پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ خرداد ۱۳۹۹
ورزشگاه تخصصی برای معلولین در استان مرکزی وجود ندارد
اجتماعی

حسنی، مدیرعامل مؤسسه حامیان ورزش فرشتگان زمینی سرزمین آفتاب در گفتگو با عطریاس:

ورزشگاه تخصصی برای معلولین در استان مرکزی وجود ندارد

Virtual editor
2 آبان 1398
بازدید: 265
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه اجتماعی:

ورزش، عاملی است که معلولان را به سطح جامعه می کشاند و آنان را در انجام فعالیت ها مستقل می سازد. امروزه افراد معلول در سطح وسیعی از فعالیت های اجتماعی و مسابقات ورزشی شرکت دارند و هویت خود را به جامعه شناسانده اند. این همان اتفاقی است که به همت تعدادی از بهترین متخصصین، مربیان و دبیران ورزش برای تعدادی معلولین ذهنی و جسمی کلانشهر اراک رخ داده است. گامی که در راستای ظهور بارقه های امید در چشمان این فرشتگان زمینی برداشته شده و باعث گردیده تا امید بیشتری به زندگی پیدا کنند.

مدیرعامل مؤسسه حامیان ورزش فرشتگان زمینی سرزمین آفتاب در گفتگو با عطریاس گفت: این موسسه  با همکاری تعدادی از بهترین متخصصین، مربیان و دبیران ورزش و با هدف حمایت از معلولین ذهنی در اولویت نخست و معلولین جسمی در اولویت بعدی توانسته است گام های مؤثری در راستای ورزش معلولین بردارد.

محمدعلی حسنی تصریح کرد: روش ویژه این مؤسسه، توانمندسازی و خدمت به معلولین و صیانت از حقوق آنها با اولویت ورزش است و بر مبنای توانبخشی به این افراد فعالیت می کند. بهترین متخصصین علوم ورزشی با همکای والدین معلولین ذهنی و جسمی که در این مؤسسه تحت پوشش قرار گرفته اند، توانسته اند بسیاری از این افراد را جذب کند. فعالین مؤسسه بر این باورند که هرچقدر افراد متخصص برای فعالیت اضافه شود، باز هم کم است.

کمیته های متعددی در این مؤسسه فعال هستند که از آن جمله می توان به کمیته اردو، تفریح، کوهپیمایی، روابط عمومی، تفریحات و اردوها، فوتبال و ورزش های سالنی اشاره کرد. مسئولین مؤسسه می گویند که به ضرورت و بستگی به نیازهای جدید کمیته اضافه می شود، چرا که فعالیت های پویایی و بدنی از اهداف مهم این مؤسسه است. اما ورزش در این مؤسسه بیشتر از آنکه کمیته باشد، یک شورا است و این امر به علت آن است که از ورزش های مختلفی برای توان بخشیدن به معلولان در این مؤسسه استفاده می شود و در قالب این شورا کمیته های متعددی از ورزش های مختلف فعالیت می کنند.

حسنی افزود: مهمترین روشی که در حال حاضر مؤسسه درگیر آن است و برای نیل به هدف توانمندسازی در مؤسسه انتخاب شده است، ورزش است. چرا که جای کار بسیاری دارد به این علت که حمایت های کشوری در این راستا وجود ندارد، اما مفیدتر از سایر روش ها است. در این مؤسسه ورزش های ویژه معلولین جسمی و حرکتی پیگیری می شود و چندین هدف راهبردی برای این فعالیت ها در مؤسسه تعریف شده است.

معلولین توان یافته ورزشکار در این مؤسسه تاکنون مقام های استانی و کشوری بسیاری را کسب کرده اند. دوچرخه سواری، دوومیدانی، گوی رانی و شنا ورزش هایی است که در شورای ورزش این مؤسسه با معلولین تحت پوشش کار می شود و رشته دوچرخه سواری در این مؤسسه شاخص تر است. معلولین تحت پوشش در این مؤسسه طی 2 سال گذشته پی در پی قهرمان دوومیدانی بزرگسالان کم توان ذهنی در سطح کشور شده اند و حتی مواردی در راستای دعوت به تیم ملی در رشته دومیدانی نیز در میان ورزشکاران این مؤسسه بوده است.

حسنی اظهار داشت: وزارت ورزش و جوانان و به خصوص فدراسیون جانبازان و معلولین که متولی این امر است اقدامات خاص و چندانی برای ورزش های کم توان ذهنی انجام نداده اند و اراده ای در این راستا نداشته اند. موضوع اینجاست که اراده چندانی برای ورزش های کم توان ذهنی در کشور وجود ندارد، علیرغم اینکه ضرورت دارد و علیرغم اینکه بیشترین طیف معلولیت های ما درگیری های ذهنی دارند. تفریحی به این ورزش نگاه می کنند و هنوز این ضرورت ایجاد نشده است.

وی افزود:علیرغم تمامی فشارهایی که به فدراسیون وارد شده، تنها تاکنون یک مسابقه در سطح کشوری برگزار شده است که در واقع خیلی جنبه رسمی نداشته و در اجرای آن نیز رکوردگیری نیز انجام نشده است، اما با این حال از استان مرکزی نماینده در این مسابقات حضور داشته است، اما افسوس باید خورد که این مسابقات دیگر تکرار نشد.

حسنی ابراز داشت: ورزشگاه های سطح استان مرکزی، حتی ورزشگاه هایی که تحت نظر بهزیستی هستند، به هیچ عنوان برای ورزش متناسب نیست چه برسد به آنکه بخواهیم برای ورزش های معلولین از آنها استفاده کنیم. حتی ورزشگاهی که تحت نظر هیئت ورزش جانبازان و معلولین فعالیت می کند نیز از استانداردهای مناسب برخوردار نیست. هیچ گونه ورزشگاه تخصصی برای معلولین در استان مرکزی وجود ندارد. مسئولین مؤسسه به دنبال آن هستند که یک ورزشگاه تخصصی احداث شود تا بتوان به صورت تخصصی به این افراد در جامعه خدمات رسانی کرد. ورزش نیازمند سالن مناسب، امکانات به خصوص، سرویس ویژه و مربیان با تجربه است که چهار مؤلفه اصلی در این راستا است  و همچنین بسیاری از مؤلفه های فرعی نیز در آن قرار گرفته اند. از تمامی مؤلفه هایی که برای این امر نیاز است، در حال حاضر تنها از ایجاد سالن و مکان مناسب برای فعالیت های ورزشی معلولین سخن به میان آمده است و پس از ایجاد سالن سایر مؤلفه های اصلی و فرعی نیز به تناسب باید گردآوری شود.

وی ادامه داد: تنها ساعاتی در هفته با حمایت ایرالکو توانسته اند در ورزشگاه امام خمینی فعالیت کنند و ساعاتی در هفته نیز از ورزشگاه 13 آبان که تحت نظر مجموعه آموزش و پرورش می باشد با هماهنگی این مجموعه استفاده می کنند. یکی از نیازهای اساسی مؤسسه داشتن یک مجموعه ورزشی متناسب با بچه هایی است که به عنوان معلولین ذهنی و جسمی تحت پوشش این مؤسسه فعالیت می کنند. نیاز به پایگاهی که برای این افراد در استان وجود داشته باشد و بتوانند به راحتی از راهکار ورزش توان یافتن بیاموزند. مسئولین مؤسسه می گویند که ادعای چندانی در خصوص نداریم، حتی اگر بتوانند قطعه زمینی را در اختیارمان قرار دهند با همت و حمایت خیرین آن را متناسب با ملولین ذهنی و جسمی خواهیم ساخت. حداقل میزان زمینی که برای احداث چنین مجموعه نیاز است، 20 هزار مترمربع می باشد. اگر بتوان چنین زمینی را در نظر گرفت، با همت و حمایت های خیرین و کمک های بخش خصوصی یک مجموعه مناسب برای ورزش های معلولین و متناسب با فعالیت های آنها ایجاد کرد. فعالین مؤسسه اظهار می دارند که این مؤسسه درآمد مالی ندارد و هیچگونه حمایت های دولتی از آن نمی شود و تاکنون هرگونه اقدامی که در این مؤسسه شکل گرفته با استفاده از توان مالی اعضاء و حمایت های خیرین بوده است. البته حمایت ها و همکاری های بخش خصوصی را نیز در نیل به اهداف مؤسسه باید در نظر داشت و نباید این حمایت ها را فراموش کرد. به دنبال این امر هستیم که بتوانیم اسپانسر نیز برای مؤسسه جذب کنیم تا در نیل به اهدافی که در این راستا موفق تر عمل کنیم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*