پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ خرداد ۱۳۹۹
اندیشه شهروندان اراکی شهر را می سازد
اجتماعی

اندیشه شهروندان اراکی شهر را می سازد

Virtual editor
30 مهر 1398
بازدید: 165
نظرات: 0

شهردار در نشست خبری به مناسبت روز ملی اراک:

 

اندیشه شهروندان اراکی شهر را می سازد

 

  • روز اراک نقطه عطفی است تا بتوانیم برای پیشرفت شهر، به همگرایی برسیم
  • سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی: شهر منهای شهروندان منسوخ است

 

گروه شهری: گیتی فراهانی

شهردار اراک گفت: بزرگداشت روز اراک کار بزرگی است که توسط شورای شهر پنجم انجام شده است.

محمد کریم شفیعی در نشست خبری بمناسبت روز اراک افزود:  همه کارها نباید حتماً کار اجرایی و زیرساختی باشد؛ دامنه وسیعی از توسعه پایدار، توسعه اجتماعی و فرهنگی است؛ یعنی اگر توسعه فرهنگی و اجتماعی ایجاد نشود، هیچ وقت توسعه زیر ساختی نیز محقق نخواهد شد.بنابراین آنچه که به موضوعات فرهنگی و اجتماعی بر می گردد مو ضوعاتی است که حس تعلق را ایجاد می‌کند.

شفیعی تصریح کرد: اندیشه ما شهروندان اراکی است که این شهر را ساخته و در آینده نیز خواهد ساخت. اگر درحال حاضر در شهر کاستی وجود دارد،  تک تک شهروندان در شکل گیری آن نقش داشته و دارند بنابراین اگر خواهان شهری پیشرو در سطح کشور هستیم باید همه تلاش کنیم و خاستگاه و پرسشگری ایجاد کنیم تا مسئولان این شهر و استان، اراک را به سمت توسعه سوق دهند.

شهردار اراک ادامه داد:  شهرها موجودات زنده ای هستند؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا این شهر زنده بماند و توسعه یابد.

روز اراک به عنوان یک برش فرهنگی از این شهراست  و تمام مسائل فرهنگی و گذشته شهر در این روز خلاصه نمی شود

وی ادامه داد: روز اراک بهانه ای است تا بتوانیم یک حس تعلق و آشتی در این شهر ایجاد کنیم و تلاش کنیم برای توسعه و شهر و آبادانی شهرمان. این روز به عنوان نقطه عطفی است تا بتوانیم برای پیشرفت شهر، به هم‌گرایی برسیم .

شفیعی ابراز داشت: در حالی که ما می‌توانیم در حل مشکلات مردم، در کشور پیشرو باشیم برخی نمی‌خواهند اراک پیشرو اول باشد و در حالی که می توانیم مشکلات 20 ساله ماده 100 را با ارائه پیشنهادی در سطح کشور حل کنیم عده‌ای نمی‌خواهند این شهر پیشرفت و بک الگو و پیشتاز در کشور تبدیل شود.

انسان است که به شهرها هویت می دهد نه  پل‌ها، زیرساخت ها و ساختمان های یک شهر.

وی در پایان افزود: علاوه بر روز اراک، امسال جشن یکسالگی شهرداری اراک در روز 13 اسفندماه نیز برگزار خواهیم کرد.

شهردار اراک در ادامه گفت: با وجود نظر مثبت شهرداری بر جمع‌آوری سرعت کاه‌های غیراستاندارد، برخی دستگاه‌ها اجازه اینکار را ندادند، در واقع افراد فاقد دانش ترافیک صاحب اختیار شده‌اند.

شهردار اراک با اشاره به برنامه‌های فرهنگی مدنظر شهرداری برای تدوین منشور فرهنگی، گفت: در کنار اقدامات فرهنگی، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام نیز در دستور کار قرار دارد. در همین راستا اتمام پروژه تقاطع علم‌الهدی تا دهه فجر و تقاطع شهید صیدی تا پایان سال با جدیت دنبال می‌شود.

وی گفت: تملک املاک ضلع شمالی پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان که در حیطه وظایف شهرداری اراک بود به صورت کامل انجام شده است و باید متولی اجرای پروژه کار را ادامه دهد، همچنین پروژه پیاده‌راه سازی مرکز شهر و پروژه میدان امام خمینی(ره) نیز در سال آتی پیگیری خواهد شد.

شفیعی ادامه داد: طرح جامع حمل و نقل ترافیک اراک نیز تهیه شده و به شورای ترافیک استان ارسال شده است تا به تصویب نهایی برسد.

وی در خصوص جذب سرمایه گذار در شهر اراک بیان کرد: یکی از پروژه‌های مهم شهر اراک که فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای آن انجام شده است، پروژه نیمه تمام آفتاب است که 17 سال نیمه تمام مانده و طی 6 ماهه اخیر در صدد تعیین تکلیف آن برآمدیم و با توجه به اینکه برای تکمیل این پروژه حدود 60 میلیارد تومان سرمایه نیاز است، فراخوان جذب سرمایه‌گذار آن منتشر شد.

شهردار اراک به جمع‌آوری بخشی از سرعت‌کاه‌های سطح شهر اشاره کرد و گفت: سه سرعت‌کاه غیراستاندارد در کمربندی شمالی اراک وجود دارد، حتی برای جمع‌آوری برخی از سرعت‌کاه‌های تقاطع سنجان نیز اقدام شد، اما اجازه ندادند چراکه برخی از دستگاه‌ها معتقدند باید سرعت‌کاه‌ها در معابر شهر باقی بمانند، مسئله اینجاست که برخی افراد فاقد دانش ترافیک هستند، اما اختیاراتی دارند که براساس آن اجازه لازم برای اقدام را به شهرداری نمی‌دهند.

شهر منهای شهروندان منسوخ است

” امیدواریم روز اراک بتواند بنای نخبگی و فرزانگی را در شهر و دیارمان توسعه دهد ”

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز در این نشست ضمن بیان مطلب فوق گفت:  برنامه هایی که برای روز اراک در نظر گرفته شده است در دو بخش خلاصه می شود. اول هویت یابی و بازسازی هویت شهر اراک از جنبه های مختلف  معماری، شهرسازی، صنایع دستی و فرهنگی است و دوم  ایجاد حس تعلق شهروندی و مالکیت  شهروندان به شهر خود و سهیم بودن شهروندان در سرنوشت خود است .

مرتضی سورانه تصریح کرد: معضلی که زیاد به چشم می‌خورد شهر منهای شهروند است و شهروندان غالباً غائب صحنه هستند و در تصمیم گیری ها،  سرنوشت و زندگی خود حضور ندارند که  اگر بتوانیم به کمک اهالی فرهنگ و اندیشه، فرهنگ شهرنشینی یا به تعبیری شهروندی را در جامعه ترویج کنیم می توانیم دغدغه ها و نگرانی در این خصوص را حل کرده  و دیگر نگران شهروند غیر مسئول و بی‌تفاوت نبوده و بعدها خواهیم دید که شهروندان به دست خود،  تاریخ خود را در این شهر رقم می‌زنند .

سورانه افزود: اجتماع انسان ها، شهرها و فرهنگ شهرنشینی را تشکیل داده است؛ بنابراین شهر منهای شهروندان منسوخ است . شورای شهر پنجم با نامگذاری روزی به نام اراک بنا دارد تا با تاکید بر بازخوانی هویت شهری، حس تعلق به این شهر را برگرداند.

وی در پایان توضیح داد:  به دلیل تلاقی روز اراک 28 مهرماه اربعین حسینی این برنامه به روز 12 آبان موکول شد.

مسیر توسعه واقعی اراک از ساماندهی مرکز این شهر و اجرای سیاست های انسان محور می گذرد

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر اراک نیز در این نشست گفت: آنچه در سال‌های گذشته از شهر اراک عرضه شده است، نگاه تک‌بعدی به این شهر و تمرکز بر صنعتی بودن اراک بوده است در حالی که این شهراز لحاظ سرزمینی، درخطه ای واقع شده است که هم مزیت های تاریخی و هم مزیت های جغرافیایی بسیاری دارد که این مزیت‌ها مغفول مانده‌اند.

فرزانه رحمتی ادامه داد: کم توجهی و عدم برنامه‌ریزی مناسب در راستای این مزیت ها باعث شده است شهر اراک از لحاظ توسعه شهری احساس عقب ماندگی کند. مسیر توسعه واقعی اراک از ساماندهی مرکز این شهر و اجرای سیاست های انسان محور می گذرد و توسعه شهر اراک باید از این مسیر آغاز شود.

رحمتی افزود: مهاجرت معکوس و کاهش جمعیت که در سال های اخیراتفاق افتاده است همه نشأت گرفته از این است که این شهر علیرغم مزیت های مختلفی که داشته، نتوانسته توسعه مناسب یابد و امیدوارم  نامگذاری روزی به نام اراک شروعی باشد برای رسیدن به توسعه همه جانبه این شهر.

روز اراک  فرصتی است برای مشارکت شهروندان در تصمیم گیری ها

دبیر شورای شهر گفت: روز اراک  فرصت مناسبی است تا یک بار دیگر تاریخ فرهنگی اجتماعی و سیاسی این شهر را به صورت دقیق شناسایی کنیم و بدانیم که جایگاه اراک در تاریخ فرهنگ سیاسی کشور به چه شکل بوده است.  این موضوع می‌تواند در تقویت روحیه اجتماعی شهروندان کمک کند.

طوفان محمدی افزود:  28 مهرماه  فرصتی است برای مشارکت شهروندان در تصمیم گیری ها.  بالاترین نوع دموکراسی زمانی است که شهروندان در تصمیم گیری های شهر خود مشارکت می‌کنند، این موضوع باعث رضایتمندی شهروندان می‌شود.

از سوی دیگر می‌توان در این روز با اجرای برنامه های شاد و مرفه، نوجوانان و جوانان اراکی را با فرهنگ، ساختار و پیشینه اجتماعی این شهر آشنا کنیم  تا به شهرشان افتخار کنند. با برنامه ریزی دقیق  و اجرای چنین برنامه هایی می توان جلوی مهاجرت شهروندان را گرفته و کاهش دهیم.

محمدی ادامه داد: روز اراک فرصتی است تا بزرگان سیاسی اجتماعی فرهنگی و هنری شهر را به این شهر دعوت کنیم تا در کنار یکدیگر، گذشته این شهر را مرور کنیم و بهانه ای است تا بر روی هویت شهری شهرمان کار کنیم.

نامگذاری روز شهرها در تقویم کشور، با هدف ثبت و یادآوری وقایع مهم تاریخی و اجتماعی شهرها و احیای هویت هر شهر برنامه ریزی شده است تا فرصتی باشد برای احیا و تقویت داشته های فرهنگی شهروندان هر شهر.

روز اراک آغازی است برای این که گفتمان و توسعه خلاق داشته باشیم

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: روز اراک آغازی است برای این که گفتمان و توسعه خلاق داشته باشیم. لازمه  توسعه خلاق؛ دیپلماسی، اقتصاد و سیاست خلاق است که باید در شهر به کار گرفته شود اما مستلزم همه اینها داشتن شهر و شهروندانی خلاق و نوگرا ست که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های دقیق در حوزه شهری گام هایی را به این سمت و سو برداریم تا در آینده افراد صاحب نام را از این خطه معرفی کنیم .

ایرج رضایی افزود: اراک مهد مفاخر و اندیشمندان بزرگی است و بیش از یک چهارم از نخبگان و اندیشمندان کشور متعلق به اراک و استان مرکزی است.

رضایی افزود: اراک تاریخ و گذشته درخشانی داشته و امید است این روند ادامه یابد و در آینده این کلانشهر شاهد افراد صاحب قلم و فرهیخته بیشتر باشد.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*