پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
نگران بودیم؛  نگران تر شدیم
استان مرکزی

صابری، رئیس شورای کارگری آذرآب:

نگران بودیم؛ نگران تر شدیم

● زارعی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری اراک: در تلاشیم حقوق کارگران آذرآب پرداخت شود

روزنامه عطریاس
29 آبان 1398
بازدید: 527
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:

” اعضای عالی رتبه دولت در سطح معاون اول، وزرای اقتصاد، کار، صنعت، راه وکشور با حضور استاندار مرکزی، جلسه ای با عنوان “بررسی مشکلات واحدهای بزرگ تولیدی استان مرکزی” در روز یکشنبه 26 آبان برگزار خواهد شد.”
این خبر در حالی منتشر شد که بر اساس تاریخ مصوب در روزنامه کثیرالانتشار کشوری، تاریخ مجمع آذرآب،25 آبان ماه مصوب شده بود؛ که متاسفانه هیچ یک از جلسات مذکور برگزار نشد؛ چراکه بانک کشاورزی سهامدار عمده آذرآب، برای چندمین بار از حضور در نشست مجمع خودداری کرد و جلسه رسما برگزار نشد.
همین عدم حضور منجر به عدم برگزاری جلسه ی بررسی مشکلات واحدهای بزرگ تولیدی استان نیز شد که شاید ناآرامی فضای کشور به واسطه افزایش نرخ بنزین، بهترین و مناسب ترین بهانه برای سرپیچی از این جلسه مهم و حیاتی بود.
شنبه 25 آبان ماه در حالیکه فضای شهر اراک به واسطه اعتراضات مردمی پیرامون افزایش نرخ بنزین ناآرام بود، کارگران آذرآب نیز همزمان در محوطه شرکت در اعتراض به عدم اجرای مصوبه شورای تامین مبنی بر تسویه حقوق و مطالبات کارکنان و کارگران در تاریخ 8 آبان ماه جاری و تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق کارگران تجمع کردند.
اگرچه هیچگاه مسئولان استانی و اعضای تیم اقتصادی استان، در اینگونه شرایط، نه تنها پاسخگوی تماس های تلفنی نیستند که حتی در رسانه های دولتی نیز هیچگونه پاسخ شفافی منتشر نمی کنند.
رئیس شورای کارگری آذرآب در گفتگو با عطریاس به بیان زوایای مختلف این داستان پرداخت.
صابری اظهار داشت: روز 24 آبان شاهد اعتراض کارگران در دو نوبت صبح و عصر بودیم زیرا حقوق شهریور، مهر و آبان کارگران به تعویق افتاده است؛ علاوه بر آن شورای تامین مصوب کرده بود و بر سازمان تامین اجتماعی استان تکلیف شده بود که وضعیت 110 نفر از بازنشستگان شرکت که می بایست از 8 ماه گذشته تسویه حساب می شدند را تعیین تکلیف نماید ولی همچنان این تعداد بلاتکلیفند و هزینه آنها به جای پرداخت حقوقشان از سوی تامین اجتماعی، بر دوش شرکت است.
وی تصریح کرد: استاندار در آخرین نشست با اعضای شورای کارگری آذرآب قول داده بود مجمع آذرآب تحت هر شرایطی برگزار شود و با روند اخیر، ما نگران که بودیم نگران تر شدیم؛ چون قرار بود در مجمع اخیر،هیات مدیره شرکت انتخاب شود.
صابری در بخش دیگری از اظهارات خود مواردی را به عنوان مصوبات شورای کارگری آذرآب لازم الاجرا عنوان کرد و گفت: تنها راه نجات آذرآب، بازگشت شرکت به دولت، انجام حسابرسی اموال و دارایی های شرکت،علنی نمودن تخلفات و برخورد با متخلفین، بازگرداندنِ سرمایه های هدر رفته ی شرکت، واگذاری شرکت به مجموعه حقوقی امین و دارای اهلیّت و توانمند طی یک فرایند شفاف همراه با اخذ تعهدات اجرایی و نظارت دائمی و کامل وانتخاب هیات مدیره و مدیرعامل اهلیّت دارمی باشد.
رئیس شورای کارگری آذرآب بیان داشت: تاکید می شود درصورت عدم تحقق موارد مذکور، با تصمیمات نابخردانه،نه تنها شرایط آرامی در شرکت نخواهیم داشت که روند کنونی را به شکل بدتری تجربه خواهیم کرد؛ و این نشان دهنده عدم وجود اراده ی راستین برای احیای صنعت آذرآب به دلیل مسائل سیاسی و انتخاباتی خواهد بود.
رئیس شورای کارگری آذرآب در ادامه بیان داشت:استانداری و شورای تامین استان می بایست پاسخگوی این شرایط باشند؛ چراکه سه ماه است داستان برگزاری مجمع و لغو آن و موکول نمودن زمان به 10 روز آینده به فرصت کشی تبدیل شده است که ضرر آن فقط متوجه شرکت و کارگران آن می شود.
وی گفت: با توجه به فضای ناآرام مردمی در شهرما نمی خواهیم با اعتراض در مرکز شهر و یا تکرار دوباره اتفاق تلخ و ناخوشایند روی ریل، مزید بر ناآرامی های موجود باشیم ولی متاسفانه کارگران آذرآب به طرز فجیحی در مضیقه مالی قراردارند و واقعا مسئولیت کنترل آن ها با مسئولان شورای تامین و استانداری می باشد.
صابری خطاب به مسئولان استان تاکید کرد: آذرآب این روزها شرایط آرامی را تجربه نمی کند و نگران این هستیم که همین ناآرامی منجر به تکرار اتفاقات تلخ گذشته شود.
اما معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری اراک در گفتگو با عطریاس در واکنش به ناآرامی این روزهای آذرآبی ها اظهار داشت: در تلاش هستیم حقوق شهریورماه کارگران را در همین روزها پرداخت کنیم.
زارعی افزود: مشکلات بازنشستگان و کارکنان شرکت آذرآب از طریق استانداری،فرمانداری و شورای تامین در حال پیگیری است.
وی همچنین در خصوص علت عدم برگزاری مجمع آذرآب نیز بیان داشت: جلسه مذکور به دلیل عدم حضور نماینده بانک کشاورزی و به حدّ نصاب نرسیدن سهامداران، برگزار نشد و به دو هفته دیگر موکول شد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*