پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
فرار از شفاف سازی
اجتماعی

فرار از شفاف سازی

Virtual editor
9 دی 1398
بازدید: 230
نظرات: 0

در پرونده ویژه عطریاس در خصوص ابهامات مالی خانه سازمان های مردم نهاد بررسی شد:

فرار از شفاف سازی

گروه جامعه:شایسته سلامی
در گزارشی که در تاریخ سه شنبه 3 اردیبهشت ماه سال جاری در شماره 266 روزنامه عطریاس تحت عنوان «000/000/000/90 ریال در ابهام» به چاپ رسید در مقدمه این گزارش عنوان شده بود که «دریافت 9 میلیارد تومان کمک از سوی دولت به سازمان های مردم نهاد استان مرکزی، تکذیب شد.
پنج شنبه 29 فروردین بود که خبرگزاری ایسنا، خبری را به نقل از بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی مبنی بر اینکه 9 میلیارد تومان، توسط دولت به سمن های استان مرکزی در سال 97 پرداخت شده است، منتشر شد که بر اساس آن اکرمی در نشست استانداری مرکزی با سمن های حوزه جوانان عنوان کرده بود که در سال گذشته 9 میلیارد تومان کمک به سازمان های مردم نهاد استان مرکزی پرداخت شده است. اما کمی بعد از انتشار خبر فوق، بسیاری از سازمان ها و مؤسسات مردم نهاد استان مرکزی در پیام های مختلفی، دریافت هرگونه کمک نقدی و یا حتی غیرنقدی از سوی دولت را تکذیب کردند و خواستار این شدند تا مسئولان دولتی در خصوص چگونگی پرداخت 9 میلیارد تومان به سمن های استان مرکزی شفاف سازی کند چرا که بسیاری از فعالان مدنی در ابتدا بر این باور بودند که دولت کمک های نقدی بسیاری را به خانه سازمان های مردم نهاد استان واصل کرده، ولی مدیران فعلی این خانه اقدامی به توزیع این کمک ها نکرده اند.
موضوعی که مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی در مصاحبه با عطریاس آن را تکذیب کرده و اعلام می کند که حتی یک ریال هم کمکی مالی از سوی دولت دریافت نکرده است. حال همین موضوع هاله ای از ابهام را بر سر سرنوشت نامعلوم 9 میلیارد تومان کمک دولت به سمن ها ایجاد نموده که تا این لحظه اسناد و مدارکی در خصوص پرداخت یا عدم پرداخت آن به افکار عمومی ارائه نشده است.»
در همین گزارش بود که محمدحسین محمدی، مدیرعامل وقت خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی در گفتگو با عطریاس گفته بود که «از موضوع کمک 9 میلیارد تومانی دولت هیچگونه اطلاعی ندارم. در نشست استاندار مرکزی با سمن های جوانان این استان، بنده شخصاً حضور نداشتم و از جریان مبلغ 9 میلیارد تومانی که می گویند به سمن ها پرداخت کرده اند، هیچگونه اطلاعی ندارم و نمی دانم که چنین موضوعی چگونه اتفاق افتاده است که هیچ سندی در ارتباط با پرداخت آن در اختیار خانه سازمان های مردم نهاد ستان نیست. بنابراین به عنوان مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد، پیگیر این موضوع هستم که بدانم موضوع 90 میلیارد ریال از چه قراری بوده و چگونه پرداخت شده است. دولت و استانداری مرکزی نه تنها 9 میلیارد تومان بلکه هیچگونه اعتباری تا به این لحظه به خانه سازمان های مردم نهاد پرداخت نکرده است. 9 میلیارد تومان به اندازه یک سکه 5 ریالی نیست که آن را در قلک انداخته و مخفی کنیم. 9 میلیارد تومان رقم بسیار بزرگی است که نمی دانم این عدد از چه طریقی مطرح شده و باید مشخص شود که جریان این میزان اعتبار از چه قرار است و به کجا رفته و چگونه هزینه شده است. به شخصه در خصوص هرگونه موضوع و اتفاقی تا به یقین و پاسخ مسلم دست پیدا نکنم در رابطه با آن صحبت نخواهم کرد. قطعاً به صورت جدی پیگیر این مسئله 9 میلیارد تومان هستم و زمانی هم که موضوع مشخص شد در خانه سازمان های مردم نهاد جلسه ای تشکیل خواهم داد و در حضور سمن ها و خبرنگاران به شیوه بسیار شفاف و روشن در این راستا گفتگو می کنم چرا که به شخصه عقیده دارم باید این موضوع شفاف شود تا ببینیم که واقعاً موضوع از چه قرار است.»
در واقع 10 میلیارد و 523 میلیون تومان اعتبار بوده است
اما در گفتگوی سید احمد سجادی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با روزنامه عطریاس که اخیراً انجام شد، سجادی در خصوص بودجه و اعتبارات و در راستای شفاف سازی این موضوع گفت: اعتباراتی که اعلام شده 9 میلیارد تومان بوده و در اختیار خانه سازمان های مردم نهاد قرار گرفته، در واقع 10 میلیارد و 523 میلیون تومان بوده که این میزان اعتبارات، سهم استان مرکزی از اعتبارات سازمان اجتماعی کشور در سال 1397 بوده است. این میزان بودجه تنها به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص نیافته است، بلکه در راستای فعالیت های حوزه اجتماعی استان هزینه شده است. این میزان بودجه که سهم استان مرکزی از اعتبارات سازمان اجتماعی کشور در سال 1397 بوده، 60 درصد آن اعتبارات تملک دارایی ملی، 17 درصد آن اعتبارات هزینه ای ملی و 23 درصد آن اعتبارات هزینه ای استان مرکزی بوده است.
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار داشت: 60 درصد از این میزان اعتبارات تحت عنوان اعتبارات تملک دارایی ملی، 6 میلیارد و 313 میلیون و 400 هزار تومان بوده است که به تفکیک هر دستگاه اداره کل آموزش و پرورش 2 میلیارد و 231 میلیون و 400 هزار تومان، اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی 2 میلیارد و 320 میلیون تومان، اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 222 میلیون تومان، اداره کل بهزیستی 147 میلیون تومان، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای 92 میلیون تومان، اداره کل کتابخانه های عمومی 78 میلیون تومان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 23 میلیون تومان، پرداخت شده است.
سجادی تصریح کرد: 17 درصد از این میزان اعتبارات تحت عنوان اعتبارات هزینه ای ملی، یک میلیارد و 824 میلیون و 600 هزار تومان بوده است که به تفکیک هر دستگاه اداره کل تبلیغات اسلامی 800 میلیون تومان، اداره کل آموزش و پرورش 641 میلیون و 600 هزار تومان، اداره کل زندان ها و اقدامات تأمینی 150 میلیون تومان، فرماندهی سپاه روح اله 130 میلیون تومان، اداره کل ورزش و جوانان 83 میلیون تومان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 20 میلیون تومان، پرداخت شده است.
وی بیان داشت: 23 درصد از این میزان اعتبارات تحت عنوان اعتبارات هزینه ای استان، 2 میلیارد و 390 میلیون تومان بوده است که در محورهای کاهش طلاق، کاهش مفاسد اخلاقی، ایجاد دفاتر تسهیلگری، مناطق حاد و بحرانی، کودکان کار، متکددیان، مشارکت اجتماعی، عفاف و حجاب و حقوق شهروندی هزینه شده و به دستگاه های اداره کل بهزیستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره)، دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهر اراک، دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهر ساوه، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری، فرماندهی نیروی انتظامی، اداره کل زندان ها و اقدامات تأمینی، اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری اراک، خانه سمن ها، هیئت اندیشه ورز، کانون زندگی پایدار و فرمانداری های شازند، تفرش، فراهان، دلیجان، محلات و کمیجان، پرداخته شده است.
سجادی همچنین در راستای شفاف سازی اعتبارات اختصاص یافته به خانه سازمان های مردم نهاد و در جهت تنویر افکار عمومی، لیست اعتباراتی که در سال های 1396 و 1397 به این خانه اختصاص داده شده است را در کانال دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری منتشر کرد. بر اساس لیست های منتشر شده میزان بودجه های اختصاص یافته به خانه سازمان های مردم نهاد در هر کدام از سال های 1396 و 1397 به تفکیک مشخص شده است. همچنین در این لیست ها میزان بودجه ای که به هر سمن پرداخت شده نیز عنوان شده است.
ابهام و اشتباه در لیست
البته در روند اداری، لیست منتشر شده مرتبط با سال 1396 با ابهامات و اشتباهاتی همراه بود که این موضوع در رابطه با سمن هایی بود که هیچگونه اعتباراتی را دریافت نکرده بودند، اما به اشتباه عنوان شده بود که بودجه دریافت کرده اند. این امر با پیگیری روزنامه عطریاس و سمن هایی که نامشان به اشتباه در لیست آمده بود، اصلاح شد و لیست اصلی و اصلاح شده از طریق دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی جهت تنویر افکار عمومی منتشر شد.
طبق لیست قبلی که در ارتباط با سال 1396 منتشر شده بود، مؤسسات سیکا، بانوان نیکوکار، روان پویش پارس، جهان سبز و مؤسسه فرهنگی و آموزشی سیمای سبز، بودجه دریافت کرده بودند. اما پس از انتشار این لیست مسئولین این مؤسسات به صراحت عنوان کردند که هیچگونه بودجه ای را دریافت نکرده اند. پس از پیگیری ها، مشخص شد که لیست قبلی به اشتباه منتشر شده و بر اساس لیست اصلاح شده ای که در رابطه با سال 1396 از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری منتشر شد، مشخص گردید که مؤسسات یاوران نماز تلاشگر ساوه، نابینایان دشت امید ساوه، راهیان فردوش ژیوار و مؤسسه نوین اندیشان هدایتگران یاران دانش ساوه، در این سال بودجه دریافت کرده اند. با انتشار لیست اصلاح شده ابهامات موجود در این خصوص نیز پاسخ داده شد.
اختصاص 186 میلیون تومان به خانه سازمان های مردم نهاد در سال96
بر اساس لیست های منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سال 1396 میزان 186 میلیون تومان به خانه سازمان های مردم نهاد بودجه اختصاص داده شده که از این میزان به هر کدام از سمن های مؤسسه احیای فروغ اندیشه نیک، مؤسسه یاوران نماز تلاشگر ساوه، مؤسسه خیریه سپهر روشن اراک، انجمن حمایت از زندانیان اراک، مرکز آموزش کودکان آفتاب، مؤسسه خیریه حامی یار مهر ماندگار، مؤسسه خیریه لبخند مبین آرا، مؤسسه ارمغان روح بخش سبز، مؤسسه خیریه خمسه طیبه اراک، مؤسسه خیریه شجره طوبی، مؤسسه نابینایان دشت امید ساوه، مؤسسه همیاران سلامت روان افق اراک، مؤسسه راهیان فردوش ژیوار، سازمان پیشاهنگی استان مرکزی، مؤسسه نوین اندیشان هدایتگران یاران دانش ساوه، انجمن نابینایان و کم بینایان استان مرکزی، به تفکیک 2 میلیون تومان اعتبار پرداخت شده که در مجموع 32 میلیون تومان می باشد. اما سئوال اینجاست که از میزان 186 میلیون تومان بودجه اختصاص یافته به خانه سازمان های مردم نهاد در سال 1396، میزان 154 میلیون تومان آن کجا هزینه شده است و چرا این میزان بودجه باقی مانده باید هنوز در هاله ای از ابهام باشد و مسئولین وقت خانه هیچگونه پاسخگویی در قبال آن نداشته باشند.

اختصاص 288 میلیون تومان به خانه سازمان های مردم نهاد در سال 97

همچنین بر اساس لیست های منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سال 1397 میزان 288 میلیون تومان به خانه سازمان های مردم نهاد بودجه اختصاص داده شده که از این میزان به هر کدام از سمن های مؤسسه خیریه فنیل کتونوریا، مؤسسه خیریه ام اس استان، انجمن دیابت سلامت آتیه دلیجان، انجمن خیریه یادگاران توکل، انجمن حمایت از ناشنوایان و کم شنوایان، مؤسسه خیریه شجره طوبی، مؤسسه خیریه همای رحمت ساوه، کانون مهر پویان آشتیان، مؤسسه خدمات پیشگیری نجم دلیجان، مؤسسه هشتمین خورشید ولایت خنداب، مؤسسه نیکوکاری مرحم، مؤسسه عشق و صداقت و مهاجر، مؤسسه خیریه لبخند مبین آرا، مؤسسه نوین اندیشان جوان فردا، مؤسسه احیاگران طبیعت، انجمن خیریه حمایت از بیماران صرع، مؤسسه فرهنگی اجتماعی بانوان کوثر تفرش، انجمن خیریه حمایت از بیماران ضایعه نخاعی، انجمن خیریه حمایت از نابینایان و کم بینایان استان، مؤسسه خیریه مهر مولا، مؤسسه خیریه حامی یار مهر ماندگار، مؤسسه احیای فروغ اندیشه نیک، مؤسسه خیریه اتیسم رضوان، کانون قرآنی کوثر تفرش، مؤسسه رهپویان نسیم آرامش تیمره، مؤسسه مثبت اندیشان امیرکبیر فراهان، انجمن بانوان نیکوکار استان، مؤسسه ایده پردازان دانش، مؤسسه آرامش کودکان آفتاب اراک به تفکیک 2 میلیون تومان و همچنین به هر کدام از سمن های خانه عکاسان و بنیاد فرزانگان استان مرکزی به تفکیک 15 میلیون تومان، به سمن انجمن جامعه شناسی اراک 5 میلیون تومان و به سمن مؤسسه رویای دست یافتنی ما 20 میلیون تومان اعتبار پرداخت شده که در مجموع 113 میلیون تومان می باشد.
175 میلیون تومان در ابهام
اما سئوال اینجاست که از میزان 288 میلیون تومان بودجه اختصاص یافته به خانه سازمان های مردم نهاد در سال 1397، میزان 175 میلیون تومان آن کجا هزینه شده است و چرا این میزان بودجه باقی مانده باید هنوز در هاله ای از ابهام باشد و مسئولین وقت خانه هیچگونه پاسخگویی در قبال آن نداشته باشند.
تناقص در ارائه آمار بودجه سازمان
رئیس هیئت مدیره وقت خانه سازمان های مردم نهاد در سال های 1396 و 1397 در این رابطه ادعاهای دیگری را مطرح می کند.
طی گفتگوهای عطریاس با یداله بادکوبه در صحبت های وی عنوان شده است که در مدت 2 سال در مجموع 288 میلیون تومان و به تفکیک 100 میلیون تومان در سال 1396 و 188 میلیون تومان در سال 1397 دریافت کرده اند. این صحبت های بادکوبه نشان می دهد که کاملاً در تناقض با آمارهای رسمی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری آمارهای مالی را ارائه می دهد. طبق آمارهای رسمی و لیست انتشار شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی خانه سازمان های مردم نهاد در سال 1396 میزان 186 میلیون تومان و در سال 1397 میزان 288 میلیون تومان بودجه دریافت کرده است.
154 میلیون تومان ابهام
بادکوبه تصریح کرد: خانه سازمان های مردم نهاد در سال 1396 تنها 100 میلیون تومان بودجه دریافت کرده و این میزان بودجه را به سمن هایی که با استانداری تفاهم داشته اند، اختصاص داده است. در صورتی که در لیست منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری، صراحتاً اعلام شده در سال 1396 خانه سازمان های مردم 186 میلیون تومان بودجه دریافت کرده و به 16 سمن در مجموع 32 میلیون تومان اختصاص داده است. با استناد به لیست منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری از میزان کل بودجه سال 1396 که به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص یافته، 154 میلیون تومان در ابهام است و خانه سازمان های مردم نهاد در رابطه با سال 1396 هیچگونه شفاف سازی نشده است.
175 میلیون تومان ابهام
همچنین وی اظهار داشت: خانه سازمان های مردم نهاد در سال 1397 تنها 188 میلیون تومان بودجه دریافت کرده و این میزان بودجه را به سمن هایی که با استانداری تفاهم داشته اند، اختصاص داده است. در صورتی که در لیست منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری، صراحتاً اعلام شده در سال 1397 خانه سازمان های مردم 288 میلیون تومان بودجه دریافت کرده و به 33 سمن در مجموع 113 میلیون تومان اختصاص داده است. با استناد به لیست منتشر شده از سوی دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری از میزان کل بودجه سال 1397 که به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص یافته، 175 میلیون تومان در ابهام است و خانه سازمان های مردم نهاد در رابطه با سال 1397 نیز هیچگونه شفاف سازی را ارائه نمی دهد.
بادکوبه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در سالن کاج مهمانی برگزار شده و اعضاء هیئت مدیره خانه، اعضاء سمن ها و بازرسین استان دعوت شده بودند. مراسمی که در ماه رمضان برگزار شده است در راستای ارائه گزارش های مالی بوده است و از بازرسان قدردانی شده است. کارت هدیه هایی که در مراسم ماه رمضان امسال اعطاء شد به بازرسین خانه به علت فعالیت هایی که داشته اند، اختصاص پیدا کرده است. بودجه ای که صرف کارت های هدیه شده است از سوی وزارت کشور تأمین شده است.
حمدحسین محمدی به عنوان دبیر اجرایی شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد نیز بخشی از هزینه مراسم را از حساب شخصی خود پرداخت کرده و بخش دیگری از هزینه مراسم نیز از اعتبارات خانه پرداخت شده است.
استانداری نمی تواند مستقیماً به سمن ها بودجه ای اختصاص دهد
وی افزود: مگر استانداری به سادگی بودجه ای را اختصاص می دهد؟ استانداری از ابتدا با خانه سازمان های مردم نهاد تفاهم نامه منعقد کرده است و زمانی که خانه فعالیتی را انجام می دهد در قبال فعالیت انجام شده به خانه بودجه اختصاص می دهد. استانداری مستقیماً نمی تواند به سمن ها بودجه ای اختصاص دهد، به همین علت بودجه را در اختیار خانه قرار می دهد و خانه نیز بر اساس تفاهم نامه ای که با استانداری منعقد کرده بودجه را به سمن هایی که فعالیت هایی را انجام داده اند، اختصاص می دهد.
البته بودجه ای که استانداری به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص می دهد، 16 درصد و 25 درصد تحت عنوان مالیات و بیمه از آن میزان بودجه کسر می گردد. همچنین بخشی از بودجه نیز صرف هزینه های جاری خانه می شود. حال صحبت اساسی اینجاست که خانه سازمان های مردم نهاد نیز یک سمن محسوب می شود، پس چگونه توانسته مستقیماً از استانداری بودجه دریافت کند؟ موضوع اینجاست که این تناقض را خانه سازمان های مردم نهاد چگونه می تواند پاسخ دهد.
بادکوبه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نسبت به دوره مسئولیتی خود در خانه سازمان های مردم نهاد هرگونه ابهاماتی را برای همیشه پاسخگو است. وی همچنین گفت: تمامی هزینه کردهای خانه سازمان های مردم نهاد در مدت مسئولیت وی در قالب تفاهم نامه هایی است که با استانداری منعقد شده است.
بادکوبه همچنین اظهار دارد: حتی اگر خساراتی را به دولت یا اموال سمن ها وارد کرده ایم، پاسخگو هستیم و باید نسبت به تمامی اتفاقات پاسخگو باشیم.
بادکوبه ابراز داشت: در راستای نشاط اجتماعی به برخی از سمن ها بودجه ای را اختصاص داده ایم تا در جهت فعالیت هایی که انجام می دهند به آنها کمکی ارائه شود. والا خانه سازمان های مردم نهاد هیچگونه وظیفه ای نداشته تا به سمن هایی که هیچگونه فعالیتی نداشته اند، بودجه و اعتباری را پرداخت کند.
مگر کلام استانداری، وحی است؟
وی در صحبت های خود با روزنامه عطریاس گفت: مگر کلام استانداری، وحی است؟ بادکوبه ادعا می کند که لیست استانداری کامل و جامع نیست. آمارها و لیست های منتشر شده از سوی استانداری دقیق نیست و این لیست ها مورد تأیید ما نیست.
بادکوبه مدعی شد: استانداری در سال های 1396 و 1397 اعتباراتی را در قالب تفاهم نامه به خانه سازمان های مردم نهاد اختصاص داده و پس از آن، از خانه در خواست کرده است با توجه به تفاهم نامه هایی که با فلان حاج آقا و فلان شخص منعقد کرده ایم، میزان مشخصی از بودجه را در اختیار آنها قرار دهید. در حال حاضر ابهام مالی خانه اینجاست.
پیگیری شفاف سازی عملکرد خانه سازمان های مردم نهاد، موجب سرخوردگی فعالین مدنی شده است
وی در بخش پایانی صحبت های خود با روزنامه عطریاس اظهار داشت: اقدامات این روزنامه در راستای شفاف سازی عملکردهای خانه سازمان های مردم نهاد، موجب سرخوردگی فعالین مدنی شده است. سئوال اینجاست که آیا شفاف سازی و تنویر افکار عمومی در راستای ماده 5 آئین نامه سال 1384 هیئت وزیران مبنی بر اینکه کلیه سمن ها مکلف به ارائه گزارش از عملکرد مالی و اجرایی خود در محدوده جغرافیایی فعالیتشان می باشند، موجبات سرخوردگی فعالین مدنی را به همراه دارد؟! یا اینکه عدم پاسخگویی و شفاف سازی مسئولین وقت خانه در سال های 1396 و 1397 سرخوردگی و بی تفاوتی را ایجاد کرده است؟!
پاسخگو نیستم؛ تماس نگیرید !
از سویی دیگر در گزارشی که در تاریخ سه شنبه 18 تیرماه سال جاری در شماره 299 روزنامه عطریاس تحت عنوان «ابهام مالی در خانه مردم» به چاپ رسید محمدحسین محمدی دبیر اجرایی شورای هماهنگی وقت خانه سازمان های مردم نهاد عنوان کرده بود که «در رابطه با بودجه این خانه پاسخی ارائه نمی دهم. این که گفته می شود به خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی بودجه تعلق گرفته، موضوع صحیحی نیست. زمانی که بودجه تعلق می گیرد به این معنا است که یک نهادی به طور مستقیم از بودجه دولتی استفاده می کند. در زمینه تخصیص بودجه به خانه سازمان های مردم نهاد و دریافت اعتبارات توسط این نهاد از سوی دولت، نمی توانم پاسخی بدهم؛ در واقع صلاح نمی دانم در این رابطه پاسخی ارائه دهم.
در جایگاه دبیر اجرایی شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد، نمی توانم صحبت خاصی را ارائه کنم. هرگونه اظهارنظری باید با اجازه هیئت مدیره و یا هیئت امنای خانه انجام شود. در خصوص اینکه چرا تاکنون گزارش ها و اسناد مالی خانه به صورت عمومی منتشر نشده است، در ابتدا باید هیئت مدیره یا شورای هماهنگی خانه این موضوع را تأیید کند و بعد از آن در هیئت امنای خانه مطرح شود و به تأیید این هیئت برسد. در صورت تصویب هیئت مدیره و یا هیئت امناء این گزارش ها و اسناد منتشر می شوند. در رابطه با این موضوع که تصور می شود گزارشات و اسناد مالی خانه غیرشفاف و نامشخص است، باید عنوان کرد که اینگونه نیست. تمام جزئیات ورودی و خروجی مربوط به اعتبارات و هزینه کردهای خانه کاملاً شفاف و روشن می باشد و سندهای حسابداری برای آنها تهیه شده است.»
کاملاً واضح و مشخص است که محمدحسین محمدی در صحبت های خود ادعا کرده که خانه سازمان های مردم نهاد هیچگونه بودجه دولتی را دریافت نکرده است. این در حالی است که با انتشار لیست اعتبارات اختصاص داده شده در سال های 1396 و 1397 به خانه سازمان های مردم نهاد از سوی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ، تمامی صحبت ها و ادعاهای محمدی در این رابطه نقض می گردد و اکنون وی و سایر اعضای هیئت مدیره وقت خانه سازمان های مردم نهاد در این سال باید پاسخگوی میزان بودجه های دولتی که دریافت کرده اند، باشند.
تمام هزینه کردهای خانه در اسناد حسابداری موجود است
محمدحسین محمدی مدیرعامل وقت و دبیر اجرایی شورای هماهنگی وقت خانه سازمان های مردم نهاد در سال های 1396 و 1397 در رابطه با این موضوع و نقض ادعاهای وی بر اساس لیست های منتشر شده از سوی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در خصوص اعتباراتی که خانه در زمان تصدی مسئولیتش از سوی دولت دریافت کرده، در گفتگو با عطریاس گفت: معادلات اینگونه نیست. در ارتباط با لیستی که دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری منتشر کرده است باید عنوان کنم که بابت تمامی هزینه کردهای خانه در اسناد حسابداری موجود است و گزارش آن نیز به دفتر مذکور ارائه شده است. در حال حاضر اگر به دنبال موضوعی هستید که در رابطه با خانه سازمان های مردم نهاد پاسخگو باشم، باید به مسئولین حال حاضر خانه مراجعه کنید و ببینید که آیا مسئولین فعلی تمایل به ارائه اطلاعات دارند و یا اینکه نمی خواهند اطلاعاتی را ارائه دهند. به علت آنکه دیگر مسئولیتی در هیئت مدیره خانه ندارم، پاسخگویی در رابطه با این موضوع دیگر از عهده اینجانب خارج است.
این امر در حالی است که در ترکیب جدید مسئولین خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی محمدمحسین محمدی به عنوان بازرس انتخاب شده است و به عنوان بازرس خانه باید پاسخگوی افکار عمومی در این راستا باشد.
محمدی افزود: بودجه تعریف خاص خود را دارد. زمانی که فعالیتی انجام می شود در قبال آن هزینه ای نیز دریافت می شود. خانه در قبال فعالیت هایی که انجام داده، هزینه های مربوط به آن را از استانداری دریافت کرده است.
حال سئوال اینجاست که مگر خانه سازمان های مردم نهاد پیمانکار است که در قبال فعالیت هایی که انجام می دهد، از استانداری و یا سایر مراجع دولتی در قبال فعالیت های خود هزینه دریافت کند؟ تمامی اعتبارات اختصاص داده شده به خانه سازمان های مردم نهاد در قالب بودجه بوده است و مسئولین وقت این خانه در مدت سال های مذکور باید پاسخگوی بودجه های دریافت شده باشند.
در ادامه پیگیری های عطریاس، محمدی گفتگو را نیمه تمام گذاشته و عنوان کرد:دیگر حاضر به پاسخگویی به هیچ کدام از سئوالات نیست.
این میزان از عصبانیت و ناراحتی های مسئولین وقت خانه سازمان های مردم نهاد در سال های مذکور شائبه هایی را متصور می سازد که در این خانه چه اتفاقات مالی رخ داده و چرا این افراد به این میزان نسبت به شفاف سازی صورت های مالی هراسان هستند؟

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*