پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
بودجه ای برای مردم
اجتماعی

شفیعی، شهردار اراک از تنظیم بودجه سال 99 شهرداری به صورت "محله محور" خبر داد

بودجه ای برای مردم

● فلک افلاکی، سخنگوی شورای شهراراک: بودجه محله ای سبب افزایش مشارکت های مردمی در مدیریت شهری می شود

Virtual editor
11 آذر 1398
بازدید: 258
نظرات: 0

●  نتیجه بودجه محله محور، توزیع عادلانه امکانات شهری است

گروه شهری:سینا علیدادی

مدیریت شهری اراک برای اولین بار از ایجاد تغییرات ساختاری و بنیادی در تصویب بودجه سال 99 شهرداری آن هم به صورت یک برنامه مالی “محله محور” خبر داد.
ایجاد نظام مالی پایدار و کارآمد شهری، از یک سو نیازمند دستیابی به منابع درآمدی متناسب با نیازهای شهر است و در سوی دیگر نیازمند ساختاری شفاف، پاسخگو و مسوولیت پذیر در زمینه تمامی هزینه کرد ها است؛ امری که لااقل طی بیست سال گذشته به هیچ وجه در شهرداری ها انجام نشده است به طوری که همواره بودجه های سالیانه به دلیل شکاف های عمیق مالیِ هزینه ها بر درآمد، دستخوش اصلاحات قرار می گیرند.
در این بین شخص شهردار و اعضای شورای شهر اراک از تنظیم و تدوین بودجه سال آتی سازمان شهرداری به صورت یک بودجه “محله محور” خبر داده اند تا برای اولین بار در تاریخ شهرداری اراک هر محله از شهر، با بودجه ای مختص به خود اقدامات توسعه ای را در راستای رفع نیازها و کاستی های موجود انجام دهد که مسلما این امر در نگاه ابتدایی، افزایش سطح مشارکت های مدنی در مدیریت شهری و به عبارتی “حکومت مردم بر مردم” را موجب می شود و در طرف دیگر نیز کمک شایانی در شناسایی دقیق ضعف های خدمات شهری و توزیع عادلانه امکانات را به همراه خواهد داشت.
شاید دلیل اصلی بررسی و اجرای چنین طرحی این باشد که طی ده سال گذشته در خوشبینانه ترین حالت، تنها 60 درصد از بودجه مصوب شهرداری اراک محقق شده و 40 درصد مابقی آن یا به صورت بدهی های ریز و درشت مدیریت شهری بر روی هم انباشته شده، یا طرح های موجود به صورت کلی از معادلات اجرایی کنار گذاشته شدند که همین مساله به دلیل ایجاد ضعف های خدمات دهی به برخی محلات شهر تبدیل شده و به اصطلاح محله های کم برخوردار حاشیه شهر را به وجود آورده است، امری که شهردار اراک نیز در گفت و گو با عطریاس به آن اشاره می کند.
بودجه محله محور براساس نیازها ی شهروندان بسته می شود
محمدکریم شفیعی، شهردار اراک با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۹ شهرداری براساس “محله محور” بودن تنظیم می شود، گفت: در حال حاضر رویکرد مدیریت شهری صرفا، رویکرد خدماتی نیست چرا که امروزه مسوولیت اجتماعی نیز بر عهده شهرداری است، یعنی به همان اندازه که باید کار عمرانی انجام دهد، باید به همان سطح، کیفیت و روش، کار فرهنگی و اجتماعی انجام دهد.
شفیعی ادامه داد: در حال حاضر۵۰ درصد فعالیت های شهرداری معطوف به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است و هرگونه فعالیتی که شهرداری باید انجام دهد، باید ارزیابی فرهنگی و اجتماعی داشته باشد به همین دلیل اولویت اصلی مدیریت شهری اراک نیز بودجه بندی براساس نیازها و اولویت هایی است که اکثر شهروندان جامعه آن را اساسی و الزامی بدانند.
وی ادامه داد: مدیریت شهری باید در مسیر خواست شهروندان حرکت کند لذا شهرداری و شورای شهر اراک در نظر دارند تا بودجه سال ۹۹ را بر اساس محله های سطح شهر تنظیم و تصویب نمایند؛ به صورتی که برای ۵۵ محله اراک و با همکاری تمامی شهروندان، نیازهای شهری شناسایی شود و بودجه نیز با در نظر گرفتن این نیازهای به حق تنظیم و تدوین گردد.
شهردار اراک درباره تعیین بودجه پروژه های کلان شهری نیز تاکید کرد: بودجه شهر اراک در سال ۹۹ بر اساس محله محوری و محله گرایی بسته خواهد شد که در سوی دیگر پروژه های فرا محله ای نیز در آن با کار کارشناسی دیده می شود.
نتیجه بودجه محله محور توزیع عادلانه امکانات شهری است
کاوه فلک افلاکی، سخنگوی شورای شهر درباره بررسی بودجه سال آتی شهرداری اراک به صورت محله محور به عطریاس گفت: برای اجرای مناسب برنامه های بودجه سال 99 و تحقق حداکثری آن، مدیریت شهری اراک درنظر دارد تا اولویت های کاری شهرداری را مشخص کند به طوری که این سازمان بودجه ای را که برای تصویب به شورا تحویل می دهد تماما باید بر اساس این اولویت ها باشد.
فلک افلاکی ادامه داد: شورای شهر قصد دارد با بودجه محله محور، کمبودهای محله های سطح شهر را شناسایی کند و برای اولین بار به صورت اصولی برای رفع آن ها اقدام نماید.
وی افزود: بودجه سال های گذشته شهرداری اراک به صورت منطقه ای و کلان مورد تصویب قرارمی گرفت و همین امر سبب عدم توزیع عادلانه امکانات می شد. حال اگر بودجه به صورت محله محور مورد تصویب قرار گیرد می توان انتظار داشت که بعد از سال ها، بالاخره توزیع امکانات سطح شهر به صورت عادلانه انجام شود.
سخنگوی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه پارلمان شهری به دنبال افزایش مشارکت های مدنی است، خاطر نشان کرد: زمانی که از تصویب بودجه محله محور شهرداری اراک صحبت می کنیم بدون شک یکی از اصلی ترین نتایج مثبت آن، افزایش چند برابری مشارکت های مردمی در اداره شهر و محله مورد سکونت خود است چرا که ساکنین محله های مختلف از نیازها و مشکلات موجود آگاهی دقیق دارند و بیش از هر سازمان و نهاد دیگری می دانند که کدام یک از آن ها باید در اولویت رفع شدن قرار بگیرد.
فلک افلاکی در پایان اظهار کرد: علی رغم رویکردهای مثبت تصویب بودجه به صورت محله محور، توزیع عادلانه امکانات شهری است. متاسفانه طی سال های گذشته عدم توزیع عادلانه امکانات منجر به آن شده تا امروز برخی از محلات سطح شهر برخورداری کمتری نسبت به سایر محلات داشته باشند که همین مساله نشان دهنده ضعف در مدیریت شهری است لذا شورای شهر و مدیریت شهرداری اراک در نظر دارد با تصویب بودجه “محله محور” سال 99 گامی مناسب در جهت رفع مشکلات محله های سطح اراک و توزیع عادلانه امکانات بردارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*