پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
بازی کودکان در پارک های غیر استاندارد
اجتماعی

بازی کودکان در پارک های غیر استاندارد

روزنامه عطریاس
15 دی 1398
بازدید: 721
نظرات: 0

گزار ش عطریاس از محیط های بازی غیراستاندارد و ایمن برای کودکان در پارک های سطح شهر اراک

بازی کودکان در پارک های غیر استاندارد

گروه جامعه: شایسته سلامی

امروزه در جوامع شهرنشینی که اکثر سکونتگاه های خانواده ها به آپارتمان ها و منازل نه چندان بزرگ معطوف می باشد، ضرورت ایجاد فضاهایی که کودکان بتوانند برای ساعاتی در روز به بازی و تفریح بپردازند یک امر ضروری محسوب می شود. در جوامع شهرنشین پارکها یکی از مهمترین فضاهای مذکور محسوب می شوند و در این رابطه ضرورت امنیت فضاهای بازی در پارکها امری اجتناب ناپذیر است. ست های بازی فلزی قدیمی دراکثر پارکهای سطح شهر اراک ، مستهلک شده اند و در این راستا باید استفاده از ست های بازی پلی اتیلن که از استانداردهای بالایی برخوردار است، مد نظر قرار گیرد.
عدم استاندارد محیط های بازی در پارکها و عدم جمع آوری وسایل قدیمی و غیرایمن از پارکهای سطح شهر موضوع گفتگوی عطریاس با مسئولان ذیربط است که در ادامه می خوانید.
فضاهای پارکی و تفریحی اراک نیازمند رشد جهشی است
فرزانه رحمتی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک در خصوص کاستی های موجود در حوزه پارکهای شهر اراک گفت: حوزه خدمات شهری، سلامت و محیط زیست به علت گستردگی و ارتباط تنگاتنگ با زندگی روزمره شهروندان باید از لحاظ تخصیص بودجه به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اینکه خدمت رسانی توسط این حوزه برای عموم شهروندان ملموس تر است، تمرکز بیشتری باید به آن معطوف کرد. شهروندان بایستی در برابر پرداخت هایی که تحت عنوان بهای خدمات به شهرداری دارند خدمات مطلوب را شاهد باشند و شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی باید به این موضوع مهم و محوری عینیت بخشد.
رحمتی افزود: در حوزه فضای سبز شهری و نیز فضاهای پارکی و تفریحی، بارها متذکر شده ام که اراک نیازمند رشد جهشی است. در حال حاضر در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، دو موضوع افزایش سرانه فضای سبز، احداث پارکهای محله ای و همسایه ای و مناسب سازی و بازطراحی پارکهای موجود در دستور کار قرار داده ایم. بسیاری از شهروندان در خصوص استاندارد نبودن محیط های بازی در پارکها و نیز عدم جمع آوری وسایل قدیمی و غیرایمن گلایه مند هستند، لذا در شورای شهر پیگیر این موضوع هستیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سازمان سیما، منظر و فضای سبز آمادگی کامل برای ایجاد تحول در فضاهای بازی پارکها را دارد، اما متأسفانه بودجه مورد نیاز که اتفاقاً مشکلی برای تأمین آن وجود ندارد، به صورت قطره چکانی و ناقص توسط حوزه مالی شهرداری در اختیار این سازمان قرار می گیرد. شخصاً پیگیر این بی برنامگی و سوءمدیریت در تخصیص بودجه برای حوزه سلامت، محیط زیست و خدمات شهری هستم و چنانچه پیگیری ها به نتیجه مطلوب نرسد، موضوع را به صورت شفاف تری در صحن علنی شورای اسلامی شهر مورد بررسی و کنکاش قرار خواهم داد.
فضاهای بازی در پارکها مهمترین حقوق شهروندی کودکان
طوفان محمدی دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در رابطه با الزامات مربوط به فضاهای بازی در پارکها گفت: فضاهای بازی در پارکها یکی از مهمترین حقوق شهروندی در حوزه کودکان محسوب می شود. با توجه به اینکه کلانشهر اراک شهر دوستدار کودک محسوب می شود و جزء پروژه های شهر دوستدار کودک است، بنابراین ایجاد کردن فضایی برای بازی کودکان و یا ایجاد فضاهای خلاقیت برای آنها، باید جزء اولویت هایی باشد که مدیریت شهری باید مد نظر قرار دهد.
محمدی افزود: به همین منظور طی دو سال گذشته یکی از خواسته های بزرگ کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک این است که پارکها ساماندهی شوند و وضعیت ست های بازی و کفپوش های ضربه گیر بهبود پیدا کنند و در این رابطه باید نوسازی و بازسازی شوند. در این راستا فرایندهای نصب کفپوش های ضربه گیر و ست های بازی استاندارد در حال اجرایی شدن است.
وی ادامه داد: البته پارکهای سطح شهر اراک باید سطح پیشرفت بیشتری داشته باشند، چرا که در شهر باید فضاهای دیگری نیز برای کودکان در نظر گرفته شود. فضاهای بازی به تناسب سنین مختلف باید متعدد باشد و با یکدیگر تفاوت داشته باشد. رنج سنی کودکان باید در فضاهای بازی کودکان در نظر گرفته شود و الزامات آن رعایت شود.
فرایند نصب وسایل بازی در پارکها کارشناسی شده نیست
مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک در خصوص وضعیت فضاهای بازی کودکان در پارکها گفت: فرایند نصب وسایل بازی در پارکها آنطور که باید کارشناسی شده انجام نمی گیرد. معتقد هستم که وسایل بازی کودکان زیر 10 سال باید در پارکهای ویژه کودک نصب شوند. برای مثال در پارکهای عمومی و بوستان ها وسایل بازی برای کودکان زیر 10 سال نصب می شود، اما دیده می شود که جوان های بالای 18 سال از این وسایل بازی استفاده می کنند و در حقیقت به وسایل بازی ویژه کودکان آسیب می زنند. اعتقاد دارم که وسایل بازی پارکها باید به صورت مرتب هر 6 ماه یکبار توسط عوامل اجرایی پارکها بازسازی و مرمت شوند تا هر گونه آسیب و تخریبی که به این وسایل وارد شده تعمیر شود تا برای کودکان خطرآفرین نباشد.
وی افزود: از سوی دیگر کفپوش های میادین وسایل بازی پارکها که ضربه گیر هستند و باعث کاهش آسیب های احتمالی در حین بازی کودکان می شوند، باید به صورت مرتب بازنگری شوند. بعضی از پارکها فاقد این کفپوش های ضربه گیر هستند که در این رابطه نیز تذکرات لازم داده شده است.
بیش از 70 درصد از پارک ها به کفپوش های ضربه گیر مجهز شده اند
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک نیز در رابطه با اقدامات این سازمان در راستای نصب کفپوش های ضربه گیر و ست های بازی پلی اتیلن در پارک های سطح شهر اراک گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد از پارک های سطح شهر اراک به کفپوش های ضربه گیر مجهز شده اند که 4000 متر از فضای پارکهای سطح شهر را شامل می شود. البته فرایندی که در سال جاری در نظر گرفته ایم استفاده از کفپوش های ضربه گیر با استانداردهای بالاتر بوده که به لحاظ ریالی 2 برابر کفپوش های ضربه گیر معمولی قیمت داشته اند، اما با این حال سعی شده تا از کفپوش های ضربه گیر با استانداردهای بالاتر استفاده شود و نصب گردد.
محمدرضا کشاورزیان ادامه داد: کفپوش های ضربه گیر تنها در محوطه وسایل بازی نصب می شود و تمامی فضای پارک را شامل نمی شود. البته یک سری از پارکها در گذشته کفپوش شده بودند و در حال حاضر کفپوش های آنها تخریب شده و باید تعویض گردند که این امر در دستور کار فعالیت های این سازمان قرار دارد. در فرایند اجرایی شدن نصب کفپوش های ضربه گیر ابتدا پارکهایی که فاقد کفپوش هستند تجهیز خواهند شد و بعد از آن پارکهایی که کفپوش های آنها تخریب شده اند و آسیب دیده اند، تعویض می گردند.
وی ادامه داد: در خصوص وسایل بازی های موجود در پارکها نیز که مستهلک شده اند نیز فرایند تعویض آنها را آغاز کرده ایم. در سال جاری تمامی سرفصل بودجه ای را که در اختیار داشته ایم، تعریف کرده ایم و به نسبت بودجه ای که اختصاص یافته فرایند تعویض وسایل بازی فرسوده شده در پارکها را در پیش گرفته ایم. در این فرایند به جای ست های بازی فلزی تخریب شده و خطرناک، ست های بازی پلی اتیلن نصب را می کنیم. در فرایندهای اجرایی ست های بازی در پارکها ابتدا به تجهیز پارک های حاشیه شهر که فاقد وسایل بازی بوده اند و یا پارک هایی که دارای وسایل بازی آهنی مستهلک و خطرناک هستند پرداخته ایم که در این فرایند ست های بازی پلی اتیلن در پارک ها نصب می شوند. البته در خصوص برخی ست های بازی که نیاز به تعویض قطعه دارند، اقدامات لازم را انجام می دهیم و ست های بازی که کاملاً تخریب شده اند نیز تعویض می شوند.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک اظهار داشت: در رابطه با اجرایی شدن نصب کفپوش های ضربه گیر و ست های بازی در پارکهای شهر اراک، سرفصل بودجه سال جاری را به طور کامل خریداری کرده ایم و در حال نصب کفپوش ها و ست های بازی در فضای پارک ها هستیم. تا جایی که خریداری شده و امکان داشته باشد فرایندهای نصب را انجام خواهیم داد. هر میزانی که در این رابطه باقی بماند و کسری داشته باشیم، بر اساس سرفصل بودجه سال 1399 که به سازمان ابلاغ خواهد شد، کفپوش های ضربه گیر و ست های بازی را خریداری و نصب خواهیم کرد.
وی در پایان گفت: سعی بر این است که تا نیمه اول سال 1399 تمامی فرایندهای مربوط به نصب کفپوش های ضربه گیر و ست های بازی پلی اتیلن در پارک های سطح شهر اراک به طور کامل انجام شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*