پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
دورخیز اراک برای فرار از لیست سیاه
اقتصادی

دورخیز اراک برای فرار از لیست سیاه

Virtual editor
23 آبان 1398
بازدید: 163
نظرات: 0

­­­­­در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک مطرح شد:

 

دورخیز اراک برای فرار از لیست سیاه

  • آقازاده، استاندارمرکزی: کلانشهر اراک در حال فاصله گرفتن از لیست شهرهای آلوده کشور است
  • از سال 1395 تاکنون بیش از 70 درصد از تعداد روزهای ناسالم اراک کاهش یافته که این امر تصادفی نبوده است

 

گروه اقتصادی: جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک، با تصویب مصوباتی همچون تشکیل کارگروه ساماندهی قطب بوعلی جاده اناربار دودهک دلیجان، ساماندهی نواحی صنعتی دودهک دلیجان و گردنه رنگرز ساوه با مسئولیت معاونت اقتصادی استانداری مرکزی، ممنوعیت استقرار صنایع جدید در این اماکن تا زمان ساماندهی و استقرار صنایع و موارد خاص با تایید کمیسیون ماده 11 قانون هوای پاک به تصویب رسید.

کاهش روزهای ناسالم اراک حاصل یک برنامه منظم است

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک گفت: کاهش روزهای ناسالم در اراک حاصل تصمیمات ویژه، یک برنامه منظم و اثربخشی اقدامات صورت گرفته است. این آمار پیوسته کاهشی نشان می‌دهد که کلانشهر اراک در حال فاصله گرفتن از لیست شهرهای آلوده کشور است که این امر موفقیت بسیار خوبی قلمداد می‌شود. زمانی شهر اراک در زمره شهرهای با آلایندگی‌های خاص بود اما با اقدامات سازنده در حال بهبود شرایط است. آمار روزهای ناسالم اراک در سال 1398 روند کاهشی داشته و این روند نزولی در طول 3 سال اخیر پیام معناداری به همراه دارد. از سال 1395 تاکنون بیش از 70 درصد از تعداد روزهای ناسالم اراک کاهش یافته که این امر اتفاقی و تصادفی نبوده است.

کارخانه آندسازی ایرالکو باید از ابتدای سال 1400 تولید آند را آغاز نماید

آقازاده افزود: اقدامات انجام شده توسط شرکت ایرالکو در طول سالهای اخیر در راستای کاهش آلایندگی هایی که داشته قابل قبول بوده است. این شرکت در سالهای اخیر اقدامات متعددی انجام داده و دیگهای قدیمی خود را جمع آوری کرده که جمع‌آوری این دیگهای قدیمی نقش مؤثری در کاهش آلاینده‌های هوای اراک داشته است. احداث کارخانه آندسازی نیز از دیگر اقدامات مؤثر شکل گرفته توسط شرکت ایرالکو می باشد. ایرالکو برای ادامه کار باید با برنامه ریزی های زمانبندی شده و با اقدامات اجرایی، تا پایان سال 1399 احداث کامل کارخانه آندسازی و نیز تجهیز و راه اندازی آن را به اتمام برساند تا از این طریق از ابتدای سال 1400 تولید آند را آغاز نماید. در خصوص پایش کارگران شرکت ایرالکو توسط دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز باید عنوان کنم که این دانشگاه‌ تاکنون اقدامات خوبی در راستای بررسی تأثیر آلاینده‌های ایرالکو بر سلامت کارگران این شرکت و هوای شهر اراک داشته است که این اقدامات در دست بررسی است و نتایج آن حداکثر تا 3 ماه آینده مشخص  شده و در اختیار عموم قرار می‌گیرد. امیدواریم تحلیل داده های تهیه شده به نتایج مثبت ختم شود و اثرات این آلاینده‌ها بر شهر اراک نیز کاهش یابد.

بهرهبرداری لازم از شهرک خودروی اراک  انجام نشده است

وی ادامه داد: در ارتباط با انتقال صنوف آلاینده خودرویی به شهرک خودروی اراک نیز طبق مصوبات قبل، شهرداری اراک و دبیرخانه کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها موظف هستند که سازوکار اجرایی انتقال صنوف و واحدها را مشخص کنند. سازوکار اجرایی این انتقال در اختیار شهرداری اراک است و باید با اقدامات قهری یا سیاست‌های تشویقی ظرف مدت مشخص این انتقال را به انجام برساند. مسلماً انتقال واحدهای صنفی خودرویی از سطح شهر به شهرک خودرو کار دشواری است، اما مدیریت شهری باید تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کند تا این فرایند به انجام برسد. 25 واحد این شهرک در تملک شهرداری اراک است و شرکت آرمان سازه به عنوان مجری این شهرک نیز واحدهایی را در اختیار دارد که نمی‌تواند تغییر کاربری بدهد و باید خود را با سیاستهای شهرداری تطبیق دهد. سرمایه‌گذاری خوبی برای این شهرک صورت گرفته، اما هنوز بهره‌برداری لازم انجام نشده و باید تا پایان سال روند انتقال تسریع شود. در این راستا کسبه نیز با توجه به اشراف به آلودگی صوتی ناشی از شغل خود و علم به نداشتن امکان فعالیت با افزایش ترافیک در خیابان شریعتی، آمادگی این انتقال را دارند.

لزوم داشتن برنامه زمان بندی شده برای احداث کارخانه  آندسازی

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: خروج دیگهای قدیمی ایرالکو با تقسیم بندی زمانی انجام گرفت و برای احداث کارخانه آندسازی نیز باید برنامه زمان بندی شده داشت. ساخت کارخانه آندسازی شرکت آلومینیوم ایران مدتها به حال خود رها شده بود، اما تیم مدیریت فعلی شرکت ساخت این کارخانه را با جدیت دنبال می‌کند. تجهیزات این واحد از قبل خریداری شده است و مانع خاصی پیش روی ساخت آن نیست، تنها شرکت شهرکهای صنعتی باید نسبت به تأمین زیرساختهای کارخانه اقدام کند. روند پیشرفت کار طبق زمان بندی اعلام شده توسط مجری پروژه به دقت بررسی می‌شود و در این راستا هر دو ماه یکبار ارزیابی انجام خواهد شد تا در صورت وجود تأخیر در روند کار، پیگیری های لازم صورت گیرد. همچنین باید برنامه تأمین مالی پروژه از سوی مجری به هیئت مدیره شرکت ارائه شود تا مشکلی در تأمین منابع بروز نکند.

زندیه وکیلی افزود: طبق مصوبه هیئت دولت در خصوص کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک، صنوف مزاحم و آلاینده اراک باید به شهرک خودرو و حاشیه شهر منتقل شود. شهرداری اراک نیز باید در این خصوص زمین مورد نیاز صنوف مزاحم و آلاینده شرایط لازم را فراهم کند. شهرداری ها موظف به انتقال صنوف آلاینده هستند که یکی از این صنوف، صنف خودرو است و شهرداری اراک نیز باید این امر را به سرانجام برساند. شورای اسلامی کلانشهر اراک 2 سال است که قصد تفحص در خصوص این زمین را دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است. در طی این 2 سال شورای شهر اراک به صورت مکرر موضوع تحقیق و تفحص از شهرک خودرو را مطرح می‌کند، در حالی که این یک موضوع داخلی است و می توانند این موضوع را از طریق فرایندهای داخلی انجام دهند، اما اصل موضوع انتقال واحدهاست که باید توسط شهرداری انجام شود. انتظار می رود شهرداری به عنوان پیشنهاددهنده و مجری پروژه و منتقل کننده واحدهای صنوف خودرویی به شهرک، ابزارهای تشویقی به کار گیرد تا کار پیش برود، اما عملاً تاکنون کاری انجام نشده است. انتقال صنوف مزاحم و آلاینده از مرکز شهر به حاشیه‌ها، نقش مؤثری در کاهش آلاینده های هوا و ترافیک دارد.

نقش مؤثر سیاستهای تشویقی در رونق شهرک خودروی اراک

سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه شهرک خودروی کلانشهر اراک صورت گرفته که باید از این سرمایه ایجاد شده نهایت بهره برداری را انجام داد. استفاده از سیاستهای تشویقی نقش مؤثری در رونق شهرک خودروی اراک دارد و این موضوع مهم باید در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گیرد.

ثبت 23 روز ناسالم از ابتدای سال جاری تاکنون در اراک

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 23 روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 34 روز ناسالم را در خود ثبت کرده بود، 32 درصد کاهش را نشان می‌دهد. روزهای ناسالم سال 1398 از ابتدا تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال 1396 به میزان 47 درصد و در قیاس با مدت مشابه سال 1395 به میزان 70 درصد کاهش داشته است. در حال حاضر 5 ایستگاه پایش آلودگی هوا در شهر اراک فعال است که بیشترین پارامترهای آلاینده را اندازه‌گیری می کند. خوبشختانه آلاینده «ناکس ودی اکسید گوگرد» در هوای شهر کلانشهر اراک وجود ندارد و با اقدامات تعریف شده روال کاهشی روزهای آلاینده به خوبی دنبال شده است. در حال حاضر بیشترین آلاینده‌های فعلی در هوای شهر اراک شامل ذرات کمتر از 2.5 میکرون است که امید است با اجرای طرح های مختلف شهری این آلایندگی نیز کاهش و حذف شود تا آلودگی از کنار نام اراک برداشته شود.

میرزایی افزود: در خصوص استقرار صنایع در شهرستانهای استان مرکزی نیز باید عنوان کنم که در شهرستان دلیجان با توجه به استقبال صنایع و سرمایه‌گذاران شاهد مناطق فاقد متولی قانونی هستیم که شامل نقاطی همچون جاده اناربار، قطب بوعلی، دودهک دلیجان و گردنه رنگرز ساوه است. با توجه به گستردگی صنایع در شهرستان دلیجان، راه نفس کشیدن برای این شهرستان در حال بسته شدن است، تمامی نواحی صنعتی آن اشباع است، اما هنوز متقاضی استقرار صنایع وجود دارد که لازم است برای برخی از نقاط فاقد متولی این شهرستان، متولی قانونی مشخص شود. شرکت شهرکهای صنعتی اعلام کرده بود که مجموعه یادگار امام را برای ساماندهی قطب بوعلی در نظر دارد، اما هنوز اقدام خاصی انجام نشده است. در سالهای گذشته کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی منع استقرار صنایع سرب، روی و ایزوگام را لحاظ کرده است که لازم است این ممنوعیت به صورت خاص در کمیسیون ماده 11 قانون هوای پاک مطرح و تصمیم گیری های لازم در خصوص آن صورت گیرد.

شاخص سرطان در استان مرکزی کمتر از میانگین کشوری است

دکتر حسین بختیاری فرماندار شهرستان اراک نیز در این جلسه گفت: در جلسه آیین بزرگداشت پروفسور اردشیر قوام زاده پدر پیوند مغز استخوان ایران که روز شنبه برگزار شد، دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت اعلام کرد که آمار ابتلا به سرطان در ایران از میزان متوسط جهانی پایین تر است و استان مرکزی نیز از میانگین کشوری در این شاخص کمتر می باشد که این میزان آمار اعلام شده دغدغه ها را در این خصوص کاهش می‌دهد.

دکتر بختیاری افزود: بیمارستان امیرکبیر اراک در حوزه درمان سرطان کودکان و بیمارستان آیت اله خوانساری اراک در حوزه درمان سرطان بزرگسالان قطب غرب کشور محسوب می شوند، به همین دلیل بیماران دیگر استانها نیز به اراک مراجعه می‌کنند و فوت هر کدام از این بیماران سرطانی که در اراک فوت کنند، جزء آمار فوتی های استان مرکزی محاسبه می شود.

گاز LPG گاز پاکی

 برای خودروها نیست

سعید جمشیدی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: گاز LPG گاز پاکی برای خودروها نیست و تأسیسات سیلندر پرکنی نیز صنوفی آلاینده، خطرناک و ناایمن هستند که اقدام به پر کردن سیلندر می‌کنند. این امر مورد تأیید مجموعه شرکت پخش فرآورده های نفتی نیست و باید با این روند مقابله شود و این تأسیسات مدیریت شوند تا خارج از شبکه اقدام به عرضه گاز نکنند. لازم است که مجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان استاندارد و آتش‌نشانی به موضوع ورود کنند.

وجود دیدگاه سرمایه ای

به شهرک خودروی اراک

جمشید زند رئیس اتاق اصناف استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: دیدگاه سرمایه‌ای به شهرک خودرو اراک داده شده است، در حالی که باید نگاه ها در این خصوص به سمت کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک و انتقال صنوف آلاینده باشد. برابر قانون برای کاهش آلودگی هوای اراک و انتقال صنوف آلاینده این شهر، باید زمین رایگان در اختیار صنوف مزاحم و آلاینده قرار گیرد، اما صنوف حاضرند به قیمت کارشناسی زمین در اختیارشان قرار گیرد و تمام عوارض شهرداری و سایر اعتبارات را نیز پرداخت کنند. بارها تقاضای اختصاص زمین در محدوده روبروی تره بار جدید برای انتقال صنوف مزاحم و آلاینده صورت گرفته اما تاکنون اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته است.

تهیه پروفایل آلایندههای شهر اراک توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی

حسن مهرعلی مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: پروفایل آلاینده‌های شهر اراک توسط معاونت بهداشتی این دانشگاه تهیه شده است که بر اساس آن 5 نقطه شهر اراک که در مواجهه با آلاینده ها هستند از جمله ایستگاه شهرک قائم، خیابان قائم مقام فراهانی، ایستگاه هپکو، شهدای صفری و ایستگاه دروازه شهرجرد انتخاب شدند و تأثیرپذیری آنها از آلاینده‌ها در 4 فصل توسط تیم ارزیاب بررسی شد، در حال حاضر آمار تهیه شده و برای تحلیل به مرکز تحقیقات ارجاع شده است. ارزیابی های صورت گرفته در واقع مدلسازی یا تهیه آمار و اطلاعات نبوده، بلکه کار علمی در این راستا صورت گرفته است که تحلیل آن حدود 2 ماه زمان می برد.

مهرعلی افزود: در خصوص نمونه‌گیری از کارگران شرکت آلومینیوم ایران نیز پس از جلسات متعدد و پیگیری‌های مکرر، در نهایت با تیم تصمیم ساز شرکت ایرالکو اعم از مدیر و مدیرعامل شرکت و … جلسه تشکیل و 200 نفر از افراد در مواجهه با HF انتخاب شدند. امور فنی در این خصوص انجام شده و تنها کار نمونه‌گیری از کارگران باقی مانده است که این امر قطعاً زمان بر خواهد بود. به همین دلیل لازم است که ظرف 15 روز آینده شرکت اجازه نمونه گیری را بدهد، در غیر این صورت مطابق با قانون اقدامات مقتضی اعمال می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*