پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
اراک ۷۰۰ هکتار کمبود فضای خدماتی دارد
اجتماعی

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی:

اراک ۷۰۰ هکتار کمبود فضای خدماتی دارد

Virtual editor
28 دی 1398
بازدید: 226
نظرات: 0

گروه شهری:
نشست شورای مسکن استان مرکزی با محوریت ایجاد تعامل بین دستگاه های ذیربط برای اجرای مناسب طرح اقدام ملی مسکن با حضور استاندار مرکزی، معاون عمرانی وی، مدیرکل دفتر فنی و مدیرکل راه و شهرسازی استان و سایر دستگاه های مربوطه تشکیل شد.
سهمیه طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی باید افزایش یابد
استاندار مرکزی در این نشست، طرح اقدام ملی مسکن را برنامه موثر دولت در راستای خانه‌ دار شدن مردم دانست و گفت: این طرح باید با قدرت و قوت ویژه ای در استان اجرایی شود و اجرای مطلوب آن از طرف دستگاه‌های ذیربط تکلیفی شمرده شود که همه، تلاش خود را برای تحقق آن به ‌کار برند.
سید علی آقازاده ادامه داد: اگر تعامل و همکاری مناسب و مطلوبی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن ایجاد شود، می‌توان بیش از سهم تعیین شده آن در استان مرکزی برای اقشار نیازمند، مسکن ساخت.
وی افزود: ایجاد هزار واحد مسکونی برای افرادی که زیر پوشش حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی قرار دارند، نهایی شده و این طرح خارج از طرح اقدام ملی مسکن است که در دهه فجر آتی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
استاندار مرکزی اظهار کرد: در راستای اجرای مطلوب طرح اقدام ملی مسکن، همکاری موثر بانک‌ها و شرکت‌های انبوه ساز براساس ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی نیز امری ضروری است که انتظار می رود با تعامل دستگاه های ذیربط این مهم روز به روز افزایش یابد چرا که اجرای این طرح نه تنها در ایجاد خانه‌دار شدن برای اقشار نیازمند موثر است، بلکه در ایجاد اشتغال و رونق در بازار کسب و کار نیز نقش به سزایی دارد.
تغییر کاربری‌های پارکینک و فضای سبز برای مسکن اتفاق مطلوبی نیست
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه مسئولیت ساخت مسکن در اداره راه و شهرسازی به سایه رفته است، گفت: اداره کل راه و شهرسازی متولی اصلی شهرسازی است و مسوولیت اصلی آن باید در این حوزه معطوف شود اما بحث مسکن در این اداره به حدی بزرگ شده که تمام مسایل شهرسازی کنار گذاشته شده است.
حمیدرضا نوازنی اضافه کرد: تغییر کاربری‌های پارکینک و فضای سبز برای مسکن اتفاق مطلوبی نیست و اگر زمین دولتی کم است نباید سراغ تغییر کاربری رفت. شهر اراک ۷۰۰ هکتار کمبود فضای خدماتی دارد و اگر قرار باشد اندک فضایی که در این راستا وجود دارد نیز تغییر کاربری داده شود، شاکله توسعه شهری از هم می پاشد.
سهمیه ابلاغی استان مرکزی در طرح اقدام ملی مسکن، ۲۰ هزار و ۸۹۰ واحد است
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز با بیان اینکه ۶۵۰۰ متقاضی در فاز نخست طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی ثبت نام کرده‌اند، گفت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته فاز دوم ثبت نام این طرح از ۱۵ بهمن سال جاری آغاز خواهد شد. در مرحله نخست ثبت نام اقدام ملی مسکن برای دهک‌های ۴ تا ۷ درآمدی، در مجموع ۲۶۰ هزار نفر در هفت فاز در کشور ثبت نام انجام داده‌اند که ۲۰ هزار نفر برای بافت‌های فرسوده و ۲۴۰ هزار نفر در سایر بافت‌ها بوده است.
احمد مرزبان در خصوص تسهیلات این طرح افزود: برای مسکن اولی‌ها بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان، برای متقاضیانی که در بافت های فرسوده قصد نوسازی ملک دارند به ازای هر واحد ۴۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد و در صورتی که متقاضیان از فناوری های نوین در ساخت و ساز استفاده کنند، ۴۰ میلیون تومان هم به صورت ۱۸ درصد پرداخت خواهد شد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در خصوص شرایط متقاضیانی که می‌توانند در این طرح صاحب‌خانه شوند، تصریح کرد: نخستین شرط این است که متقاضی از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشند که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود، شرط دوم این است که از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه‌دار استفاده نکرده باشند.
مرزبان ادامه داد: شرط سوم تاهل و سرپرست خانواده بودن و شرط چهارم این است که حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند و نداشتن منع قانونی و توانایی تامین هزینه ساخت از دیگر شروط در این طرح است.
وی بیان کرد: در راستای اجرای طرح اقدام ملی مسکن، سهمیه ابلاغی استان مرکزی ۲۰ هزار و ۸۹۰ واحد بوده که ۱۲ هزار واحد مربوط به شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران است. در فاز نخست ثبت نام ۴ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران ثبت نام شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد: تامین زمین برای شهرهای استان مرکزی با ظرفیت ۱۹۹۱ واحد انجام شده که پس از پالایش متقاضیان، زمین های دیگری در سطح استان و شهر اراک شناسایی و برنامه ریزی لازم برای تخصیص آنها انجام خواهد شد.
مرزبان با اشاره به اینکه فاز دوم ثبت نام از ۱۵ بهمن سال جاری آغاز خواهد شد، افزود: از مجموع سهم استان، ۴ هزار و ۱۱ واحد در تعهد سازمان ملی به صورت مشارکتی در استان، ۲۰۴۰ واحد در تعهد بنیادمسکن و ۲۸۳۹ واحد در تعهد بازآفرینی شهری است.
وی اضافه کرد: سهمیه ساخت و ساز در شهر اراک در طرح اقدام ملی ۴ هزار و ۷۱۶ واحد است که ۲۲۴ واحد مربوط به بنیاد مسکن و ۴۱۰ واحد تسهیلات صندوق یکم و بافت فرسوده است که تا به امروز پروژه ۳۳۶ واحدی در بافت سکونتگاه های غیررسمی و ۱۱۰ واحدی در قالب شرکت تعاونی و ۲۴۰ واحد پروژه مشارکتی در دست اقدام است که جمعا هزار و ۱۷۱ واحد در اراک تامین شده و سه هزار و ۵۴۵ واحد از تعهد باقی مانده است که پیشنهاد برای مابقی کار اختصاص زمین انتهای هپکو برای سه هزار و ۴۰ واحد و زمینی در شهرک کوثر با ظرفیت ساخت ۵۰۰ واحد است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*