پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
انتظار می‌رفت دولت، مجلس را امین خودش قرار می‌داد
استان مرکزی

مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

انتظار می‌رفت دولت، مجلس را امین خودش قرار می‌داد

با روش دستوری نمی‌توان بازار را کنترل کرد

Virtual editor
6 آذر 1398
بازدید: 173
نظرات: 0

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه وزارت صمت عملکرد خوبی در زمینه کنترل قیمت لوازم خانگی داشت، گفت: وزارت صمت، در بعضی از زمینه ها عملکرد خوبی داشت اما در حوزه صنعت خودرو با وجود اینکه ماه‌های اولیه سال عملکرد خوبی را شاهد بودیم، الان عقب گرد دارد که حتما باید جبران کند.
سید مهدی مقدسی با اشاره به لزوم کنترل بازار اظهار کرد: انتظار می‌رفت دولت در بحث اصلاح قیمت بنزین، مجلس را امین خودش قرار می‌داد و مشورت‌های لازم صورت می‌گرفت اما متاسفانه این موارد مورد غفلت واقع شد. اما در حال حاضر کنترل قیمت بازار همانطور که مقام معظم رهبری هم تاکید کردند، یک ضرورت است.
بحث قیمت‌ها، منطق اقتصادی دارد و نمی‌توان یک طرفه به موضوع نگاه کرد
او در ادامه افزود: ستاد تنظیم بازار کشور در استان‌های مختلف فعال شده و جلسات متعددی داشتند و ضرورت دارد نظارت منطقی و مستمری صورت بگیرد تا شرایطی فراهم کنیم که افزایش قیمتی نداشته باشیم؛ البته بحث قیمت‌ها، منطق اقتصادی دارد و نمی‌توان یک طرفه به موضوع نگاه کرد و باید مشکل تولیدکنندگان و عرضه کنندگان را هم در نظر گرفت؛ بنابراین ضرورت دارد با حمایتی که از این بخش‌ها صورت می‌گیرد، از افزایش قیمت جلوگیری کنیم.
با روش دستوری نمی‌توان بازار را کنترل کرد
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با روش دستوری نمی‌توان بازار را کنترل کرد، گفت: کنترل بازار باید با روش اقتصادی انجام شود. هر چه به پایان آذرماه و عید سنتی شب یلدا و به ویژه شب عید نزدیک می‌شویم، این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که استمرار نظارت‌ها باعث می‌شود که تغییرات و نوسانی در قیمت‌ها نداشته باشیم.
اگر نظارت مستمر و منطقی صورت بگیرد، بازار قابل کنترل است
مقدسی تصریح کرد: اگر نظارت مستمر و منطقی صورت بگیرد، بازار قابل کنترل است اما اگر رها شود به همان نسبت می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ چون اگر در بازار قیمت چند کالا افزایش پیدا کند قطعا بر قیمت سایر کالاها هم اثر می‌گذارد؛ بنابراین برنامه دولت باید مستمر و منطقی باشد نه مقطعی. همچنین باید از مشارکت اتاق‌های اصناف هم برای این موضوع بیش از گذشته استفاده کرده و مردم را آگاه کنند تا جامعه هم بتواند در امر نظارت مشارکت داشته باشد.
وزارت صمت عملکرد خوبی در کنترل قیمت لوازم خانگی داشت
نماینده مردم اراک در خصوص عملکرد وزارت صمت در خصوص کنترل بازار گفت: وزارت صمت در بعضی از زمینه‌ها عملکرد خوبی داشت اما در حوزه صنعت خودرو با وجود اینکه ماه‌های اولیه سال عملکرد خوبی را شاهد بودیم، الان عقب‌گرد دارد که حتما باید جبران کند. همچنین عملکرد وزارت صمت در کنترل بازار لوازم خانگی خوب بود اما نیاز است اقدامات بیشتری صورت بگیرد.
با افزایش کیفیت تولیدات داخل، زمینه را برای صادرات بیشتر
فراهم کنیم
مقدسی با اشاره به لزوم افزایش مراودات با کشورهای همسایه اظهار کرد: مراودات با کشورهای همسایه نباید مورد غفلت قرار بگیرد. بنابراین اگر بحث ارتقاء کیفیت در تولیدات داخلی را مد نظر قرار دهیم، باعث افزایش صادرات می‌شود.
او ادامه داد: کشورهای همسایه ظرفیت خوبی برای مصرف کالاهای ایرانی دارند. لذا در این شرایط حساس، مراودات تجاری ایران با کشورهای همسایه باید افزایش یابد و لازمه‌اش این است که استانداردهای بین المللی را برای تولید و صادرات رعایت کنیم تا رقبای ما بازارهای همسایه را از دست ما خارج نکنند.
گرایش مردم به مصرف کالاهای داخلی افزایش یافته است
رئیس فراکسیون مدیریت بحران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه گرایش مردم به مصرف کالاهای داخلی افزایش یافته است و در شرایط تحریمی، باید با تقویت صنایع داخلی در حوزه های مختلف، زمینه را برای مصرف بهتر فراهم کنیم. در همین راستا اگر اعتباری در کشورهای همسایه پیدا کنیم و گرایش مصرف کنندگان کشورهای همسایه به کالاهای ایرانی افزایش یابد، طبیعتا تجار آنها هم برای سرمایه گذاری جذب بازارهای ایران می‌شوند./شفقنا

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*