پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
استان مرکزی

علیرضا عزیزی، معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی

شهرسازی با مردم و برای مردم

Virtual editor
14 آبان 1398
بازدید: 279
نظرات: 0

در روزهایی که یوسف خان گرجی در حال ساخت شهر اراک بود هنوز مفاهیم امروزی شهرسازی و ضوابط و مقررات طرح های جامع و تفصیلی در ایران متولد نشده بود اما آنچه در آن زمان به معنای واقعی عملی می شد، «شهرسازی با مردم و برای مردم» بود. اگرچه سیر تحولات شهرسازی باعث شد تا به سرعت شهر اراک از داخل قلعه سلطان آباد گسترش یابد و با رشد شتابان شهرنشینی کشور همراه شود و از الگوی اولیه ی خود دور گردد و حتی در بخش‌هایی به تقابل برآید به لطف پیشرفت های آکادمیک و تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۱۳۵۱ و استفاده از دیدگاه های نوین تهیه طرح های جامع در ایران آغاز شد و اراک نیز از این قاعده مستثنی نماند به طوری که نهایتا قرارداد تهیه طرح جامع فعلی اراک که چهارمین طرح جامع این شهر محسوب می شود در سال ۹۱ با مهندسین مشاور شهر و خانه به انعقاد رسید اما تغییر و تحولات مدیریتی و سیاسی در سطح استان موجب شد تا این مهم به نحوی مورد غفلت واقع شود و تا زمان تصویب آن در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان حدود هفت سال زمان سپری شود.
علی ایحال در اسفندماه سال گذشته این طرح به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی رسید و پس از هفت جلسه کارشناسی در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تشکیل شد تا نهایتا در تاریخ هفدهم تیرماه ۹۸ این طرح مورد تصویب شورای شهر سازی و معماری قرار گرفت اما آنچه در تعاریف حقوقی طرح های جامع آمده بدین شرح است: « طرح جامع شهر عبارت است از طرح بلند مدتی که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی و تاسیسات و تجهیزات شهری و نیازمندی‌های عمومی شهری شامل خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهای خط (ترمینال) و فرودگاه‌ها و بنادر و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت های مربوط به آنها تعیین می‌شود و ضوابط و مقررات مربوط به کلیه موارد فوق و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه و تنظیم می گردد.
طرح جامع شهر بر حسب ضرورت، قابل تجدید نظر خواهد بود پس همان گونه که از تعریف و نام طرح های جامع بر می‌آید، توقع جامعیت دید و برنامه محور بودن آنها، جزئی جدایی ناپذیر از طرح بوده به گونه ای که تغییری در یک بخش آن ها تاثیرات اساسی روی مابقی بخش‌های طرح می گذارد.
بدین منظور برخی از اساسی‌ترین اطلاعات و نکات طرح جامع شهر اراک که پس از ساعت‌ها کار کارشناسی در مراجع مربوطه به تایید و تصویب رسیده را به شرح ذیل ارائه می نماید: «محدوده شهر اراک در این طرح ۷۲۰۲ هکتار برای جمعیت 653000 نفر در افق سال ۱۴۱۰ پیش‌بینی شده است. تراکم ناخالص شهری در هنگام تهیه طرح ۸۳ نفر در هکتار بوده که مقررات در افق طرح به ۹۰ نفر در هکتار می رسد.
لازم به ذکر است که مساحت شهر اراک در طرح حاضر هر سه شهر قبلی اراک، سنجان و کرهرود به صورت یکپارچه واقع شده اند و امید می‌رود استفاده منطقی مدیران اجرایی تعادل منطقه‌ای و ناحیه‌ای در سال های پایانی این طرح را ایجاد کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*