پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
بررسی عطریاس از چرایی محدودیت ارائه خدمات دارویی در برخی از ساعات شبانه روز
اجتماعی

بررسی عطریاس از چرایی محدودیت ارائه خدمات دارویی در برخی از ساعات شبانه روز

● پازوکی، مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان مرکزی: محدودیتی برای ارائه دارو نیست

Virtual editor
11 آذر 1398
بازدید: 225
نظرات: 0

● سهرابی، رییس بیمارستان امام خمینی اراک : محدویت ها بر اساس دستورالعمل
سازمان تامین اجتماعی کشور است

گروه اجتماعی: شایسته سلامی

فروش و ارائه خدمات دارویی در بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی و درمانی به صورت شبانه روزی، امری ضروری است. اما گویا بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی برای فروش و ارایه خدمات دارویی در برخی از ساعت شبانه روز دارای محدودیت هایی هستند که گاها بیماران را در ساعاتی از شبانه روز به زحمت می اندازد.
برای ارایه دارو محدودیت نداریم
مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان مرکزی در خصوص چگونگی ارائه خدمات دارویی در بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی و تحت پوشش این سازمان گفت: داروخانه هایی که در بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی سازمان تامین اجتماعی فعالیت می کنند، سالهاست که دیگر به صورت شبانه روزی ارائه خدمات دارویی ندارند؛ بلکه این بیمارستان ها و درمانگاه ها برای بیماران بستری و اورژانسی و حتی سایر بیمارانی که به داروی تزریقی نیاز دارند، در هر ساعت از شبانه روز خدمات می دهند و برای ارائه هرگونه دارویی که بیماران به آن نیاز دارند، محدودیتی نداریم.
دکتر ثریا پازوکی افزود: در بخش اورژانس بیمارستان های ملکی این سازمان، زمانی که یک بیمار برای درمان مراجعه می کند، تمامی داروهای مورد نیاز بیمار اعم از تزریقی و خوراکی ارائه می شود. در خصوص بیماران سرپایی تا قبل از ساعت 21 شرایط به همین گونه است، اما از ساعت 21 به بعد تنها داروهای تزریقی به بیماران سرپایی ارائه می شود و داروهای خوراکی را در این ساعات نمی توانیم به بیماران سرپایی تحویل دهیم.
وی ادامه داد: از سویی دیگر کلینیک ابن سینا نیز که یکی از درمانگاه های ملکی این سازمان است از معدود مراکز درمانی سطح کشور است که به صورت شبانه روزی به بیماران خدمات می دهد و علاوه بر این موضوع، داروخانه این کلینیک نیز به صورت شبانه روزی فعالیت می کند. در مجموع تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی سازمان تامین اجتماعی از ساعت 21 به بعد به بیماران سرپایی ، خدمات دارویی نمی دهند و تنها در سطح کشور تعداد معدودی از درمانگاه ها به صورت شبانه روزی، خدمات درمانی و دارویی ارائه می کنند که یکی از این موارد استثنا کلینیک ابن سینا در شهر اراک است.
مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان مرکزی اظهار داشت: البته به مردم توصیه می شود برای بیماری های ساده ای مانند سرماخوردگی به کلینیک ها و درمانگاه ها مراجعه کنند و برای دریافت خدمات اورژانسی و بستری به بیمارستان ها مراجعه کند.
داروخانه بیمارستان 3 شیفت کاری در شبانه روز دارد
رییس بیمارستان امام خمینی (ره) اراک نیز در رابطه با نحوه ارائه خدمات دارویی در این بیمارستان گفت: داروخانه این بیمارستان در تمامی ساعات شبانه روز به صورت 3 شیفت کاری فعالیت می کند و خدمات دارویی ارایه می دهد. فعالیت شیفت صبح از ساعت 7:30 الی 14:30 است که در این شیفت کاری 2 نفر پزشک داروساز و 3 نفر تکنسین داروخانه خدمات دارویی ارایه می دهند. فعالیت شیفت عصر از ساعت 14:30 الی 19:30 است که در این شیفت کاری نیز یک نفر پزشک داروساز و 3 نفر تکنسین داروخانه به فعالیت مشغول هستند. در این 2 شیفت کاری به تمامی بیماران اعم از سرپایی، اورژانسی و بستری تمامی خدمات دارویی شامل تزریقی و خوراکی ارائه می شود.
دکتر روح اله سهرابی افزود: در خصوص شیفت شب داروخانه این بیمارستان که از ساعت 19:30 الی 7:30 صبح روز بعد فعالیت می کند، دارای محدودیت هایی در ارائه دارو است که این محدویت ها بر اساس دستورالعملی که از سوی سازمان تامین اجتماعی کشور به تمامی استان ها ابلاغ شده است. طبق این دستورالعمل تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های ملکی این سازمان اجازه ارائه خدمات دارویی از ساعت 9 شب به بعد را به بیماران سرپایی ندارند. البته با توجه به شرایط استان مرکزی و به خصوص شهرستان اراک و تعداد بالای مراجعین به این بیمارستان 2 نفر تکنسین دارویی در شیفت شب با بیماران و مراجعین به صورت محدود همکاری می کنند.
وی ادامه داد: تعداد مراجعین به بیمارستان امام خمینی (ره) بسیار زیاد هستند و به هر پزشک حدود 120 الی 150 نفر بیمار مراجعه می کند. با توجه به اینکه 3 نفر پزشک عمومی در شیفت شب فعالیت می کنند در مجموع حدود 450 نفر بیمار مورد ویزیت قرار می گیرد. برای تمامی این بیماران دارو تجویز می شود و بیمارستان و داروخانه اورژانس نیز به بیماران و مراجعین مساعدت های محدودی را ارائه می دهند. اما پس از ساعت یک بامداد که درمانگاه به فعالیت خود پایان می دهد، اکثر داروهایی که توسط داروخانه ارائه می شود، داروهای تزریقی است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*