پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ خرداد ۱۴۰۰
تصویب طرح 24 متری قطعی نیست
اجتماعی

تصویب طرح 24 متری قطعی نیست

روزنامه عطریاس
15 دی 1398
بازدید: 426
نظرات: 0

کاوه فلک افلاکی، سخنگوی شورای شهر اراک:

تصویب طرح 24 متری قطعی نیست

گروه شهری:سینا علیدادی

گروه شهری: تصویب طرح ٢۴ مترى در کمیته فنى شوراى عالى شهرسازى با بند ۶ مصوبه طرح جامع اراک این شورا در تیر ماه امسال مغایرت دارد.
کاوه فلک افلاکی، سخنگوی شورای شهر اراک ضمن انتقاد از فضا سازی های رسانه ای برای تصویب طرح خیابان 24 متری گفت: اخبار مندرج در بعضی از خبرگزاری های رسمی کشور مبنی بر تصویب طرح 24 متری اراک به عنوان طرح جایگزین 58 متری توسط مدیر کل محترم دفتر فنی استانداری مرکزی هنوز قطعیت پیدا نکرده و این طرح باید در جلسه نهایی شورای عالی شهرسازی کشور به تصویب برسد؛ لذا بهتر بود تا کسب نتیجه نهایی این خبر رسانه اى نمى شد.
فلک افلاکی ادامه داد: مدیرکل دفتر فنی استانداری درباره طرح 24 متری گفته است که این طرح از میدان ولیعصر تا انتهای خیابان نیسانیان اجرا می شود. همچنین به گفته ایشان قبلا در مسیر اجرای طرح 58 متری حدود 13 هزار متر مربع زمین تملک شده که شهرداری می تواند این زمین ها را در اختیار صاحبان پلاک هایی که قرار است در طرح 24 متری تملک گردد، بگذارد و در واقع شهرداری نیاز به بودجه خاصی در این خصوص ندارد که شورای شهر اراک این گفته ها را نادرست و غیر کارشناسی می داند.
سخنگوی شورای شهر اراک تصویب طرح 24 متری در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی را مغایر با قانون و بند شش مصوبه این شورا برای لغو طرح 55 متری دانست و اظهار کرد: بند 6 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تیر ماه گذشته به صراحت می گوید که «شورای عالی ضمن استماع گزارش های تفضیلی تهیه شده توسط کمیته فنی، معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، مشاور، تهیه کننده طرح جامع و استانداری مرکزی در خصوص احداث معبر به طول 2 کیلومتر و عرض 55 متر بر روی بافت ارزشمند اراک و آخرین راهکار اجرایی آن پیشنهاد مذکور که با هدف توسعه شبکه خودرو محور شهری تهیه شده است را با توجه به تجارب ارزشمند ملی و بین المللی سال های اخیر فاقد توجیه و ضرورت “کارشناسی” دانسته و هزینه های اجتماعی اقتصادی، کاربردی اجرای آن را بسیار فراتر از تاثیرات آن در بهبود وضعیت ترافیکی بافت میانی اراک می داند. لذا ضمن لغو طرح مذکور مقرر می نماید مطالعات ترافیکی و صنعت شبکه معابر طرح جامع و افزایش سهم حمل و نقل عمومی و هوشمند، کاهش تقاضای سفر خصوصا در بخش جنوبی محور امام خمینی مورد بازنگری قرار گرفته و تقویت عملکرد نقش شبکه در معابر موجود و اصلاح هندسی آن ها حداکثر ظرف مدت یک ماه در استان بررسی و بعد از تایید نمایندگان دبیر خانه شورای عالی حمل و نقل وزارت راه و شهر سازی و وزارت کشور با تایید دبیرشورای عالی در اسناد طرح جامع لحاظ گردد.»
وی اضافه کرد: با استناد به متن فوق که مصوبه شورای عالی شهرسازی کشور است، شورای شهر اراک در تاریخ یک مهرماه 98 رسما “با احداث هرگونه معبر جدید در بافت مسکونی شهر اراک در محدوده طرح 58 متری سابق مخالفت کرد؛ در سوی دیگر نیز یکی از اصلى ترین دلایلى که در جلسات کمیته فنی شورای عالی شهرسازی برای لغو طرح 58 متری طرح گردیده، منسوخ شدن احداث معابر جدید در دنیا به این شکل است که متاسفانه طرح خیابان 24 متری علیرغم این مهم مجددا توسط شورای برنامه ریزی استان مرکزی به عنوان جایگزین 58 متری معرفی شد.
فلک افلاکی با اشاره به این که اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی موظف بود تا با ارائه راهکارهای به روز دنیا شبکه معابر اصلی شهر اراک را در تهیه طرح جامع جدید اصلاح نماید اما اینکار صورت نگرفته خاطر نشان کرد: در بند شش مصوبه شورای عالی شهرسازی در خصوص تهیه طرح جامع شهر اراک به اداره کل راه و شهرسازی استان مهلت داده شد که ظرف حداکثر یک ماه طرح تکمیلی در جهت مدیریت ترافیک و افزایش سهم حمل و نقل عمومی و تقویت نقص عملکرد شبکه معابر موجود و اصلاح هندسی آن ها را ارایه دهد اما نه تنها این کار انجام نشد بلکه بعد از گذشت حدود 6 ماه طرح معبر جدید 24 متری توسط این اداره کل ارائه شد و همین مساله نگرانی های جدیدی را از آغاز یک دوره بلاتکلیفی تازه برای شهروندان اراکی به وجود آورد.
وی ادامه داد: حدود 16 سال است که به واسطه طرح 58 متری حقوق مالکانه شهروندان هسته مرکزی شهر اراک از آن ها سلب شده و اکنون با طرح معبر جدید 24 متری مجددا تا 5 سال دیگر این حقوق مالکانه از آن ها سلب می شود و این ظلم آشکار به مردم شهر اراک است زیرا این معبر بدون آنکه برای اجرای آن بودجه ای پیش بینی شود به تصویب استان رسیده است.
وی افزود: به گفته شهردار اراک؛ شهرداری بودجه لازم برای تملک املاک واقع شده در طرح خیابان 24 متری را ندارد و انچه که در طرح ۵٨ مترى تملک کرده کمتر از ٣٠درصد املاکى است که باید در طرح ٢۴ مترى تملک گردد.
در خوشبینانه ترین حالت ممکن این طرح پنج سال دیگر قابلیت اجرا خواهد داشت که البته این مساله نیز به هیچ وجه قطعی نیست لذا نباید مردم را بیش از این نسبت به شهرداری و مسوولین دولتی نا امید و بی اعتماد کرد.
سخنگوی شورای شهر اراک در پایان با اشاره به اینکه اشخاص پیگیر اجرای طرح 24 متری باید خودشان مسئولیت پاسخگویی به مردم را بر عهده بگیرند، اظهار کرد: شورای شهر اراک قویا با این سیاست گذاری ها در تصویب چنین طرح هایی آن هم بدون پیش بینی بودجه لازم که مسلما منجر به سلب حقوق مالکانه شهروندان می شود اعتراض داشته و صد در صد مخالف است به همین دلیل از شورای عالی محترم شهرسازی کشور خواستار عدم تصویب طرح 24 متری است.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*