پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
اجتماعی

طرح ملغی شده 55 متری همچنان برای شهروندان دردسرساز است

سایه شوم

Virtual editor
1 بهمن 1398
بازدید: 244
نظرات: 0

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی: شهروندان عجولانه تصمیم گیری نکنند؛استفاده از قانون ماده واحده محرومیت هایی را به دنبال دارد

شفیعی، شهردار اراک: از نظر استانداری مرکزی طرح 55 متری لغو نشده است

گروه شهری، سینا علیدادی:

« کارمندان شهرداری اراک موظف هستند برای مالکین طرح لغو شده 55 متری “طبق قانون” پروانه ساخت صادر کنند»
قریب به شش ماه از لغو طرح ” 55 متری ” و تصویب کلیات طرح جدید جامع اراک می گذرد اما برخلاف انتظار همگان هنوز، لغو و تصویب طرح جدید برای اجرا به شهرداری اراک ابلاغ نشده و همین مساله موجب شده تا اعتراضات ساکنین و مالکین محدوده طرح مذکور با اندکی کاهش، همچنان ادامه یابد.
در سوی دیگر به دنبال لغو پروژه 55 متری مقرر بود طرح جایگزین ظرف مدت زمان یک ماه به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور معرفی شود اما علیرغم زمان مشخص شده، این امر پس از چهارماه تاخیر نهایتا با تصویب «طرح خیابان 24 متری» توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی به پایتخت ارسال شد؛ اما با توجه به اینکه هنوز نتیجه قطعی آن اعلام نشده و بلاتکلیفی جدیدی برای صدها تن از مالکین و ساکنین محدوده طرح 55 متری ایجاد شده است، رئیس شورای شهر اراک طی نامه ای به شهرداری در تاریخ 29 آبان ماه گذشته خواستار صدور پروانه ساخت، طبق قانون ماده واحده املاک واقع شده در طرح های دولتی برای مالکینی که به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند، شد.
براساس تبصره یک قانون ماده واحده در صورتی که اجرای طرح و تملک املاک واقع در آن به موجب برنامه زمان بندی مصوب به حداقل 10 سال بعد موکول شده باشد، ‌مالکین املاک واقع در طرح از کلیه حقوق مالکانه مانند احداث یا تجدید بنا یا افزایش بنا، تعمیر، فروش، اجاره و رهن و… برخوردارند و در‌صورتی که کمتر از 10 سال باشد، مالک هنگام اخذ پروانه تعهد می کند هر گاه زمان اجرای طرح قبل از ده سال شروع شود حق مطالبه هزینه احداث و‌تجدید بنا را ندارد. به زبان ساده تر باید گفت که مالکین طرح مذکور می توانند پروانه ساخت طبق رینگ مجاور یعنی سه طبقه و یک پیلوت دریافت نمایند؛ اما نکته ای که در این بین باز هم سبب اعتراض مالکین شده این است که اجرای قانون ماده واحده تنها برای محدوده طرح لغو شده 55 متری امکان پذیر است و املاکی که در محدوده طرح 24 متری هستند همچنان باید در انتظار تصمیم شورای عالی شهرسازی کشور بمانند و در صورتی می توانند از تمامی حقوق مالکانه خود بهره مند شوند که حکم دیوان عدالت اداری را گرفته باشند که این امر درحال حاضر دچار پیچیدگی های قانونی خواهد شد و دریافت حکم از دیوان را دشوار می کند، چرا که طرح 24 متری در ابتدای مسیر خود قرار دارد.
23 آبان سال 96 “عزیز فیلی” معاون عمرانی وقت استانداری مرکزی پس از آن که شاهد اعتراضات مردمی در زمینه عدم اجرای طرح 55 متری بود نامه ای به تمامی شهرداری های استان با این مضمون ارسال کرد: « با عنایت به پیگیری ها و درخواست های متعدد مردمی در خصوص عدم تمکین برخی شهرداری ها “بالاخص شهرداری اراک” نسبت به قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و ایجاد نارضایتی در این زمینه و همچنین ابلاغیه شماره ۲۶۰۳۱ مورخ دوازدهم آذرماه ۹۱ سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور و تاکیدات متعدد اینجانب؛ شایسته است که در راستای احقاق حقوق مالکانه شهروندان دستور اکید فرمایید “بدون هیچ گونه توجیه و برخورد سلیقه‌ای” قانون مذکور اجرا شود. بدیهی است که عدم اجرای قانون، تخلف محسوب شده و پیگیری و برخورد در پی خواهد داشت”.»
در نامه معاون سابق عمرانی استانداری مرکزی که متن آن در بالا آمده، صراحتا عدم اجرای قانون را تخلف و شامل برخورد دانسته اما مشخص نیست که چرا بازهم نسبت به این مساله بی توجهی می شود.
از نظر استانداری مرکزی طرح 55 متری لغو نشده است
محمدکریم شفیعی، شهردار اراک نیز خواسته شهروندان برای دریافت جواز ساخت را منطقی دانست و به عطریاس گفت: تهیه و تصویب طرح تفصیلی و جامع شهر اراک بر عهده نهادهایی همچون استانداری مرکزی و اداره کل راه و شهرسازی است لذا شهرداری اراک اختیاری برای سر و سامان دادن به بلاتکلیفی مردم منطقه طرح 55 متری ندارد و حتی خودش نیز از این بلاتکلیفی آسیب دیده است.
شفیعی ادامه داد: باتوجه به عدم ابلاغ طرح جامع جدید شهر اراک از نظر استانداری مرکزی هنوز طرح خیابان 55 متری لغو نشده و شهرداری نیز به عنوان یک مجری که هیچ اختیاری در تصمیم گیری ها ندارد، تابع استانداری است.
وی افزود: وجود مشکلات فوق موجب آن شد تا مدیریت شهری برای رفع بلاتکلیفی شهروندان طبق قانون ماده واحده ساخت املاک، به مالکین جواز ساخت دهد تا حداقل کاری برای رفع بلاتکلیفی مردم انجام داده باشد.
شهردار اراک تاکید کرد: کارمندان شهرداری موظف هستند برای مالکین طرح 55 متری جواز ساخت صادر کنند اما آن قسمتی از این طرح که جزء محدوده جدید طرح 24 متری است باید فیریز و دست نخورده باقی بماند تا استانداری نظر نهایی را به شهرداری اعلام کند.
55 متری همچنان مِلاک تصمیم گیری و فعالیت های اجرایی است
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس ضمن بیان این موضوع که طرح خیابان 24 متری تصویب شده است، گفت: طرح خیابان 24 متری که در شورای برنامه ریزی استان مرکزی به تصویب رسیده بود در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور نیز به تصویب رسید و باتوجه به اینکه دیگر ابهامی در طرح جامع وجود ندارد به نظر می رسد که این طرح ظرف یک ماه آتی به استانداری مرکزی ابلاغ شود.
نوازنی درباره قانون ماده واحده برای ساخت املاک واقع شده در حریم طرح 55 متری سابق ادامه داد: طرح جامع فعلی که خیابان 55 متری نیز در آن وجود دارد هنوز مِلاک تصمیم گیری و فعالیت های اجرایی است؛ هر چند که طرح 55 متری لغو شده اما از نظر عملی باتوجه به عدم ابلاغ طرح جدید، این خیابان نیز هنوز وجود دارد. حال شهروندانی که قصد ساخت و ساز دارند باید طبق طرح موجود عمل کنند.
وی اضافه کرد: اگر طرح جامع جدید ابلاغ شود دیگر نیازی به اجرای ماده واحده نیست زیرا ماده واحده برای املاکی است که در طرح هستند ولی چون در طرح جدید، خیابان 55 متری دیگر وجود ندارد بعد از ابلاغ طرح در ماه آتی، مالکین می توانند خارج از ماده واحده و براساس طرح جدید برای ساخت و ساز اقدام کنند.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی اظهار کرد: صلاح بر این است که شهروندان عجولانه تصمیم نگیرند چرا که ماده واحده محدودیت هایی را برای مالکین در زمینه ساخت و فروش ملک به وجود می آورد که شاید آن ها نیز علاقه ای برای این مساله نداشته باشند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*