پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
سه هزار و 820 میلیارد ریال به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شده است
استان مرکزی

سه هزار و 820 میلیارد ریال به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شده است

Virtual editor
22 دی 1398
بازدید: 389
نظرات: 0

مزیکی، مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی از پرداخت عوارض ارزش افزوده و آلایندگی در سال جاری خبرداد:

سه هزار و 820 میلیارد ریال به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شده است

 

● ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال از محل عوارض ارزش افزوده و ۹۴۰ میلیارد ریال از محل عوارض آلایندگی بین دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان مرکزی توزیع شده است

 

گروه اقتصادی:زهره صادقی

با توجه به فعالیت تعدادی واحد آلاینده در استان مرکزی اعم از پالایشگاه که سهم قابل توجهی از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع را به خود اختصاص داده اند؛ و سالانه رقم قابل توجهی از این درآمد را به صندوق خزانه کشور وارد می کنند ولی با وجود ارائه ارقامی از سوی مدیرکل امور مالیاتی استان مبنی بر درآمد حاصل از عوارص آلایندگی استان، هنوز ابهاماتی از مبلغ دقیق این درآمد وجود دارد چراکه در تماس هایی مکرر با نمایندگان مرتبط استان با این موضوع، آنها همواره از پاسخگویی و اظهار نظر در خصوص
رقم شفاف درآمد و چگونگی هزینه کرد آن از سوی شهرداری ها و دهیاری ها طفره می روند و یا شاید هیچیک به این مهم، به عنوان یکی از اصلی ترین مسئولیت های خود نپرداخته اند و دغدغه ای در خصوص مشکلات زیست محیطی کلان شهر اراک و بخصوص هوای آلوده این شهر که تعداد روزهای بیشماری را در وضعیت ناسالم تجربه می کند ندارند.
آبانماه گذشته، مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی، از پرداخت 860 میلیارد ریال از ابتدای سال‌جاری از محل عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرهای آلوده استان مرکزی خبر داد و تاکید کرد: این رقم سال گذشته 140 میلیارد ریال بوده‌ است.
مزیکی، میزان پرداخت عوارض آلایندگی هوا به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرهای آلوده استان مرکزی را امسال با 6 برابر افزایش عنوان کرد.
وی در آن مقطع زمانی یادآور شد: تقسیم درآمد ناشی از عوارض آلایندگی هوا بر اساس قانون از سوی کمیته‌ای متشکل از محیط زیست، اداره کل امور مالیاتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، استانداری مرکزی و برخی فرمانداران این شهرستان ها انجام‌می‌شود و بر این اساس 44 درصد عوارض آلایندگی صنایع با تصمیم این کمیته به اراک، 46 درصد شازند و 10 درصد به شهرستان خنداب اختصاص یافته‌است.
این اظهارات در حالی از سوی مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در گفتگو با رسانه ها منتشر شد که هیچ آمار دقیق و شفافی از تعداد واحدهای آلاینده استان و میزان درآمد حاصل از عوارض آلایندگی پرداختی موجود نبود و دستگاه های مسئول از ارائه اطلاعات شفاف به رسانه ها امتناع می کردند.
در همان مقطع، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری مرکزی در گفتگو با عطریاس بیان کرد: بیشترین سهم درآمد حاصل از عوارض آلایندگی استان مربوط به پالایشگاه شازند است چراکه گردش مالی این واحد بسیار بالاست.
یادگاری تاکید کرد: همه واحدهایی که مشمول پرداخت عوارض آلایندگی می شوند موظف به پرداخت هستند و طبق تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، هیچ واحد آلاینده ای نمی تواند از پرداخت عوارض، سرپیچی کند.
وی میزان پرداختی عوارض آلایندگی صنایع را در ۹ ماهه سال۹۷، ۶۱ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: درآمد حاصل از عوارض الایندگی صنایع رقم کمی نیست.
اما مدیرکل سازمان محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با عطریاس ضمن تاکید بر این مطلب که رقم دقیق درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع، طبق قانون به ما اعلام نمی شود، بیان کرد: تاکنون هیچ مستندی مبنی بر مبالغ دریافتی یا میزان آلایندگی واحد شناسایی شده و حتی میزان درآمد حاصل از این اقدام به ما ابلاغ نشده و نمی شود.
میرزایی تصریح کرد: این روند، نقص قانونی دارد و مدت هاست موضوع آن را به مجلس گزارش کرده ایم و پیگیر آن هستیم که درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست واریز شود تا در جهت کاهش اثرات مخرّب آلاینده ها و بهبود وضعیت زیست محیطی منطقه مربوطه هزینه گردد.
میرزایی بیان داشت: این حساسیت و انتقاد از سوی سازمان محیط زیست وجود دارد که درآمد عوارض آلایندگی صنایع باید صرف بهبود وضعیت زیست محیطی شود.
امّا مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس در تناقض با اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه استانداری مبنی بر غیرممکن بودنِ سرپیچی واحد آلاینده از پرداخت عوارض، عنوان کرد: برخی واحدهای آلاینده ، عوارض را پرداخت می کنند و برای تعدادی نیز پرونده قضایی تشکیل می شود که تعداد معدودی هستند.
مزیکی افزود: اطلاعات مربوط به آلایندگی واحدها و میزان پرداختی آن ها محرمانه است و امکان انتشار وجود ندارد.
اما وی در دیماه جاری در گفتگو با سایت خبری ایرنای مرکزی عنوان داشته است:در ستل جاری، 000/000/000/820/3 ریال به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان مرکزی پرداخت شده است.
مزیکی افزوده است: ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال از محل عوارض ارزش افزوده و ۹۴۰ میلیارد ریال از محل عوارض آلایندگی بین دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان مرکزی توزیع شده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفته است: ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال این منابع مالی از محل عوارض ارزش افزوده و ۹۴۰ میلیارد ریال از محل عوارض آلایندگی در بین دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان مرکزی توزیع شده است.
وی بیان داشته است: ۳۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال درآمد امسال از محل استانی و ملی در استان مرکزی کسب شد که ۴۵ درصد آن از محل مالیات مستقیم و ۵۵ درصد از محل مالیات ارزش افزوده حاصل شده است؛ و سازمان امور مالیاتی با رویکرد حمایت از تولید و مبارزه با فرار مالیاتی و اخذ مالیات بر مبنای اصول قانونی تحقق درآمد پیش‌بینی شده اقدام کرده است.
اگر چه مدیرکل امور مالیاتی استان در مصاحبه اخیر خود، ارقامی را مطرح نموده است ولی نه تنها تعداد واحدهای مشمول پرداخت عوارض آلایندگی و ارقام پرداختی آنها به تفکیک از سوی هیچ نهادی اعلام نمی شود بلکه مقامات و مسئولان مربوطه نیز دغدغه ای در این زمینه نداشته و ندارند .
اما مدیرکل محیط زیست استان در گفتگوی اخیر خود با عطریاس تاکید دارد: به منظور هزینه کرد درآمد حاصل از عوارض زیست محیطی در راستای بهبود و رفع مشکلات زیست محیطی و کاهش آلاینده ها، تلاش سازمان محیط زیست کشور بر این است که این مبالغ به صندوق ملی محیط زیست کشور واریز شود که لایحه آن همچنان در مجلس مانده است اصرار سازمان در مسیر رای مجلس، بلاتکلیف مانده است.
نماینده شازند نیز در اظهاراتی در گفتگو با عطریاس بیان کرد: نحوه توزیع درآمد به شهرداریها و دهیاری ها با اشکالات بسیار همراه است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*