پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
دی اکسید گوگرد   از پالایشگاه و پتروشیمی به سمت اراک می آید
اجتماعی

میرزایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

دی اکسید گوگرد از پالایشگاه و پتروشیمی به سمت اراک می آید

Virtual editor
5 دی 1398
بازدید: 214
نظرات: 0

 به غیر از ایرالکو مابقی کارخانه ها فعالیت نسبتا سالمی دارند
 ۱۸۵ کوره ذوب ضایعات غیرمجاز در حاشیه شهر اراک وجود دارد
 ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون عامل اصلی آلودگی اراک است

سینا علیدادی، عطریاس:
«۱۸۵ کوره ذوب ضایعات غیرمجاز در حاشیه شهر اراک وجود دارد که مقابله با آن ها افزایی تمامی دستگاه ها را می طلبد.»
رضا میرزایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: درحال حاضر آلودگی هوا مهم‌ترین دغدغه کلانشهرهای کشور شده و متاسفانه عده ای در شبکه های اجتماعی با جوسازی های منفی، به این دغدغه مندی، دامن می زنند. از ابتدای سال جاری شهر اراک تاکنون ۳۲ روز ناسالم را پشت سر گذاشته اما طی روزهای اخیر برخلاف سایر کلانشهرهای کشور، هوای اراک پاک و سالم بوده است.
وی افزود: متاسفانه جامعه خواهان تعطیلی‌ مدارس است، حتی یکی از افراد در شبکه اجتماعی بیان کرد که مردم با ۳۰ هزار کامنت خواستار تعطیلی مدارس و ادارات هستند ولی قطعا ما تحت تاثیر کامنت ها، شهر را تعطیل نمی کنم. آلودگی هوا اگر وجود نداشته باشد به دلیل آن که به باور مردم تبدیل شده سبب ایجاد هجمه های رسانه ای می شود ولی این موضوع باید درک شود که ما نمی توانیم خارج از قانون دست به اقدامی بزنیم.
میرزایی تصریح کرد: اراک شهری است با وسعت حدود ۱۰ کیلومتر در ۱۰ کیلومتر که با تهران قابل مقایسه نیست. خوشبختانه با اقدامات و تکالیف انجام شده، اراک شرایط نرمالی دارد به طوری تمامی کارخانه های بزرگ داخل شهر اراک به غیر از ایرالکو فعالیت نسبتا سالمی دارند و یا تعطیل هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عمده عوامل آلودگی ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون دانست و گفت: در چند روز اخیر ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون عامل اصلی آلودگی اراک بودند. در سوی دیگر عمده عامل آلودگی شهر، خودروها هستند اما “دی اکسید گوگرد” از سوی پالایشگاه و پتروشیمی به سمت اراک می آید و حتی ابتدای هفته جاری به دلیل قطع گاز در یکی از واحدهای پالایشگاه شازند برای ساعتی، ۵ تن مازوت سوزانده شد که شخصا ساعت ۲ بامداد به منظور توقف آن اقدام کردم که در حال حاضر دی اکسید گوگرد ایستگاه شریعتی شاخص نرمال را نشان می دهد.
میرزایی خواستار ساماندهی اتوبوس های دیزلی شهرداری اراک شد و اضافه کرد: ۶۰ اتوبوس دیزلی غیراستاندارد در اراک فعالیت دارند که انتظار داریم اتوبوس های یورو ۴ جدید وارد ناوگان حمل و نقل شهری شود.
وی از مدیریت شهری اراک، حل مشکل زیست محیطی کشتارگاه را خواستارشد و گفت: مشکل شهرداری با پیمانکار به محیط زیست ارتباط ندارد و این معضل باید رفع شود. نخاله های ساختمانی و مشکل زباله های عفونی نیز باید با کمک شهرداری حل شود تا یک عملکرد زیست محیطی مناسب برای مدیریت شهری به ثبت رسد.
میرزایی با اشاره به وجود ۱۸۵ کوره ذوب ضایعات غیرمجاز در حاشیه اراک گفت: هر روز با این معضل آلاینده مواجه ایم و خواهان هم افزایی دستگاه ها و انجام تکالیف در راستای رفع این معضل هستیم.
وی در پایان اظهار کرد: در بحث فعالیت شرکت معدنی املاح ایران در تالاب میقان، دکتر کلانتری رییس سازمان محیط زیست صراحتا مخالفت خود را با افزایش ظرفیت برداشت این شرکت اعلام کرده است و تلاش می کنیم که محدودیت در این حوزه اعمال شود.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*