پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
گفتگوی صریح اصلاح طلبان با استاندار  مرکزی
استان مرکزی

گفتگوی صریح اصلاح طلبان با استاندار مرکزی

Virtual editor
25 مهر 1398
بازدید: 232
نظرات: 0

گفتگوی صریح اصلاح طلبان با استاندار مرکزی

امیر فریدافشار، دبیر حزب ندای استان مرکزی: دکل نفتی و پول های میلیاردی را افراد دیگری برده اند، نه کارگران هپکو

فریباآباقری، رئیس انجمن روزنامه نگاران زن استان مرکزی: رسانه ها نماینده افکار عمومی هستند نه قدرت حاکم

گلسا بهاروندی، دبیر حزب جوانان استان مرکزی: مبارزه با فساد اقتصادی به خصوص موضوع وکیل 20 میلیاردی ایرالکو هرچه سریعتر پیگیری شود

حسین بیات، دبیر خانه کارگر استان مرکزی: حل مشکلات کارگری ضامن حل مشکلات ملی است

سید محمدجعفرحائری، رییس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان: انتظار داریم در استان تغییرات مشهودی هم معنا با رای مردم رخ دهد

امینی، نماینده حزب اتحاد ملت در نشست شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان: دولت در حق اصلاحات جفا کرده است

 

سینا علیدادی، گروه سیاسی:

اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان استان مرکزی در جلسه با شخص استاندار خواستار عدم تکرار برخوردهای قهری با کارگران شدند.

رییس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان در نشست این شورا با استاندار، معاون سیاسی و مدیرکل دفتر سیاسی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مدیون اصلاح طلب ها است، گفت: توقع نداریم استاندار مرکزی، ریل گذاری سیاست دولت در کشور را تغییر دهد اما در عین حال انتظار داریم در استان تغییرات مشهودی هم معنا با رای مردم رخ دهد. سهم خواهی احزاب سیاسی در کشورهای پیشرو در دموکراسی امری طبیعی و بدیهی است که در کشور ما متاسفانه به علت نوپا بودن مردمسالاری و عدم شفافیت کنش ها و واکنش های سیاسی و نبود زیرساختهای سیاسی به علاوه رودربایستی های غیرسیاسی منجر به عبور آسان دولت برآمده از رای مردم از خواست های همان مردم گردیده است.

سید محمدجعفرحائری، ادامه داد: ما اصلاح طلبان به دنبال سهم هستیم اما فقط سهم مردم! مردمی که بخاطر اصلاح طلبان به دولت رای دادند و خواستار تغییرات مشهود در تمام حوزه ها بودند اما بعد از انتخابات با پوزخند و توهین و عبور از شعارها مواجه شدند. بنا نبود افرادی که از پله های ترقی تفکر حلقه انحرافی بالا می رفتند کماکان به صعود خود این بار از شانه اصلاح طلبان ادامه دهند. شاید مشخص نباشد بسیاری از افرادی که اکنون در دولت هستند از کجا آمده و چه گرایشاتی دارند اما ما شناسنامه داران اصلاح طلب هستیم و آرمان های خود را فراموش نمی کنیم.

وی افزود: فصل الخطاب اصلاح طلبان قانون است، نه یک بند کمتر و نه یک بند بیشتر. اینکه بندی از قانون به مذاق برخی خوش نمی آید مهم نیست چراکه نص قانونی مهم است. چگونه است که فردی در دانشگاه که یک مکان دولتی است در پشت تریبون رسمی دانشگاه هرنوع توهین و بی احترامی که دلش می خواهد نثار رییس جمهور قانونی کشور می کند و هیچ مسئولی طبق قانون با او برخورد نکرده و واکنش مناسب نشان نمیدهد؟!

رییس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی جبهه اصلاحات را حامی دولت دانست و گفت: تفاوت نقد تند و تیز اصلاح طلبان با مخالفت و کارشکنی مخالفان دولت در آن است که آنها به دنبال زمین زدن دولت هستند و ما به دنبال زمین نخوردن آن. مدیران دولتی باید پذیرای نقد تیز ما باشند چراکه به دنبال گوشزد کردن خواست مردم هستیم. مگر کارگران به دنبال پست گرفتن هستند که برایشان پرونده سازی می کنید؟ آنها به دنبال حقشان هستند، پروسه پرونده سازی را متوقف کنید.

حائری در پایان اظهار کرد: برخی مدیران این دولت به قولی از ترس مرگ خودکشی کرده و از هم اکنون به دنبال مستحکم کردن جایگاه خود در دولت آینده هستند حتی به قیمت سکوت در برابر توهین آشکار به رییس دولت و عبور از شعارهای دولت در انتخابات های گذشته و حتی عمل بر خلاف آنها. این مدیران که تعداد آنها کم هم نیست بزرگترین پاشنه آشیل دولت بوده و هستند. اصلاح طلبان فقط به اندازه سهم ناچیز حضور خود در دولت در اوضاع نامناسب سیاسی اقتصادی و اجتماعی کنونی قبول مسئولیت می کنند. کسی گمان نکند بعد از 7 سال بی مهری ها و خلف وعده ها امروز می تواند برای خود شریک جرم بتراشد.

دولت در حق اصلاحات

 جفا کرده است

اسداله امینی، نماینده حزب اتحاد ملت در نشست شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان با استاندار مرکزی گفت: اصلاح طلبان رای آوران اصلی روحانی بوده اند اما اکنون از شیوه سیاست ورزی دولت گلایه دارند زیرا اگر عملکردها را بررسی کنیم درخواهیم یافت که دولت در حق اصلاحات جفا کرده است.

امینی ادامه داد: احزاب پرچم داران جامعه مدنی هستند و در ایران به عنوان طفل نوپایی می باشند که دولتمردان باید دست آن را بگیرند تا در صورت مهیا بودن فضا بیشترین بالندگی و تاثیرات مثبت را برجای گذارند.

وی افزود: دولت شرایط را برای رشد احزاب فراهم کند. این بدان معنا نیست که احزاب به دنبال حمایت مالی هستند بلکه حمایت معنوی و از آن مهمتر باز کردن فضای سیاسی خواسته احزاب است تا در نهایت مردم با فعالیت سیاسی مناسب بتوانند یک شناسنامه سیاسی قابل قبول داشته باشند.

مدیریت حوزه ی زنان استان دچار ضعف و بی عملی است

فریبا آباقری، دبیر انجمن روزنامه نگاران زن در نشست شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان با استاندار مرکزی ضمن بیان این نکته که دولت در امور مختلف باید رویکرد اصلاح طلبانه داشته باشد و خنثی عمل نکند، گفت: اشخاصی که به دولت فعلی رای دادند، انتظار دارند تفاوت بین این دولت با دولت های سابق را ببینند زیرا اگر تفاوتی احساس نشود دیگر دلیلی برای شرکت در انتخابات وجود نخواهد داشت و از طرفی دیگر اگر دولت تدبیر و امید مواضع سیاسی خود را در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شفاف مطرح نکند، قطعا خطر کاهش مشارکت مردم در انتخابات بیش از هر دوره ای احساس خواهد شد.

آباقری ادامه داد: متاسفانه دولت از نیروهای کیفی اصلاح طلبان که هم راستا با رای جامعه حرکت می کنند، بهره نمی برد و حتی از نزدیکی با آن ها هراس دارد. با روی کار آمدن دولت اعتدال، باز هم اصلاح طلبان کنار گذاشته شدند و همین امر سبب ایجاد ناامیدی در نیروهای آماده به خدمت جبهه اصلاحات شد.

وی افزود: دولت انتظار نداشته باشد رسانه ها به تعریف و تمجید از اقدامات آن بپردازند و تلاش نکند آنها را در انجام وظایف اطلاع رسانی محدود کند، چرا که رسانه ها نماینده ی افکار عمومی هستند و اگر دولتمردان چنین انتظاراتی را داشته باشند، مرجعیت رسانه های داخلی از بین می رود. در واقع مهم ترین دلیلی که امروز رسانه های خارجی مرجعیت افکار عمومی را به دست گرفته اند، این است که از رسانه های داخلی سلب اعتماد شده است.

دبیر انجمن روزنامه نگاران زن خواستار بررسی جدی وضعیت رسانه ای و فرهنگی استان مرکزی شد و خاطر نشان کرد: مدیریت ارشد دولت باید به عملکرد سازمان های اجتماعی و فرهنگی استان ورود کند و آن ها را مورد ارزیابی قرار دهد. درحال حاضر سینماهای استان یکی پس از دیگری تعطیل می شوند، هنرستان و دانشگاه وابسته به ارشاد یا تعطیل یا در آستانه ی تعطیلی هستند و از طرفی دیگر در فاصله ی کوتاهی 200 ابلاغ در سازمان بهزیستی، نشان دهنده ضعف شدید مدیریتی و عدم ثبات در این سازمان ها است. علیرغم روی کار آمدن دولتی اعتدالی هنوز هم با دانشجویان مانند دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد برخورد می شود به طوری که امروز فعالیت های دانشجویی به محاق رفته و برخورد های امنیتی با فعالان دانشجویی جای سوال و بررسی دارد که چرا معاونت سیاسی استان به این مسایل ورود نمی کند؟

آباقری در پایان اظهار کرد: مدیریت حوزه ی زنان استان دچار ضعف و بی عملی است و به وظایف خود که ایجاد ارتباط و تعامل سازنده با فعالان اجتماعی و سیاسی زنان و‌ همین طور شناسایی و تقویت زنان مستعد و توانمند در سازمان ها است عمل نمی کند. بی تفاوتی و‌ روزمره گی در این حوزه به خوبی آشکار است و فعالان سیاسی زن اصلاح طلب در استان بارها و بارها خواستار تغییر مدیریت آن شده اند اما متاسفانه تاکنون تغییری صورت نگرفته است.

فساد اقتصادی در صنایع استان مرکزی با جدیت پیگیری شود

گلسا بهاروندی، دبیر حزب جوانان استان مرکزی با اشاره به اینکه تخصیص بودجه به استان مرکزی کاملا نا عادلانه انجام می شود، گفت: استان مرکزی در وصول مطالبات مالیاتی رتبه یازدهم کشور را دارد اما علیرغم این موضوع در تخصیص اعتبارات و بودجه با دوازده رتبه اختلاف در جایگاه بیست و سوم کشور قرار دارد که همین مسئله نشان دهنده عدم عدالت در تخصیص اعتبارات دولتی است به طوری که سوالات بی جواب بسیاری را در افکار عمومی به وجود آورده است.

بهاروندی ادامه داد: جدا از رفع ابهامات در تخصیص بودجه از مدیریت ارشد استان انتظار می رود با دقت نظر بیشتری بحث واگذاری صنایع را مورد بررسی قرار دهد تا معضلات امروز دیگر تکرار نشود که در همین راستا می طلبد صنایع بحران زده به اشخاص یا شرکت های صنعتی دارای اهلیت و با شناسنامه واگذار گردد.

وی اضافه کرد: مبارزه با فساد اقتصادی که جامعه شاهد بخشی از آن بوده باید هر چه سریعتر با جدیت ویژه در استان مرکزی پیگیری شود؛ به خصوص موضوع وکیل بیست میلیاردی شرکت آلومینیوم اراک که چندین سال است چهار درصد از سود حاصل از تولیدات این شرکت را برای خود بر میدارد.

دبیر حزب جوانان استان مرکزی در پایان تاکید کرد: متاسفانه از ابتدای شروع به کار دولت، تغییر و تحول موثر و مثبتی در حوزه اقتصادی استان مرکزی رخ نداده که امید می رود با برخی اقدامات انجام شده شاهد بهبود در این عرصه باشیم. البته نباید رسیدگی به وضعیت صنایع کوچک و متوسط فراموش شود چرا که درحال حاضر حدود 40 درصد از این صنایع تعطیل شده اند و یا با حداقل ظرفیت تولیدی خود کار می کنند.

دکل نفتی و پول های میلیاردی

را افراد دیگری برده اند

نه کارگران هپکو

امیر فریدافشار، دبیر حزب ندا نیز در نشست شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی در انتقاد به برخورد فیزیکی با کارگران هپکو اراک، گفت: دکل نفتی و پول های میلیاردی را افراد دیگری برده اند ولی امروز برای کارگران پرونده های قضایی تشکیل می دهید. اتفاقات تلخی برای کارگران هپکو رخ داد که جامعه را تحت تاثیر خود قرار داد. در اتفاقات رخ داده دو موضوع حائز اهمیت بود. اول آسیبی که شامل حال کارگران شد و دوم آنکه جناح مقابل با فرصتی که در سایه تعلل مسولان در تعیین تکلیف هپکو به دست آورد، دست به موج سواری زد به همین دلیل این امر مورد انتقاد شدید ماست چرا که دولت تدبیر و امید نباید فضایی ایجاد کند تا مخالفان بتوانند با آن موج سواری کنند و دولت و حامیانش را تخریب نمایند.

فرید افشار ادامه داد: دو سال از عمر دولت دوازدهم می گذرد و فرصت لازم برای به سرانجام رساندن وضعیت هپکو وجود داشت. معتقدم نماینده ارشد دولت در استان مرکزی از ابتدای حضورش در استان عزم جدی برای رفع مشکلات هپکو داشت چرا که ساعت 11 صبح فردای روز معارفه اش ابتدا در هپکو حضور یافت اما با بی تفاوتی سایر مسوولان این تلاش ها بی نتیجه ماند. در اردیبهشت 97 سه روز ریل راه آهن  بسته شد که در آن مقطع مسئولان استان هیچگونه برخورد قهری با کارگران معترض نداشتند زیرا هدف مسئولان این بود که صدای هپکو به وزارتخانه و پایتخت برسد. در آن مقطع نیز برای 15 نفر از پرسنل هپکو پرونده قضایی تشکیل شد و به هر سو توقع داشتیم با آن هزینه‌هایی که کارگران متحمل شده اند وضعیت سهامدار هپکو مشخص و هپکو به اهلش سپرده شود.

وی افزود: در سال 97  وام 90 میلیاردی برای هپکو درنظر گرفته شد و تیم مدیریتی که سازمان خصوصی سازی برای هپکو معرفی کرد، مستقر شد. توقع این بود که نظارت کافی روی عملکرد تیم مدیریتی سازمان خصوصی سازی وجود داشته باشد اما این امر آنچنان که باید انجام نشد. در آخرین جلسه اصلاح طلبان با استاندار عنوان کردیم که هیچ تولیدی در هپکو اتفاق نیفتاده و تیم وقت مشغول اتلاف زمان است اما تنها نتیجه آن تزریق 73 میلیارد پول به هپکو بود که هیچ تولیدی با آن انجام نشد به همین دلیل به سیستم نظارتی استان انتقاد وارد است که چطور اجازه دادند مدیران وقت هپکو منابع تزریق شده به هپکو را اتلاف کنند. اگر با آن پول تولید صورت می گرفت دیگر شاهد ادامه اعتراضات و اتفاقات شهریور 98 نبودیم و هیچ کارگری روی ریل نمی آمد که اکنون متحمل هزینه شود.

وی درباره شکل گیری آخرین اعتراض کارگران هپکو گفت: دو هفته قبل از بسته شدن ریل، شورای کارگری هپکو طی بیانیه ای اعلام کرد به احترام ماه محرم و آرامش خاطر مسوولان که بتوانند با تمرکز بیشتری مشکلات هپکو را حل کنند کارگران از اعتراض دست می کشند و خواستار تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت شدند اما 48 ساعت بعد از این بیانیه استانداری اعلام می کند که مشکل هپکو با انتصاب مدیرعامل جدید حل شد در حالی که مشکل کارگران، مالکیت، سهامداری و عدم تولید هپکو بود و نه تغییر مدیرعامل.

این فعال اصلاح طلب حوزه کارگری استان بیان کرد: ای کاش نامه استاندار به ریاست جمهوری مبنی بر فسخ قرارداد هیدرواطلس قبل از اعتراضات کارگری هپکو اتفاق می افتاد و فضا به آن شکل به سماجت و لجاجت نمی رسید که کارگران ریل را مسدود کنند و هزینه هایی بر کارگران تحمیل شود. کارگران هپکو پس از ماه ها صبوری بعد از انتشار بیانیه به جایی رسیدند که هیچ راهی برای شنیده شدن صدایشان نداشتند و هیچ عزمی برای برکناری سهامدار نا اهلی که با ده میلیون تومان مالک هپکو شده بود از سوی مسوولان نمی دیدند. در حالی که می دانستند اعتراضات صنفی شان هزینه گزافی دارد دست به اعتراض زدند تا وضعیت سهامدار هپکو مشخص شود.

فرید افشار اضافه کرد: صدام در هشت سال جنگ تحمیلی نتوانست هپکو را تعطیل کند اما می‌بینیم عده ای سرمایه خوار به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای هپکو را تعطیل کردند. ما کارگران هپکو نمی توانستیم نسبت به خون شهدای هپکو بی تفاوت باشیم، بی تفاوت نبودن فرزندان این شهر نباید ثمره اش  محاکمه و دادگاه باشد. نباید بچه های هپکو متهم به تبلیغ علیه نظام شوند. تبلیغ علیه نظام یعنی کارخانه جات این شهر بدست نا اهل سپرده شود و به راحتی تعطیل شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان صحبت های خود اظهار کرد: خوشحالم که به عنوان یکی از اعضای خانواده معظم هپکوی ایران و در قامت یک اصلاح طلب توانستم با تمام وجود بر پایه اعتقاد بر آرمان های اصیل اصلاح طلبان و به دور از محافظه کاری و منفعت طلبی های رایج در نقش یک اصلاح گر به اصلاح خرابی های رخ داده بر اثر روند اشتباه شکل گرفته در واگذاری های صورت گرفته اقدام کرده و تا رسیدن به مقصود از پای ننشینم. پس از دو دهه فعالیت در جریان اصلاحات به این نتیجه رسیده ام که برای تغییر و ترمیم نیازی نیست الزاما به هرم های بالا و قله های دست نیافتنی بپردازیم، بلکه معتقدم اگر هریک از افراد فعال در جریان اصلاحات بتواند در جریان اصلاح نابسمانی های پیرامون گام برداشته و اقدام کند به مراتب شاهد پیشرفت و پیش برد اهداف متعالی و راستین اصلاحات خواهیم بود.

مسوولین استان نسبت به قوانین تامین اجتماعی بی اطلاع هستند

حسین بیات، دبیر خانه کارگر استان مرکزی با اشاره به اینکه صنایع استان با 30 درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستند، گفت: تا مشکلات کارگری حل نشود نمی توان به حل بسیاری از مشکلات کشور امیدوار بود. متاسفانه در حال حاضر 60 درصد کارگران استان با حداقل دستمزد روزگار را سپری می کنند. در سوی دیگر دولت باید از اخراج های بی رویه کارگران جلوگیری کند. طی 8 ماه گذشته تعداد زیادی از کارگران اخراج شده اند که علل اکثر آنها  مشکل حقوق و مزایا بوده است.

بیات ادامه داد: برخی از مسوولین استان نسبت به قوانین تامین اجتماعی بی اطلاع هستند چراکه کارگرانی هستند که با 20 سال سابقه شغلی سخت و زیان آور بازنشسته شده اند اما حقوق و مزایای 20 روز را دریافت می کنند و هیچکس برای رفع مشکل آن ها کاری نمی کند.

وی افزود: نباید با اعتراضات کارگری، برخورد فیزیکی شود بلکه می بایست با درایت به آن ها پاسخ داد. چرا باید برای کارگر معترضی که به دنبال حقوق قانونی و شرعی خود است پرونده قضایی تشکیل شود؟ افرادی که نسبت به اعتراضات کارگران گله مند هستند و یا برای آنها پرونده سازی می کنند، انصاف را پیشه کنند و درنظر بگیرند که اگر خودشان یک ماه حقوق دریافت نکنند چه شرایط سختی برای خود و خانواده شان پیش خواهد آمد.

ملاک عمل اصلاح طلبان، عملکرد دیگران نیست

بهروز اکرمی، معاون سیاسی استاندار مرکزی نیز در پایان صحبت های اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان اصلاح طلبی را دارای رویکردی قابل تشخیص دانست و گفت: ملاک عمل اصلاح طلبان، عملکرد دیگران نیست. اصلاح طلبان یک منشور اخلاقی و اصولی برای خود دارند که با وجود آن هر کس نمی تواند خود را اصلاح طلب معرفی کند. این منشور، عمل به آرمان هاست حتی اگر هزینه داشته باشد. پیروی از این منشور باعث شده که اعضای جبهه اصلاحات دیگران را به سادگی قضاوت نکنند.

اکرمی ادامه داد: ساختار گفت و گو و دیالیکتیک بین اصلاح طلبان با دولت باید تغییر کند. باید طی یک بررسی دقیق و مناسب مشخص شود هر یک از طرف های گفت و گو چه کمک هایی می توانند به یکدیگر کنند زیرا با یک تقسیم کار مناسب می توان بسیاری از اهداف موجود در جامعه را محقق کرد.

وی افزود: اگر هزینه کار سیاسی در کشور بالا هم رفته باشد باعث نمی شود اصلاح طلبان از راه خود دور شوند. از دست دادن امید، از دست دادن تمام آرمان ها و اهداف است و به همین دلیل است که اصلاح طلبان برای تفکرشان منتظر کسی نمانده و نمی مانند.

کارگران از خودگذشتگی کردند

در پایان این جلسه سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی با اشاره به اینکه شخص شهردار و شورای شهر اراک مورد حمایت و تایید استانداری هستند، اظهار کرد: تمام تلاش خود را می کنیم تا مسیر تعامل دولت و شهرداری اراک هموار شود. شخصا به وضعیت تعامل بین استانداری و شهرداری ورود خواهم کرد تا اصطکاک ها را به حداقل برسانم. شورای شهر اراک، شورایی سالمی است و این یک فرصت می باشد.

آقازاده ادامه داد: استانداری دائما در رابطه با کارگران معترض احساس مسوولیت کرده و روزانه پیگیر وضعیت آنها بوده در غیر این صورت هپکو اکنون وضعیت بغرنج تری داشت. تمام تلاشمان را کردیم تا با پرداخت حقوق معوق کارگران هپکو، اندکی از نگرانی های آنها رفع شود. ادامه تلاش ها جهت رسیدن هپکو به ساحل امن همچنان ادامه دارد.

وی افزود: طبق اطلاعات مرکز آمار ایران در شهریور 97، سرانه حقوق های معوق کارگران استان 205 ماه بوده و در شهریور سال جاری به 149 ماه رسیده است. واحدهای تولیدی که حقوق معوق داشته اند در شهریور 97 جمعا 59 واحد بوده و در شهریور سال جاری به 40 واحد رسیده است. تعداد کارگرانی که در شهریور 97 حقوق معوق داشتند 7136 نفر بوده که در شهریور سال جاری به 5535 نفر رسیده است. این آمار حاکی از پیگیری دولت در خصوص وضعیت گارگران است اما از آن مهمتر نشان دهنده تعامل و از خودگذشتگی کارگران بوده که نهایت صبوری را به خرج داده اند.

استاندار مرکزی در پایان اظهار کرد: اصلاح طلبان، بیشترین تلاش ها را برای رای آوری روحانی کرده اند. عیان است که اگر در انتخابات مجلس پیش رو اصلاح طلبان حضور نداشته باشند و یا تلاش نکنند، شور انتخاباتی شکل نمی گیرد.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*