پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
شورای شهرقبلی 300 میلیارد تومان بدهی بر جای گذاشته است
اجتماعی

محصولی، عضو شورای شهر اراک:

شورای شهرقبلی 300 میلیارد تومان بدهی بر جای گذاشته است

شفیعی، شهردار اراک: شهرداری در ابتدای سال جاری 352 میلیارد تومان بدهی داشت

Virtual editor
5 دی 1398
بازدید: 313
نظرات: 0

شهردار اراک در صحن علنی این هفته شورای شهر از بدهی ۳۵۲ میلیارد تومانی شهرداری در ابتدای سال جاری خبر داد.
محمدکریم شفیعی، در پاسخ به رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در خصوص عملکرد هشت ماهه شهرداری در تحقق بودجه ۹۸ گفت: شهرداری اراک تا پنجم فروردین ماه سال جاری ۳۵۲ میلیارد تومان بدهی داشته است. حقوق اسفند کارگران، ۴ درصد سخت و زیان آور، بیمه، مالیات و سنوات پرداخت نشده بود و حقوق آذرماه و دی ماه نیز ۱۵ روزه پرداخت شده بود.
وی با اشاره به اینکه شهرداری هر هفته یک رای دادگاه دارد که باید در قبال آن پرداخت صورت گیرد، تصریح کرد: شهرداری دارای درآمد است، اما بخشی از این درآمدها صرف پرداخت دیون می شود. برای خرید اتوبوس های جدید ۳۰ میلیارد تومان از پست بانک وام دریافت شد که باید ۱۱ قسط برای آن پرداخت می شد، اما تا زمان حضور من در شهرداری هیچ قسطی پرداخت نشده بود که تاکنون ۶ قسط آن پرداخت شده است.
شفیعی افزود: بدهی شهرداری به بانک شهر ۸۰ میلیارد تومان و بدهی به پست بانک ۴۰ میلیارد تومان بوده و شورای شهر نیز طی ۲ سال اخیر از این میزان بدهی ها اطلاع داشته است. در ۹ ماه گذشته که مسئولیت شهرداری اراک را برعهده گرفته ام بارها در خصوص ۳۵۲ میلیارد تومان بدهی شهرداری مصاحبه کرده ام چرا که لازم می دانم تا اطلاعات به نحوی برای شهروندان بیان شود که ابهام برانگیز نباشد.
96 درصد از بودجه هشت ماهه نخست سال جاری شهرداری محقق شده است
ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد شهرداری در تحقق بودجه ۹۸ گفت: بودجه مصوب شهرداری اراک در سال ۹۸ برابر با ۴۸۰ میلیارد تومان بوده که در هشت ماه نخست سال جاری، ۹۶ درصد از آن محقق شده؛ در واقع سهم بودجه تا آبان ماه ۱۷۴ میلیارد تومان بوده که ۱۶۸ میلیارد تومان آن محقق شده است.
وی درآمد ناشی از عوارض آلایندگی را ۱۲۱ میلیارد تومان دانست که تاکنون ۸۵ درصد آن محقق شده است و گفت: درآمد هشت دوازدهم حاصل از عوارض ساختمانی ۷۰ میلیارد تومان بوده که ۴۵ میلیارد تومان معادل ۶۳ درصد محقق شده و درآمد حاصل از عوارض اختصاصی ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که ۸۱ درصد آن وصول شده است.
رضایی با تاکید بر اینکه هزینه کرد شهرداری باید براساس درآمد دنبال شود، گفت: به دلیل نداشتن اطلاعات دقیق در مورد هزینه های جاری به این حوزه ورود نمی کنم اما در حوزه هزینه های عمرانی در هشت ماه سال جاری، سهم در نظر گرفته شده ۱۲۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۶۶ میلیارد تومان معادل ۵۵ درصد آن هزینه شده به طوری که درحال حاضر حدود ۵۰ درصد از عملکرد عقب هستیم، در حالیکه ۹۶ درصد تحقق درآمد به ثبت رسیده است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک اظهار کرد: سهم شهرداری اراک در حوزه تملکات براساس بودجه ۹۸ در هشت ماه نخست سال جاری ۲۰ میلیارد تومان بوده که با ۱۸ درصد رشد، ۲۳ میلیارد تومان تملک داشته است و با احتساب ۵۵ درصد کار عمرانی انجام شده ۶۳ درصد از نگاه بودجه ای انحراف دیده می شود.
وی با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده برای برنامه حفاظت از شهر در سال ۹۸ افزود: برای خرید نردبان آتش نشانی و تجهیزات لازم ۱۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ لحاظ شد، اما تاکنون به دلیل انحراف از بودجه و عمل نشدن به این ردیف ، اقدامی در این راستا انجام نشده است حتی در بحث بهبود محیط شهری ۳۸ میلیارد تومان در نظر گرفته شد، اما ۹۵ میلیون تومان در این زمینه هزینه شده است و با وجود ردیف ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی برای اجرای برنامه ایجاد تاسیسات درآمد و درآمد پایدار فقط ۶۰ میلیون تومان معادل ۱.۸ درصد هزینه شده است.
رضایی تصریح کرد: شهرداری دارای دو کفه درآمد و هزینه و موسسه ای خدماتی است که هزینه های عمرانی آن با درآمد سال ۹۸ همخوانی ندارد و لازم است با توجه به شرایط، طی دو هفته آینده بازبینی در ردیف های بودجه صورت گیرد، همچنین شهرداری باید عملکرد هشت ماهه خود را مستند ارائه کند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه شهرداری به لحاظ دیون خود یک بودجه عقب است اما دیون شهرداری در ردیف های بودجه در نظر گرفته شده است، گفت: شرایط فعلی نشان از انحراف از بودجه ۹۸ دارد که رقم آن رقم کمی نیست اما اگر بخشی از درآمد شهرداری صرف پرداخت دیون شده، چرا شهرداری در بودجه خود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای ردیف دیون عمرانی پیشنهاد داده است؟
شهرداری بدهی های خود را براساس برنامه ی بودجه سال جاری پرداخت کند
پیمان رشیدی، عضو شورای شهر اراک نیز در این جلسه با بیان اینکه بدهی ۳۵۲ میلیارد تومانی شهرداری مربوط به دو سال اخیر نیست بلکه مربوط به ادوار گذشته است که انباشته شده تصریح کرد: شهرداری باید براساس درآمد های خود هزینه کند و طبق دفترچه بودجه و چارچوب آن پیش رود و پرداخت بدهی های شهرداری باید در قالب همین دفترچه انجام شود.
رشیدی در ادامه جلسه در خصوص تعمیر ۷۰ دستگاه اتوبوس شهرداری توسط شرکت هپکو و ورود آن ها به ناوگان حمل و نقل عمومی اراک گفت: برای این امر ردیف بودجه ای وجود ندارد و با توجه به اینکه قطعا همه اعضای شورا با تقویت این ناوگان موافق هستند، باید محل بودجه مورد نیاز برای تعمیر، مشخص و تکلیف ۴۰ دستگاه اتوبوسی که مربوط به بخش خصوصی است مشخص شود.
اگر مدیریت شهری بدهی نداشته باشد یعنی کار نکرده است
در سوی دیگر علی جعفرمحصولی، دیگر عضو شورای شهر با اشاره به اینکه شهردار وظیفه ندارد که در همین جلسه به سوالات پاسخ دهد بلکه می تواند در جلسه آینده پاسخگو باشد، افزود: بدهی نداشتن شهرداری و شورا به این معناست که مدیریت شهری کاری انجام نداده است. وقتی در امر پاسخگویی به نقدها حساسیت و واکنش شدید نشان داده می شود، حساسیت ها نیز افزایش می یابد لذا باید مسائل با طمانیه و سعه صدر دنبال شوند.
محصولی ادامه داد: شورای شهر و شهرداری دوره قبل 300 میلیارد تومان بدهی به جا گذاشت چرا که کار کرده و پروژه های بسیاری را برجای گذاشته به طوری که امروز ده ها پروژه و پلاک های مسکونی و تجاری ماننده پروژه آفتاب و ایران زمین برای ما به ارث رسیده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*