پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
دولت تدبیرو امید برای تحقق وعده هایش ایستادگی نکرد
استان مرکزی

جعفری، نماینده مردم ساوه در مجلس ششم:

دولت تدبیرو امید برای تحقق وعده هایش ایستادگی نکرد

Virtual editor
15 آبان 1398
بازدید: 345
نظرات: 0
  • در شهرستان ساوه رضایتمندی چندانی از عملکرد منصوری وجود ندارد

  • دخالت های دولت پنهان مهمترین عامل رکود اقتصادی است

 

عماد بورقانی، گروه سیاسی:
“عدم ایستادگی و پافشاری در برابر تحقق وعده های انتخاباتی از جمله مهمترین نقاط ضعف دولت تدبیر و امید است”

علی اکبر جعفری نماینده اسبق شهرستان ساوه ضمن بیان مطلب فوق، حضور دولت پنهان با اختیارات گسترده و دخالت این دولت در تصمیم گیری های کلان کشور را از جمله عوامل اصلی تورم افسار گسیخته و مشکلات اقتصادی می داند؛ وی همچنین انتخابات سال جاری را بسیار مهم و سرنوشت ساز قلمداد می کند و معتقد است جریانی که در جذب آراء خاکستری موفق عمل کند قطعا پیروز انتخابات است.

آن چه در ادامه می آید بخشی از مصاحبه  عطریاس با علی اکبر جعفری در تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید و تحلیل فضای انتخاباتی استان مرکزی است.

اقدامات مثبت صورت گرفته توسط دولت تدبیر و امید در استان مرکزی چه بوده است؟

از نظر بنده حضور سید علی آقازاده به عنوان استاندار استان مرکزی یکی از اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید جهت پیشبرد اهداف اصلاح طلبان در استان مرکزی بوده است چرا که آقازاده در مقایسه با سایر استاندارانی که با حمایت اصلاح طلبان و زیر پرچم آنان روی کار آمدند، عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشته و نه تنها منجر به اتحاد، انسجام و پیشبرد اهداف اصلاح طلبان شده بلکه بسیاری از نقاط ضعف موجود در بدنه اصلاحات را نیز با بهره گیری از نظرات فعالان و کنشگران سیاسی اصلاح طلب، مرتفع کرده است. از نظر بنده استانداران پیشین که خود را اصلاح طلب معرفی کرده اند هیچ یک بر آرمان ها و اعتقادات موجود در گفتمان اصلاح طلبی پایبند نبوده اند ؛ علاوه بر این استاندار فعلی نسبت به سایر استانداران استان مرکزی تعامل بهتری  با فعالان سیاسی و سایر اصلاح طلبان داشته است که این امر خود نقطه قوتی برای حامیان این جریان به شمار می رود وبه تبع این موضوع می توان انتخاب فرمانداران را نیز انتخاب هایی نسبتا مناسب و هم سو با اهداف از پیش تعیین شده ارزیابی کرد.

به عنوان یک فعال سیاسی و فردی که حضور در مجلس را تجربه کرده است نقطه ضعف دولت تدبیر و امید را در چه می دانید؟

عدم ایستادگی و پافشاری  در برابر تحقق وعده های انتخاباتی از جمله مهمترین نقاط ضعف دولت تدبیر و امید به شمار می رود. به عنوان مثال در زمان انتخابات ریاست جمهوری وعده هایی در رابطه با رفع حصر از رهبران اصلاحات و پیگیری روند آزادی فعالان سیاسی، مدنی و دانشجویی داده شده بود که نه تنها عملی نشد بلکه به حاشیه نیز رانده شد و متاسفانه روز به روز شاهد افزایش روند بازداشت فعالان سیاسی و دانشجویی هستیم که این موضوع بیانگر عملکرد ضعیف دولت در تحقق وعده های انتخاباتی خود است.

بنده معتقد هستم که حسن روحانی به عنوان رئیس دولت تدبیر و امید باید در برابر بی عدالتی هایی که در برخورد با فعالان دانشجویی و معترضین کارگری در ماه های اخیر شده است واکنش جدی تری را از خود به نمایش می گذاشت اما متاسفانه  سکوت او بیانگر تایید اقدامات صورت گرفته بود؛ البته کارهای مثبتی نیز توسط این دولت صورت گرفته است که  شاخص ترین آن ها توافقنامه برجام است؛ اما متاسفانه در کشور ما علاوه بر دولت قانونی، دولت دیگری تحت عنوان دولت پنهان با اختیارات گسترده در حال فعالیت است که سعی در کمرنگ کردن این موفقیت بزرگ دارد. علاوه بر این، دولت پنهان با وجود اختیارات گسترده ای که دارد مانع از برقراری  روابط صمیمانه با سایر کشورها و دریافت امتیاز از آن ها می شود چرا که از این طریق می تواند منجر به تضعیف دولت قانونی و نا کار آمد نشان دادن آن شود بنابر این می توان علت اصلی رکود اقتصادی، تورم افسار گسیخته و وضعیت نامناسب اشتغال را دستاورد دخالت های دولت پنهان دانست.

شما به عنوان یک فعال سیاسی چه راه حلی را به منظور برون رفت دولت از وضعیت فعلی ارائه می دهید؟

مشکلات ساختاری متعددی در کشور به ویژه در استان مرکزی وجود دارد که مرتفع کردن این مشکلات نیازمند یک عزم و اراده همگانی است اما متاسفانه این عزم و اراده همگانی برای حل مشکلات وجود ندارد. علاوه بر نیاز به عزم و اراده همگانی، اصلاح قانون اساسی، افزایش قدرت و اختیارات رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم، حذف دولت پنهان و عدم دخالت دستگاه های نظامی و انتظامی در مباحث سیاسی کشوراز جمله مواردی هستند که می توانند علاوه بر بهبود وضعیت فعلی کشور مردم را نیز به آینده، صندوق های رای و منتخبانشان امیدوارتر کنند.

ارتباط استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان را با نیروهای ستادی حسن روحانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه استاندار فعلی توانسته است ارتباط بسیار خوبی را با فعالان و کنشگران سیاسی اصلاح طلب و نیرهای ستادی حسن روحانی برقرار کند و در مواقع لازم نیز از مشورت با آن ها بهره مند شود که این امر بیانگر احترام گذاشتن به فعالان سیاسی و مدنی اصلاح طلب است، امری که در گذشته بسیار کم رنگ شده بود و گوشه گیری  اصلاح طلبان را به دنبال داشت.

حضور مردم در انتخابات سال جاری و فضای انتخاباتی استان مرکزی را چگونه تحلیل می کنید؟

«سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ در حال حاضر شاهد آن هستیم که مردم جامعه به دلیل شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی نامناسبی که در کشور وجود دارد، دیگر انگیزه و امیدی برای شرکت در انتخابات سال جاری ندارند و نسبت به هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا دل سرد شده اند بنابراین می توان پیش بینی کرد که حضور مردم در انتخابات سال جاری کم رنگ تر از سال های گذشته باشد و با توجه به این شرایط در بین اصلاح طلبان نیز دو نظریه در رابطه با شرکت در انتخابات وجود دارد؛ عده ای معتقد هستند که اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات باید حضور کم رنگ تری داشته باشند تا در دوره های بعدی بتوانند نقاط ضعف خود را به نقاط قوت خود تبدیل کنند و حضور قدرتمندانه تری داشته باشند؛ اما عده ای دیگر بر این باورند که حضور اصلاح طلبان در انتخابات باید حضوری مشروط باشد تا بتوانیم کاندیداهای مورد نظر خود را بدون هیچ گونه مشکل و مانعی راهی انتخابات کنیم که بنده نیز با این نظر موافق هستم چرا که در غیر این صورت باز هم شاهد حضور افرادی نالایق در لیست امید هستیم.

عملکرد نمایندگان استان مرکزی به ویژه نمایندگان لیست امید را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده عملکرد نمایندگان استان مرکزی به ویژه نمایندگان لیست امید را نامناسب و به دور از انتظار ارزیابی می کنم چرا که در این مدت نتوانستند عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارند، به ویژه در شهرستان ساوه که رضایتمندی چندانی از عملکرد “محمد رضا منصوری” نماینده شهرستان ساوه در مجلس وجود ندارد. همچنین نمایندگان استان مرکزی می توانستند با وضع قوانینی کارشناسی شده مانع از ایجاد وضعیت نامناسب فعلی برای صنایع استان مرکزی شوند. به اعتقاد بنده عملکرد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را باید با میزان موفقیت دولت در تحقق وعده های خود ارزیابی کرد چرا که نمایندگان مجلس با انتخاب وزرای شایسته و کارآمد و همچنین وضع قوانین راهگشا می توانند در بهبود عملکرد دولت، نقش بسیار مهمی را ایفا کنند بنابراین اگر دولتی ضعیف عمل کند بیانگر عملکرد ضعیف نمایندگان مجلس است .

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*