پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
استان مرکزی

نسرین بورقانی فراهانی، کارشناس دادگستری

نحوه اعمال مجازات جایگزین حبس

Virtual editor
14 آبان 1398
بازدید: 534
نظرات: 0

حبس، یکی از مجازات های سالب و محدود کننده آزادی است. بدین معنی که آزادی رفت وآمد و به تبع آن اقامت محکوم علیه در محل مورد نظر او سلب می شود. محرومیت از آزادی عبارت است از: محرومیت از پرداختن به حرفه، ممنوعیت از سکونت و محل اقامت خود، دوری از خانواده و ممنوعیت های دیگر که مهم ترین آن ها رفت و آمد است. حقوق و آزادی های مذکور با نگهداری محکوم علیه به طور دائم و یا موقّت در زندان خود به خود از وی سلب می شود.
در زمان های گذشته زندان ها به این صورت نبود، لیکن با پیشرفت جامعه بشری اندک اندک زندانها و نحوه نگهداری محکومین و مجازات های جایگزین حبس با توجه به هدف این نوع مجازات ها تغییر کرد و قانون گذار ایران نیز برای رفع این مشکل در فصل نهم قانون مجازات اسلامی مصوّب 1/2/1392 به توضیح در رابطه با مجازات های جایگزین حبس پرداخته است.
قضات دادگاه ها بر اساس نوع جرم، کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن مجرم، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال، مجازات حبس را تعیین و اجرا می کنند. قانون گذار ایران به موجب قانون مذکور مجازات جایگزین حبس را به چند نوع تقسیم کرده است که عبارت اند از: 1- دوره مراقبت 2- خدمات عمومی رایگان 3- جزای نقدی 4- جزای نقدی روزانه 5- محرومیت از حقوق اجتماعی و در خصوص جرایمی که مجازات قانونی آن ها حبس درجه هشت می باشد، قضات را مکلف به تعیین مجازات جایگزین حبس کرده و در خصوص جرایمی که مجازات قانونی آن ها حبس درجه هفت (نود و یک روز تا شش ماه) می باشد را با داشتن شرایط زیر: 1- مرتکبین جرایم عمدی که از اجرای مجازات آن ها بیش از پنج سال گذشته باشد 2- بیش از یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس تا شش ماه یا جزای نقدی بیش از 2میلیون ریال یا شلاق تعزیری نداشته باشد 3- یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس بیش از شش ماه، حد، قصاص و یا پرداخت بیش از یک پنجم دیه نداشته باشند قضات مکلّف هستند که مجازات جایگزین حبس تعیین کنند.
در صورت داشتن یکی از شرایط بالا، تعیین مجازات جایگزین حبس اختیاری است. در جرایمی که مجازات قانونی آن ها شش ماه تا یک سال باشد در صورت وجود شرایط فوق الذکر، دادگاه در تعیین مجازات جایگزین حبس مختار می باشد.
در جرایم غیر عمد، دادگاه ها مکلف به تعیین مجازات جایگزین حبس می باشند مگر این که مجازات قانونی جرم ارتکابی بیش از دو سال باشد که در این صورت حکم به مجازات جایگزین اختیاری است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*