پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ تیر ۱۳۹۹
موج اول آنفولانزا هنوز مهار نشده است
اجتماعی

نظری، معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس :

موج اول آنفولانزا هنوز مهار نشده است

Virtual editor
22 آذر 1398
بازدید: 968
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:
آنفولانزا یک بیماری ویروسی و مسری است که این روزها مشکلات زیادی برای همه به وجود آورده و باعث نگرانی بسیاری از خانواده ها شده است. بعد از گذشت 10 سال از آخرین اپیدمی آنفولانزا در سال 1388 در کشور، امسال نیز شاهد شیوه موج بزرگی از این بیماری در کشور به صورت اپیدمی بودیم. بنا بر گفته کارشناسان و متخصصان موج اول این بیماری در حال مهار شدن است و احتمال می رود که موج دوم و سوم آن نیز در راه باشد. عطریاس به بررسی وضعیت این بیماری در استان مرکزی می پردازد.
دو مرگ ناشی از آنفولانزا در استان مشاهده شده است
معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در خصوص موج آنفولانزا به عطریاس گفت: در مدت دو ماه گذشته که بیماری آنفولانزا شیوع پیدا کرده تنها دو مورد مرگ ناشی از این بیماری در سطح استان مرکزی داشته ایم. این آمار مربوط به سطح استان مرکزی به غیر از ساوه و خمین است.
دکتر جواد نظری افزود: آنفولانزا ویروسی است که همیشه در سطح جامعه وجود دارد، اما هر چند سال یکبار اپیدمی می شود و شیوع آن بسیار بالا می رود. به این معنا که به لحاظ اپیدمی روال آن اینگونه شکل می گیرد و پیش می رود. آخرین دفعه ای که اپیدمیولوژی این بیماری بسیار شدید اتفاق افتاده مربوط به سال 1388 است و اکنون پس از گذشت 10 سال، دوباره اپیدمی آن آغاز شده است و این فرایند یک روال طبیعی در رابطه با آنفولانزا است.
وی ادامه داد: آنفولانزا بر حسب ویروس انواع متعددی دارد و در هر دوره نوع آن تغییر پیدا می کند. نوعی از این بیماری که امسال شیوع پیدا کرده مقداری شدیدتر است و زودتر بیمار را بدحال می کند. موج اول آنفولانزا تا جایی که به فرایند اپیدمی آن مرتبط می شود هنوز به طور کامل مهار نشده است، اما رو به کاهش است. در مجموع زمانی که آنفولانزا اپیدمی می شود فرایند آن سینوسی است و احتمال دارد تا مدتی دیگر شاهد موج بعدی آن نیز باشیم. احتمال دارد که موج دوم و سوم این بیماری در پیش باشد، چرا که معمولاً روال اپیدمیولوژی آنفولانزا به این گونه است.
معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: آنفولانزا مسری است و این موضوع که عنوان می شود در مدت 30 دقیقه سرایت پیدا می کند، صحیح است و بسیار راحت باعث انتقال به افراد دیگر می شود. حتی ممکن است که در قطرات هوای عطسه ها و سرفه های فرد آلوده ویروس این بیماری وجود داشته باشد و در هوا انتقال پیدا کند و در سویی دیگر فرد مقابل آن را تنفس می کند و وارد ریه های فرد می شود و با استقرار در گلوی فرد به آنفولانزا تبدیل می شود.
دکتر نظری تصریح کرد: ارتباطاتی که باعث انتقال آنفولانزا می شود، بیشتر تنفسی است و همچنین انتقال از طریق دست و دیده بوسی نیز از دیگر مواردی است که باعث شیوع این بیماری می شود. در این راستا شستن دست ها، عدم دیده بوسی و روبوسی و دست دادن در مواقع اپیدمی و استفاده از ماسک در مواقعی که خطر وجود دارد از مواردی است که برای پیشگیری از این بیماری توصیه می شود.
در خمین فوت ناشی از آنفولانزا
نداشته ایم
دکتر مجتبی دیده دار رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین نیز در رابطه با موج آنفولانزا در این منطقه گفت: بر اساس ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمارهای مربوط به بیماری آنفولانزا را نمی توانیم اعلام کنیم و این آمار به صورت مستقیم تنها به این وزارتخانه گزارش داده می شود. اما در خمین موردی تحت عنوان فوت ناشی از آنفولانزا مشاهده نشده است.
آنفولانزا در حال کنترل شدن است
دکتر عباس نیک روش رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز در ارتباط با موج آنفولانزا در این منطقه و همچنین منطقه زرندیه گفت: خبر خوب این است که بیماری آنفولانزا در حال کنترل شدن است. این موضوع را می توان بر اساس تعداد افراد بستری شده ناشی از این بیماری عنوان کرد. این مشاهدات و تعداد بستری ها نشان می دهد که روند رشد آنفولانزا یک روند کاهشی را در پیش گرفته است.
تفاوت آنفولانزا با سرماخوردگی در شدت علائم آن است
متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در خصوص فرایندهای تخصصی آنفولانزا گفت: آنفولانزا ماهیتاً یک بیماری ویروسی است که تفاوت آن با سرماخوردگی در این است که یک بیماری حاد و تب دار شدید است. شدت علائم این بیماری نسبت به سرماخوردگی بسیار شدید است. بیمار مبتلا به آنفولانزا معمولاً با تب، بدن درد شدید، احساس گلو درد، سرفه، ضعف و ناتوانی مواجه است که نسبت به سرماخوردگی شدت بیشتری دارد.
دکتر نادر زرین فر افزود: اهمیت آنفولانزا در این است که در بعضی از افراد که بیماری های زمینه ای خطرناک دارند مانند بیماری های قلبی، ریوی، آسم، نقص سیستم ایمنی و گروه های مسن جامعه و همچنین مادران باردار علائم آنفولانزا بسیار شدید است و حتی ممکن است مهلک و کشنده باشد. یکی از مهمترین گروه های حساس در خصوص آنفولانزا مادران باردار است. این افراد نیز ممکن است علائم آنفولانزا در آنها به صورت شدید بارز و پدیدار شود. لذا اگر در این افراد چنین علائمی به عنوان علائم هشدار در گروه های پرخطر مشاهده شد، حتماً باید به متخصص مربوطه مراجعه کنند و داروی اختصاصی ضد ویروس را دریافت کنند که فوق العاده مؤثر است.
وی ادامه داد: برای فردی که آنفولانزا مبتلا می شود، بهترین حالت استراحت، ماندن در منزل، مصرف استامینفن های تب بر و همچنین مصرف سوپ و مایعات گرم است. اما برای بعضی از بیمارانی که علائم بیماری شدید آنفولانزا را دارند، لازم است که از داروهای ضد ویروس استفاده شود، چرا که عدم استفاده از این داروها برای افرادی که چنین علائمی دارند ممکن است منجر به عوارض ناشی از آنفولانزا شود.
متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: از عوارض آنفولانزا عوارض های عفونی آن است و در این راستا مصرف آنتی بیوتیک در آنفولانزا توصیه نمی شود چرا که آنتی بیوتیک ها هیچ تأثیری در آنفولانزا ندارند، مگر اینکه پس از یک هفته بیمار دچار علائم عفونی بعد از آنفولانزا شود. این علائم شامل گوش درد، عفونت های گوش و احیاناً عفونت های ریوی باشد. در آن صورت است که با اظهارنظر پزشک معالج آنتی بیوتیک برای فرد بیمار تجویز می شود. نکته دیگر اینکه مصرف داروهای کورتون، دگزامتازون، دتامتازون و نیکروکورتیزل در آنفولانزا ممنوعیت دارد. این ممنوعیت به این علت است که ممکن است علائم و بدن درد بیمار را کاهش دهد، اما در عمل عوارض ناشی از آنفولانزا را افزایش دهد.
دکتر زرین فر تصریح کرد: دوره انتقال از فردی به فرد دیگر، یک هفته است. در طول مدت یک هفته ممکن است بیماری سرایت پذیر برای دیگران باشد و بعد از یک هفته امکان سرایت بیماری کمتر است. مهمترین راه های پیشگیری از آنفولانزا رعایت بهداشت فردی، شستشوی دست، رعایت فاصله طولی است. واکسن آنفولانزا نیز یک راه پیشگیری بسیار مهم می باشد و بهترین زمان به عنوان زمان طلایی برای مصرف این واکسن انتهای فصل تابستان و ابتدای فصل پاییز است که تنها برای گروه های پرخطر جامعه، یعنی افرادی که ممکن است به آنفولانزای شدید مبتلا شوند، توصیه می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*