پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ خرداد ۱۳۹۹
استان مرکزی قهرمان قاطع رقابت های جام خوشه چین شد
اجتماعی

استان مرکزی قهرمان قاطع رقابت های جام خوشه چین شد

● عابد حقدادی، مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی: برندسازی و تقویت تعلق اجتماعی جوانان روستایی نتایج اصلی جام خوشه چین است

Virtual editor
19 آبان 1398
بازدید: 308
نظرات: 0

گروه ورزش، سینا علیدادی:

استان مرکزی قهرمان قاطع رقابت های جام خوشه چین شد. استان مرکزی در اولین دوره رقابت های تیمی جام خوشه چین منطقه چهار کشور در دو بخش بانوان و اقایان با اختلاف امتیاز بالا موفق به کسب عنوان قهرمانی این رقابت ها شد و استان های خوزستان و همدان نیز به ترتیب جایگاه های دوم و سوم رقابت های جام خوشه چین را کسب کردند.

آقازاده، استاندار مرکزی هدف از برگزاری جام خوشه چین را توجه به استعداد جوانان روستایی دانست و گفت: جام خوشه چین علاوه بر ایجاد نشاط اجتماعی و شناسایی استعدادهای ورزشی، نتایج مثبتی را برای ورزش کشور در پی خواهد داشت. استان مرکزی از جمله استان های دارای تعدد جمعیت روستایی کشور با بیش از یک هزار روستا است که این مهم برنامه ریزی و حمایت ورزشی از این قشر را می طلبد.

وی افزود: استمرار اینگونه رقابت ها روحیه نشاط را در میان جوانان تقویت کرده و انگیزه آنان برای اهمیت دادن به ورزش و تحرک را دوچندان می کند.

نخبه یابی در ورزش روستایی باعث

افتخار متولیان ورزش است

عابد حقدادی، مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به اینکه نتایج حاصل از برگزاری جام خوشه چین سبب توسعه ورزش روستایی در تمامی نقاط کشور می شود، گفت: سال ها است که براساس تقویم اجرایی وزارت ورزش و جوانان، انواع مسابقات ورزش روستایی در رشته های گوناگون برگزار می شود و سری رقابت های “جام خوشه چین” نیز به میزبانی اراک، دارای ویژگی مهمی از جمله «روستا پایه» بودن است که در همین راستا می تواند الگوی مناسبی در توسعه حوزه ورزش و جوانان روستایی باشد.

حقدادی ادامه داد: مسابقات “جام خوشه چین” به میزبانی شهر اراک در دو حوزه ورزشی بانوان و آقایان برگزار شد که در راستای پاسداشت اقتصاد مقاومتی به صورت منطقه ای برگزار شده که در این دوره استان مرکزی افتخار میزبانی را برعهده دارد.

وی افزود: “روستا پایه” بودن این مسابقات سبب ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین ساکنین روستاها به ویژه قشر جوان می شود و از سوی دیگر نیز با انجام یک برندسازی ورزشی سبب تقویت، هویت بخشی و ایجاد تعلق اجتماعی جوانان ساکن در روستاها خواهد شد و حتی می توان تقویت همدلی بین روستا نشینان مناطق مختلف کشور که دارای قومیت های متفاوتی هستند را از دیگر ثمرات حائز اهمیت برگزاری جام خوشه چین دانست.

قائم مقام وزارت ورزش و جوانان در استان مرکزی برگزاری رقابت های جام خوشه چین را اولین تجربه این استان دانست و اظهار کرد: سیاست های وزارت ورزش و جوانان دولت دوازدهم در توزیع امکانات و منابع ورزشی در سطح روستاها بسیار کارآمد و مناسب بوده چرا که این موضوع همواره از جمله تاکیدات اصلی دکتر سلطانی فر می باشد که اداره کل استان مرکزی نیز تلاش بسیاری را در راستای توزیع عادلانه امکانات ورزشی انجام داده است.

حقدادی ضمن بیان این مطلب که نخبه یابی در ورزش روستایی باعث افتخار متولیان امر ورزش می باشد، تاکید کرد: درحال حاضر شهرستان های ساوه، کمیجان و اراک ملی پوشانی دارند که از دل جامعه ورزش روستایی ظهور و بروز پیدا کرده اند که همین مسئله می تواند گواه مناسبی برای توجهات دولت باشد.

وی جام خوشه چین را دارای سه رشته ورزشی کلاسیک و سه رشته ورزشی بومی محلی دانست و گفت: سه رشته ورزشی کلاسیک شرکت کننده در رقابت های “جام خوشه چین” شامل فوتسال، والیبال و دو میدانی بوده و سه رشته ورزش های بومی محلی نیز شامل جوبکشی، تنابکشی و هفت سنگ می شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به اینکه جام خوشه چین با شرکت 500 ورزشکار از شش استان کشور برگزار شد، بیان کرد: در استان مرکزی بیش از ده سالن و مکان ورزشی خدماتی درگیر میزبانی و برگزاری مسابقات “جام خوشه چین” در شهر اراک بودند. خوشبختانه سازماندهی مناسبی در وزارت ورزش و جوانان برای برپایی این جام انجام شد و بنده نیز از تمامی دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی برای حمایتی که از اداره کل ورزش و جوانان مرکزی داشتند، تشکر می کنم.

وی اضافه کرد: میزبانی استان مرکزی به صورت منطقه ای برای پنج استان خوزستان، لرستان، همدان، کرمانشاه و ایلام بود. البته دلیل اصلی کسب افتخار میزبانی توسط استان مرکزی، سابقه آن در رشد و توسعه ورزش روستایی می باشد زیرا طی سال های گذشته این استان همواره جزو مقام آوران برتر در حوزه ورزش روستایی بوده است.

حقدادی ادامه داد: بنده به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی بارها تاکید کرده ام که انجام هر میزبانی ورزشی باید سبب کسب نتیجه سودمند برای جامعه ورزشی این استان شود به طوری که پس از پایان میزبانی ها می بایست جایگاه ورزشی استان تقویت شده باشد به طوری که امروز با پیروزی استان مرکزی و کسب عنوان قهرمانی این امر میسر شد.

خانه های ورزش روستایی برای افزایش نشاط اجتماعی و پیدا کردن استعدادهای برتر ساخته و تجهیز می شوند

حجت ا… کاظمی، مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری مرکزی نیز پیروی برگزاری مسابقات جام خوشه چین درباره اهمیت توسعه زیر ساخت های ورزشی در روستاها، گفت: توجه به توسعه ورزش های روستایی و عشایری در راستای ایجاد نشاط اجتماعی و پر کردن اوقات فراغت جوانان روستایی از اهداف اصلی وزارت ورزش و جوانان است که در این راستا باید ظرفیت جوانان شناسایی شود تا بتوان از تمام ظرفیت های بالقوه بهره گیری کرد.

وی بر شناسایی استعدادهای ورزشی بانوان و آقایان در سطح روستاها تاکید کرد و افزود: تجهیز خانه های ورزش روستایی و ساخت زمین های چمن، اقدامی موثر در راستای همگانی کردن ورزش و موفقیت در سطوح مختلف قشر جوان روستاها است.

کاظمی با اشاره به اعتبارات محدود روستاها در راستای توسعه ورزش اظهار داشت: هزینه ساخت خانه های ورزش روستایی از محل دهیاری ها و تجهیز آنها با مساعدت و پیگیری اداره کل ورزش و جوانان استان ها انجام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: می توان با مشارکت مردم در امور ورزشی روستاها به ویژه ورزش همگانی و ورود دهیاران در حوزه ورزش، گام های بسیار موثری در راستای ایجاد و تقویت روحیه ورزشی، افزایش نشاط اجتماعی و ارتقاء رقابت میان جوانان در دو حوزه بانوان و آقایان برداشت.

برگزاری رقابت هایی همچون جام خوشه چین سبب آگاهی قشر جوان جامعه روستایی به ویژه بانوان می شود

علیبخشی، رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به اینکه مسابقات جام خوشه چین برای نخستین بار در کشور به منظور تبادل و همگرایی فرهنگ های مختلف برگزار شده است، گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای محرومیت زدایی در بخش روستایی، نیاز بود تا با برگزاری جام خوشه چین، جوانان روستایی به جز رشته های هفت سنگ، طناب کشی و چوب کشی در رشته‌های والیبال، فوتبال و دو و میدانی نیز به رقابت بپردازند.

وی افزود: مسابقات جام خوشه‌ چین منطقه چهار کشور بین شش استان‌ لرستان، کرمانشاه، همدان، ایلام و خوزستان به میزبانی استان مرکزی برگزار شد که بیانگر نگاه مثبت مسئولین به مقوله ورزش و ایجاد انگیزه و حس رقابت و آگاهی بخشی و همگانی کردن ورزش میان روستاییان به ویژه بانوان است.

مسابقات نهایی کشوری طی بهمنماه آتی

 در اصفهان برگزار میشود

علی عشوری، رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان مرکزی نیز درباره برگزاری جام خوشه چین در این استان اظهار کرد: اراک میزبانی مسابقات بومی و محلی جام خوشه چین منطقه چهار کشور را برعهده داشت و توانست با اختلاف امتیاز بالا قهرمان این رقابت ها شود. این مسابقات با حضور 500 ورزشکار مرد و زن از استان‌های کرمانشاه، همدان، ایلام، لرستان، خوزستان و مرکزی برگزار شد.

عشوری ادامه داد: مسابقات بومی و محلی جام خوشه‌چین در شش رشته‌ فوتسال، والیبال، طناب‌کشی، دو و میدانی، هفت‌سنگ و چوب‌کشی برگزار شد.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان مرکزی بیان کرد: مسابقات فوتسال مردان  در سالن 2 هزار نفری و والیبال زنان در سالن بانوان مجموعه ورزشی شهدای پنجم مرداد، والیبال مردان در سالن ورزشی دانشگاه فنی ‌و حرفه‌ای امیرکبیر و فوتسال بانوان نیز در سالن ورزشی دانشگاه اراک برگزار شده است.

عشوری اظهار داشت: مسابقات دوومیدانی هر دو گروه مردان و زنان در پیست دوومیدانی مجموعه ورزشی 15 هزار نفری امام خمینی(ره)، مسابقات هفت‌سنگ و چوب‌کشی هر دو گروه در سالن بدمینتون شهدای پنجم مرداد و مسابقات طناب کشی نیز در سالن ورزشی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک برگزار شد.

وی در پایان اضافه کرد: مسابقات جام خوشه چین در پنج منطقه کشور برگزار و تیم های برتر هر رشته به مسابقات نهایی کشوری که بهمن‌ماه امسال در اصفهان برگزار می‌شود، راه پیدا می کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*