پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
نوجوانان با طرح یاریگران زندگی در برابر اعتیاد واکسینه می شوند
اجتماعی

ملک حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در گفتگو با روزنامه عطریاس:

نوجوانان با طرح یاریگران زندگی در برابر اعتیاد واکسینه می شوند

روزنامه عطریاس
29 آبان 1398
بازدید: 17,448
نظرات: 0

گروه جامعه، آزاده فراهانی:

ملک حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در گفتگو با روزنامه عطریاس با اشاره به ساختار دبیر خانه شورا گفت: به منظور پیشبرد امور، نظارت بر فعالیت دستگاه ها، سیاست گذاری و تصمیم گیری و در عین حال کاهش اعتیاد در سطح جامعه 5 کمیته تخصصی با حضور دستگاه های مختلف مسئولیت مبارزه با مواد مخدر را دارند.
وی اظهار داشت:کمیته های فرهنگی و پیشگیری، درمان و حمایت های اجتماعی، مقابله با عرضه، حقوقی و قضایی و توسعه مشارکت های مردمی هر یک از این کمیته ها بنا بر شرح وظایفشان، سعی در کاهش دغدغه های مردم در حوزه مواد مخدر را دارند.
ملک حسینی با بیان اینکه تا قبل از این عمده برنامه هایی که تاکنون اجرا شده در عین کاربردی بودن و تأثیرپذیری تک بعدی بوده، افزود: همین موضوع بعضاً سبب می شد که میزان تسهیل و انجام برخی فعالیت ها را به دلیل موازی کاری با خلل مواجهه سازد، از این رو براساس تدابیر دقیق ستاد مبارزه با مواد مخدر برای نخستین بار در طول فرایند مبارزه با مواد مخدر طرحی تدوین گردیده که ماحصل ساعت ها کار کارشناسی دقیق و بررسی همه جانبه است و یکی از اثرات و ثمرات آن کاهش 25 درصدی اعتیاد در طول چهار سال آینده است.
دبیر شورای هماهنگی با اشاره به طرح یاریگران زندگی، افزود: این طرح صرفاً موضوع پیشگیری از اعتیاد را در نظر نمی گیرد، بلکه به منظور توانمندسازی کامل افراد در برابر اعتیاد و مصون سازی آنان هر سه سطح پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه را در نظر گرفته است و از همه مهم تر آنکه هر سه بخش حوزه پیشگیری از اعتیاد را نظیر همگانی، انتخابی و موردی نیز در این طرح اجرا می شود.
وی افزود: در طرح یاریگران زندگی اصل اساسی بر مشارکت گسترده و حضور مردم در عرصه های مختلف، مسئولیت پذیری، و نحوه یاری رساندن به افراد و قربانیان ناشی از سوء مصرف مواد است و به عبارت دیگر هدف از اجرای این طرح تحقق بندهای سیاست های کلی نظام در باب مبارزه با مواد مخدر به خصوص بند9، موضوع اعتیاد را از یک مسئله جمعی به یک موضوع اجتماعی تبدیل کنیم.
ملک حسینی گفت: ما در طرح یاریگران زندگی با مشارکت و همکاری بیش از 25 دستگاه و تمامی تشکل های غیر دولتی و تعیین برنامه برای آنان، در حوزه افزایش سطح آگاهی و اطلاعات مردم در خصوص مواد مخدر و اعتیاد سعی برآن داریم تا نگرش افراد را تغییر دهیم تا شاهد تغییر در رفتار آنان باشیم و قطعاً در این مسیر افراد توانمندی های زیادی را بدست خواهند آورد که ماحصل آن کاهش نرخ بروز اعتیاد(ورودی های جدید به چرخه اعتیاد) است و ما در آینده با نسلی روبرو خواهیم شد خود را در برا بر اعتیاد واکسینه کرده است.
وی افزود: همان گونه که می دانیم موضوعات پیشگیری طرح یاریگران زندگی معمولاً دیر بازده است و اثرات آن یک دهه بعد مشخص می گردد و براین اساس یکی از کانون هایی که به جد دنبال توانمندسازی جمعیت هدف آن هستیم آموزش و پرورش است چرا که معتقدیم در عین حالی که محیط مدرسه فضایی مقدس است به همان میزان آسیب پذیر است و مافیای مواد مخدر و دشمنان نظام و انقلاب برنامه ها و توطئه های از پیش تعیین شده ای را برای نوجوانان و دانش آموزان در نظر گرفته اند، از این رو تفاوتی که اجرای این برنامه ها با سایر برنامه های قبلی دارد آموزش همزمان سه گروه تأثیرگذار در نظام آموزشی نظیر دانش آموزان، والدین و اولیا مدارس است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: یکی از چالش هایی که با آن مواجهه بودیم آموزشی بود که فقط دانش آموز دریافت می کرد و بعضاً محتوای آموزش با آنچه والدین و یا برخی از معلمین عنوان می کرد در تناقض بود همین تفاوت سردرگمی دانش آموز را به همراه داشت که نتیجه آن عدم تأثیر آموزش های ارائه شده بود، ولی در اجرای این سطح از یاریگران با ارائه آموزش های یکسان که البته محتوای آموزش ها به طور دقیق تدوین شده و همزمان دانش آموز هم در مدرسه هم در محیط خانه بمباران همسان اطلاعاتی می گردد و از یک زنجیره پویای آموزشی و حمایتی بهره مند می گردد.
ملک حسینی عنوان کرد: یکی دیگر از کانون هایی که در طرح یاریگران زندگی در حوزه پیشگیری مورد پیگیری می باشد، اجرای برنامه هایی ویژه خانواده ها است. منظور از خانواده اعم از والدین، سرپرستان خانواده و اعضای خانواده با تأکید بر خانواده های در معرض آسیب و آسیب پذیر است. در این مسیر آنچه برای مسئولیت پذیری بیشتر و درونی سازی هنجارهای پیشگیری از اعتیاد مورد توجه قرار می گیرد استفاده از cbo ها است، به عبارت دیگر اعضای هر محله (که عمدتاً خانواده ها هستند) می توانند با بسیج همگانی و افزایش مشارکت در قالب سازمان های محلی، نسبت به کاهش معظلات اعتیاد گام بردارند. ضمن آن که با دریافت آموزش های لازم دانش خود را برابر ارتقاء دهند.
وی اظهار داشت: کانون بعدی در حوزه پیشگیری از اعتیاد محیط های کاری است، زیرا یکی از مهم ترین حوزه های پیشگیری از اعتیاد که متأسفانه نرخ بالایی در اعتیاد به مواد مخدر دارند، محیط های کاری است که تاکنون توجه کافی به آن نشده است ولی در طرح یاریگران زندگی به طور مبسوط به آن پرداخته شده است و تمامی سرپرستان کارگاه ها، کارفرمایان، کارگران و حتی کارمندان مورد آموزش قرار می گیرند. آموزش کارگران و کارفرمایان به این دلیل است که اعتیاد افراد شاغل و خسارت هایی که اعتیاد کارگران از جمله افت کارکرد، افزایش غیبت کارکنان،‌تنش های شغلی، سرقت، آسیب ها و حوادث شغلی به چرخه تولید وارد می کنند قابل جبران نیست از این رو اقدامات پیشگیرانه رو ضروری می نماید.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر افزود: و در نهایت آخرین محیطی که در حوزه پیشگیری از اعتیاد مورد توجه است محیط های عمومی(نظیر محله ها، سینماها مسجد پارک ها و…) است به خصوص توجه به انجام پیشگیری مبتنی بر پارک و مسجد است تا از این طریق خانواده هایی که از محیط های مختلف استفاده می کنند، همزمان اطلاعات کپسولی در خصوص اعتیاد به آن ها داده شود، از این رو وقتی دورنمایی این طرح را در حوزه پیشگیری می بینیم، یک فرد همزمان در محیط زندگی، در محیط خانواده، در محیط کار و در محیط تحصیل مدام در حال دریافت اطلاعات است که قطعاً براساس تحقیقاتی که انجام شده است این مدل از پیشگیری از اعتیاد، در واکسینه کردن افراد در برابر اعتیاد می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.
وی افزود: این طرح در دو حوزه درمان و حمایت های اجتماعی و صیانت و حمایت اجتماعی از بهبودیافتگان نیز برنامه های خاص خود را دارد که که در آینده نسبت به آن ها اطلاع رسانی لازم صورت می پذیرد و امیدواریم کلیه اقشار جامعه در این طرح خود یاریگر خود در برابر این بلای خانمان سوز باشند تا بتوانیم جامعه ای عاری از اعتیاد داشته باشیم.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*