پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
سرطان قابل درمان ترین بیماری است
اجتماعی

سرطان قابل درمان ترین بیماری است

Virtual editor
23 آبان 1398
بازدید: 506
نظرات: 0

پروفسور اردشیر قوام‌زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران:

 

سرطان قابل درمان ترین بیماری است

 

گروه جامعه:شایسته سلامی

پروفسور اردشیر قوام زاده متولد 1319 در شهر تهران و از خانواده‌ای تفرشی است که با اندکی کاوش در خانواده و نیاکان وی درمی یابیم که اصالتشان به روستای تراران (دلارام) همان روستای معروف به دهکده پزشکان در شهرستان تفرش از توابع استان مرکزی می رسد. وی در سال 1339 از دبیرستان دارالفنون دیپلم خود را گرفت، مدرک پزشکی خود را از دانشکده پزشکی وین کرایس اتریش در سال 1350 دریافت کرد و 6 سال بعد مدرک تخصصی خود را از کشور سوئیس گرفت و سپس تحصیلات فلوشیپ خود را در رشته هماتولوژی و پیوند در دانشگاه سوئیس در سال 1370 به پایان رساند.

پروفسور اردشیر قوام‌زاده نخستین کسی است که عمل پیوند مغز استخوان را در ایران انجام داده است. وی در سال 1389 به عنوان استاد ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران برگزیده شد و همچنین در سال 1390 به عنوان برترین پژوهشگر جهان در زمینه سرطان و بیماری‌های خونی برگزیده شد. پروفسور اردشیر قوام زاده اکنون به عنوان عضو هیئت علمی و استاد گروه داخلی در بخش خون و انکولوژی بیمارستان شریعتی مشغول به کار است. وی ریاست کنگره لنفوم و پیوند مغز استخوان در تهران در سال 1373، ریاست کنگره پیوند مغز استخوان در سال 1379، ریاست انجمن هماتولوژی ـ انکولوژی ایران در سال 1373، ریاست کمیته بورد هماتولوژی ـ انکولوژی ایران در سال 1370، ریاست مرکز تحقیقات خون، سرطان و پیوند مغز استخوان از سال 1378 تاکنون را بر عهده داشته است. همچنین ریاست بیمارستان شریعتی، ریاست دپارتمان پزشکی، ریاست بخش خون و سرطان و پیوند استخوان، عضویت در انجمن بین‌المللی پیوند مغز استخوان و عضویت در انجمن بین‌المللی پیوند خون و مغز استخوان اروپا را در کارنامه کاری خود دارد.

سرطان قابل درمانترین بیماری است

پروفسور اردشیر قوام‌زاده پدر پیوند مغز استخوان ایران در آیینی که به مناسبت نکوداشت ایشان در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی برگزار شد، گفت: خودباوری بهترین عامل و رمز موفقیت در فعالیت های روزانه است و داشتن صداقت نسبت به خود می تواند فرد را در مسیر موفقیت به پیروزی برساند. سرطان قابل درمان‌ترین بیماری است و در این راستا چکاپ سالانه، ورزش و رژیم غذایی سالم در پیشگیری از سرطان بسیار مهم است. آلودگی هوا در بروز سرطان به تنهایی نمی‌تواند علت باشد و در این راستا جهاد دانشگاهی در زمینه تحقیقات بر روی تأثیر آلودگی هوا بر افزایش سرطان به دانشگاه علوم پزشکی کمک کند. همچنین سموم موجود در تولیدات کشاورزی باید کنترل شده مصرف شود چرا که کنترل سموم مورد استفاده در تولید محصولات کشاورزی در حوزه کاهش سرطان ضروری است.

پروفسور قوام‌زاده افزود: در ایران تا به امروز برای یکهزار نفر بیمار تالاسمی پیوند مغز استخوان انجام شده‌ و در حال حاضر ایران بزرگترین کشور در حوزه این روش درمانی و قطب پیوند مغز استخوان بیماران تالاسمی در جهان محسوب می شود. در این راستا تغییر روش‌های پیوند فرصت بیشتری به درمان داده است. با گذر زمان و تغییر روش‌های درمان، 19 مرکز پیوند مغز استخوان در کشور تأسیس و فعال شده که که کرمانشاه و تبریز از بهترین مراکز هستند و حتی برخی مراکز نیز در حال پیش افتادن از بیمارستان شریعتی تهران هستند. تاکنون 500 پیوند مغز استخوان اطفال در کشور انجام شده و با سایر پیوندها شمار پیوندهای مختلف مغز استخوان کشور به 6300 می‌رسد.

وی ادامه داد: بعد از تحصیل در خارج کشور برای خدمت به هموطنان به کشور بازگشتم و کارخود را از بیمارستان شریعتی در تهران آغاز کردم. بخش پیوند را در این بیمارستان با موانع متعدد راه اندازی کردم و رفته رفته با تلاش‌ های بسیار بزرگ‌ترین مرکز درمانی سرطان و پیوند مغز استخوان ایران ایجاد شد. در حال حاضر بخش های مختلف در این مرکز فعال شده و امکانات تحقیقات نیز ایجاد شده است. با همکاری برخی پزشکان در مدت زمان کوتاهی فعالیت ها در این زمینه آغاز شد و سال 1969 تعداد 3 بیمار و بعد 30 بیمار و سپس 450 بیمار پیوند شدند. با این اقدامات بود که در نهایت تکنیک پیوند و سلول درمانی به کشور وارد شد. سلول درمانی آینده درخشانی در علم پزشکی خواهد داشت و می‌تواند 100 درصد بیماری را درمان کند. در حال حاضر بیش از 450 هماتولوژیست‌ و انکولوژیست در کشور وجود دارد و اکنون در تمام کشور حتی شهرهای کوچک نیز متخصص هماتولوژی و انکولوژی وجود دارد و  نیاز نیست بیماران به تهران مراجعه کنند.

پدر پیوند مغز استخوان ایران اظهار داشت: امروز از اعضای خانواده برای پیوند مغز استخوان به بیمار برای درمان استفاده می شود. استفاده از مغز استخوان اعضای خانواده از سلول خون بند ناف بهترین روش است و هزینه های دیگر در این حوزه مطلوب نیست. در این راستا جمع آوری خون بند باف باید به صورت بانک عمومی باشد. پیوند مغز استخوان از نظر علمی و اقتصادی ارزشمندتر از سایر درمان‌ها در حوزه بیماران سخت درمان است. تاکنون 77 درصد پیوندها نتایج مثبت داشته و همچنین یکصد بیمار که برای پیوند مغز استخوان، دهنده پیوند مناسب نداشتند برای آنها از ظرفیت افراد خارج کشور استفاده شد که با سفر به ایران از آنان نمونه گیری به عمل آمد. مبتلایان سرطان خون اگر با دارو درمان شوند پس از 5 سال به میزان 10 درصد بهبود پیدا می‌کنند، اما با انجام پیوند مغز استخوان پس از 25 سال 70 درصد آنها زنده می مانند، پس این روش از نظر علمی و اقتصادی نیز به صرفه است و به طور کلی حدود 77 درصد پیوندهای مغز استخوان انجام شده نتیجه مثبت داشته است.

سرطان در 20 سال آینده 115 درصد رشد پیدا می کند

دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این آیین گفت: میزان افراد مبتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است و سونامی سرطان در کشور وجود ندارد. میزان ابتلا افراد به سرطان در کشور نگران کننده نیست و اینکه برخی استان‌ها از جمله استان مرکزی را با آمار بالا معرفی می‌کنند صحیح نیست و حتی در استان مرکزی این آمار از متوسط کشوری نیز کمتر است. در کشور ما سرطان در حال افزایش است و لازم است تدابیر لازم برای جلوگیری از ابتلا افراد اندیشیده شود.

دکتر حریرچی افزود: میزان ابتلا به سرطان در ایران 3 دلیل دارد. یکی از این دلایل افزایش سن است که در این راستا افزایش امید به زندگی در عین حال که دستاوردی بهداشتی و درمانی است، عوارض جانبی هم دارد به این معنا که با افزایش امید به زندگی آمار بیماری هایی مثل سرطان، آلزایمر و بیماری های قلبی زیاد می شود. عامل دوم عوامل خطر زندگی ناسالم است و عامل بعدی نیز عوامل محیطی است. مردم در زندگی از غرب الگو می‌گیرند و این مهم باعث شده تا 60 درصد افراد جامعه دخانیات مصرف کنند، 30 درصد مردم کم تحرک، 52 درصد کلسترول بالا  و 10 درصد مردم قند خون بالا دارند. 110 هزار نفر هر سال در کشور به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند که 53 درصد آنان مرد و 47 درصد زن هستند. بیماری سرطان در 20 سال آینده 115 درصد رشد پیدا می کند و اکنون شمار این بیماری به دلایل گفته شده 2 برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ابتلای افراد به بیماری سرطان مشکل بهداشت جهان امروز است و در دنیا 2 درصد درآمد ناخالص ملی برای درمان این نوع بیماری هزینه می‌شود. برای مداوای سرطان در کشور هر سال یکصد هزار میلیارد ریال هزینه مستقیم و غیرمستقیم صرف می‌شود که 30 هزار میلیارد ریال این هزینه به صورت نقدی و 15 هزار میلیارد ریال آن نیز صرف تأمین داروهای شیمیایی می‌شود. سازمان بهداشت جهانی می گوید از هزینه سرطان 50 درصد باید در جراحی انجام شود، 40 درصد در رادیوتراپی و 10 درصد در داروهای شیمی درمانی هزینه شود و این یک استاندارد است، در حالی که رقم داروهای شیمی درمانی در کشور ما 50 درصد است و این حسن نیست. مصرف بسیاری از داروهایی که برای شیمی درمانی بیماری سرطانی به مصرف می‌رسد درست نیست.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: دکتر قوام زاده به عنوان پدر پیوند مغز استخوان ایران در نسخه ‌نویسی بیماران سرطانی، داروهای ارزان را تجویز می‌کند، شیوه‌ای که کمتر مورد توجه پزشکان این حوزه است. اگر نسخه های پروفسور قوام زاده را با دیگران که درمان شیمی درمانی می کنند مقایسه کنید متوجه می شوید که تجویزهای ایشان به مراتب ارزانتر از نسخه های دیگران است. در واقع پروفسور قوام زاده تلاش می کند درمانی که هزینه زیادی نداشته باشد و در حد استطاعت بیمار باشد را تجویز کند. تجویز داروی گرانقیمت که تأمین آن در توان بیمار نیست علاوه بر اینکه او را از درمان محروم کرده تأثیر مخرب اجتماعی بر بیمار و خانواده او می گذارد.

دکتر حریرچی تصریح کرد: بسیاری از اساتید دانش فراوانی دارند اما نمی توانند منشاء اثر زیادی باشند. پروفسور قوام زاده پشتکار داشت و موفقیت های او نشان می دهد که پشتکار لازمه کار است. دیگر خصوصیت پروفسور قوام زاده استفاده از راهنمای بالینی است و بنا بر اعتقاد این استاد وفاداری به اصول علمی و راهنمای بالینی بسیار مهم است. دکتر قوام زاده نیازی به بزرگداشت و آیین تجلیل ندارد ما نیازمند تخصص و دانش این دانشمند بزرگ هستیم. اگر از این آئین پنج دانشجو پزشکی تصمیم بگیرند دکتر قوام زاده را الگوی خود قرار دهند برای این مراسم کافی است.

نرم بروز سرطان در استان مرکزی از میانگین کشوری بالاتر نیست

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: استان مرکزی استانی صنعتی است و یکی از نگرانی های مردم استان این است که میزان نرم بروز سرطان در این استان از میانگین کشوری بالاتر باشد، در حالی که اینگونه نیست. با توجه به نگرانی استان مرکزی در مورد صنعتی بودن این استان و آلودگی هوا کار تحقیقاتی مصوب شده و به محض تأمین بودجه اینکار آغاز می شود. استان مرکزی بر اساس آخرین آمار ثبت سرطان ها، 2119 بیمار مبتلا به سرطان دارد که 46 درصد این جمعیت خانم ها و 54 درصد آقایان هستند. شایع‌ترین نوع سرطان در این استان، سرطان های سینه، پروستات، معده، کولورکتال و پوست است.

سید محمد دکتر جمالیان افزود: میزان ابتلا به سرطان در استان مرکزی از هر 100 هزار نفر 136 و 26 صدم نفر است در حالی که در نرم کشوری از هر 100 هزار نفر، 150 نفر مبتلا به سرطان هستند. این آمار نشان می‌دهد که استان مرکزی در این حوزه نرم پایین تری نسبت به میانگین کشوری دارد. همچنین در استان مرکزی در میان مردان از هر 100 هزار نفر 153 و 94 صدم نفر و در میان خانم‌ها از هر 100 هزار نفر 122 و 12 صدم نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند. در حالی که در کشور در میان مردان از هر 100 هزار نفر 168 و 28 صدم نفر و در میان خانم‌ها از هر 100 هزار نفر 135 و 54 صدم نفر مبتلا هستند.

وی ادامه داد: از پروفسور اردشیر قوام زاده خواستاریم که در این زمینه استان مرکزی را حمایت کند تا اثر آلودگی هوا در بروز سرطان ها در استان، در قالب یک کار تحقیقاتی آغاز شود. البته در گفتگوهایی که با دکتر قوام زاده انجام شد مقرر شد کارهای تحقیقاتی مشترک خوبی در این حوزه انجام شود.

استان مرکزی آمادگی لازم برای راهاندازی مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور را دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این آیین گفت: استان مرکزی ظرفیت و آمادگی لازم برای احداث و راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور را با توجه به ظرفیت علمی و درمانی خود دارد. مجموعه مدیریت استان مرکزی نیز آمادگی دارد تا برای ایجاد این مرکز پیوند در اراک همکاری لازم را با وزارت بهداشت انجام دهد.

بهروز اکرمی افزود: پروفسور اردشیر قوام زاده نیازی به تجلیل ندارد این ما هستیم که نیازمند بهره‌گیری از دانش و تخصص وی هستیم. استان مرکزی استان مفاخری همچون قوام‌زاده است و وجود ایشان مدرکی بر این مدعا است و این استاد فرهیخته یکی از برگ‌های زرین علمی و پزشکی استان مرکزی است که باید به نسل جوان شناسانده شود. انسان‌ها به سادگی نمی‌توانند مدارج بزرگ را کسب کنند بلکه با ممارست و تلاش مجدانه و نهراسیدن از موانع و مشکلات می‌توان طعم موفقیت را چشید و امروز همگان جمع شده‌ایم تا قدردان این دانشمند فرزانه باشیم تا امثال قوام زاده بازتولید شود. امروز جامعه پزشکی نیازمند منش، تفکر و سرفصل زندگی این استاد بزرگوار است تا ضمن احترام به عملکرد وی او را الگو قرار داده و دستاوردی از  این مراسم حاصل شود. رها کردن بهترین امکانات در خارج از کشور و چشم پوشی از رفاه و آسایش در غرب و بازگشت به کشور برای خدمت به مردم کار هر فردی نیست و این منش می‌تواند یک الگوی ارزشمند باشد.

بزرگداشت پروفسور اردشیر قوام زاده فعالیتی ارزشمند برای طیف علمی پزشکی است

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: در آستانه هفته وحدت میزبان پدر پیوند مغز استخوان ایران پروفسور اردشیر قوام زاده در استان مرکزی هستیم. تجلیل از چنین شخصیت فرهیخته و علمی مصداق تعظیم شعائر ملی و اسلامی است و بزرگداشت بزرگان تقدیر از شخصیت های ارزشمندی است که منشاء سنت های حسنه شدند. بزرگداشت این شخصیت علمی در استان مرکزی فعالیتی ارزشمند برای طیف علمی پزشکی است‌. بزرگداشت مقام علمی و تقدیر از این شخصیت پزشکی برای استان مرکزی افتخار است.

آیت‌اله دری نجف آبادی افزود: این شخصیت علمی از شهرستان تفرش برخواست و موفقیت‌های علمی بزرگی در حوزه پیوند مغز استخوان را توسعه داد و زمینه ورود جوانان دانشمند را فراهم کرد. استان مرکزی ظرفیت علمی و پزشکی خوبی در حوزه بهداشت و درمان دارد و باید از سرمایه علمی پروفسور قوام زاده به نحو مطلوب استفاده شود. شهرستان های استان این ظرفیت را دارد که امثال بزرگانی چون اردشیر قوام زاده را در خود پرورش داده و تربیت کند.

وی ادامه داد: دانشمندان رشته پزشکی در پیوند مغز استخوان اقدامات جدی و اثرگذاری در حوزه پزشکی از خود برجای گذاشتند. ایران اسلامی تجربه 10 تا 11 هزار پیوند مغز استخوان را به همت دانشمندان پزشکی نظیر پروفسور قوام زاده در کارنامه پزشکی خود دارد. همت مردان با اراده و با غیرت باعث می شود که آنان در سخت ترین شرایط به فکر آینده درخشان کشور بوده و به فکر خدمات ماندگار و ارزش آفرینی برای این سرزمین باشند و صدها فرهیخته در مکتب این بزرگان تربیت شده اند.

اهدای هدایایی معنوی به پروفسور اردشیر قوام زاده

نامگذاری کلینیک تخصصی و فوق تخصصی واقع در بیمارستان امیرالمؤمنین اراک با نام پروفسور اردشیر قوام زاده، نامگذاری اولین مدرسه بیمارستان شهر اراک واقع در بیمارستان امیرکبیر اراک، کلنگ زنی مرکز پیوند مغز استخوان و مرکز تحقیقات با حضور این شخصیت فرهیخته علمی و پزشکی، رونمایی از تمبر یادبود این استاد گرانقدر و برپایی نمایشگاه روایت پیوند از مهمترین برنامه های این نگوداشت بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*