پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
واگن پارس به مپنا واگذار خواهد شد
استان مرکزی

مقدسی، عضو فراکسیون امید مجلس:

واگن پارس به مپنا واگذار خواهد شد

Virtual editor
22 آذر 1398
بازدید: 807
نظرات: 0

برای حل مشکل آذرآب، سهام بانک کشاورزی به شرکتهای دارای اهلیت واگذارشود
۶۰ درصد سهام هپکو به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های گل‌گهر مس کرمان و حتی جهاد نصر واگذارشود

گروه سیاسی، سینا علیدادی:
سید مهدی مقدسی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم حل مشکلات واحد‌های تولیدی استان مرکزی گفت: با توجه به مشکلاتی که طی سال‌های گذشته بنابر دلایل مختلفی برای شرکت‌های آذر آب، هپکو، واگن پارس و ماشین سازی پیش آمده بود، پیگیری های بسیاری از طریق «کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید» و «ستاد اقتصاد مقاومتی» با برگزاری جلسات متعددی با وزرا و اعضای هیئت دولت صورت گرفت ولی احساس بنده این بود که باید در پیگیری‌ مشکلات و معضلات این شرکت‌ها یک انسجام و وحدت رویه قابل قبول و مطلوبی شکل گیرد لذا در ماه‌های گذشته طی نامه‌ای به آقای جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری درخواست کردم که ایشان جلسه ای را تحت ریاست خود و حضور چند تن از وزرای مربوطه به منظور بررسی مشکلات واحدهای تولیدی استان مرکزی برگزار کنند به طوری که با بررسی جدی مشکلات موجود، این واحدها بزرگ اقتصادی مجدداً به چرخه تولید بازگردند. مقدسی ادامه داد: خوشبختانه سرانجام این جلسه با حضور استاندار مرکزی برگزار شد که البته برای تشکیل آن نیز سایر مسئولان کشوری و استان پیگیری هایی را انجام دادند اما برای آنکه مصوبات این جلسه به سرانجام مطلوب برسد، پیشنهاداتی را خدمت آقای جهانگیری و وزرای محترم ارائه می کنم.
۶۰ درصد سهام هپکو به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های گل‌گهر، مس کرمان و حتی جهاد نصر واگذارشود
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در ارائه راهکارهایی برای برون رفت شرکت هپکو از مشکلات موجود اظهار کرد: برای آنکه شرکت هپکو از مشکلات موجود خارج شود و شرایط تلخ امروز آن دیگر تکرار نشود؛ پیشنهاد می کنم که حتماً سهامداری که دارای اهلیت اقتصادی، فنی و مالی مناسب است زمام امور هپکو را در دست گیرد که در حال حاضر با توجه به شرایط موجود شاید بهترین پیشنهاد بنده واگذاری سهام ۶۰ درصدی هپکو به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های گل‌گهر، مس کرمان و حتی جهاد نصر است چراکه با توجه به منابع موجود در این شرکت‌ها قطعاً می توان راه حل های مناسبی را برای بازگشت هپکو به رونق تولید پیدا کرد.
وی اضافه کرد: البته پیشنهاد فوق به تنهایی نمی‌تواند معضلات موجود در شرکت هپکو را برطرف کند به همین دلیل دولت نیز باید ماشین آلات تولیدی این شرکت را پیش خرید نماید.
برای حل مشکل آذرآب، سهام بانک کشاورزی به شرکتهای دارای اهلیت واگذارشود
این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در بررسی مشکلات شرکت آذر آب خاطر نشان کرد: برای آنکه شرکت آذرآب اراک نیز از مشکلات و معضلات اقتصادی فعلی خارج شود ابتدا باید موضوع مدیریت و سهامداری آن مشخص شود و سهام دولتی آن نیز که متعلق به بانک کشاورزی است به شرکتهای دارای اهلیت واگذار گردد و همچنین اجرای مصوبات سابق «کارگروه رفع موانع تولید» که در باره آذرآب بوده، باید تسریع یابد تا نهایتا این شرکت مانند گذشته به چرخه تولید بازگردد زیرا آذرآب در تولید ماشین آلات صنعتی با استفاده از نیروهای متخصصی که دارد؛ دارای توانایی بسیاری است که از این توانایی ها باید در جهت توسعه کشور بهره برد.
واگن پارس به زودی واگذار خواهد شد
سید مهدی مقدسی در ادامه با اعلام این خبر که شرکت واگن پارس به زودی واگذار خواهد شد، گفت: خوشبختانه موضوع رفع مشکلات شرکت تولیدی واگن پارس نیز در حال نزدیک شدن به یک سرانجام مناسب است. طی تماسی که بنده با مدیرعامل شرکت ایدرو داشتم، مشخص شد که پیگیری‌های سابق با شرکت مپنا به سرانجام رسیده و به زودی انتقال سهام صورت می‌گیرد‌. البته کارهای کارشناسی در حال انجام است که امیدوارم در آن تسریع شود.
از ورود انواع واگن‌های باری و مسافربری خارجی جلوگیری شود
نماینده مردم اراک در مجلس ادامه داد: همزمان با این تغییر بزرگ انتظار بنده و سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دولت این است که از ورود انواع واگن‌های باری و مسافربری تا زمانی که نیازهای تولیدکنندگان داخلی برطرف نشده جلوگیری شود و قراردادهای جدید با شرکت‌های خارجی منعقد نگردد.
وی با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات مناسبی را در راستای داخلی سازی انجام داده، تاکید کرد: باید یک فرایند حمایتی تحت یک مدیریت مناسب مالی برای حمایت از تولیدات داخلی به خصوص در حوزه واگن‌سازی صورتی تعریف شود تا توجه ویژه ای به تولیدات داخلی گردد.
مقدسی افزود: در کنار تمامی مسائل فوق مقرر شده یکی از شرکت‌های فعال زیرمجموعه پتروفرهنگ، پروژه را به شرکت ماشین سازی اراک واگذار کند که در نوع خود بسیار ارزشمند است و حجم قرارداد مناسبی دارد که به زودی به انعقاد خواهد رسید.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تسریع در اجرای مصوبات جلسه معاون اول ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات واحد‌های تولیدی استان مرکزی ضروری دانست و گفت: شکی نیست که استان مرکزی ظرفیت‌های بسیار مطلوبی در تولید دارد که اگر تیم اقتصادی دولت به این ظرفیت ها توجه روز افزون داشته باشد، می‌توان به آینده اقتصادی استان بسیار امیدوار بود.
سید مهدی مقدسی در پایان اظهار کرد: باید مصوبات جلسه آقای جهانگیری با اعضای هیئت دولت درباره وضعیت صنایع اراک هرچه سریعتر اجرایی گردد تا آثار خیر آن در حوزه اقتصاد و صنعت استان نمایان شود‌ و گزارشات اجرایی این مصوبات نیز در جلسه آتی اعلام گردد زیرا اجرای به ‌موقع این مصوبات می‌تواند ما را به آینده واحدهای تولیدی و امیدوار کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*