پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ فروردین ۱۳۹۹
گردهمایی برای اراک
اجتماعی

گردهمایی برای اراک

Virtual editor
13 آبان 1398
بازدید: 186
نظرات: 0

همزمان با گرامیداشت روز اراک، نشست تخصصی ” اراک پژوهی” برگزار شد

گردهمایی برای اراک

 

● سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک: رویکرد جدید مدیریت شهری انسان محوری است

نشست تخصصی “اراک پژوهی” به مناسب فرا رسیدن روز اراک با حضور سیدمهدی مقدسی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، شهردار اراک، چند تن از اعضای شورای شهر و پژوهشگران و فعالین عرصه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اراک برگزار شد.
سال گذشته به دنبال تشکیل این نشست 28 مهر ماه، سالروز به صدارت رسیدن امیرکبیر به عنوان روز اراک نام گذاری شد و پیرو آن امور فرهنگی بسیاری همچون افتتاح خانه فرهنگ و ساخت سرود اراک انجام شد.
نباید اجازه داد حزن و غم در دل
جامعه ریشه کند
مرتضی سورانه، نائب رئیس شورای شهر اراک در ابتدای نشست “اراک پژوهی” هدف اصلی مدیریت شهری را احیای فرهنگ و هویت شهری اراک دانست و گفت: شورای شهر دوره پنجم اراک عمده فعالیت های خود را صرف احیاء فرهنگ و هویت اراک قرار داده زیرا رویکرد جدید مدیریت شهری در دنیا انسان محوری شهرها است لذا باید اقتضائات شهری برای زیست مناسب انسان فراهم آید.
سورانه ادامه داد: اصلی ترین مسئله در زیست انسان محور شهری، توجه به فرهنگ است چرا که فرهنگ به عنوان جان و روح زیست شهری مطرح است به همین دلیل شهروندان حق دارند که در مدیریت شهری سهیم باشند و برای بهبود فضای زیست خود با بیان دیدگاها و نظرات متنوع؛ تلاش کنند.
وی افزود: توجه به فرهنگ، هدف اصلی امروز مدیریت شهری است که طی دو سال گذشته در راستای این امر و همچنین برای ایجاد همبستگی بین شهروندان اراکی تلاش های متعددی انجام شده که یکی از نتایج آن، ساخت سرود اراک بوده و حرکتی از جنس فرهنگ به منظور بهبود اثر گذاری فرهنگی است. رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه اراک تنها کارخانه و صنعت نیست، اظهار کرد: امروز شهر اراک در آستانه تحول، رشد و پیشرفت قرار دارد که باید برای تسریع در این امر از اثرات فرهنگی استفاده کرد چرا که بنده معتقد هستم که نباید اجازه داد تا حزن و غم در دل جامعه ریشه کند تا به همین واسته فرصتی برای درک کامل شادی های اجتماعی برای شهروندان فراهم آید.
وی ادامه داد: اولین روزنامه کشور حدود 120 سال پیش به نام “افتخار” در شهر اراک به چاپ رسید که این موضوع بیانگر وجود گذشته ای افتخار آفرین در حوزه فرهنگ و نشر فرهنگی اراک است اما علیرغم این مهم در حال حاضر با رویکردهای مانع محور در توسعه فرهنگی رو به رو شده ایم به طوری که طی سال های گذشته مدیران می ترسیدند نمایشگاه کتاب برگزار کنند.
سورانه اضافه کرد: امروز نمایشگاه کتاب شهر اراک پس از سال ها بی توجهی با حضور حدود 80 ناشر با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده که شورای شهر اراک از این مُهِم با قوت حمایت و پشتیبانی می کند.
نائب رئیس شورای شهر اراک در پایان صحبت های خود ضمن بیان این مسئله که بی تفاوتی شهروندان می تواند سبب وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به فرهنگ شهری شود، بیان کرد: در دو سال گذشته شاهد ریزش، تخریب و نابودی پی در پی بناهای تاریخی اراک بودیم که قطعا این امر به غفلت سازمان هایی همچون میراث فرهنگی مربوط است اما شهروندان نیز می توانند با بیان نظرات خود تا حد قابل توجه ای مانع وقوع مسائل این چنینی شوند؛ لذا از اهالی فرهنگ اراک تقاضا دارم نسبت به هویت شهری خود بی تفاوت نباشند و با بیان دغدغه های خود به شورای شهر، نسبت به فرهنگ و هویت شهری خود پایبند باشند.
شهرداری اراک وظایف فرهنگی
خود را باور کرده است
محمدکریم شفیعی، شهردار اراک نیز سازمان شهرداری را یاری دهنده تمامی ادارات اجرایی برای حفظ هویت تاریخی دانست و گفت: شهرداری برای نجات بازار تاریخی اراک، دو میلیارد تومان به اداره کل میراث فرهنگی استان کمک کرده زیرا امروز مدیریت شهری باور دارد که مسوولیت های دیگری جز ارائه خدمات شهری و عمرانی برعهده دارد.
شفیعی ادامه داد: شهرداری علیرغم تمامی مسوولیت های خود موظف به ساماندهی وضعیت فرهنگی و اجتماعی شهر هم هست به طوری که این امر درحال حاضر حدود 50 درصد از وظایفش را شامل می شود.
وی افزود: محله گرایی مهمترین وجه مدیریت شهری امروز دنیا است که پیرو همین مسئله شهرداری در نظر دارد بودجه سال 98 خود را برحسب 50 محله شهر اراک تدوین نماید و سپس جهت تایید به شورای شهر تقدیم کند.
شهر ساکت ، ویران می شود
فاضلی، اندیشمند و محقق حوزه تمدن شناسی نیز در نشست “اراک پژوهی” با بیان اینکه ساخت و توسعه شهرها نوعی زبان برای ارتباط با جهان پیرامون است، اظهار کرد: شهرسازی نوعی سخن گفتن و شیوه ای برای ارتباط شهروندان با جهان است. در سوی دیگر شهرها نوعی از دانش هستند به طوری که اگر قرار باشد دانش یک منطقه را بررسی کنیم، نباید به کتب آن منطقه مراجعه شود بلکه می بایست شکل معماری و تمدن شهری آن مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
فاضلی ادامه داد: گفتمان شهری همان شیوه اندیشیدن نسبت به جهان پیرامون و بیانگر طرز فکر و دیدگاه های مردم یک جامعه است که موجب ساخت و توسعه یک شهر می شود.
وی افزود: امروز اراک به جایی رسیده که تازه گفتمان خود را درحال پیدا کردن است. اگر شهری ساکت باشد، ویران می شود زیرا تا زبان باز نکند به هیچ چیزی جزء سیمان، سنگ و ظهور معماری های کور تبدیل نمی شود. این اندیشمند حوزه تمدنی در پایان گفت: اگر شهرها تنها توسط مهندسان ساخته شوند به ویرانه تبدیل خواهند شد زیرا آن ها از ادب و سخن سر رشته ندارند و اینجا است که اهمیت فرهنگ جلوه می کند. امروز گفتمان تمدنی اراک موظف است که این شهر را از انزوا خارج کند و آن را به دیگر شهرهای کشور و دنیا پیوند بزند.
نمادهای هویت اراک باید برجسته سازی شود
فرزانه رحمتی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک نیز درباره اهمیت برپایی روز اراک گفت: به مناسبت سالروز به صدارت رسیدن امیرکبیر در ۲۸ مهر ماه، این روز به نام روز اراک نامگذاری شد که به دلیل تقارن با ایام سوگواری ماه صفر، برنامه های گرامیداشت این هفته به ۸ آبان ماه موکول شد و با نواختن زنگ روز اراک در مدرسه صمصامیه بیات و گلباران قبور مطهر شهدا برنامه های این هفته آغاز شد و به مدت یک هفته این برنامه ها ادامه دارد.
رحمتی ادامه داد: با توجه به نگاه تک بعدی که سالها نسبت به شهر اراک شکل گرفته و اراک را در کشور تنها با عنوان یک شهر صنعتی می شناسند، نیاز به برجسته سازی نمادهای هویتی اراک به شدت احساس می شود.
وی افزود: هویت فرهنگی و تاریخی اراک زیر غبار ناشی از سال ها غفلت مسوولین امر مدفون شده به گونه ای که حتی نسل جوان و نوجوان اراک نیز به دلیل همین بی توجهی، تصویری که از اراک در ذهن دارند یک تصویر صرفا صنعتی است لذا شورای شهر دوره پنجم با تکیه ای که بر توسعه پارامترهای نرم افزاری در کنار اقدامات سخت افزاری دارد، تصمیم گرفت روز ۲۸ مهر ماه، روز صدارت امیرکبیر را به عنوان روز اراک معرفی کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر در پایان اظهار کرد: نامگذاری روز اراک می تواند آغازی باشد بر توجه بیشتر به نمادهای هویتی شهر اراک تا از این رهگذر بتوانیم با برنامه ریزی بر محور مزیت های تاریخی و فرهنگی این شهر، قدم های موثری در جهت توسعه همه جانبه شهرمان برداریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*