پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ آبان ۱۳۹۹
طعم تلخ “زعفرانیه”
اجتماعی

پس از گذشت 12 سال همچنان طرح زعفرانیه اراک بلاتکلیف است

طعم تلخ “زعفرانیه”

Virtual editor
18 دی 1398
بازدید: 676
نظرات: 0

گروه شهری، سینا علیدادی:
ساخت “کوی زعفرانیه” اراک همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
سال 87 به دنبال مصوبه هیات دولت مبنی بر الحاق 450 هکتار به محدوده شهری اراک؛ دو شهر سنجان و کرهرود به همراه 90 هکتار از اراضی حد فاصل کوی رضوی، خیابان شریعتی و شهرک ولیعصر (ع) به اراضی شهری اراک اضافه شد. البته الحاق منطقه 90 هکتاری در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به این شرط بود که مالکان آن منطقه، 65 درصد از اراضی تحت مالکیت خود را در اختیار شهرداری قرار دهند و ساخت و ساز مد نظر را تنها در 35 درصد باقی مانده انجام دهند.
اما علیرغم مشخص بودن ضوابط لازم، پیگیری ها برای ساخت محله ای جدید در اراضی 90 هکتاری اراک تا سال 93 متوقف شده بود تا آن که سرانجام معاونت عمرانی استانداری مرکزی دستور تهیه “نقشه ثبت” املاک مذکور و “طرحی قابل اجرا” را صادر کرد که این مهم تا ابتدای سال 95 به طول انجامید و در آخر کمیسیون ماده 5 استان ساخت “کوی زعفراینه” در محل اراضی 90 هکتاری را به تصویب رساند.
بلافاصله پس از تصویب کمیسیون ماده 5، کلنگ احداث شهرک زعفرانیه با مشارکت شهرداری و مالکین اراضی 90 هکتاری به زمین خورده شد اما دیری نگذشت که به دلیل نادیده گرفته شدن نیازها و خواسته های مالکین، اجرای طرح بدون کوچکترین پیشرفتی متوقف شد چرا که مالکین حاضر نبودند 65 درصد از ملک خود را بدون شنیدن توضیحی مناسب به شهرداری بدهند.
نارضایتی مالکین تنها به توقف اجرای پروژه زعفرانیه ختم نشد بلکه تعدادی از آن ها با شکایت به دیوان عالی کشور خواستار لغو طرح موجود شدند، امری که با گذشت حدود یازده سال از تصویب الحاق اراضی 90 هکتاری به محدوده شهری اراک، احداث شهرک زعفرانیه را در هاله ای از ابهام فرو برده است.
ساخت شهرک زعفرانیه مسکوک شده است
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه اراضی 90 هکتاری گردو توسط هیات وزیران و شورای عالی شهرسازی کشور به شرط واگذاری 65 درصد اراضی برای خدمات شهری به اراک الحاق شده است، گفت: اواخر دهه هشتاد هیات وزیران با الحاق اراضی 90 هکتاری به محدوده شهری اراک موافقت کرد به شرط آن که 35 درصد این اراضی به مالکین داده شود و 65 درصد دیگر نیز به شهرداری اراک واگذار گردد تا صرف خدمات عمومی شهر گردد.
حمیدرضا نوازنی تصریح کرد: مصوبه الحاق اراضی 90 هکتاری به اراک، سال ها دست نخورده باقی ماند تا اینکه در سال 93 معاونت وقت استانداری مرکزی پیگیری هایی را جهت اجرای این مصوبه انجام داد ولی بعد از مدتی مشخص شد که حد و مرز مالکیت اراضی به هم ریخته است و پلاک های ثبتی مشخص نیست؛ لذا فراخوانی اعلام شد تا مالکین با اسنادی که در دست دارند برای ثبت قانونی املاک خود اقدام کنند. به دنبال این فراخوان چهار نفر به عنوان نماینده سایر مالکین با در دست داشتن بیش از دویست سند خود را به استانداری مرکزی معرفی کردند که بعد از هشت ماه بررسی و انجام هماهنگی با اداره ثبت نهایتا یک نقشه ثبتی کارآمد به عنوان پایه اصلی اجرای طرح 90 هکتاری تهیه شد.
وی افزود: بعد از تهیه نقشه ثبتی، تعدد مالکین تا مدتی ادامه کار را با تعویق مواجه کرد تا اینکه شخصی خود را به عنوان نماینده مالکین اراضی 90 هکتاری به استانداری معرفی نمود و از تاسیس شرکت تعاونی به منظور خانه دار کردن سایر مالکین و انجام توافق با شهرداری سخن گفت که استانداری نیز از این موضوع استقبال کرد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی وجود اختلاف نظر میان مالکین را عامل اصلی محقق نشدن برنامه های پیش بینی شده دانست و خاطر نشان کرد: مدت کوتاهی بعد از مطرح شدن تاسیس شرکت تعاونی برای ساخت املاک 90 هکتاری، اختلاف نظر گسترده ای بین مالکین ایجاد شد به طوری که بسیاری از آن ها تشکیل شرکت را از اساس نادرست دانستند. در سوی دیگر نیز حتی تعدادی از مالکینی که 65 درصد سهم خود را به شهرداری واگذار کرده بودند از کار خود اعلام پشیمانی کردند و همین مساله سبب شد تا ساخت شهرک زعفرانیه تا به امروز مسکوک باقی بماند.
وی درباره کاربری اراضی 90 هکتاری در طرح جامع جدید شهر اراک گفت: استانداری مرکزی با زحمت فراوان توانست اراضی 90 هکتاری را در محدوده شهری آن هم با کاربری زراعی حفظ کند و درحال حاضر منتظر آن هستیم تا ظرف مدت یک ماه آتی بعد از ابلاغ طرح جامع جدید، تصمیم گیری نهایی برای این اراضی را اتخاذ کنیم.
نوازنی اضافه کرد: البته کاربری زراعی که برای اراضی 90 هکتاری در نظر گرفته شده تنها من باب این است که دری برای توافق بین شهرداری و مالکین باز بماند و خوشبختانه اختیارات لازم برای تصمیم گیری نهایی درباره این اراضی به استانداری مرکزی واگذار شده است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در پایان اظهار کرد: اراضی 90 هکتاری گردو را می توان به فضای سبز شهری تبدیل کرد اما باید به این مساله توجه کرد که اجرای هر طرحی در این اراضی توسط شهرداری باید توافق با مالکین را به همراه داشته باشد که باتوجه به قیمت بالای این اراضی، تملک آن ها توسط شهرداری؛ بار مالی بسیاری را به این سازمان تحمیل خواهد کرد که در شرایط اقتصادی فعلی این امر منطقی به نظر نمی رسد.
می خواهند حق مالکان را ضایع کنند
در سوی دیگر یکی از مالکین اراضی 90 هکتاری گردو که نخواست نامش برده شود در گفت و گو با عطریاس ضمن بیان این امر که مالکین آماده اجرای طرح “کوی زعفرانیه” هستند، گفت: درحال حاضر اراضی 90 هکتاری گردو بیش از 300 مالک دارد و آن ها آماده هستند که در هر زمانی برای ساخت خانه در زمین های خود اقدام کنند ولی متاسفانه استانداری مرکزی، اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری اراک هیچ عزمی برای این کار از خود نشان نمی دهند و همین مساله سبب توقف اجرای طرح شده است.
وی ادامه داد: دولت سابق طرحی غیرمنصفانه ای را برای اراضی 90 هکتاری گردو تصویب کرد که براساس آن مالکین باید 65 درصد از حق مالکانه خود را به شهرداری واگذار کنند تا بتوانند خانه دار شوند که این مساله از اساس ناعادلانه و ظلم به حساب می آید.
وی درباره اختلاف نظر مالکین برای اجرای طرح زعفرانیه افزود: در کار جمعی همیشه اختلاف نظر وجود دارد و همین مساله است که سبب بهبود عملکردها می شود. از سوی دیگر نیز باید در نظر داشت که برخی مالکین حاضر نبودند تا با دادن یک وکالت نامه تمام اختیارات قانونی خود را واگذار نمایند لذا نباید ازاین بابت به مالکین خرده گرفت.
یکی از مالکین اراضی 90 هکتاری خاطر نشان کرد: پیشنهاد می کنم تا استانداری مرکزی با تشکیل جلسه ای مشترک با مالکین و سایر نهادهای ذیربط، نقاط شهری و خیابان بندی های “کوی زعفرانیه” را مشخص کنند و سپس شهرداری براساس قانون برای مالکین پروانه ساختمانی صادر کند و هزینه آن را دریافت کند تا در اسرع وقت این مشکل چندین ساله برطرف شود زیرا دلیل اصلی عدم تحقق این مهم؛ عدم توجه مسئولان است.
وی در پایان اظهار کرد: قرار دادن کاربری زراعی بر اراضی 90 هکتاری تنها به این دلیل است تا ارزش این اراضی را کاهش دهند زیرا امروز ارزش آن ها حدود متری 12 میلیون تومان است و در صورت تصویب کاربری زراعی برای اراضی 90 هکتاری، قیمت آن ها به یک میلیون تومان کاهش می یابد که دقیقا مصداق ضایع کردن حق مالکانه ما خواهد بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*