پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تجربه ثابت کرده که  دولت ها  ضمانتی بر حرف خود ندارند
استان مرکزی

در گفتگو با فعالان اقتصادی و صنعتی استان مرکزی در خصوص افزایش نرخ بنزین مطرح شد:

تجربه ثابت کرده که دولت ها ضمانتی بر حرف خود ندارند

Virtual editor
7 آذر 1398
بازدید: 261
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی:
بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی، افزایش سه برابری نرخ بنزین را شوک ناگهانی به بدنه اقتصادی کشور و اقشار مختلف جامعه می دانند و معتقدند که بیشترین ضربه این تصمیم ناگهانی دولت دوازدهم متوجه بخش تولید خواهد بود.
برخی از فعالان حوزه اقتصادی و تولیدکنندگان بر این عقیده اند که این تصمیم منجر به افزایش چندبرابری قیمت در سایر بخش ها و حوزه ها می شود و افزایش قیمت تمام شده ی تولید را در پی داشته و فرصت محدود رقابت کالاها و محصولات را در شرایط تحریم محدودتر می کند.
در دیگر سو اما برخی دیگر از فعالان اقتصادی بر این عقیده اند که آنقدر مسائل و مشکلات پیچیده در کشور وجود دارد و فعالان حوزه ی تولید و اقتصاد را گرفتار کرده است که موضوع افزایش نرخ بنزین تاثیر چندانی بر چرخه تولید و اقتصاد آن ها نداشته و در عرصه فعالیت های گسترده ی آن ها محلی از اعراب ندارد.
یکی از پیشکسوتان و فعالان حوزه اقتصادی استان بر این عقیده است که افزایش نرخ بنزین اثرِ تورمی دارد؛ اثرِ تورمیِ ناشیِ از افزایش قیمت بنزین پا به پای آثار تورمی تحریم، آسیب جدّی به اقتصاد وارد می کند.
افزایش قیمت سوخت حجم پول در گردش را زیاد می کند
مدیرعامل شرکت برین ساز در گفتگو با عطریاس با بیان مطلب فوق و در اثباتِ مقوله ی افزایش تورم به واسطه ی افزایش نرخ بنزین در کشور اظهار داشت: اول آنکه افزایش قیمت سوخت حجم پول در گردش را زیاد می کند و دوم اینکه طبق تصمیم دولت که از درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین به ۶۰ میلیون ایرانی، بسته ی حمایت معیشتی پرداخت خواهدکرد؛اگر به طور میانگین، به هر فرد ماهانه ۵۰ هزار تومان پرداخت شود، رقمی حدود ۳هزار میلیارد تومان می شود که این مبلغ هم برای بار دوم حجم پولی کشور را افزایش می دهد و بر اساس فرضیه پولی تورم، افزایش حجم پول قطعا تورم را به دنبال خواهد داشت.
شاه محمدی افزود: در شرایط کنونی، توسعه گسترده ی بنگاه تولیدی در مواجهه با دو پدیده ی تورم و تحریم، منطقی نیست؛ مگر اینکه استثنائا بنگاهی در شرایط احتضار قرار گرفته باشد و تصور کند با وام و توسعه می تواند رو به جلو فرار کند مثلا با اخذ وام بخواهد مشکلات کنونی خود را به تعویق بیندازد ؛ این کار مانند شربت دادن به فردی است که قندخون دارد؛ طبیعتا در آینده ای نزدیک با شرایط حادّتری مواجه خواهد شد.
وی ادامه داد: در دوره هایی که رشد تورم شدید است، در خواست بنگاه های تولیدی برای وام با عدم استقبال بانک ها و موسسات مالی مواجه می شود؛ و امتناع از ارائه تسهیلات نیز منجر به کاهش سرمایه در گردش وکاهش حجم سرمایه گذاری می شود.
عضو انجمن پیشگامان استان مرکزی بیان داشت: ممکن است هم زمان با این رخداد، اتخاذ تصمیمات دیگری در حال وقوع باشد به عنوان مثال تغییراتی در نظام جامع بانکداری و یا حمایت های منسجم قضایی از بنگاههای تولیدی؛ اگر برآیند مجموعه ی این تحولات با هدف رشد اقتصادی همسو باشد، می توان به رویکرد تخریب خلاقانه در بنگاه های اقتصادی و تعیین مسیر جدیدی برای آینده امیدوار بود.
افزایش نرخ بنزین به عنوان یک محور تعیین کننده خود را نشان نمی دهد
اما مدیرعامل شرکت گیجین در اظهاراتی متفاوت بیان داشت: آنقدر مسائل اساسی و بنیادی فراوان در کشور وجود دارد که افزایش نرخ بنزین به عنوان یک محور تعیین کننده خود را نشان نمی دهد.
اسلامی زاده افزود: پروژه های مهم و بزرگی در کشور هستند که به خاطر نبود پول و وجوه طلب صاحبان این پروژه ها متوقف شده اند و آنقدر این موئلفه ها در کشور موثرند که مقوله ای همچون سوخت، آنهم فقط بنزین، چندان موثر نخواهد بود.
عضو انجمن پیشگامان استان مرکزی تصریح کرد: در شرایط فعلی در کشور، هیچ کاری روی رِوال نیست که بتوان به واسطه ی آن موازنه های بادقّتی داشت که حالا افزایش نرخ بنزین این موازنه را بر هم بزند؛ علّت هم مشکلات عدیده ی موجود در کشور است.
افزایش قیمت بنزین، حدود ۳۰ درصد هزینه ها را افزایش خواهد داد
امّا رئیس سابق انجمن سنگ محلات در واکنش به افزایش نرخ بنزین اظهاراتی متفاوت داشت و گفت: اگرچه به واسطه گازوئیلی بودن ماشین آلات معادن، بنزین نقش مستقیمی در حوزه معدن ندارد ولی متاسفانه عوارضی که روند افزایش قیمت بنزین در این حوزه ایجاد می کند، تاثیرِ افزایش حدود ۳۰ درصدی روی هزینه ها خواهد داشت.
سروش ادامه داد: اگرچه بخش تولید در کشور شامل ساختاری تحمّل پذیر و با ضریب تحمّل بالا است ولی جورِ اینگونه تصمیمات و افزایش قیمت ها متوجه بخش تولید می شود؛ چراکه مرحله ی اولیه ی ساخت و یا شکل گیری یک محصول و کالا است.
وی تصریح کرد: دولت ها حرف خود را می زند و ما سالیان بسیار است که این حرف ها و تصمیمات را می بینیم و می شنویم ؛ اما باید دید جامعه تا چه میزان توانِ پذیرش این تصمیمات را دارد.
عضو انجمن سنگ محلات گفت: مگر زمانی که طرح هدفمندی یارانه ها اجرایی شد، رئیسِ وقتِ دولت اعلام نکرد که درآمد حاصل از این طرح به بخش تولید خواهد رسید؟ مسئله ای که هرگز عملی نشد؛ امروز نیز دولت می گوید درآمد حاصل از این تصمیم به خانواده های نیازمند می رسد و مشمول ۶۰ میلیون نفر از خانوارهای ایرانی است؛ این یعنی اصلِ فاجعه؛ چراکه ۶۰ میلیون ایرانی مشمول طرح حمایت از معیشت هستند و برای امرار معاش خود نیازمند ماهانه ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزارتومان هستند.
تجربه ثابت کرده که دو لت ها ضمانتی بر حرف خود ندارند
وی افزود: تجربه ثابت کرده که دولت ها ضمانتی بر حرف خود ندارند؛ و مسلّماً هر کسی دستش برسد، هزینه ها را بالا می برد چون طبیعی است که دو در دو می شود چهار. بنابراین افزایش نرخ سوخت یعنی افزایش تولید و خدمات.
سروش بیان داشت: اگرچه صنعت سنگ و حوزه معدن به واسطه ی رکود حاکم بر اقتصادِ کشور، امکان افزایش قیمت ها را ندارد ولی قطعا از افزایش نرخ بنزین، تاثیرات منفی بسیاری دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*