پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
۵۰ درصد ظرفیت ایرالکورا در روزهای آلوده تعطیل کردیم
استان مرکزی

۵۰ درصد ظرفیت ایرالکورا در روزهای آلوده تعطیل کردیم

Virtual editor
10 دی 1398
بازدید: 393
نظرات: 0

میرزایی، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی:

۵۰ درصد ظرفیت ایرالکورا در روزهای آلوده تعطیل کردیم

استاندارمرکزی: وزارت نیرو هیچ برنامه ای برای توسعه نیروگاه شازند ندارد

مقدسی: پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی۱۰۳ میلیارد تومان بدهی دارد

 

عطریاس: سید علی آقازاده استاندار مرکزی در کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک گفت: با توجه به کاهش ۲۰ میلیون لیتری مصرف بنزین پس از افزایش قیمت آن، انتظار این بود که بخش عمده ای از آلودگی ها که می گفتند مرتبط با بنزین است پایین بیاید اما علی رغم اینکه افزایش قیمت بنزین از اواخر آبان ماه رقم خورد در آذرماه بیشترین آلودگی را در سطح کلانشهر ها داشتیم.
آقازاده افزود: این نشان می دهد که آلاینده ها در شهر های بزرگ فقط مرتبط با بنزین نیست و حتی با توجه به نرمال بودن بارش ها نتیجه می گیریم که بارشها نیز در آلودگی تاثیری نداشته است. ما باید به دنبال راه های جدید باشیم و یا اینکه بگردیم و ببینیم که چه اتفاقاتی در حال رقم خوردن است چرا که امسال با آلودگی برخی از شهر هایی روبه رو بوده ایم که تا به حال آلودگی نداشتند.
روند آلودگی هوا در شهر اراک طی سه سال گذشته منطقی و کاهشی بوده است
وی روند آلودگی شهر اراک طی سه سال گذشته را کاهشی برشمرد و عنوان کرد: بنا بر آمار اعلامی وضعیت آلودگی هوای شهر اراک نسبت به سال ۹۵، ۵۵ درصد بهبود یافته است و این معیار نسبت به سال گذشته با بهبود ۱۲ درصدی روبه رو بوده است که این نتایج مثبت در اثر کارهای خوبی است که توسط دستگاه های مختلف در استان صورت گرفته است.
استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه کارهای انجام شده را نباید نادیده گرفت، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰۰ هکتار فضای سبز در مجتمع های پالایشگاه و پتروشیمی داریم و همچنین ۷۰۰ دیگ پنجاه ساله ایرالکو به دیگ های در پوش دار با آلودگی کم تر تبدیل شده است و در کمربند اراک بیش از ۱۰۰۰ هکتار فضای سبز ایجاد شده است که همه این موارد در روند منطقی کاهش آلوده اراک تاثیرگذار بوده است.
وی بیان کرد: باید تلاش کنیم تا به شرایط بهتر از این برسیم اما وضعیت فعلی بغرنج نیست و وقتی بتوانیم هوای شهر اراک را کنترل کنیم یقینا می توانیم هوای شهرهای دیگر مانند ساوه و شازند را هم کنترل کنیم.
آقازاده در خصوص قانون جامع هوای پاک نیز گفت: این قانون باید در دستور کار قرار گیرد و از این کارگروه می خواهیم که از سال ۹۹ این قانون را با برنامه، سیاست و با شرایط نظارتی قوی تری پیش ببرند.
وزارت نیرو هیچ برنامه ای برای توسعه نیروگاه شازند ندارد
وی در خصوص مسائل پیرامون برخی از صنایع داخل و اطراف اراک نیز اظهار کرد: تا به این لحظه وزارت نیرو هیچ برنامه ای برای توسعه نیروگاه شازند ندارد، هر چند که پیگیر این مهم برای تحقق در چارچوب استانداردها و قوانین هستیم.
استاندار مرکزی در خصوص مسائل پیرامون پتروشیمی و پالایشگاه شازند نیز گفت: میزان بدهی عوارض آلایندگی پالایشگاه شازند بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که از ابتدای امسال به صورت اقساطی، ۱۰۰ میلیارد آن پرداخت شده است و این پرداخت ها به صورت اقساط ادامه خواهد داشت و تا اواسط سال ۹۹ این بدهی عوارضی به روز می شود.
وی به استفاده پتروشیمی شازند از آب مازاد سد کمال صالح اشاره کرد و افزود: این مهم به پتروشیمی و آب منطقه پیشنهاد شده که در حال حاضر قراردادی در این خصوص ما بین پتروشیمی و آب منطقه ای به امضا رسیده است و باید تلاش شود که این مجتمع به این سمت حرکت کند تا از آب های زیر سطحی منطقه استفاده کم تری شود.
آقازاده در خصوص استفاده پالایشگاه شازند طی روزهای گذشته از مازوت نیز تشریح کرد: طی سه الی چهار ساعت شرکت گاز به دلایل فنی به میزان ۳۰ درصد ورودی گاز پالایشگاه را پایین آورده بود که با توجه به نظارت ها و پیگیری های انجام شده در کمتر از یک ساعت صد در صد گاز پالایشگاه تامین شد که این نیز نشان از نظارت لحظه ای دارد.
وی خاطر نشان کرد: ایرالکو طی شدید ترین فشار ها طی ده سال گذشته قرار گرفته است و اگر این فشار ها و نظارت ها نبود قطعا به جایی نمی رسیدیم.
تاکنون شاهد 35 روز ناسالم در اراک بودیم
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: در روزهایی که اراک درگیر آلودگی هوا بود تعطیلی کارخانه تولید آسفالت، شن و ماسه، کوره های اجرپزی و ۵۰ درصد ظرفیت ایرالکو انجام شد.
رضا میرزایی در هفتمین جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک با اشاره به اینکه امسال تاکنون شاهد 35 روز ناسالم در اراک بودیم که در مدت مشابه سال گذشته این آمار 40 روز بوده است، گفت: روزهای ناسالم در اراک نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش یافته است.
وی افزود:در سال جاری 27 روز پاک، 227 روز سالم، ۳۴ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای تمامی گروه های سنی را شاهد بودیم که تمامی مدارس و مراکز آموزشی تعطیل شدند.
میرزایی با بیان اینکه آلودگی هوای اراک نسبت به سال ۹۵ بالغ بر ۵۵ درصد کاهش یافته است، افزود: نیروگاه شازند در حال حاضر سوخت ۱۰۰ درصدی گاز در اختیار دارد، اما پالایشگاه دارای دی اکسید گوگرد بالاتر از استاندارد است و در ۳ ماهه سوم سال هنوز خود اظهاری زیست محیطی خود را ارائه نکرده است. البته در روزهایی که اراک درگیر آلودگی هوا بود تعطیلی کارخانه تولید آسفالت، شن و ماسه، کوره های آجرپزی و ۵۰ درصد ظرفیت ایرالکو انجام شد.
بدهی ۱۰۳ میلیاردی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: پالایشگاه اراک بابت سنوات گذشته خود 103 میلیارد تومان بدهی عوارض آلایندگی دارد.
سید مهدی مقدسی در جلسه کار گروه کاهش آلودگی هوای اراک بیان کرد: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید براساس قانون هوای پاک بروزرسانی شود.
وی گفت: همواره در روزهای بحرانی آلودگی هوا موضوع سهم آلایندگی از صنایع و منابع آلاینده مطرح می شود، پالایشگاه اراک بابت سنوات گذشته خود 103 میلیارد تومان بدهی عوارض آلایندگی دارد و سوال اینست که چرا تاکنون دیوان محاسبات پالایشگاه را مجبور به پرداخت این عوارض نکرده است.
وی تصریح کرد: شهر اراک تاکنون از این سهم عوارض محروم بوده است و اگر این رقم طی 2 سال اخیر پرداخت شده بود مشکلات امروز وجود نداشت. یکی از مهمترین دغدغه های امروز مردم بحث آلودگی هواست و اگر تکالیفی برای صنایعی چون پالایشگاه تعریف می شود باید براساس قانون هوای پاک باشد و محیط زیست نیز در این رابطه مطالبه گری داشته باشد.
مقدسی با اشاره به طرح توسعه نیروگاه گفت: هر گونه طرح توسعه در نیروگاه یا دیگر صنایع باید بر مبنای مطالعات و ملاحظات زیست محیطی باشد و قبل از هر اقدامی باید پژوهش صورت گیرد.
بارش های زمستان استان مرکزی نرمال خواهد بود
در این جلسه مدیرکل هواشناسی استان مرکزی بیان کرد: میانگین بارش ها در کل کشور نسبت به سال گذشته ۷.۵ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت ۲۲ درصد رشد داشته است.
آرش بهاروند میانگین بارش در کل کشور تاکنون را ۸۲.۵ میلیمتر عنوان کرد و افزود: میانگین بارش استان در سال زراعی جاری ۱۰۰ میلیمتر است که نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد رشد و نسبت به سال قبل ۲۸ درصد کاهش داشته است.
وی جایگاه استان مرکزی در بین دیگر استان های کشور از حیث بارش بلندمدت را دوازدهم عنوان کرد و گفت: در برخی شهرستان های استان مانند خمین و تفرش بارش ها 7 درصد نسبت به نرمال کمتر بوده است و باقی شهرستان ها نرمال یا بالاتر از نرمال بوده اند، بیشترین بارش با 173.5 میلیمتر در شازند و کمترین بارش با 61 میلیمتر مربوط به دلیجان است.
بهاروند با اشاره به بارش های نرمال در مهرماه و آبانماه، بارش های آذرماه را کمتر از نرمال دانست و گفت: بارندگی در زمستان در حد نرمال است و باید 98 میلیمتر بارش دریافت شود که به نظر می رسد این میزان محقق خواهد شد.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با بیان اینکه براساس پیش بینی ها برای مهرماه 5 روز، آبانماه 11 روز و برای آذرماه 18 روز مستعد انباشت آلاینده های جوی اعلام شد، بیان کرد: طی هفته جاری در سطوح پایینی زمین سکون هوا را خواهیم داشت اما در سطوح بالایی، جوی ناپایدار گزارش شده است. آلاینده های این هفته نیز کمتر از هفته گذشته خواهد بود.
منشا آلودگی هوای اراک تغییر کرده است
مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی در این جلسه گفت: با توجه به تجربه ای که در برگزاری جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک داریم می توان ادعا کرد که در حال حاضر از قانون هوای پاک جلوتر هستیم و حتی اقدامات این کارگروه جلوتر از قانون هوای پاک است.
زندیه وکیلی افزود: بر اساس سیاهه انتشار منشا آلودگی هایی که تولید می شود مشخص می گردد و بر اساس منشا آلودگی اقداماتی انجام می دهیم. در مصوبه سال ۸۶ منشا شناساسی شده بود و در راستای آن منشاها اقداماتی انجام می دادیم و حقیقتا در حال حاضر در نقطه خوبی ایستاده ایم و خیلی از بندها اجرایی شده است. وضعیتمان نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است گرچه که کافی نیست و باید کار انجام دهیم.
وی عنوان کرد: امروز منشا آلودگی تغییر کرده است به دلیل اینکه در این سالها اقداماتی در حوزه صنعت انجام دادیم ولی در حوزه ترافیک و حمل و نقل کار کم تری انجام شده است که برخی از این کارها خارج از قدرت استان است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی ضمن تاکید بر نیاز به ایجاد تغییرات در مصوبه کاهش آلودگی هوا به دلیل تغییر در منشا آلودگی بیان کرد: در مورد تعطیلات و کارگروه اضطرار نیز باید گفت بهترین اقدامات در استان مرکزی اتفاق افتاد و تصمیم گیری ها نسبت به شرایط منطبق بود که این ها نیز برآمده از تجربه ی سال های گذشته و به واسطه بدنه کارشناسی موجود در استان بود.
مراجعه ۸۰ نفر طی بیست روز به بیمارستان ها به دلیل آلودگی هوا
در این جلسه جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از مراجعه ۸۰ نفر به بیمارستان ها به دلیل آلودگی هوا از ابتدای آذر ماه تا ۲۰ آذر ماه خبرداد و اعلام آمار دقیق با در نظر گرفتن تاثیر آلودگی بر گروه های خاص را نیز به پایان سال موکول کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*