پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
بی مدیریتی در صنعت استان
استان مرکزی

با گذشت نزدیک به دو هفته از بازداشت رئیس سازمان صمت استان مرکزی همچنان این سازمان سرپرست ندارد

بی مدیریتی در صنعت استان

Virtual editor
28 دی 1398
بازدید: 445
نظرات: 0

گروه اقتصادی:
بیست و دوم شهریورماه ۱۳۹۴ بود که رئیس فعلی سازمان صمت استان با حکم نعمت زاده، وزیر وقت صمت بر این سِمَت منصوب شد.
اگرچه وی در طول زمان بیش از ۵۰ ماه حضور در جمع صنعتگران استان مرکزی، جایگاه اجتماعی مطلوبی را برای خود اختیار کرد و با رویی گشاده سعی در جذب اعتماد فعالان اقتصادی و صنعتی استان داشت اما آنچه خاستگاه استان صنعتی مرکزی است ایجاد حساسیت ملی و استانی در میان مدیران و مسئولان نسبت به بحران واحدهای بزرگ و حیاتی که در طول سالیان متمادی، پرچم دار خاورمیانه بوده اند است؛ مقوله ای که حلقه ی مفقوده ی سازمان صمت استان بود و نه تنها این مهم کمتر عملیاتی شد که حتی این سازمان به واسطه ی پرونده تخلفات معاون معدنی خود و نیز تعدادی از کارشناسان حوزه بازرگانی، بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین دستگاه قضا قرار گرفت.
۲۱ دیماه سال جاری خبر رسمی بازداشت یکی از مدیران استان مرکزی در فضای مجازی منتشر شد و صحت این خبر که مربوط به رئیس کل دادگستری صمت بود از سوی دادستان استان مرکزی تایید شد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با تایید بازداشت گفت: پرونده در حال تکمیل اطلاعات است.
اخبار منتشره حاکی از آن بود که چندی پیش توسط دستگاه قضایی به وزیر مربوطه اخطار داده شده بود و در نهایت منجر به بازداشت مدیر منتسب به وزارتخانه ی وی شد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی در پاسخ به خبرنگاران استان مرکزی در خصوص بازداشت این مدیرکل اظهار داشت: دستگیری یکی از مدیران کل استان مرکزی صحت دارد اما توضیح درباره جزئیات این پرونده در قالب مصاحبه نیاز به اطلاعات کامل دارد که نیاز است تا پرونده به دست ما رسیده و تحقیقات نیز کامل شود.
وی بیان داشت: در حال تکمیل اطلاعات و روند پرونده هستیم و دستگاه قضایی در برخورد با تخلفات قطعا هیچ اغماضی با هیچ فرد و جریانی نخواهد داشت.
این اتفاق چندماه پس از بازداشت معاون معدنی سازمان صمت، شوک جدید و جدّی به جامعه صنعتی استان وارد کرد.
شاید مدیر منتخب وزیر کهنسال وقتِ صمت در سال ۹۴ به مذاق وزیر فعلی که در زمان وزارت نعمت زاده و شریعتمداری(وزرای پیشین صمت) حکم معاون وزیر را داشت و چندین مرتبه در مواقع بحران های کارگری و صنعتی واحدهای آذرآب و هپکو و واگن پارس به استان سفر کرده بود نیامد؛ چراکه با گذشت نزدیک به دو هفته از خبر بازداشت رئیس سازمان صمت، هیچ واکنش رسانه ای از سوی وی نسبت به بازداشت مدیر و نماینده قانونی و رسمی وزارتخانه در استان مرکزی مشاهده نشد و سکوت مدیران استانی نیز این مسئله را در هاله ای از ابهام فرو می برد.
حال با گذشت حدوددو هفته از این بازداشت در استان، آنچه حائز اهمیت است این است که باید افکار عمومی روشن شود که اگر تخلّفات وی محرز بوده است، چرا تاکنون به آن پرداخته نشده و موضوع به باریک ترین مسیر ممکن رسیده است؛ و اگر تخلّف محرز نیست چرا باید سازمانی با این عریض و طویلی که صنعت، معدن و تجارت استان را حکمرانی می کند بیش ازدو هفته بدون فرمانده و مدیر باشد.
موضوع حائز اهمیت دیگر اینکه اگرچه در گفتگو با مدیران صنعتی و اقتصادی استان، اظهاراتی متناقض شنیده می شود و برخی آن ها معتقدند که در زمان حضور رئیس سازمان، عملکرد موثری از وی شاهد نبوده اند ولی بالاخره این نگرانی در افکار عمومی و فعالان اقتصادی وجود دارد که مدیریت ارشد استان و تیم اقتصادی استان نسبت به این اتفاق چه تصمیمی دارند؛ چراکه لازم است دیپلماسی استان رعایت شود و مجموعه بزرگ سازمان صنعت معدن و تجارت در استانی که پایتخت صنعتی کشور است بدون مدیر نماند.
باید روشن شود که در این سازمان عریض و طویل در غیاب رئیسش، مکاتبات اداری و مبادلات با چه امضایی و با مسئولیت چه فردی انجام می پذیرد.
در شماره بعد و پیرو این گزارش، اظهارات مدیران استان و شاید اندکی حساسیت وزیر صمت را از زبان معاونان وی نسبت به عدم وجود مدیر در سازمان صمت استان جویا خواهیم بود.
باشد که سمت و سویی در سازمان متولی واحدهای بحران زده ی صنعتی استان دیده شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*