۱۰.۲ گزارش شده است و این امر ‌نشان از چندپارچگی، تنوع فرهنگی و قومی استان را دارد که ‌‌این آمار داخل استانی قابل مطالعه و بررسی است.
این جامعه شناس و استاد دانشگاه اظهار داشت: به نظر می رسد هر آنچه که با رویکرد سیاستگذاری و تصمیم سازی برای ازدواج سالم و زمینه سازی ازدواج انجام شده باید آسیب شناسی گردد و ‌مورد بازبینی قرار گیرد. واضح است این مدل ها که هزینه های قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داده اند، موفق نبوده اند و عقلانی است متوقف شوند و ‌با رویکردی نوین مبتنی بر بازنگری به این مهم نگریسته شود.
هم اندیشی با جوانان اولین گام در برابر راه های رفته ناموفق است
توسکی تصریح کرد: جلب مشارکت نمایندگان واقعی جوانان در گروه های داوطلبانه و پردازش و‌ هم اندیشی با آنان اولین گام در برابر راه های رفته ناموفق است. مهارت آموزی های ارتباطی و آموزش های مؤثر از طریق کانال های مؤثر و سنین‌ نقش آفرین، از دیگر گام های مؤثر در این حوزه است که از این حیث مهمترین کانال های آموزشی خانواده، آموزش و‌پرورش، رسانه ها و تشکل های متخصص و ‌مجرب ماست. تقویت مهارت کارآفرینی و هزینه نمودن در این مسیر، به جای مدل های ناکارآمد از جمله آموزش های پروژه ای و مهارت آموزی های ناموفق نیز اقدامی است که بسیار مهم جلوه می کند.
وی بیان داشت: محوری قرارگرفتن مسائل جوانان برای همه دستگاه های اجرایی از جمله طرح ها و‌ متولیان سازمانی آن همانند مسکن، اشتغال، اوقات فراغت، فرهنگی ـ هنری ، امنیت اجتماعی و غیره … که در واقع همگی بر امر ازدواج به صورت مستقیم و ‌یا غیرمستقیم مؤثرند. توانمندسازی واقعی خانواده در کاهش فاصله نسلی (۷-۸ سال) و نزدیک نمودن دنیای والدین و فرزندان به یکدیگر و هچنین تلاش در ایجاد و افزایش مهارت گفتگو در خانواده و برای خانواده در قالب تسهیلگری های اجتماعی مهمترین گام های بعدی در این حوزه می باشند.
دومین استان کشور در حوزه کاهش نرخ ازدواج هستیم
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در خصوص کاهش نرخ ازدواج در استان به عطریاس گفت: طبق اعلام سازمان ثبت احوال کشور، استان مرکزی با 14 درصد کاهش آمار ازدواج در سال 1397 نسبت به 1396 دومین استان کشور در حوزه کاهش نرخ ازدواج هستیم. ضمن اینکه آمارهای کاهش نرخ ازدواج در 18 استان کشور، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در خصوص آمار مربوط به طلاق در استان مرکزی با کاهش روند سرعت طلاق روبرو هستیم. استان مرکزی دومین استان کشور به لحاظ میزان کاهش طلاق است و این امر نشان دهنده آن است که در حوزه کاهش نرخ طلاق وضعیت خوبی داریم.
مرکزی، جزو استان های پیر کشور محسوب می شود
سید احمد سجادی افزود: یکی از علل کاهش نرخ ازدواج در استان مرکزی، حرکت به سمت پیری است؛ جمعیت استان رو به سالمندی رفته است و جزو استان های پیر کشور محسوب می شود.
دومین عامل اقتصادی است. در حال حاضر با قشر وسیعی از جوانان بیکار مواجه هستیم و با توجه به اینکه جزو استان هایی هستیم که نرخ بیکاری در آن به نسبت خوب است، اما عامل اقتصادی را نیز باید در نظر گرفت. در کنار بیکاری باید عامل اقتصاد خانواده را نیز در نظر گرفت. هزینه هایی که خانواده های طرفین قرار است برای ازدواج در نظر بگیرند نیز خود مسئله بزرگی است و باید دید در شرایط اقتصادی امروز جامعه، خانواده ها چگونه می توانند چنین هزینه هایی را تقبل کنند. عوامل فرهنگی و چشم و هم چشمی های موجود در میان افراد جامعه نیز در موضوع اقتصاد خانواده و ازدواج فرزندان اثرگذار است. بسیاری از خانواده ها به علت آنکه نمی توانند در سطح سایر خانواده ها و یا بالاتر از آنها برای فرزندان خود شرایط ازدواج را مهیا کنند، موضوع ازدواج فرزندان خود را تا جایی که امکان دارد به تعویق می اندازند تا بتوانند شرایط لازم را آماده سازی کنند. تجمیع عواملی از این دست به کاهش نرخ ازدواج در جامعه دامن می زند.
وی در ادامه در خصوص راهکار مقابله با کاهش ازدواج در استان تصریح کرد : قانون تسهیل ازدواج سال 1384 مصوب شده است، قانونی جامع و کامل است چرا که تمامی مباحث اعم از ازدواج، تسهیلات بانکی در آن در نظر گرفته شده و همچنین تسهیلات مربوط به ازدواج آسان در سطح استان مرکزی را نیز می توان برای آن مدنظر قرار داد. البته در استان مرکزی طی چند ماه گذشته طرح خاصی تحت عنوان دهکده زندگی در کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی استان مصوب شده، اما هنوز اجرایی نشده است که این طرح از سوی دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد داده شده بود. این طرح را مجدداً مورد مطالعه قرار داده ایم تا بر اساس آن و با استفاده از فضاهای خالی دانشگاه آزاد و نیروهای موجود در این دانشگاه، مراحل قبل، حین و بعد از ازدواج و همچنین آموزش های مربوط به این موارد مورد بررسی و پژوهش های کاربردی قرار می گیرد و اجرایی می شود.
مرکزی تنها استان با کاهش نرخ ازدواج نیست !
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی در خصوص فعالیت های این مجموعه برای ساماندهی نرخ ازدواج در استان گفت: در بحث کاهش نرخ ازدواج استان مرکزی به تنهایی این موضوع را بر دوش نمی کشد و همراه با این استان 18 استان دیگر در سطح کشور با کاهش نرخ ازدواج روبرو هستند و البته در میزان آمار به جهت رتبه بندی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. از سوی دیگر و در مقابل در خصوص میزان طلاق با کاهش نرخ طلاق در استان مرکزی روبرو هستیم، به گونه ای که در نرخ آماری کاهش طلاق دارای رتبه دوم در سطح کشور هستیم.
برنامه ها روی محور کاهش نرخ طلاق گردش داشته است
مرتضی امیدی افزود: برنامه هایی که از سنوات گذشته تا حال حاضر در خصوص ازدواج اجرا می شود، غالباً بر روی محور کاهش نرخ طلاق گردش داشته است. در تمامی دوره ها و برنامه های آموزشی و پژوهشی، اقدامات فرهنگی، فعالیت های مراکز مشاوره بیشتر سعی شده تا در راستای کاهش طلاق در جامعه گام بردارد. کارگاه های بسیاری در راستای آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج برگزار شده است. مراکز مشاوره ای که در مجموعه اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی از سوی وزارتخانه مجوزهای لازم را دارند، دستور کار ویژه آنها برگزاری کارگاه های آموزشی قبل از ازدواج است. خوشبختانه در بحث کاهش نرخ طلاق در چند سال اخیر برنامه های بسیار خوبی اجرایی شده و شاهد این موضوع نیز بودیم که وضعیت استان مرکزی در کاهش نرخ طلاق وضعیت بسیار مطلوبی است، به گونه ای که این موضوع در آمار و ارقام به دست آمده نیز کاملاً مشهود است.
علل و عوامل اثرگذار بر روی ازدواج جوانان مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد
وی ادامه داد: با سفر تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به استان مرکزی، به دنبال این موضوع بودیم که با همکاری استانداری، دادگستری و اداره کل ورزش و جوانان و با پیشنهاد مهندس تندگویان، استان مرکزی به همراه چند استان دیگر به عنوان پایلوت قرار بگیرند و فعالیت های پژوهشی در راستای کاهش نرخ ازدواج در استان های پایلوت اجرایی شود و همچنین علل و عوامل اثرگذار بر روی ازدواج جوانان مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.
با استناد به قانون ” تسهیل ازدواج”
می توان میزان ازدواج در جامعه را افزایش داد
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی اظهار داشت: از آنجایی که قانون تسهیل ازدواج در سال 1384 مصوب شده بود، اما طول سالیان متمادی مغفول و ابتر مانده بود و اجرایی نشد و در این سالها هر دولتی که بر سر کار آمد در راستای این قانون هیچ گونه اقدامی را انجام نداد. این قانون را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم و دریافتیم که قانون بسیار کامل و جامعی است و به خوبی می توان با استناد به این قانون در راستای بالا بردن میزان ازدواج در جامعه و افزایش نرخ آن گام برداشت. این قانون به گونه ای است که به تنهایی یک یا 2 دستگاه نمی توانند اقدامات خاصی را انجام دهند و در آن به وضوح اشاره شده که باید به صورت بین بخشی و با مشارکت تمامی دستگاه های ذیربط قانون مذکور اجرایی شود تا بتوان گام های مثبتی در راستای افزایش نرخ ازدواج برداشت.
ورزش و جوانان به عنوان دبیرخانه و هماهنگ کننده فعالیت می کند
امیدی تصریح کرد: اینکه مجموعه ورزش و جوانان به تنهایی موظف است که در خصوص ازدواج و افزایش نرخ آن در جامعه گام بردارد، هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، چرا که مجموعه ورزش و جوانان به عنوان دبیرخانه و هماهنگ کننده فعالیت می کند. در زیرمجموعه ستاد ساماندهی، کمیته های تخصصی وجود دارد که در گذشته مسئولیت آنها با دستگاه های متولی بود، اما متأسفانه حدود 2 سال است که تمامی دستگاه های اجرایی ذیربط شانه خالی کرده اند و همگی چشم به اقدامات مجموعه ورزش و جوانان دوخته اند. در صورتی که اجرای فرایندهای ستاد ساماندهی و قانون تسهیل ازدواج باید به صورت بین بخشی و با همکاری تمامی دستگاه های اجرایی ذیربط انجام شود تا بتوان همانگونه که در کاهش نرخ طلاق موفق بوده ایم، در افزایش نرخ ازدواج نیز موفق باشیم.
وی بیان داشت: متأسفانه دیدگاه ها به گونه ای است که می پندارند همه دستگاه ها باید کنار کشیده و تنها مجموعه ورزش و جوانان در این راستا گام بردارد. سئوال اینجاست که مگر تنها مجموعه ورزش و جوانان در سطح جامعه با جوانان سر و کار دارد و یا اینکه تمامی جوانان متعلق به این مجموعه هستند؟! مگر مجموعه ورزش و جوانان چه میزان پتانسیل، نیرو و اعتبارات لازم را دارد که بخواهد تمامی مشکلات حوزه جوانان را حل و فصل کند؟!

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*