پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
حمایت مدیر کل میراث فرهنگی از پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر اراک
اجتماعی

در گفتگو با عطریاس مطرح شد

حمایت مدیر کل میراث فرهنگی از پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر اراک

● شفیعی، شهردار اراک: طرح پیاده راه سازی در انتظار مساعدت استانداری است

روزنامه عطریاس
29 آبان 1398
بازدید: 308
نظرات: 0

سینا علیدادی، گروه شهری:
بعد از چندین سال وقفه؛ سرانجام اجرای طرح پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر اراک در آستانه تحقق قرار دارد.
از اواخر دهه هشتاد شورای شهر دوره سوم شهر اراک طرح جامع میدان شهدا (میدان باغ ملی) را به منظور پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر مورد بررسی قرار داد اما اجرای آن تحقق نیافت تا اینکه سال گذشته شورای شهر دوره پنجم مجددا طرح پیاده راه سازی را با اولویت خیابان حصار در دستورکار شهرداری اراک قرار داد ولی باتوجه به عدم دریافت مصوبه شورای ترافیک استان مرکزی دیری نگذشت تا شهرداری پیاده راه سازی را به تعویق انداخت چرا که عده ای معتقد بودند، نبود مصوبه شورای ترافیک به معنای نادرست بودن طرح پیاده راه سازی است.
پیاده راه سازی سبب حفظ بازار تاریخی اراک می شود
اما ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس علیرغم وجود برخی انتقادات به طرح پیاده راه سازی، این اداره کل را موافق با این طرح دانست و گفت: بنده به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اساسا با پیاده راه سازی مرکز شهر اراک به ویژه خیابان های اطراف بازار تاریخی موافق هستم زیرا پیاده راه سازی به حفظ بناهای تاریخی همچون بازار کمک می کند.
ایزدی با بیان اینکه تردد اتومبیل ها در مناطق تاریخی سبب آسیب به میراث فرهنگی می شود، ادامه داد: تردد اتومبیل ها، ماندگاری آثار تاریخی را کاهش می دهد. اگر پیاده راه سازی در مرکز شهر اراک اجرایی شود، منجر به ایجاد یک فضای مکث مثبت در شهر می شود که این فضا کاربری های مرتبط با گردشگری را مانند ساخت انواع کافی شاپ ها و رستوران ها را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه پیاده راه سازی سبب کاهش آلودگی در هسته مرکزی شهر اراک می شود، اظهار کرد: پیاده راه سازی کاهش آلودگی هوا در مرکز شهر که عمده بناهای تاریخی را که در خود جای داده، به دنبال دارد. لذا این مسئله از اوجب واجبات است. در سوی دیگر قاعدتا وقتی از تردد ماشین ها کاسته شود، استحکام بناهای تاریخی نیز بیشتر می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی، پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر اراک را مناسب و واجب می داند.
وی در پایان بیان کرد: پیاده راه سازی در شهرهایی مانند همدان و قزوین نتایج مناسبی را به دنبال داشته که البته قطعا ضعف هایی نیز داشت که با آزمون و خطا تا حد بسیاری برطرف شدند لذا پیشنهاد دارم که شهرداری اراک با بهره بردن از تجریبات استان های همجوار خود، دست به اجرای پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر اراک زند. به هر سو پیاده راه سازی می تواند سبب افزایش مشارکت های اجتماعی شود.
طرح پیاده راه سازی مرکز شهر اراک به شورای ترافیک استان مرکزی ارسال شده است
محمدکریم شفیعی، شهردار اراک نیز درباره روند تصویب طرح جامع ترافیک گفت: طرح جامع ترافیک و طرح پیاده راه سازی مرکز شهر اراک به شورای ترافیک استان مرکزی ارسال شده و درحال حاضر در انتظار مساعدت استانداری در راستای تصویب قرار دارد تا بعد از آن برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود.
شفیعی ادامه داد: لغو پروژه 55 متری توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تاثیر چندانی بر تهیه و مطالعات طرح جامع ترافیک شهر اراک نداشته و در این طرح، تنها پروژه 55 متری حذف شده است.
وی اضافه کرد: درحال حاضر یکی از نقاط پر ترافیک شهر، خیابان شریعتی است که با افتتاح ” راستگرد” تقاطع غیرهمسطح شریعتی بخش عمده ای از این موضوع برطرف می شود. طی روزهای آتی پل راستگرد تقاطع شریعتی به خیابان میرزای شیرازی به بهره برداری می رسد و زمانی که این پل بازگشایی شود، بخشی از ترافیک خیابان شریعتی به روی تقاطع غیرهمسطح منتقل می شود و در سوی دیگر نیز با جمع کردن کارگاه احداث پل و اصلاح هندسی مسیرهای زیر تقاطع غیرهمسطح شریعتی، مشکلات ترافیکی ورودی منطقه گردو و رودکی تا حد بسیاری از بین می رود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*