پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
کارگران بازداشتی را آزاد کنید
استان مرکزی

درخواست اعضای شورای کارگری آذرآب در گفتگو با عطریاس:

کارگران بازداشتی را آزاد کنید

Virtual editor
2 آبان 1398
بازدید: 242
نظرات: 0

عطریاس: ” اگر بنده وزیر بودم انصافا این همه فرصت سوزی در قبال هپکو و آذرآب نمی کردم ” ؛ “نسخه ها و مصوبات جلسات اقتصاد مقاومتی در خصوص هپکو و آذرآب  در زمان وزارت وزیر کار در صمت اجرایی نشده است” ؛ ” با اعتراضات صنفی کارگران ، موج سواری سیاسی نشود” ؛ ” توپ را در زمین یکدیگر نیندازیم” ؛ ” پرداخت حقوق کارگران از طریق  تسهیلات، بدهی های شرکت را افزایش می دهد و شرکت را رو به نابودی می برد” ؛ “از تجربه تلخ 15 ساله ی واگذاری ها به بخش خصوصی عبرت نگرفته ایم” ؛ “جزیره ای عمل کردن نتیجه نمی دهد” ؛ “هپکو و آذرآب تحمل یک آزمون دیگر را ندارند”

این اظهارات، واکنش های نمایندگان مردم در مجلس و نمایندگان کارگران در نشست با وزیر کار در اراک بود که بیست و هشتم مهرماه صورت گرفت.

حال این روزهای اراک را حال ناخوشایند آذرآبی ها و خانواده یک هزاروچهارصد نفری آن تحت الشعاع قرار داده است.

و دغدغه ی این روزهای آذرآب که نسبت به ماه ها و روزهای قبل پررنگ تر جلوه می کند به موضوع اصلی حوزه های اقتصادی و اجتماعی استان و اراک تبدیل شده است؛ چراکه اعتراضات صنفی کارگران آذرآب با خشم ناشی از کمبودهای اقتصادی و کسری های امرار معاش و شرم در قبال خانواده های آنان آمیخته و به فضای درگیری های کارگری- امنیتی تبدیل گشته است.

به واسطه طغیان همین خشم و عدم تاب و تحمل در آذرآبی ها که شاید هر شنونده ای قدرت درک عمق فاجعه را نداشته باشد اکنون بسیاری از خانواده های کارگران این شرکت، عطای کار و حقوق در آذرآب را به لقای حضور سرپرستان خود خارج از بازداشتگاه بخشیده اند؛ چرا که تابِ حفظ خط قرمزهای مقامات را ندارند و به انتقامِ این بی تابی ناشی از شرمندگی در مقابل همسر و فرزندانشان، به حریم مقدّسِ کارگری شان تجاوز شده و محکوم به بازداشت شده اند.

حال نمایندگان کارگران در شورای آذرآب به جای پیگیری مطالبات کارگری و عبور و مرور بر روی پل ارتباطی میان پرسنل و کارگران با مسئولین، در مسیر بازداشتگاه و پاسخ شرم آگین به خانواده بازداشت شدگان روزگار می گذرانند.

اگر چه نمایندگان تشکل کارگری شرکت آذرآب در نشست با وزیر کار حضور داشتند و این جمله را از زبان شخص وزیر شنیده اند که ” چشمانمان کور و گوشهایمان کَر بوده است ” ولی همچنان مستاصل گرد هم آمدند تا چاره ای بیندیشند بر احوال این روزهای آذرآب که هرگز به خود ندیده بود.

آنچه در پی می آید اظهارات اعضای شورای آذرآب در گفتگو با عطریاس است:

مورد حمله خودی ها قرار گرفته ایم

چندده سال قبل آذرآب را با چنگ و دندان از حمله نیروهای بعثی نجات دادیم ولی اکنون مورد تجاوز و حمله خودی ها به تاسیسات و حریم محیطی و شخصی آذرآبی ها قرار گرفتیم.

پرچم اقتدار صنعت آذرآب در خاورمیانه برافراشته بود ولی اکنون دستخوش ناملایمات و بی عدالتی های برخی مدیران سودجو  قرارگرفته است.

کارگران آذرآب وظیفه خود را به نحو صحیح انجام داده اند و با تولید، بر همگان ثابت کرده اند که در سخت ترین شرایط می توان بزرگ ترین گام ها را در راستای تولید برداشت؛ کارگران آذرآب بعد از تنش های سال 96 دوباره تن به کار داده و برادری خود به صنعت آذرآب را بار دیگر به اثبات رساندند غافل از اینکه ترکیب هیات مدیره و مدیرعامل وقت به دلیل عدم شناخت این صنعت، شرکت را با مشکلات جدی طی دو سال رو برو می کنند؛ به واسطه افزایش قیمت ارز، پروژه های ارزی با رقم ریالی بالایی به شرکت بازگشت ولی در رزومه مدیرعامل وقت، شوی تبلیغاتیِ سود ده شدن شرکت ثبت گردید.

آذرآب اکنون از مهم ترین ارکان مدیریتی محروم است

در حالی که ده سال است شرکت آذرآب سودده اعلام می شود اما در سال های اخیر به دلیل سوء مدیریت و قصور مدیران در شرکت در مناقصات، آذرآب از بسیاری از فرصت های پروژه های بزرگ ملی محروم مانده است و اکنون دغدغه ی تکرار این تجربه تلخ مدیریتی، آذرآبی ها را در برهوتی گرفتار کرده است که تاکنون ندیده بودند.آذرآب اکنون از مهم ترین اعضا و ارکان مدیریتی اعم از مدیرعامل، قائم مقام، مدیرکارخانه و معاونت منابع انسانی محروم است؛ در چنین شرایطی چگونه ممکن است کارفرمایی به چنین وضعیتی اعتماد کرده و پروژه به آذرآب بیاورد!!؟

ثروت، اهلیت نخواهد داشت

ظرفیت اسمی تولید در آذرآب با توجه به فضا، ماشین آلات و نیروی انسانی در صورت برخورداری از 3 هزار نیروی مستقیم 46 هزار تن در سال است ؛ در حالیکه در سال گذشته با یکهزار نیروی مستقیم ، ظرفیت تولید به 24 هزار تن رسید و اکنون این عدد به تنها 2 هزار تن در سال یعنی کمترین و نگران کننده ترین میزان رسیده است.

اگر آذرآب جانی دوباره بگیرد قدرت جذب حداقل یک هزار نیروی کار دارد؛ مشروط بر اینکه خریدار سهام آذرآب به صرف اینکه پول دارد نمی بایست اقدام کند زیرا ما معتقدیم ثروت، اهلیت نخواهد داشت.

در حال حاضر تنها مرجعی که پیگیر آذرآب است نهاد رهبری است هرچند که مجری نیست.

مسئولان کارگر را به روی ریل

می کشانند

وقتی هپکویی ها با بستن ریل به نتیجه می رسند و آذرابی ها با مکاتبات بسیار و مذاکرات و درخواست های مکرر به نتیجه نمی رسند، مسئول مسدود شدن ریل و تجمع در مسیر راه آهن، کارگران نیستند بلکه مسئولانی هستند که نسبت به مکاتبات و زبان منطق بی توجهند و آن ها هستند که کارگر را به روی ریل می کشانند.

اکنون آزادی بازداشت شدگان درخواست به حق شورا است چرا که ما قدرت و توان مواجهه با تضرع خانواده های آن ها را نداریم.

همچنین سهام آدرآب به سازمان گسترش واگذار شود تا کسری این سال ها جبران شود.

پرونده 150 میلیاردی فریبز پرنا که از سال 96 مطرح است مورد برخورد جدّی مقامات قضایی واقع شود.

تکلیف سهامدار آذرآب که اصلی ترین دغدغه ما با رعایت شروط اعم از تخصص، اهلیت، توان فنی و توان مالی در کوتاهترین زمان ممکن حل شود.

چگونه ممکن است کوچکترین قصور یک کارگرآذرآبی در اسرع زمان به دستگاه قضا می رسد و منجر به بازداشت می شود ولی پرونده مدیرعامل پیشین که اموال شرکت را به غارت برده است همچنان بلاتکلیف است؛ درحالیکه این موضوع در سفر اخیر رئیس قوّه قضائیه بصورت مکتوب مطرح شد ولی هیچ نتیجه ای عاید نشده است؟

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*