پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
با خصوصی سازی پالایشگاه شازند مخالفیم
استان مرکزی

انتقاد دو نماینده اصلاح طلب استان به سفراحتمالی معاون وزیر نفت به اراک برای خصوصی سازی پالایشگاه شازند :

با خصوصی سازی پالایشگاه شازند مخالفیم

Virtual editor
14 آبان 1398
بازدید: 225
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:

” علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش به اراک سفر می کند.”

این خبر به نقل از سایت رسمی “نفت ما” با این محتوا منتشر شده است که سفر صادق آبادی به منظور دیدار با آیت ا.. دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی پیرامون خصوصی سازی پالایشگاه شازند است.

پیش از این مسئولان و نمایندگان استان مرکزی بارها مخالفت خود را با خصوصی سازی این پالایشگاه اعلام کرده اند؛ اما به ظاهر موضوع خصوصی سازی پالایشگاه امام خمینی شازند تا آنجا برای متولیان خصوصی سازی در پالایش و پخش و وزارت اقتصاد اهمیت یافته که مسولان مربوطه دست به دامان بزرگان استان و جلب رضایت آنها شده اند .

ناظران اقتصادی معتقدند با توجه به مشکلات و پیامدهای منفی حاصل از خصوصی سازی های گذشته در استان مرکزی ، جلب نظر مقامات استان در این مقطع زمانی به سادگی امکانپذیر نیست.

به شدت مخالفم

سید مهدی مقدسی، نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در واکنش به این ملاقات محرمانه، مخالفت خود را به طور جدی اعلام کرد.

وی در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: سفر معاون وزیر نفت در راستای فراهم کردن زمینه خصوصی سازی پالایشگاه شازند است که بنده به شدت مخالفم.

مقدسی افزود: باتوجه به جایگاه ویژه پالایشگاه شازند در تولید برخی از محصولات استراتژیک ازجمله سوخت هواپیما و ضرورت استفاده از ظرفیت این پالایشگاه مهم در شرایط حساس، دولتی باقیماندن آن به مصلحت کشور است.

وی تاکید کرد: با خصوصی سازی پالایشگاه امام خمینی شازند به شدت مخالفم و پیشاپیش از موضع گیری قاطعانه آیت ا…دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در مخالفت با خصوصی شدن این پالایشگاه قدردانی می کنم.

بخش خصوصی اهلیّت دار در حوزه نفت نداریم

علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند و آستانه نیز در واکنش به سفر یکروزه معاون وزیر نفت به اراک و ملاقات وی با بزرگان استان گفت: بنده با آیت ا… دری نجف آبادی مذاکراتی داشته ام و مضرّات واگذاری پالایشگاه به بخش خصوصی را عنوان کرده ام.

وی که از ابتدای طرح موضوع خصوصی سازی پالایشگاه، یکی از مخالفان جدّی بوده و همواره در رسانه های استانی و کشوری واکنش تند داشته، علّت مخالفت خود را اینگونه بیان کرد: اول اینکه در کشور بخش خصوصی اهلیّت دار در حوزه نفت نداریم که بتواند پالایشگاه را مدیریت کند؛ دوم اینکه اگر صرفا بحث واگذاری سهام پالایشگاه مطرح است  این یک اشتباه بزرگ است چرا که سرنوشت پالایشگاه را به تصمیم سهامداران وابسته خواهد کرد که این اقدام حساب شده ای نخواهد بود.

وی خاطرنشان ساخت: واحدهای بزرگی همچون هپکو و آذرآب که امروز با مشکلات جدی مواجه شده اند حاصل تصمیم گیری های غلط و جبران ناپذیر است.

ابراهیمی تصریح کرد: پالایشگاه امام خمینی شازند با تولید محصولات استراتژیک و بنزین با کیفیّت یورو4 که مطابق با استانداردهای دنیا است و نمونه ای مدرن در میان واحدهای پالایشگاهی محسوب می شود نباید دستخوش تصمیمات نادرست قرار گیرد.

وی افزود:اکنون در سخت ترین شرایط اقتصادی کشور قرار داریم و هر تصمیم نادرستی در حوزه خصوصی کردن واحدهای تولیدی و صنعتی، نه تنها اجحاف به نسل فعلی و آینده است بلکه منجر به آسیب های جبران ناپذیری می شود.

نماینده شازند بیان کرد: اگر امروز توانسته ایم در تحریم ها مقاومت نماییم بخشی از آن به واسطه تولید بنزین مناسب و تامین نیاز حوزه ی حمل و نقل در داخل کشور است وگرنه آسیب پذیر تر بودیم؛ بنابراین نباید با تصمیمات نسنجیده،  شرایط کشور را به مخاطره بیندازیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*