پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
لغو برنامه های انجمن اسلامی به یک روند عادی تبدیل شده است
استان مرکزی

صابری، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک در انتقاد به لغو مکرر مراسم های دانشجویی :

لغو برنامه های انجمن اسلامی به یک روند عادی تبدیل شده است

Virtual editor
22 آذر 1398
بازدید: 596
نظرات: 0

گروه سیاسی، عماد بورقانی فراهانی:
“برخی نهادها همواره با دخالت در امور دانشگاه مانع از برگزاری مراسمات انجمن های اسلامی شده اند.”
این بخشی از صحبت های یونس صابری، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک با روزنامه عطریاس است. صابری فعالیت نهادهایی خارج ازدانشگاه ها را خلاف قانون دانسته و معتقد است که ایجاد محدودیت های بیش از اندازه از سوی این نهادها در دانشگاهها باعث ایجاد جو یأس و ناامیدی در بین دانشجویان، تکدّر خاطر مهمانان دعوت شده و زیر سوال رفتن اعتبار انجمن اسلامی دانشگاه ها می شود.
آن چه در ادامه می آید صحبت های یونس صابری در تشریح وضعیت انجمن اسلامی دانشگاه اراک است.
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک دخالت نهادهای خارج از دانشگاه، در امور داخلی دانشگاه ها را غیرقانونی دانسته و گفت: چندی پیش با تصمیم اعضای انجمن اسلامی دانشگاه اراک مقرر شد که از “فرشاد مؤمنی” به عنوان یک فعال سیاسی و اقتصادی برای حضور در دانشگاه دعوت به عمل آید؛ این موضوع با مراجع ذی ربط مانند هیات نظارت بر تشکل ها، معاونت فرهنگی و حراست دانشگاه در میان گذاشته شد که موافقت تمامی این نهاد ها را به دنبال داشت؛ اما متاسفانه چند روز پس از اعلام موافقت نهادهای مربوطه دانشگاه، با وجود هماهنگی ها و تبلیغات گسترده ای که در این زمینه صورت گرفته بود آقای مؤمنی با انجمن اسلامی دانشگاه تماس گرفتند و اعلام کردند که تماس هایی از سوی برخی نهاد های خارج از دانشگاه با بنده گرفته شده و حضور بنده را در دانشگاه ها غیرقانونی دانستند و امکان حضور در دانشگاه اراک و سخنرانی در این دانشگاه برای اینجانب وجود ندارد. بدین صورت یکی دیگر از برنامه های انجمن اسلامی دانشگاه اراک برای چندمین بار لغو شد.
لغو مراسم روز دانشجو
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک در این رابطه ادامه داد: متاسفانه روند دخالت این نهادها در امور داخلی دانشگاه اراک به همین جا ختم نشد؛ چندی پیش نیز درخواست های متعددی از سوی انجمن اسلامی به منظور برگزاری مراسمی به مناسبت روز دانشجو با حضور احمد زید آبادی به عنوان یک فعال سیاسی به هیأت نظارت بر تشکل های دانشگاه داده شد که این هیأت ضمن مخالفت با سخنرانی احمد زید آبادی در دانشگاه اعلام کرد حضور ایشان در دانشگاه اراک تنها در صورت برگزاری مناظره بلامانع است. بنابراین هماهنگی های لازم به منظور حضور محمدحسن قدیری ابیانه نیر برای حضور در دانشگاه اراک و برگزاری مناظره با احمد زیدآبادی صورت گرفت و انجمن اسلامی دانشگاه توانست با تغییر این مراسم از سخنرانی به مناظره موافقت هیأت نظارت بر تشکل ها و سایر نهاد های مربوطه را کسب کند. اما به محض شروع تبلیغات در دانشگاه و فضای مجازی، پیامی از سوی احمد زید آبادی به اعضای انجمن اسلامی ارسال شد که در این پیام ذکر شده بود “در تماس های مکرری که برخی نهاد ها با بنده گرفتند اعلام شده است که حضور اینجانب در شهرستان های مختلف به منظور برگزاری مناظره و یا سخنرانی ممنوعیت دارد و ممکن است عواقبی را به دنبال داشته باشد به همین دلیل از حضور در جمع شما معذور هستم.”
رییس دانشگاه پاسخ دهد
وی ضمن ابراز نارضایتی از فضای بسته دانشگاه ها به منظور فعالیت فعالان دانشجویی خواستار پیگیری این موضوع از طریق مسئولین دانشگاه شد و اظهار کرد: در راستای لغو برنامه های انجمن اسلامی دانشگاه اراک، اعضای این انجمن ضمن انتشار بیانیه ای در انتقاد به اقدامات صورت گرفته توسط این نهادها در جهت لغو مکرر برنامه های این انجمن دانشجویی خواستار پیگیری هرچه سریعتر این موضوع از طریق ریاست دانشگاه و اعلام نتیجه نهایی به این انجمن شد چرا که علاوه بر این موضوع در طول سال نیز درخواست های انجمن اسلامی دانشگاه به منظور برگزاری مناظره، جلسه پرسش و پاسخ، سخنرانی و نیز تجمع مسالمت آمیز ضمن دریافت مجوز از هیأت نظارت بر تشکل ها با مخالفت از سوی همان نهادها مواجه می شود.
لغو برنامه های انجمن اسلامی به یک روند عادی تبدیل شده است
یونس صابری، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک نگرانی اصلی فعالان دانشجویی را تبدیل روند لغو برنامه های انجمن اسلامی به یک روال عادی دانست و بیان کرد: لازم به ذکر است که همین نهادها از نظر قانونی مجوز دخالت در امور دانشگاه ها را ندارند اما متاسفانه با زیر پا گذاشتن قانون، علاوه بر دخالت در امور داخلی دانشگاه ها بسیاری از برنامه ها و مراسمات انجمن های اسلامی دانشگاه ها را نیز لغو کرده اند و این امر به یک روند عادی تبدیل شده است و این موضوع همواره نگرانی اصلی فعالان دانشجویی بوده است. سوال بنده به عنوان یکی از فعالان دانشجویی این است که اگر وظیفه نظارت بر رفتار و عملکرد انجمن های اسلامی برعهده هیأت نظارت بر تشکل ها است چرا نهاد های امنیتی در این موضوع و سایر موضوعات داخلی دانشگاه دخالت می کنند و باعث برهم زدن فضای دانشگاه می شوند؟
مسئولان دانشگاه به مصوبات و تصمیمات داخلی دانشگاه پایبند باشند
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه اراک، با اشاره به توقعات فعالان دانشجویی از مسئولین دانشگاه، عامل اصلی ایجاد جو ناامیدی در بین دانشجویان را فضای بسته و محدودیت های اعمال شده در دانشگاه ها دانست و گفت: تنها توقع فعالان دانشجویی از ریاست دانشگاه و هیأت نظارت بر تشکل ها این است که به مصوبات و تصمیمات داخلی دانشگاه پایبند باشند نه به دستورات نهادهایی خارج از دانشگاه و همچنین در صورت بروز چنین اتفاقاتی نیز ضمن اعلام مواضع خود, با پیگیری موضوع و اعلام نتیجه به دانشجویان از ایجاد جو نارضایتی جلوگیری کنند چرا که دانشجویان انتظار دارند تا تمامی تصمیمات دانشگاه توسط مسئولین دانشگاه گرفته شود نه توسط نهادهای خارج از دانشگاه؛ باید دانست که این گونه اتفاقات تنها منجر به ایجاد فضای یأس و ناامیدی در دانشگاه و تکدر خاطر دانشجویان می شود. بنده معتقد هستم که با توجه به شرایط فعلی کشور و فضای سیاسی حاکم بر دانشگاه ها، ایجاد این گونه محدودیت ها منجر به نامساعد تر شدن فضای دانشگاه ها و در نتیجه نامساعد تر شدن فضای کشور می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*