پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
درآمد پنهان
استان مرکزی

خودداری مسئولان استان مرکزی از ارائه رقم دقیق درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع

درآمد پنهان

مزیکی، مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی: اطلاعات ، محرمانه است

Virtual editor
22 آذر 1398
بازدید: 537
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی:
وصول عوارض آلایندگی هوا از صنایع، بخشی از درآمدهای مالیاتی استان مرکزی است که با توجه به کثرت واحدهای صنعتی در استان و شناسایی تعدادی واحد آلاینده اعم از پالایشگاه که سهم قابل توجهی از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع را به خود اختصاص داده است، سالانه رقم قابل توجهی از این درآمد، به خزانه کشور وارد می شود.
مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی، اخیرا از پرداخت 860 میلیارد ریال از ابتدای سال‌جاری تا کنون از محل عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرهای آلوده استان مرکزی خبر داده است و تاکید داشته که این رقم سال گذشته 140 میلیارد ریال بوده‌ است.
مزیکی، میزان پرداخت عوارض آلایندگی هوا به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرهای آلوده استان مرکزی را امسال با 6 برابر افزایش عنوان کرده‌است.
مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی یادآور شده است: تقسیم درآمد ناشی از عوارض آلایندگی هوا بر اساس قانون از سوی کمیته‌ای متشکل از محیط زیست، اداره کل امور مالیاتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، استانداری مرکزی و برخی فرمانداران این شهرستان ها انجام‌می‌شود و بر این اساس 44 درصد عوارض آلایندگی صنایع با تصمیم این کمیته به اراک، 46 درصد شازند و 10 درصد به شهرستان خنداب اختصاص یافته‌است.
این اظهارات در حالی از سوی مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در گفتگو با رسانه ها منتشر شده است که هنوز هیچ آمار دقیق و شفافی از تعداد واحدهای آلاینده استان و میزان درآمد حاصل از عوارض آلایندگی پرداختی موجود نیست و دستگاه های مسئول از ارائه اطلاعات شفاف به رسانه ها امتناع دارند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری مرکزی در گفتگو با عطریاس بیان کرد: بیشترین سهم درآمد حاصل از عوارض آلایندگی استان مربوط به پالایشگاه شازند است چراکه گردش مالی این واحد بسیار بالاست.
یادگاری تاکید کرد: همه واحدهایی که مشمول پرداخت عوارض آلایندگی می شوند موظف به پرداخت هستند و طبق تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، هیچ واحد آلاینده ای نمی تواند از پرداخت عوارض، سرپیچی کند.
وی میزان پرداختی عوارض آلایندگی صنایع را در ۹ ماهه سال۹۷، ۶۱ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: درآمد حاصل از عوارض الایندگی صنایع رقم کمی نیست.
مدیرکل سازمان محیط زیست استان مرکزی نیز در گفتگو با عطریاس ضمن تاکید بر این مطلب که رقم دقیق درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع، طبق قانون به ما اعلام نمی شود، بیان کرد: ما صرفا نام واحدهای آلاینده را طی دوره های سه ماهه به سازمان محیط زیست کشور اعلام می کنیم؛ که آن ها بعد از جمع بندی و تایید نهایی، فهرست را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می کنند.
میرزایی افزود: تاکنون هیچ مستندی مبنی بر مبالغ دریافتی یا میزان آلایندگی واحد شناسایی شده و حتی میزان درآمد حاصل از این اقدام به ما ابلاغ نشده و نمی شود.
وی تصریح کرد: این روند، نقص قانونی دارد و مدت هاست موضوع آن را به مجلس گزارش کرده ایم و پیگیر آن هستیم که درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست واریز شود تا در جهت کاهش اثرات مخرّب آلاینده ها و بهبود وضعیت زیست محیطی منطقه مربوطه هزینه گردد.
میرزایی بیان داشت: این حساسیت و انتقاد از سوی سازمان محیط زیست وجود دارد که درآمد عوارض آلایندگی صنایع باید صرف بهبود وضعیت زیست محیطی شود.
امّا مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس در تناقض با اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه استانداری مبنی بر غیرممکن بودنِ سرپیچی واحد آلاینده از پرداخت عوارض، عنوان کرد: برخی واحدهای آلاینده، عوارض را پرداخت می کنند و برای تعدادی نیز پرونده قضایی تشکیل می شود که تعداد محدودی هستند.
مزیکی افزود: اطلاعات مربوط به آلایندگی واحدها و میزان پرداختی آن ها محرمانه است و امکان انتشار وجود ندارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*